ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 10

  • 74 544
  • 752
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 910
Здравейте, идвам с въпрос Simple Smile
Имам изключително болезнен цикъл и попитах в една група във фейсбук за различни начини за обезболяване. Много от жените ме посъветваха да търся причините за тази болка и някои от тях бяха с ендометриоза. Аз първоначално отхвърлих тези варианти, защото си ходя редовно на лекар и никога не съм имала някакъв проблем от такова естество. След малко повече четене обаче разбрах, че ендометриозата се открива трудно и отнемало средно по 7 години, за да се диагностицира Shocked И единствения сигурен начин бил чрез лапароскопия.
Четейки симптомите аз продължавам да си мисля, че не е точно това при мен, защото освен силните болки друго няма. Не ме боли когато не съм в цикъл или по време на секс, нямам странно кървене или зацапване.
Въпросът ми дали има някой с ендометриоза, при който симптомите да са били само болезнен цикъл?
Моя цикъл винаги е бил такъв и затова съм го възприела за нормално, но с времето нещата прогресивно се влошават. Иначе имам едно раждане, тогава забременях буквално от раз, не съм имала трудности, но беше отдавна и бях много млада.

# 46
  • София
  • Мнения: 8 131
Аз бях само с болки в началото. Едва на по-късен етап де появи киста.

# 47
  • Мнения: 6 910
Аз бях само с болки в началото. Едва на по-късен етап де появи киста.
След колко време се появи киста?
Аз бях ходила тази година при двама гастроентерозоли. Първата ми видя киста и даже ми пусна туморен маркер СА 125. Резултата беше в норма. После като ходих при втория ми каза, че то нямало смисъл за всяка киста да се пуска и каза, че я няма кистата вече.
Иначе мисля сега след празниците да отида пак при гинеколог да ме види и на ехограф и да я разпитам за евентуални причини. И ако нищо не се вижда се чудя дали да искам лапароскопия Confused

# 48
  • София
  • Мнения: 781
Здравей, Бухтичка. Можеш да си сигурна на 100% дали имаш или нямаш ЕМ само след лапароскопско изследване. За мен това със симптомите е доста несигурен метод за диагностика, тък като аз нямах нито един симптом (нито болезнен цикъл, нито кървения или болки). Осъмних се за ЕМ заради добра спермограма, проходими тръби и липса на забременяване повече от година, както и една киста, която след лапароскопия се потвърди, че е ендометриозна.

Магнолия, "за малко", защото имах положителен кръвен тест за бременност, но стойностите започнаха да падат и накрая ми дойде. Преди да видя положителният тест не съм правила каквито и да е вливания.

# 49
  • Мнения: 6 910
Здравей, Бухтичка. Можеш да си сигурна на 100% дали имаш или нямаш ЕМ само след лапароскопско изследване.
Това го разбрах. И все пак не се прави на всички жени профилактично Confused Чудя се дали има смисъл да настоявам за такова.

# 50
  • София
  • Мнения: 8 131
Бухтичка, пробвала ли си да забременяваш?
Честно казано не мога да ти отговоря точно на въпроса след колко време се е появила кистата. Нямам точни спомени.

# 51
  • Мнения: 6 910
Пробвала съм само веднъж и стана от раз, но беше отдавна както казах, преди 8 години. Други опити не съм правила засега.

# 52
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Бухтичке, може да нямаш никакви симптоми на ендометриоза както ти е писала Воайорчето.
Лично аз не виждам смисъл от лапароскопия на този етап по описания от теб симптом.
Вярно, не се води за нормално да имаш твърде болезнен цикъл, но да правиш интервенцията само заради това, освен ако, разбира се, болките не са неописуеми, сковаващи и пречещи на ежеднените ти дейности...
Познавам много жени с болезнен цикъл без да имат ендометриоза, макар че може и да я имат, но в лека степен, която не им е попречила на нищо, вкл. и на забременяването. Това не значи, че е нормално да те боли толкова при цикъл, пак казвам.
Хубаво е, че търсиш причините, защото аз предупреждавам свои приятелки с адски болезнен цикъл за ендометриоза, а те ме гледат кат полезно изкопаемо и изобщо не ме слушат. А имам такива, пак да се повторя, с такъв тежък цикъл, че не ходят по 1 ден на работа, примерно.
Ти правила ли си си други изследвания във връзка с болезнения цикъл? Въпреки че не знам какво насочващо може да се направи...

Аз имах страшно, ама страшно болезнен цикъл 2-3 години наред, след това изведнъж се нормализира и стана цикъл-мечта направо и така цели 7-8 години, докато не започна да става с 1-2 дни по-дълъг и зацапващ кафяво... 3-4 месеца след което ми откриха вече и голямата киста.

Цитат
Магнолия, "за малко", защото имах положителен кръвен тест за бременност, но стойностите започнаха да падат и накрая ми дойде. Преди да видя положителният тест не съм правила каквито и да е вливания.

