Родителите в България

  • 22 914
  • 316
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 654
Добре де, 2 наблюдения и то откъслечни, а искаш обобщения за цял народ. И кажи какво значи "добър родител".
Вторият случай с псуващата дъщеря е плод на грешното разбиране за либерално родителство. Много родители се блазнят да възпитават либерално, но се провалят с гръм и трясък - резултатите са разглезени хулиганчета, на които нищо не можеш да им кажеш, защото те нямат авторитети. И на учителите им е трудно с такива принцове и принцеси. Но то от запад иде това нещо, не е нашенски похват.

# 31
  • Мнения: X
Ако бях направила генерални изводи...


Темата е провокирана от наблюдения, от които си вадя изводи...
Дали няма някакво противоречие между двете твърдения?

Авторката, моля да ме извините, че отговарям на Вашите въпроси и пиша във Вашата тема, но при наличие на пусната тема за коментар, ми се струва, че е по-добре да пиша мнението си в нея, а не на лични съобщения, с които незнайно защо ме заливате.

# 32
  • Мнения: 12 686
2. Преди месец, стоейки пред един магазин, станах свидетел на шумен разговор между майка и дъщеря ( около 7-ми клас): дъщерята се оплакваше от готовата храна, която ядеше майка и, обясни как за нищо не става тази храна и изпсува; майката не коментира по никакъв начин поведението и, изпрати я да се прибира вкъщи.

Не си родител, ама поне дете си била. Има си такива периоди - смятат, че е много гот да псуваш, да викаш.  После го израстват и стават такива фини млади дами като теб.

# 33
  • Мнения: 1 813
2. Преди месец, стоейки пред един магазин, станах свидетел на шумен разговор между майка и дъщеря ( около 7-ми клас): дъщерята се оплакваше от готовата храна, която ядеше майка и, обясни как за нищо не става тази храна и изпсува; майката не коментира по никакъв начин поведението и, изпрати я да се прибира вкъщи.

Не си родител, ама поне дете си била. Има си такива периоди - смятат, че е много гот да псуваш, да викаш.  После го израстват и стават такива фини млади дами като теб.
Много мъдър отговор, историците по принцип имат такава мъдрост - как всичко се повтаря в историята. Съгласявам се  bouquet

# 34
  • София
  • Мнения: 8 706
Не ми се иска да обобщавам, но по-скоро не сме добри родители  Rolling Eyes
Лично на мен не ми допада неглижирането на емоционалното здраве, възпитаването веднага след раждането, малкото или никакво внимание към чувства и нужди на малкия човек. Бебето се приучва към живота на възрастен човек, а не възрастният човек(който уж е съзнателен и може да се коригира) да се съобрази с него.
Боят си е съвсем нормализиран.
Физическото здраве е важно до това да не е сополиво и болно от конкретна болест. Да се храни правилно, да му се създаде култура на грижа за тялото -не е от значение.
Много от нещата са от незнание и глупави наложени практики и се надявам с времето да се премахнат.
От друга страна сме подкрепящи родители, детето е ценност за повечето хора, помага му се дълго време(според ситуацията е дали вреди или помага), все още е важно това да се изучи, да има знания и образование.
Според мен лошите неща не са толкова от народопсихология, колкото от практики, които сме следвали през годините .

# 35
  • Мнения: 14 654
Не ми се иска да обобщавам, но по-скоро не сме добри родители  Rolling Eyes

Интересно ако задам въпроса така "какви родители сте вие, по-скоро добри или по-скоро лоши", отговорите ще са точно обратните, всички ще мислите, че по-скоро сте добри Sunglasses Така е то - всеки е единица в собствените си очи, а останалите са нули.

# 36
  • Мнения: 30 802
Напротив, аз не се броя за еталон за родителство, доста неща пропускам, които някои по-сърцати майки с повече талант ги правят като даденост.

Обаче не съм и от трагичните случаи, които пък се мислят за супер добри родители.

# 37
  • Мнения: 14 654
Е да, ама Ирайн е супер родител - възпитава от раждането, нагажда си живота към бебето, а не бебето към живота, храни го правилно, въобще - златен медал за нея.

