Спомени и впечатления за социализма в България

  • 489 541
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 10 530
  • Мнения: 4 758
Ами пенсионират се сервитьори, не затварят големия луксозен ресторант, защото не могат да го поддържат.....не търсят само млади сервитьорки, които и хабер си нямат от професията и гледат като паднали от Марс и нивото на обслужване трагично.

То пък през соца нивото направо излизаше през комина...

# 10 531
  • Мнения: 8 567
Пенсионираха се, да, и то рано-рано,  яко въртяха далавери по соца точно бармани, магазинери и сервитьори.

В строго секретен документ №10173 от 12 май 1987 година за работата на ВГУ-ДС за опазване от влиянието на идеологическата диверсия на противника и дейността на
Вражеските елементи
в страната се казва, че "преобладаващата част от работещите в системата на туризма са младежи с неоформени още идейно-политически възгледи, които се поддават на разложителното въздействие и започват да се занимават с трансфер на валута, сводничество, проституция и пр.".
  Crazy
https://www.capital.bg/blogove/dosieta/durjavna_sigurnost/2016/0 … stupnici_na_soca/

# 10 532
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 204
Цитат на: нова link=topic=913339.msg37357979#msg37357979 date=1537127140

[quote author=absurT link=topic=913339.msg37357936#msg37357936 date=1537126719
...и 790 лв за 10-ти; 5 и 12 клас? Тази държава съвсем се побърка- тук не са включени нито тетрадки, нито пособия, нито помагала.....1100лв за хартия, да не говорим че още два пъти по толкова ще са нужни за дрехи обувки и тн.[/b]

Айде посмали малко.
[/quote]
не си прочела изречението над цитата  Laughing
"Ето какво пише една майка:"
майката ще трябва да посмали малко

# 10 533
  • Мнения: 8 567
Да, забравила е да напише, че  е за целия клас.
Между другото,  поне в София, в много училища децата си продават учебниците в самото училище на следващия випуск, цените са "народни".

# 10 534
  • Мнения: 28 479
Ами пенсионират се сервитьори, не затварят големия луксозен ресторант, защото не могат да го поддържат.....не търсят само млади сервитьорки, които и хабер си нямат от професията и гледат като паднали от Марс и нивото на обслужване трагично.

То пък през соца нивото направо излизаше през комина...
Не е по лошо от сегашното, много пъти се случва да питам сервитьорка за дадено ястие, въобще не може да каже какво представлява, а най простото нещо е да седне и да се запознае с менюто. Външен вид няма да коментирам, нокти като на орел, потопени в чинията, бърза да ти тръсне ястието и да продължи да чати по телефона. А далаверите сервитьори, магазинери и пр. и сега си въртят, не че много се застъпвам за сервитьорската професия, просто познатият се случи такъв.

# 10 535
  • София
  • Мнения: 24 839
... "никъде не ме взимат, на възраст съм, не ставам вече за сервитьор"....зачудих се какво ли друго може да работи вече на тази възраст.....

Същият въпрос можеш да си зададеш и за десетки други професии.
По соца какво са правели сервитьорите на същата възраст?

...и 790 лв за 10-ти; 5 и 12 клас? Тази държава съвсем се побърка- тук не са включени нито тетрадки, нито пособия, нито помагала.....1100лв за хартия, да не говорим че още два пъти по толкова ще са нужни за дрехи обувки и тн.[/b]

Айде посмали малко.

Не само сервитьорите, всички на 55 се пенсионираха, но никой не ги гонеше от работа, че не са на 20........
А, за учебниците- мога да ти дам линк към жената, която го написа.
Ти, обаче , или нямаш деца, или са по- малки от 5 клас.
Което не ти пречи да провериш дали преувеличавам, но бас ловя, че няма да го направиш. Mr. Green

# 10 536
  • Мнения: 21 450
Мими, сервитьорите и въобще обслужването по соца беше прословуто и до днес се използва като нарицателно.  Хич не е уместен пример за нещо, дето е било дори добро, камо ли по-добро.

Тая с учебниците яко се е уляла Simple Smile

# 10 537
  • София
  • Мнения: 24 839

майката ще трябва да посмали малко


‎Ivana Josifova‎ - това е името ѝ, във фейса сподели жената.
Българка, с 5 деца.
Вчера или онзи ден беше, тук споделиха съфорумки за 1 учебник на стойност 170 лева.
И че е по нова програма, което изключва възможността да се купи на старо.

Кое му е нереалното, че и ти се водиш по акъла на нова?

