Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 40

  • 82 124
  • 741
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 6 938
Да се надявам ли да спре да ми се подува лицето сутрин, щом ТСХ спадне?

# 736
  • Мнения: 400
Да се надявам ли да спре да ми се подува лицето сутрин, щом ТСХ спадне?
Ще спре.На мен ми се подуваха и прьстите и клепачите.Но когато ТСХ се нормализира,всичко това изчезна.

# 737
  • Мнения: 48
Arizona dream  често хормона "играе" нагоре надолу
Продължавай да го изследваш, не смятам аз лично че лабораторията е тлкова важна - лично мнение
Благодаря за отговора Simple Smile

Аризона, док ти е казал, че не е нужно лечение, защото хормонът е в нормите. Ако се притесняваш, че в лабораторията са допуснали грешка, можеш да повториш изследването, за да си по-спокойна.
Мерси много и на теб Simple Smile  bouquet

Възможно е грешката да е лабораторна, също е възможно да е имало такова отклонение в стойностите, което да се е променило за 2 месеца. Достатъчно време за да има такава промяна.
На ТСХ не му влияят само лекарства за понижаване/повишаването му, а и различни заболявания, които нямат общо с щитовидната функция, но се отразяват. Такива са чревни и стомашни вируси, възпаления, бактериални и вирусни инфекции, грип, настинки и т.н.
И извън тези случаи, системният стрес и тревожност също повлияват на щитовидната, но не моментни състояния, а продължителни такива на системен стрес, тревоги, депресия и т.н. Връщаш времето назад, преди декември - боледувала ли си, вируси някакви, нещо бактериално да си лекувала, стрес, тревоги... тия неща могат да обяснят едно по-високо ТСХ на фона на нормална ехография на щитовидната и нормални Т4 и Т3.

Съдейки по антителата, отключен е автоимунен процес. Съдейки по хормоналните стойности, на този етап не се налага да се включи лечение, а само проследяване.
Ако много те тревожи, на 2-3 месеца пускай контрола само на ТСХ и проследявай. Примерно - април/май , после юли/август, след това ноември/декември, и пак януари/февруари. Нормални ли са стойностите, до 2-2.5 на ТСХ, вероятно докторът ще те остави на проследяване. Скочат ли нагоре, над 3 и повече, вероятно ще ти включи хормон. Разбира се, докторът ще прецени.
Ако сега те тревожи и тази стойност на хормона, може да повториш изследването в същата лаборатория, евентуално да затвърдиш резултата.
Благодаря ти много за подробния отговор Simple Smile  Hug Странното е точно, че последните 2 месеца (януари и февруари 2016) имах ужасно силен стрес, напрежение, притеснения и все неприятни преживявания. Очаквах хормонът да е скочил до небето, а тоя резултат много ме изненада. Както и да е, ще направя както ме съветваш, след 2 месеца ще го повторя изследването. Simple Smile

# 738
  • Мнения: 5 860
Ще изследвам почти всички щитовидни хормони, десетина биохимични показатели, 2 репродуктивни хормона и ОГТТ. Към момента не приемам никакви лекарства. При тези обстоятелства, единствената подготовка, която трябва да направя, е да не приемам храна и течности около 10 часа преди вземането на кръв в лабораторията, нали?

# 739
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
Само храна, вода дори е желателно да си пила сутринта, за да не колабират вените.

# 740
# 741

Общи условия

Активация на акаунт