Определение за трудно дете

  • 30 748
  • 184
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 782
 Мили дами, бих желала да си сверя часовника какво според вас определя дали едно около 2 годишно дете е трудно за гледане или не. Наясно съм, че това много зависи от нервите на майката - дали е сприхава , хладнокръвна, спокойна и т.н. Моля да дадете вашите отговори , за да преценя дали аз съм прекалено нервна или моето дете е трудно. newsm78
Почвам с определение според мен , какво означава трудно за гледане дете:
- не спи спокойно през нощта (рев, мрънкане, събуждане, въртяне , ритници)
- изпада в дълги кризи (около час пищене и рев), когато нещо не й се разреши или прекъсване на игра за кратко примерно
- отказ да върви с родителите си по навън, парка и т.н. (тоест непрекъснато изискване да го носят на ръце) 
-  супер подвижно и скачащо вкъщи дете --> съответно и падащо , ревящо и пищящо
Себе си определям като хладнокръвна майка, не крещя на детето си , само главоболието от недоспиване и пищенето й ме карат да се самосъжалявам понякога, но не си го изкарвам на детето. Владея си нервите засега.
Вие сте с определенията !

# 1
  • Мнения: 1 283
Ами изброените неща са си характерни за децата! При нас само пищенето по един час го няма. Като му се откаже нещо мрънкането е около минута и забравя. Знае, че не е не и че няма смисъл, но отчитам, че може би и характера му не е такъв, че да е мега настоятелен. Дори навън, когато му дръпнат някоя играчка от ръцете, не настоява да си я взима! За мен трудно е прекалено ревящото дете, прекалено тичащо и неслушащо, прекалено злоядо, както и прекалено инатливо. Иначе носенето на ръце и нежеланието да ходи е по скоро носещо болки в гърба, отколкото допълнителни нерви!  Laughing

# 2
  • Мнения: 5 720
Само как те разбирам.
Моето е на 3 и е същата работа, с разликата че поне спи нощем. Иначе също хленчи за щяло и нещяло, не иска да ходи изобщо, носим се или се вози в триколката.
По-трудно е за отглеждане , да , но се надявам да отминават тези периоди.

# 3
  • София
  • Мнения: 478
Не ти е лесно с такова детенце! Има и доста по-спокойни деца, така че не мисля, че проблемът е в теб. Wink

Моят малкият е истинско бедствие. До скоро с ММ се смеехме, че става само за гората, но след безуспешен опит за лек преход в приятна и безопасна горичка, вече знам, че не сме и за там - намери единственото мочурище 1х1 м и се накваси стабилно. Наложи се аз да се прибера с него и да се подсушаваме и затопляме (беше си хладно навън, а той целият подгизнал). Simple Smile
Големият ми син също беше с характер, но се гледаше къде-къде по-лесно.

# 4
  • Мнения: 874
И аз много добре те разбирам, но моето е и злоядо (вкъщи може да не хапне нищо или да кара само на бисквити и кисело мляко) и инатливо. От описанието само мога да махна това за супер подвижно - предпочита кротките занимания Wink Започна да спи след 2-та година, та поне това е малък напредък...сега се опитвам да го отуча от носене Simple Smile

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Ами и моята съвпада с повечето ти определения по-горе и още други неща заедно с това, а е вече на 5, т.е някои неща са доста по-зле от вашите. Така, че да, трудно е такова дете.
Най-трудното за мен е това, че не спеше спокойно, до поне 3 и половина годишна, освен ритане, въртене, тя мрънкаше насън, събуждаше се за около час, два, пак лягаше и това всяка нощ. Понякога, когато имахме късмет, спеше 4-6 часа непробудно. Това ни умори хронично.
Аз преди обичах да ставам рано, сега мога да спя до 10 дето се вика, само да ме оставят!  Joy
На 5 е и става в 7-8 сутринта, без значение празници и делници, тя на градина ходи (но силно казано, защото е до обяд и защото отива в 9), но ранното ставане си и е от малка!
По другите точки - за тръшкането и пищенето, оставяй да го прави, не мисли за хората, нека се тръшка и да види, че не минава пред теб номера й. Някъде там си изтървала нещата и за да го прави системно, значи ходиш и я вдигаш и й говориш, но не го прави! Просто тотално я зарежи, ако трябва избери приятелка по телефона и си говорете, ако трябва скрий се и чакай. Ще ги разреди тези тръшканици по земята, докато престане, това се преодолява.
По въпроса за скачането и енергията, от това спасение няма и моята е най-енергичната на света! При нас е добре за спорт, мога да я запиша на всичко, при вас е рано, но й вземи баланс колело, скутер или каквото там обича да го бута навън, дъжд, студ, няма значение, ще се измори максимално, топка и т.н. Не я оставяй да изразходи енергията у дома. Моята до скоро не желаеше да се прибира, сега е почнала някакви обяснения, че иска да седи вкъщи, но няма кой да я остави!  hahaha
Успех!
Ние доста сме изпуснали нещата с лиготията, т.е тя моята не се лигави по детски, ами ни говори едни сериозни неща (не искам такива родители, няма да ви простя, отивайте си...и т.н) и се сърди, просто всеки ден се сърди и е ужасна, но да се надявам, ще й мине и това да е период.