# 10 538
  • Мнения: 8 567

А, за учебниците- мога да ти дам линк към жената, която го написа.
Ти, обаче , или нямаш деца, или са по- малки от 5 клас.
Което не ти пречи да провериш дали преувеличавам, но бас ловя, че няма да го направиш. Mr. Green

Синът ми миналата година беше 12-ти клас. Знам отлично , че такива цени на учебници няма, поне не  и в държавните училища. Сега, ако чавето е в някое по-по-най частно училище, бих се опитала поне са ѝ съчувствам.
"Една жена каза". Ето, и аз казах. Ти си вярвай на когото искаш.


ПП. Аха, тя е имала предвид общо на 5-те деца. Така, както си го написала, излиза, че един ученик трябва да се бръкне за почти 800 лева за учебници.

# 10 539
  • Наблизо
  • Мнения: 6 083
Моите учебници излизаха към 300 лева преди 15 години,като тези по езиците бяха 2/3ти от сумата.Държажна езикова,вярно елитна,гимназия.
При 2 деца гимназисти си е сума 600 лева.
Сега не бих се учудила да е повече,

# 10 540
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 204
Българка, с 5 деца.
Вчера или онзи ден беше, тук споделиха съфорумки за 1 учебник на стойност 170 лева.
И че е по нова програма, което изключва възможността да се купи на старо.

Кое му е нереалното, че и ти се водиш по акъла на нова?
казаха, че около 170 лв. ще излезнат учебниците за 1 ученик, а не за 1 учебник.
и ще са по-малко ако се купят втора употреба.
ще са малко по-скъпи за учениците от 5,8 и още един клас защото те са по нова програма и съответно
нямат възможност да купят учебници втора употреба.
не се водя по ничии акъл. това съм чул.  а пък и съм десетокласник  Laughing

# 10 541
  • София
  • Мнения: 24 839

Синът ми миналата година беше 12-ти клас. Знам отлично , че такива цени на учебници няма, поне не  и в държавните училища. Сега, ако чавето е в някое по-по-най частно училище, бих се опитала поне са ѝ съчувствам.
"Една жена каза". Ето, и аз казах. Ти си вярвай на когото искаш.


ПП. Аха, тя е имала предвид общо на 5-те деца. Така, както си го написала, излиза, че един ученик трябва да се бръкне за почти 800 лева за учебници.

Нищо подобно- 1100лева ѝ се връзват.
Написала съм го ясно, но се чудя, на теб ли да вярвам или на тази цена?
https://bguchebnik.com/chuzhdoezikovo-obuchenie/uchebnitsi-i-pom … vd-macmillan.html
Както виждаш, това е 2 ниво. Първото е по- скромно- 48 лева.
И е за малките, не ми се ровеше повече.
Не знам къде е учил сина ти и дали пък не е гениален, та е запаметявал всичко в клас без нужда от учебници и тетрадки.

# 10 542
  • Мнения: 21 450
Че те за малките са безплатни, включително и езиковите. Не знам тази жена защо е включила и пети клас. За пети клас са безплатни учебниците. Ако говорите за  учебните тетрадки са около петарка едната за предметите,, ако се купят общо за класа и под четири лева. Не всички учители искат учебната тетрадка. Някои не ги харесват и не трябват.
За шести също са безплатни  и за седми  май.

Най-вероятно от следващата година в повечето училища изобщо няма да се носят учебници, ще бъдат електронни. Вече са достъпни учебниците на Просвета, дадоха ни линк.

Представям си как в училище ни искат да купим учебници за стотици левове,  това е нелепо Simple Smile
А дванадесетокласниците ни са масово с учебници на старо, ксерокс или нищо. Simple Smile

Много време и отделихме на тая жена и се отклонихме от темата,  като иска да дава по хилядарка на дете, нейна си работа. Има хора и по повече дават за такси за частно школо.

# 10 543
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Извинете, ама КОЕ му е безплатното? Точно се изръсих за учебните тетрадки и помагала 96 лв. за 6-клас. Приятелка със син в осми ми се оплака със 120 лв. за всичките учебници. Двайсет лева не е толкова голяма разлика а? Да ги направим и в 5-6-ти клас платени и да се свърши тая мъка.


Да не говорим, че хвърлих око на коричните цени на учебниците за втори, четвърти и шести клас и според мен са СИЛНО надценени. Ама нали са държавна поръчка и не се замисляме, че пак от нашия джоб и данъци излизат тия пари.

# 10 544
  • Мнения: X
96 или 120 не е като 1100.

Общи условия

Активация на акаунт