Как да обясним на детето, че няма баща?!

  • 17 915
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте дами,
бих искала да споделя с вас моя проблем, който към дадения момент ми е много труден за преодоляване....
Млада майка съм и имам детенце което е вече на 5 години. След раждането му баща му отказа да го признае за свое дете  и така към дадения момент се водя самотна майка , а детето няма баща. Сега когато вече детето осмисля внимателно своя живот започва все по-често да задава въпроса: "Къде е моя татко?! " До скоро този въпрос го отклонявах с отговора ,че баща му го няма ... че той е много далече.... но това вече започва да губи своя смисъл, защото детето продължава да задава въпроси от рода на : "Кога ще се върне? " Аз от своя страна се опитвам да овладея ситоацията като казвам със спокоен тон,че ще му намерим друг татко.... но за съжаление опитите ми да запазя психиката му спокойна и безгрижна завършват с насълзени очи...  Този момент рано или късно щеше да настъпи и досега сълзите бяха само в мойте очи , но вече когато са и в неговите ми е страшно трудно да го преодолея и овладея.Замислям се дори до психолог дали да не го заведа?! Ще се радвам да чуя вашия житейски опит или съвет.

Последна редакция: чт, 18 фев 2016, 10:22 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 6 587
Аз нямам опит с подобна ситуация, но бих казала истината на детето още в началото. Точно както си я представила тук, би могла с думи прости да му я обясниш и на него.
Нищо не постигаш , като отлагаше разговора . Само ще се оплетеш, ако започнеш да шикалкавиш.
Това с друг ,,татко ,,ми звучи   Абсурдно. Бащите не се намират просто така!  Няма борса за  бащи:)

# 2
  • Мнения: 1 235
Нямам много опит с тези неща, но ще споделя опита на една приятелка. С нея се знаем откакто се помним и тя ми е говорила за баща си. Той я е признал (носи неговото име), но тя никога не го е виждала. Майка й винаги й е казвала истината - че с баща й не споделят един живот, че никога няма да го направят, че той си има друго семейство и други две дъщери. Приятелката ми подкрепя майка си изцяло и въобще не държи да се среща с баща си. Разкажи историята не детето си, като спестиш особено болезнени неща и то ще ти е признателно, че си му се доверила. Децата не са толкова глупави, колкото си мислим.

# 3
  • Мнения: 7 325
Децата не бива да се лъжат. Като ти задава този въпрос му обясняваш истината такава каквато е. Минала съм през подобна ситуация. Наложи ми се да дам обяснение на 7 год. ми син защо баща му, който до скоро му е бил такъв вече не иска да му е баща. Заложих на грозната истина, а не на красивата лъжа. Изстрада го и му мина, ако го бях заблуждавала щях да удължа горчилката.
Децата не правят драми. Твоят син не познава създателя си, че да му липсва. Мисля че ако говориш с него по подходящ начин ще се получат нещата.

# 4
  • shumen
  • Мнения: 18 016
Кристина,моето беше на 2 когато се разделихме с баща му.В началото и аз не му казвах истината,но сега вече я знае.Това с другия татко и ме ми звучи абсурдно.

# 5
  • Мнения: 2 677
И аз съм на мнение, че трябва да сме честни с децата. Несериозно е да разчитате на това, че ще му намерите "нов татко" преди да е задал следващия въпрос. Мислили ли сте вие да посетите психолог? От написаното оставам с впечатлението, че още не сте преодоляли огорчението си. Детето ще усеща емоцията ви, повече отколкото ще слуша думите ви.
Успех  Peace

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Психолозите биха ти казали същото - да кажеш истината. Но наистина не е зле да се допиташ до някой специалист как да я кажеш на детето. И сега и следващите 2-3 години е най-добре да се случи. Със сигурност - преди пубертета.
Имахме приятелско семейство в подобна ситуация. След раждането бащата беше изоставил майката със сина им. Изобщо не се е интересувал от него. Майката си намира нов мъж, който осиновява детето, като в семйството се ражда още едно дете. Всички пазят тайната, докато в един прекрасен ден момчето не попада случайно на стари документи. Първото име същото, датата и годината на раждане - същите, но бащиното и фамилното име различни. Тогава научава истината. Тогава беше тийнеджър и беше много трудно за всички. Майката знаеше къде е биологичният му баща, но той не пожела да го види. Сега вече момчето е на близо 40 г. и пътищата ни се разминаха, не знам какво се случва с него.
Братовчед ми разбра от доброжелатели на 16-17 г. възраст, че е осиновен. Това също беше голям удар за семейството и най-вече за майка му. Тези примери около мен ми дадоха да разбера, че трябва да казвам истината на сина си и това да не се случва в пубертета...