Воайорче, нали не мислиш, че заради липсата на вливания преди тест, бременността е била кратка?
Извини ме, но имам мн крайно мнение за тия вливания и не се стърпях да пиша.

# 53
  • София
  • Мнения: 8 131
И аз имам две биохимични бременности. По една преди всяка успешна.
С док го отдаваме на намаленото качество на яйцеклетките в следствие на ЕМ.

# 54
  • Мнения: 6 910
Ти правила ли си си други изследвания във връзка с болезнения цикъл? Въпреки че не знам какво насочващо може да се направи...
Не съм, ще питам дали може нещо да се направи.
Цикълът ми е доста болезнен първите 24 часа особено. Тогава буквално нищо не мога да правя. Болката обхваща цялата област, повръща ми се, не мога и да ям. За щастие болкоуспокояващите помагат в голяма степен. Засега пия парацетамол и ибупрофен. С тях мога да се храня и да върша елементарни неща. Но пак не ми е кой знае колко добре и гледам да избягвам всякакви дейности.

# 55
  • София
  • Мнения: 781
Африканчо, мога само да гадая каква е причината бременността да не се развие...Мислиш ли, че Интралипида не помага? Ако не помага поне не пречи, нали?

Весе, колко месеца след биохимичните се получи и двата пъти? Ти вливания правила ли си и какви?

# 56
  • София
  • Мнения: 8 131
Никакви. Аз не съм изследвала имунология. Дадох си малко време и нещата се случиха.
Първата ми биохимична беше ноември 2012. Януари 2013 забременях и родих на 3 октомври 2013.
Врората биохимочна януари 2015. Февруари веднага забременях и родих на 27 октомври.
Общо взето по едно и също време ми се получават нещата.

# 57
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Воайорче, аз не се доизказах вчера. Визирах НК клетките и вливанията.
Не бяха ли те само "проблемът" при теб?
Имам вече усещането, че ако всяка жена във форума се изследва, ще й излязат завишени НК клетките. Направо е станало модно.
Не искам да ти влияя, все пак в момента попадам в категорията "сульо и пульо казаха".
Обаче от много четене, разговори с лични познати, правили вливания, и най-основното, разговори със задоволителен брой лекари, стигнах до по-горния извод.
Недоказан и съмнителен е ефектът на вливанията. Виж само на колко жени НК клетките скачат след вливания, обаче им казват, че са станали по-малко активни благодарение на вливанията, нищо че са скочили двойно например... Как доказаха, че са по-малко активни? Няма изследване, което да оценява това.
Съмнително е и доколко влияят въпросните НК клетки изобщо.
А още по-съмнително го прави и фактът, че те се изписват дори на жени с Хашимото за сваляне на анителата на щитовидната... Все едно всяка 4-та жена, която забременее, да трябва да прави вливания...

Бухтичка, това твоето звучи наистина зле, не предполагах, че чак толкова те боли. Не знам какво да те посъветвам.

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
Бухтичка, здравей
и аз да ти разкажа за себе си..... аз съм на 29 год и поне от 18-19 годишна имам доста болезнен цикъл особено първите 2 дни. Но 1 ден ми е пълен брак от всякъде.....немога да стана от леглото от болки и спазми (кръста, корема и всичко което се сетиш). Никога не ходих на работа в първия си ден, защото немжех да шофирам и да вървя...адското изтезание. Аз по принцип съм голяма пъзла и маниачка и за най - малкото тичам на доктор, така и при гинекола, изключително редовно през месец поне профилактично и винаги ми казваха че всичко е наред имам си ову нямам кисти...нищо всичко било прекрасно, а аз първи ден минимум 2 аулина и 2 ден поне 1 иначе не съм човек Sad. Докато не се ожених и не започнахме бебеправене и на един профилактичен ми видяха малка киста около 3 см и новата ми (сегашна) гинеколожка изрази съмнение за ендометриоза....тази киста се махна сама, без нищо да пия и аз се успокоих, но след 3 месеца пак нова киста.....пуснах ЦА125, и беше леко завишено но нищо фрапантно и реших да си направя лапаро. При него излезна тежка ендометриоза с много сраствания, но добрата новина е, че поне тръбите са ми ок Simple Smile. Оказа се че първата ми ендо киста се е пукнала и е направила мазало Simple Smile.

Искам да кажа, че знам какво е адски болезнен цикъл и не незнам дали твоят се дължи на някакво заболяване, но това категорично не е нормално. Според мен вземи мерки. Иначе аз след лапарото съм си песен Simple Smile, вече трети месец с цикъл без даже и едно хапче.....никога не ми се е случвало Simple Smile

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
Воайорчето -  "за малко", защото имах положителен кръвен тест за бременност, но стойностите започнаха да падат и накрая ми дойде. Преди да видя положителният тест не съм правила каквито и да е вливания.
[/quote]


искам да те попитам кога си си правила кръвния тест, колко рано?

Общи условия

Активация на акаунт