За семейния бюджет

  • 45 837
  • 357
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Това ми е въпроса в общи линии и ако отговорът е да, моля да изкоментираме - кой как си прави бюджета. Ако никът е унисекс, моля ви кажете ми, може и на лични, дали сте мъж или жена.
От няколко години се опитвам да убедя мъжа ми да си правим семеен бюджет, той не желае. По-големите доходи са мои, само за уточнение, да не помислите, че иска да си харчи парите както си реши.
Някъде из форума има ли писано за бюджети? Странно ми е никой да не се интересува, или наистина българите имаме ниска финансова култура?

# 1
  • Мнения: 9 700
Имаше тема: С колко пари живеете на месец.

Не правя бюджет, но водя отчет Simple Smile. Извън шегата, знам какви са сумите които са ни необходими по всяко перо.

# 2
  • Мнения: 3 945
Семейна съм, не си правим бюджет с мъжа ми, посрещаме си разходите на момента, заделяме настрани за пенсия и тъй Simple Smile

# 3
  • Мнения: X
Е, в тази тема нямаше много много за бюджетирането.
Заедно с мъжа ти ли знаете какви са сумите или сама си знаеш? Явно двамата де, защото дотук отговор 3 в анкетата няма, но все пак да питам?
А какви са горе- долу сумите, за да си сверя часовника?
По големите пера при нас: /основната ни драма/ кредити - понастоящем 660 /изплащаме жилище/, храна за вкъщи 500, сметки 250, ремонти и данъци 100/вкл. и колата/, гориво 120, извънкласни занимания 100, джобни 60-80/4 клас/, това са общо взето общовалидните и основни пера, според мен.
Останалото отива за други разходи, забавления, почивки, дрехи, лекарства и тем подобни.
По-скоро искам да насоча темата към това как заедно с ММ планирате - колко да струва жилището, колата, какво да се спестява и т.н. /големите харчове/.

# 4
  • Мнения: 4 500
Семеен бюджет  Peace Първо оделяме пари за сметките, разликата остава за нас  Crazy

# 5
  • София
  • Мнения: 38 515
Държа едната карта на ММ в мен и се опитвам да ръководя бюджета. Ама все не стигат.

# 6
  • Мнения: 18 473
Аз честно казано не разбирам въпроса след уточнението Thinking Семеен бюджет за мен е разпределение на приходите за посрещане на разходите. Колко да струва нещо, особено по-големите покупки е предмет на отделен...хм спор. Laughing Но явно предимно това те интересува, затова конкретно отговарям. Екскурзии и почивки обикновено планирам аз, като в общи линии се съобразявам с очакваните приходи и разходи. Когато планирам предупреждавам каква сума и в кои периоди ако е по-скъпо пътуването трябва да се отдели от семейния бюджет. За покупка на кола - в началото на съвместния ни живот ММ имаше основно думата. След като ни набута с един джип, който съвсем малко повече харчел и му била малко по-скъпа поддръжката, вече няма само той думата. Каквито и да са по-големите странични разходи обаче винаги първо постигаме консенсус. И като цяло няма мое, твое, всичко е общо. Всеки харчи от неговите пари. Като свършат - преразпределяме. Когато на някой останат - заделяме или купуваме нещо (я самолетни билети, я някой уред).