# 6
  • Мнения: 1 782
Благодаря ви за отговорите !  bouquet Просто почнах да се чудя "Абе аз ли нещо не се справям както трябва?"
Доста живо и подвижно дете имам и неспящо , но засега удържам фронта и не нервнича пред него или мъжът ми. Това със злоядството не бива да ви притеснява , ако килограмите на детето са в норма. Така поне знам аз.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
И друго - ти баща ти майка ли си? Давай го това дете на баща му за 2-3 часа, почивай си при всяка възможност, моя беше много вглъбен и се месеше във всичко, до 3-тата й година я гледаше колкото мен почти хах. Имам предвид, че наистина времето с детето и то такова може да е изморително освен приятно, както и че то има 2-ма родители, които да разпределят нещата, поне уикенда, ако не става през другото време. И баби/дядовци, лели, каквото имате.
Нашата като станеше в 5:30, 6 сутринта и я давахме на наличната прабаба, докато се наспим поне до 8!  ooooh!

# 8
  • София
  • Мнения: 478
...
Ние доста сме изпуснали нещата с лиготията, т.е тя моята не се лигави по детски, ами ни говори едни сериозни неща (не искам такива родители, няма да ви простя, отивайте си...и т.н) и се сърди, просто всеки ден се сърди и е ужасна, но да се надявам, ще й мине и това да е период.

Коментар от преди седмица:
"Мамо, дълбоко съм засегнат и разочарован от вас! Ще си потърся други родители!"
Аз  Shocked "Защо, драконче, какво сме ти направили?"
"Всеки ден ходя на работа в детската градина, а батко го оставяте си ходи на училище и да се прибира по тъмно" - батко му свършва в 19:20 и докато се прибере обикновено става 20:30-21:00 ч.

Разговорът се води от дете на 4,5 г. От сега се плаша какво ли ще е на 15 Party.

# 9
  • Мнения: 1 782
Дамм, значи не съм сбъркана Whistling Ще си свиркам и ще чакам да порасне. Мъжът ми, Слава Богу, също доста ми помага. Интересното е , че при баба си е кротичка. Явно разбира , че жената няма много сили да търчи след нея (рядко я оставям при баба й, само ако се налага , не закономерно). Странни същества са децата на тази възраст (полу бебета , полу деца) #Crazy

# 10
  • Мнения: 445
Аз да не ви плаша, ама моите кукундрели са вече на 7.....и няма изгледи за оправяне... Twisted Evil Както преди бяхме питали един приятел, докога ще е така и той ни отговори:" Ами до 7...после свикваш". #Crazy И май, май ще се окаже прав....
Всъщност има напредък...поне не ни будят докато щъкат по сред нощите....Ама събота и неделя:"Мамо, ставаййй...светло е", а то е например 6.....
Скачането, караниците, тичането.....няма сила на земята, която да ги накара да спрат...и комшията се качва да ни/им прави забележка...резултата...една вечер кротки и от другата всичко по старому. Опитвала съм как ли не....и с обяснения(пришки ми излезнаха за тия 7 години), и с наказания...и с каране, е не става.....Дребни упорити овенчета си имам  Heart Eyes А иначе реплики от сорта на " Една майка не прави така с детето си" или "една майка трябва да прави, каквото поиска детето" ме докарват до тих ужас... smile3515

Последна редакция: пт, 20 май 2016, 17:34 от pipi66

# 11
  • Мнения: 814
Все едно за нашето диваче пишеш,ама то нашето и злоядо Laughing.И той не ходи,а го носим и пищенето му е на ниво,добре,че сме в къща,че иначе не ми се мислеше.Грешката не е в теб,аз в повечето случаи го игнорирам и действа,оставям го сам в стаята и се кротва.

