Определение за трудно дете

  • 30 802
  • 184
  •   1
Отговори
# 105
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 743
Всеки има неговия си начин на възпитание, но за мен шамарът е тогава, когато границата на допустимото е прескочено.
А всъщност е израз на безсилието на родителя, който не може да намери начин да се справи със собственото си дете.
Няма как да удряш някого, учейки го, че не трябва да се удря. Едното противоречи на другото, което обърква децата.

Да, аз съм съгласна с това, затова мисля, че първосигналната ми рекация не беше правилна. Децата взимат пример от нас за всичко...

# 106
  • София
  • Мнения: 5 197
Шамар по дупето надявам се.
Виждала съм майки,които шамарят през лицето децата си. Деца на по 3-4-5годинки. В повечето случаи децата заставаха настрани от околните ,засрамени.
Не отричам ,че не съм пляскяла детето по дупето и ефектът наистина е нулев.
Въобще избягвам частта с боя и унижаването. Така мисля,че ще го науча ,че това е нормално поведение.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 01:22 от Wind .

# 107
  • Мнения: 931
Полемиката за и против шамарите е за отделна тема, не искам да спамя, само ще кажа тук, че поне аз никога не ги използвам от безсилие. Използвам шамар, когато е необходимо детето да разбере, че е прекалило. Случва се да кажем 4-5 пъти в годината и то обикновено не пред други хора. И не съжалявам за това, защото не е плод на изпуснати нерви, а съвсем целенасочено. За мен наказание с вдигнати ръце до стената или затваряне в другата стая е в пъти по-унизително от едно плясване.

# 108
  • Мнения: 2 156
Не, не, против съм аз. Никакви плясканици.

# 109
  • София
  • Мнения: 5 197
Съгласна съм и с това. Наказиния с вдигнати ръце и пр.и те са вид унижение.
Едно "трудно дете" с плясване и наказание според мен ,не става "по- лесно" от опит го казвам.

# 110
  • Мнения: 1 091
Тогава как се справяте в такива ситуации?
При нас има дни в които направо преминава всички граници на нормалното.Направо ме изкарва извън равновесие.На всичко е контра,нищо не чува каквото и говоря,само прави напук.Направо някой път се чудя какво да правя и къде да избягам за 5мин,ама не.

# 111
  • София
  • Мнения: 5 197
Ние се познаваме вече с детето и той вече разбира кога не се шегувам.
Твърда съм с него  без излишни приказки.
Но има моменти в които си изспускам нервите и по скоро мрънкам и дудна.
Но се научи на някои граници,които често прекрачваше.
Трябва много говорене,обснения и след известно време има ефект.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 01:23 от Wind .

# 112
  • Мнения: 1 091
Аз се стремя всичко да става с разговори.За всяко казано НЕ от моя страна обяснявам защо е НЕ,така че да ме разбере.Но в тези фазови нейни моменти си правя вятър на устата.Нито чува,нито вижда и продължава да си прави същото.Имам чувството,че го прави за да ме предизвиква.Седи насреща и ми се подиграва.Тогава освен да съм по рязка не става друго.Ама може с времето да почне да прилага нещата.

# 113
  • Мнения: 438
Аз се стремя всичко да става с разговори.За всяко казано НЕ от моя страна обяснявам защо е НЕ,така че да ме разбере.Но в тези фазови нейни моменти си правя вятър на устата.Нито чува,нито вижда и продължава да си прави същото.Имам чувството,че го прави за да ме предизвиква.Седи насреща и ми се подиграва.Тогава освен да съм по рязка не става друго.Ама може с времето да почне да прилага нещата.

Освен говорене трябва и много слушане. Казват му още активно слушане. Има моменти, в които детето няма как да ви чуе, преди вие да чуете него. То и при възрастните е така. Вие слушате ли някого, който не иска вас да ви чуе.

Днес бях свидетел на следната случка. Синът ми играе с детенце, и детето му дава от неговите бонбони. Идват и други деца и баба му почва да черпи наред "защото така е редно". Детето е на три, то още трудно изразява емоциите си. Но определено не му харесва, че баба му черпи всички деца. Та нали бонбонките купени за него ще свършат. Тръгва и изтръгва бонбона от ръцете на едното дете. Бабата се кара, как не било хубаво така. Заплашва, щяла веднага да го прибере. Детето още повече се изнервя и хвърля пясък срещу децата. Бабата тук не издържа на срама и му завъртва ухото. Детето реве и се тръшка, а тя му говори и обяснява как не било хубаво това, че не давал и др. Той още повече истерясва. Извод. Тя само говори, но не иска да чуе детето.
Ако още в началото беше опитала да го чуе, че той прави всичко от най-обикновено чувство на страх, че любимите му бонбони ще свършат (тези сигурно извоювани с много молби) щеше да си спести цялата истерия и тръшкане. Но тя не иска да чуе, тя иска само да говори и да обяснява. Но без да е чула детето, и то накрая вече не иска да я слуша и се тръшка още повече.

# 114
  • Мнения: 10 998
Според мен бабата е купила бонбоните в безизходица и сега иска да се оттърве от тях. Поне аз така правя. Слава на бога малкият ми син още не е разбрал за бонбоните, а големият вече не ги харесва. Така да мразя боклуци.

# 115
  • Мнения: 46 573
...Използвам шамар, когато е необходимо детето да разбере, че е прекалило...
Да разбирам ли, че когато ти прекалиш (няма идеални хора, на всеки се случва), намираш за нормално човекът с/у теб да ти отвърти един?

# 116
  • Мнения: 438
Според мен бабата е купила бонбоните в безизходица и сега иска да се оттърве от тях. Поне аз така правя. Слава на бога малкият ми син още не е разбрал за бонбоните, а големият вече не ги харесва. Така да мразя боклуци.

Няма значение дали е бонбон, био барче или 10 банана. Тук идеята, е че отнемаш нещо, което си дал или насилваш детето да сподели, когато то още не е готово за това. Без дори да поискаш съгласието му. Бабата едва ли би се държала така с нейна приятелка, но с децата е лесно, нали имаме власт над тях, ще правят това, което ние кажем. И ако може без мрънкане.  Wink

# 117
  • Мнения: 438
...Използвам шамар, когато е необходимо детето да разбере, че е прекалило...
Да разбирам ли, че когато ти прекалиш (няма идеални хора, на всеки се случва), намираш за нормално човекът с/у теб да ти отвърти един?

Хубав въпрос. Тъкмо това писах в предния си пост. Дали бихме се държали по този начин с приятелка, която ни изнерви, с шефа на работа, с колеги. Дали бихме им извъртяли по един. Не, но над децата си имаме власт и с тях може да правим всичко нали?

# 118
  • Мнения: 46 573
Ами то затова по улиците се бият за един счупен мигач или броня, насилието ражда насилие...

# 119
  • Мнения: 10 998
Аз моето дете не го уча да си дава играчките, мисля че не е полезно. Много много не общуваме с други деца защото всеги удря и хапе. Аз не го удрям, но той още  няма две и е в стихията си.

Общи условия

Активация на акаунт