# 7
  • Мнения: 6 993
Бе то един бюджет мойто... Crazy
Чета доста финансови блогове напоследък и хората са къде къде напред с материала.
Аз имам един екселски файл, в който записвам колко получавам и колко харча извън сметките по апартамента, понеже аз плащам почти всички разходи по него. Парите ни са общи, но само неговите са кеш, моите са в сметка и от сметката се разпределят по разходите. От този месец смятам да открия и някакви спестовни сметки. Тези на мъжа ми отиват за храна и спестявания. Макар че то едни спестявания, голям смях  Crazy
Нахъсала съм се от тия блогове да стигнем и ние месечни спестявания = на 50% от дохода, ама трънки.  Mr. Green Харчим много за глупости и ми трябват няколко увеличения още  Mr. Green
Сумите ни са горе-долу - 570 ипотека, 50 ток, 200 (зимата) газ, 10 вода, телефони, интернети, разни други акаунти - ок. 100 лв., детска градина - 60 лв, карта за градски транспорт - 100 лв зимата, 50 лятото. Храна - купуваме храна може би за около 400 лв, но разходите ми за храна на работа и поръчките за вкъщи - 3-4 пъти месечно - мама миа, не ми се смята  Laughing

# 8
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Правим - и личен, и семеен. Имаше един период ок.3 години, когато правехме първоначално натрупване на информация, записвахме всеки разход, обобщавахме къде колко отива и дали може да се оптимизира. Сега отчитаме само нововъзникналите разходи, но гледаме да планираме всичко за бъдещ период - учебници, униформи, почивки, ремонти, подаръци, хранителни запаси, така че да няма момент, в който да сме без резерв. Не всичко може да се предвиди, но основните разходи са приблизително сходни за еднаквите периоди.

# 9
  • Мнения: 9 700
Е, в тази тема нямаше много много за бюджетирането.
Заедно с мъжа ти ли знаете какви са сумите или сама си знаеш? Явно двамата де, защото дотук отговор 3 в анкетата няма, но все пак да питам?
А какви са горе- долу сумите, за да си сверя часовника?


Мъжът ми разбира за сметките само когато дойде прекалено голяма такава и започвам да разследвам дали не ни мамят на едро. Simple Smile Понеже вече много години се грижа за сметките, вече знам какво да очаквам за съответния месец.
За самите суми, най-големите пера са ипотека, газ, ток и телефони. След това, следват такси за допълнителни занимания на две от децата (спортове, език).

Как планираме големите покупки - за кола, гледаме да е за сума, за която няма да ни боли много, ако нещо ѝ се случи. За жилище - да можем да го изплатим със средни за професията ни заплати.

# 10
  • Мнения: X
Моят мъж не иска да плаща сметките. Навреме. Все има някакво изоставане от нещо си.

Аз не искам да ги плащам, защото искам да съм свободна от този ангажимент или поне да е разделен на две.
Кой извършва големите плащания  у дома - мъжът или жената? Тука във форума чета - жените. В офиса ми жените дори не знаят колко са сметките, камо ли да ги плащат.... Глезанки ли са колежките или аз много се напъвам.  newsm78

# 11
  • Мнения: 6 993
Аз ги плащам, защото ги плащам онлайн, а той получава парите си в кеш.
Не го имам за натягане newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 38 515
Нещо пощурях покрай темата и сметнах, че харчим 14 лв на ден за храна.
Всичко плащам аз от общите пари.
Даже напоследък го хващам мъжа ми, че вятър го вее за бюджета. Вземе някой бонус и само си мисли как да го похарчи. Докато аз мисля коя дупка от бюджета да запълня.

Последна редакция: чт, 24 мар 2016, 16:13 от Free Agent

# 13
  • Мнения: 9 700
Аз ги плащам, но ползвам общи пари.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 231
Всеки плаща различни неща от неговата си заплата.
Сметките повечето ги плаща мъжът ми, но онлайн и не му отнема повече от половин час всичко. Телефони, ток, вода, таксата за училище, допълнителните занимания на децата в училище и тн.
Аз пък пазарувам основно ежедневните консумативи и храна, както и организирам почивките.
За съжаление нямаме никакво планиране, аз общо взето харча всичко, добре че е той, които успява да спести нещо. Това не е благодарение на мен обаче, а просто защото доходите ни са добри.
Покрай тази тема се амбицирах и аз от следващият месец да се опитам да попълвам в табличка и да се ориентирам по-добре в приходите и разходите на нашето семейство  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт