Цъфнала и вързала НЕМСКА тема- номер 192

  • 70 078
  • 752
  •   1
Отговори
# 645
  • Берлин
  • Мнения: 4 488
Здравейте.

По въпроса за дипломите - съвсем скоро легализацията става незаконна, т.е - няма нужда от превод на заклет преводач за документи,издадени в страна от ЕС. Мама-ени, ако не ти е спешно, изчакай. Иначе преди около 2 месеца колежката прати копие на БГ дипломата си на заклет преводач, той й я върна преведена подробно и на бланка от агенцията с подпис и печат от агенцията. Цената беше 32 евро. Моите дипломи ги признаха без преводи.

Не знам какво се случва, но днес стана нещо странно в метрото. Спряхме на една станция, изсипа се ужасно много полиция. Постоянно вървеше някакво съобщение, но не го разбрах. Та почнаха един по един да ни проверяват за документи - на мен ми поискаха личната карта и анмелдунга - показах и ме пуснаха. Тези, които имаха някакъв проблем около документите, ги оставяха във вагона. И постоянно се чуваха сирени на фона на проверката, даже долу. Ровичках в нета,но нищо не открих да се е случило в Берлин. Не беше никак приятно и досега не съм ставала свидетел на подобна проверка...

# 646
  • Мнения: 133
Вчера чух от бг медия ,че е имало стрелец в Университетска клиника в Берлин . Няма пострадали, стрелеца се издирва. Мъжът ми каза,че не е разбрал нищо такова и може да не съм чула добре. Но пък вечерта чувахме много полицейски сирени. Не знам... Много страшно стана вече.

# 647
  • Мнения: 9 052
имало е стрелец, убил е един лекар по неизвестни при4ини и се е самоубил. кахаха сутринта по новините , слушах в колата

# 648
  • Germany
  • Мнения: 2 010
А вие какви документи носите в себе си? Защото аз май само лична карта, българска и здравната ми карта от тук са в портмонето ми, та сега се замислих...Детето отидоха на цирк и сега ми е едно притеснено. А госпожата вчера ме изгледа учудено като казах, че ме е страх да го пусна  Embarassed

# 649
  • Мнения: 1 322
Папурче, благодаря за съвета!
Аз в себе си нося лична карта, шофьорска книжка, здравноосигурителни немски карти на мен и детето и по едно копие от международните ни паспорти. Оригиналните паспорти седят в къщи, за да не рискувам при кражба на чантата ми да останем без никакъв документ. Никога не са ми ги искали, освен в понеделник, когато на паркинга пред училището една майка ми остърга бронята на колата по невнимание и викахме полиция.

# 650
  • Мнения: 224
При нас е последна училищна седмица. Домашните си вървят всеки ден. Имат Klassenlektüre - трябва да четат всеки ден по 2 глави от една книга, после обсъждат и попълват нещо като читателски дневник с трудни въпроси. Това отнема по около час на ден у дома. Отделно математика и ХСУ по един лист, също всеки ден. И миналата година беше така - буквално до последния ден имаха домашни.
Оценките са оформени още преди 3 седмици, но не го обявяват официално.
Училището ни продължава да бъде отключено през целия ден. Всеки може да влезе безпрепятствено и да се качи по етажите. А в селцето ни има поне 500 бежанци - млади здрави мъже, които по цял ден се мотаят безцелно по улиците.
Едно дете от класа, което не се справяше никак добре и най-високата му оценка е 4, сега го изпращат във Förderschule (училище за деца, които възприемат и учат по-бавно). Това е трета глуха. От там трудно ще се измъкне и може после да стане най-много работник в чистотата. Това го коментираха немски родители. Потресена съм!
Още от сега животът на това дете е ограничен от това училище, в което го пращат.
Чудя се на родителите му, как са се съгласили.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 17:06 от blabla7

# 651
  • Берлин
  • Мнения: 4 488
Аз нося лична карта, здравните карти, шофьорската книжка, копие на анмелдунга...Друго не се сещам трябва ли ми.
Иначе сга колега се върна, на околовръстното /което не знам защо всички наричаме магистрала/ е било пълно с полиция. Не са спирали коли, просто присъствие..не знам вече какво става

# 652
  • Мнения: 1 091
Мама - ени, браво на детето!  Grinning И моите двамата завършиха с много добри резултати. Сега се отдаваме на заслужена почивка.