# 7
  • Мнения: X
Детето е твърде малко. Най-добре е консултация с опитен психолог.

# 8
  • shumen
  • Мнения: 18 016
Да,аз имам познати,на който детето е осиновено на 9 месеца,но знае истината.Веднъж се бях заприказвала с майката и тя сама каза-по добре от мен да го научи,отколкото от някой доброжелател.

# 9
  • Мнения: 68 647
Аз съм за една консултация с детски психолог. Няма да е излишна. Първо само ти може да отидеш, да разпиташ как да подходиш към детето, как да се случат нещата...ако е необходимо, може и двамата с детенце да отидете, но мисля, че няма да има нужда. Просто да получиш насоки, съвет...кое, как...
Успех Hug

# 10
  • Мнения: 679
Изобщо не мисля, че детето или ти имате нужда от психолог. Даже мисля, че ако идете ще задълбаете в проблема "няма татко" и ще е по-болезнено и за двама ви. Ти можеш да му дадеш най-доброто - майчина подкрепа и обич, спокойно обяснение и време, за да осмисли всичко, да ти задава въпроси по никое време и ти да отговаряш, да го гушнеш. А не да чакаш часа за психолог и да си мислиш "психоложката каза да му казвам това и това". Кажи му истината, заедно се научете да живеете с нея. А това, че няма татко е по-добре от това да има татко, който не се разбира с мама и се карат всеки ден.

# 11
  • Мнения: X
Щом детето плаче, значи има нещо, което го травматизира.
Препоръчително е консултация с опитен психолог, за да се преодолеят нещата без да се задълбочава.

# 12
  • Мнения: 63
Истината трябва да се казва, но внимавай как ще я кажеш. Ако съм научила нещо от психологията, която съм завършила, то е че децата в никакъв случай не трябва да се чувстват нежелани и отхвърлени от техните родители. Това може да ги комплексира до края на живота им. Винаги можеш да кажеш на сина си, че има баща, но баща му не е бил готов да бъде баща и е искал да стане нещо друго, да прави нещо друго с живота си някъде далеч (сложи професия тук). Обременяващо е за едно дете да знае, че не е било желано от собствения си баща и е доста възможно в малко по-късен етап, когато може да прави причинно-следствени връзки и когато хормоните започнат да мислят да започне да се чуди какво му е, че собствения му баща не го е искал. След време когато порасне ще разбере, че най-вероятно баща му просто е бил за**ик и че може би е било по-добре без него, но до там, той ще трябва сам да стигне. От теб се иска когато казваш една такава грозна истина да повтаряш колкото пъти е необходимо, че вината не е в детето и че всички много го обичате и искате, просто не всички бащи могат да бъдат татковци, дори и да искат.

Друго, което може да направиш, ако си вярваща е след като кажеш истината, да поговориш със сина си за Бог и вярата и да му кажеш, че дори и да няма татко в живота си по една или друга причина, да не се тревожи, защото си има Татко на небето, който се грижи за него, пази го и дори си е дал живота за него и той винаги може да му каже всичко, което би казал и на татко си, ако имаше такъв.  Това може да помогне с някои тревоги и страхове до една възраст, а оттам нататък той сам да си реши в какво иска да вярва и как. Аз лично така бих постъпила защото съм вярваща, но всеки с неговите си разбирания и вяра - не искам да я натрапвам. Просто идея:)

Успех с търсенето на друг татко! И не го казвам подигравателно - изобщо не мисля, че е толкова абсурдно! Дано попаднеш на свестен мъж, който да ви обича все едно е бил ваш татко винаги:) Има такива, сигурна съм:)

Успех пак с тази нелека задача! Дано съм помогнала Simple Smile

# 13
  • Мнения: 679
Много ми харесва това, което е написала surprisedbyjoy! Heart Eyes Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 68 647
Много ми харесва това, което е написала surprisedbyjoy! Heart Eyes Heart Eyes


Да, ама тя има опит с психологията. Затова е важно майката да се допита до психолог,и то детски, за да не обърка нещо и да травмира детето...Колкото и да обичаме децата си, понякога незнаем как да им съобщим нещо толкова деликатно и важно....затова...консулт с детски психолог препоръчахме.

Общи условия

Активация на акаунт