# 38
  • Мнения: X
Уф, сигурно на всяка от вас се е случвало детето да ѝ каже "Ти си най-добрата майка!" Като ми кажат такова нещо, най-искрено отговарям:"Не съм, само се старая да съм добра, а ти заслужаваш да съм най-добра." Точно това ми е самооценката като родител.

# 39
  • Мнения: 30 802
А, да, и аз с първото така си нагаждах живота:)

Наскоро четох пак интервю на Йеспер Юл, дето се води добър родител. Та според него с под 4 деца не може да се водиш за разбирач.

А в България масово са с по едно дете, но се имат за корифеи на детското развитие...

# 40
  • Мнения: 1 813
Е да, ама Ирайн е супер родител - възпитава от раждането, нагажда си живота към бебето, а не бебето към живота, храни го правилно, въобще - златен медал за нея.
Тя може би опита да обясни липсата на емоционална грамотност, което е много сложна тема. Всички ние сме по някакъв начин емоционално неграмотни, защото просто никой не ни е обучавал на това и в голяма степен сме самоуки, това предаваме и на децата.

# 41
  • Мнения: X
Всички ние сме по някакъв начин емоционално неграмотни, защото просто никой не ни е обучавал на това и в голяма степен сме самоуки, това предаваме и на децата.
В кое училище или университет се изучават емоционалното ограмотяване и родителстването?

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ако гледаме националните особености, които са характерни за по-голямата част от хората - по-скоро не. Изключения винаги има разбира се. Поради следните причини:
1. Масово Бг майки са хиперпротективни, бдят над детето си като орлици до 40 год възраст, пазят го да не се изцапа и да не се изпоти до 15 год възраст или пък не дай си Боже да остане гладно.  ooooh!
2. Не уважаваме децата си. Това е цялостното ми впечатление от 8 год прекарани по площадките. Командваме ги повече отколкото трябва, пошляпваме, крещим, непрекъснато правим забележки, вкл. и на големите деца. И аз не съм изключение. В резултат децата стават несамостоятелни и неуверени.
3. Прекалено много мислим "Какво ще кажат хората" за децата ни, а не как се чувстват самите деца. Примерно махаме биберона и количката твърде рано, защото "така са казали, че трябва", а не защото на детето му е дошло времето.
4. Полагаме прекалено много грижи за физическото състояние на детето - да е нахранено, облечено, наспато, да има играчки, модерни маратонки, таблет и т.н....., а малко се интересуват реално и ежедневно как се чувства детето. Малко мислим за емоционалното му състояние, за психическите последствия от нашите и неговите постъпки.
Естествено пак с уговорката, че има изключения. Но повечето са така в една или друга степен.

# 43
  • Мнения: 30 802
А, това с количката си е от позитивните черти, не е гот да се возят до петгодишни.

# 44
  • Мнения: 2 309
Аз пък няма наблюдения бг майките да са супер закрилници! В сравнение с гръцките- пасти да ядат! Тук ако имаш момче- направо си хванал господ за шлифера и си длъжна докато умреш да му готвиш, переш, да му казваш какво да прави, даваш джобни, да живее при теб, да му отгледаш децата и тем подобни! Аз гедам детето ми да е колкото се може независимо, сега е на 7 годи и половина и понякога ме упрекват защо да го оставям да се къпе сам, защо да си прави сам закуската, защо да не му завръзвам аз обувките и всякакви такива  ooooh! ами не е бебе! А като чуха, че като стане пълнолетен (не на самия ден, не го приемайте буквално) ще трябва сам да се грижи за себе си и не, няма да му взимам всеки ден дрехите да ги пера и да му готвя- ами все едно бях голямо зелено човече с антенки вместо уши и очите ми имаха многоцветни лазери!  ooooh!
Не казвам, че съм перфектен родител- доста съм далече от това, но в сравнение с някои- много по-добра съм от тях! В сравнение с други, които имат повече търпение и не викат лесно и други мои минуси- по-зле съм от тях! Детето ми е едно от най-прекрасните неща, които са ми се случили, но не е центърът на вселената ми докато умра!

Общи условия

Активация на акаунт