Моите дипломи са само преведени, но още не са ми влезнали в употреба. Embarassed

# 653
  • Мнения: 1 322
ДжейДжей, браво и на твоите деца  Hug ! Приятна, безпроблемна и пълноценна почивка ви пожелавам!

Аз забелязах, че много от пишещите тук сме пловдивчанки и ще си бъдем в Пловдив през август. Дали да не вземем да си организираме една среща на кафенце под тепетата?

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 18:40 от мама-Ени

# 654
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
     Blabla, вашите бежанци са в селото, нашите са в гимназията на дъщеря ми  Confused. Това е голям учебен комплекс и има доста свободни помещения. Миналата година по това време разпратиха писма до всички родители , за да ни уведомят, че ще ги запълнят с момчета без родители от Сирия и Афганистан. Ами не ми е спокойно, малко е да се каже, а до скоро, като че ли нямах проблем с това.
     А за Fürderschule, понякога е по-добре за детето. Синът ми учи в такова училище, но той е от аутистичния спектър и точно това диференциране и олекотяване на материала търсих пет години в България. В класа са 8 деца, останалите нямат никакви видими проблеми, всеки ден виждам усмихнати и спокойни деца. За мен някои от тях са просто мързеливи и с незаинтересовани родители. На родителските срещи, обикновено само ние и още една майка присъства. Иначе на празниците всички са там. 
    Възможно е след това да отидат в по-добро училище, ако си покрият изискванията. Ние също имахме няколко опции. Избрахме такова, в което детето да продължава да бъде с целодневен придружител.

# 655
  • Мнения: 316
Ужас, аз също не съм чула какво става в Берлин. Къде слушате,четете или гледате новини и по кое време, аз още не мога да се ориентирам и се чувствам като неосведомена мишка, а много мразя така.

Пловдивчанки, да пиете едно кафенце и за мен под топлото слънце.

blabla7, и нашето училище е отворено и влиза всеки. А знам че принципно има такива, които са под ключ и със звънец. Дано да няма луди да влизат. Вие в кое село сте ?

Момичета, мм е взел жилище с прекрасно дворче близо до Хамбург и живот и здраве се очертава скоро да се местим там. Но, дали е от къщата или генерално не мога да реша, въздухът вътре ми се струва влажен и онзи ден в жегите беше кошмарно спането - все едно в бг на морето, само че без бриза. Та как да се справя , дайте, моля, ум. Много е хубаво селцето- едно малко, китно, спокойно, чакам с нетърпение да дойде време да се преместим.

# 656
  • Мнения: X
Тази година заради многото дъжд е много влажно. 26 градуса ги усещам като 36, ужасно е. Нощно време гледах при нас дават 98-100% влажност, а през деня пада само до към 55%.

Браво на децата! Simple Smile

Училището ни продължава да бъде отключено през целия ден. Всеки може да влезе безпрепятствено и да се качи по етажите.
При нас детската градина е така, а е точно срещу гарата, от другата страна на която строят общежитие за мигранти. Притеснено ми е. Ще подновя натиска да намерят решение. Не може да не може да ни раздадат по една карта/пин...

# 657
  • Мнения: 69
Светлита, в мазето на къщата има ли миризма на влага или мухъл, или например стените да са влажни при допир? Ако е от къщата, внимавайте да не завъдите мухъл. Ако къщата се е наводнявала, например при силен дъжд, влагата остава и след години се усеща, в такива къщи много лесно се образува мухъл.

Аз не нося анмелдунг, нито межд.паспорт със себе си, досега никога не са ми трябвали документи докато съм навън. Но живея на село, сигурно има разлика.

# 658
  • Мнения: 2 420
Браво на отличниците на мама-ени и на Джей-Джей!

В детската градина, която е срещу кооперацията ни, виждам от два-три месеца мургав младеж-възпитател.
Свършиха ли се женските кандидати, та почнаха да обучават мъже за детски гледачи?

# 659
  • Мнения: 1 322
Свършиха ли се женските кандидати, та почнаха да обучават мъже за детски гледачи?


Явно има нещо такова, защото един млад французин от моят курс наесен започва също да се обучава за възпитател. Но е нещо различно от Аусбилдунг - нещо като на доброволни начала срещу съвсем символично възнаграждение. Инструкторките по аеробика в нашето градче също провеждат часовете на такъв почти доброволен принцип. Не знам как точно се нарича.

Общи условия

Активация на акаунт