# 12
  • Мнения: 1 782
Благодаря ви за участието в темата !  bouquet Няма да го мисля повече този въпрос!
На живо обикновенно майките се хвалят с децата си и ако споделя , че имам проблем , ми дават съвети , все едно нещо грешно правя. Явно задълбават много на тема "детска психика" и търсят проблеми там , където няма и то по моя вина (щом аз възприемам нещото като проблем). Пример - "Не спи спокойно." , отговор - "Взимай я при теб в леглото и ще спи спокойно, при мене това подейства" , резултатът обаче е , че пак не спи спокойно , ами и ни наритва едно хубаво, въртейки се в леглото. Та вече примиренчески съм се отказала да търся решение на проблема. bowuu

# 13
  • Мнения: 54 448
И моето е от същия модел. Mr. Green
Само че спеше нощем, винаги и само в нейното легло.
Но тя не понася някой до нея.
Характер! Sunglasses

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
хаха, е, ако говорим и за добри страни - моята пък поне си яде доволно  Laughing

Иначе съвети околните винаги могат да дават, всякакви ги има, мен от две срещи една ме закова: води детето на психолог  Shocked
Щото нейното видиш ли е супер ляме и заспала гана, а моето повредено, че има енергия  Whistling
Както и да е, не се впрягам реално, но наистина оценки не може така да се дават и си има диванета. И като върне човек времето назад, децата са отражение и то в по-голяма степен на родителите си - аз и мъжът ми сме били диванета също, нашето баш диване  Mr. Green

Моята иска куче сега супер настойчиво, от 1 година пробва само, но от два дни реве буквално, стяга си багажа в сак и ни напуска за "по-добри родители"...не знам вече какво да правя, майка ми вика вземи едно куче, ама то така ли се прави, да не е играчка, не искам куче аз...йорки, да го водела за каишка, купили каишки и влачи на баба си котките с тях, ако ви покажа снимки ще изпопадате от смях (или ужас!!) завързани котки за кучешки каишки... ooooh!

# 15
  • Мнения: 54 448
Ааа, 10 години отбивах желанието за куче! Laughing
На 15 г. се предадох, нямаше как. Заслужи си го.

# 16
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Ами на мен ми звучи нормално за възрастта си. И моето пробва периодично дали "НЕ" е все още НЕ. Тръшка се чат-пат, но с игнор нещата си идват на мястото, отдавна не е пробвала с тръшкане, понеже никак не е ефективно. Не даваше ръка като излизаме навън, обяснява се че трябва да дава ръка като каже мама, ако се тръшне се прибираме, като пак се обяснява, че се прибираме понеже не дава ръка. Сега при опит да не дава ръка и реплика, че се прибираме дава. Имаше период, в който я мързеше да върви повече от 100м, вдигам я и вкъщи. Набързо се научи. Трябва да разбере детето кое е приемливо поведение и кое не, то не знае и се опитва да се налага. Има и други примери, но със спокойно обяснение и подходящи действия нещата се случват. Естествено, вие трябва да напипате подхода, при различните деца, различни неща работят. И правилата се сменят с възрастта  Laughing Е, от време на време мрънка, реве или пробва с мелодрама, чат пат минава номера за дреболии, но за сериозните неща не.
За неспането, трябва да се изморява детето, моето като е изморено спи като пън, освен ако не е болна, но тогава е друго. Спи си в нейното легло, иначе хем не заспива, хем ядем къчове.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 523
Моите и двете бяха с продължителни истерии. Голямата още се пробва /сега пък навлиза в пубертета/. Аз я усещам че почва, казвам и, тя подивее, пореве малко и после идва да ми се извинява.
С малкия го обръщам на смях.
И с двамата "въртя сделки" отдавна. За мен е справедливо така - щом аз ще направя това за теб, ти ще направиш онова за мен /то е пак за теб де/.
Интересното е, че почти не помня да са плакали при падане. На това сме ги научили още от съвсем малки. Като падне и се чуди дали да заплаче, не го доближавате, детето става и си продължава играта.

# 18
  • Мнения: 874
По повод неспането ми бяха казвали, че съм си виновна, защото не съм му създала режим... ама то като не иска да спи как по-точно да го накарам и какъв режим да му създам?! Grinning По повод неяденето пък ме бяха обвинили, че е защото не му готвя (или не му пасирам храната?!?!? на 2г дете?!), но след няколко дни "на гости", където има готвено и той пак не е ял, нищо не съм чувала вече по темата Grinning

# 19
  • Мнения: 10 993
моето голямото беше такова, плюс че е злоядо и всяко нещо е не, не искам, но пък нощем спеше добре. Сега на 9 г. пак е така. Малкото ми е като описаното от теб, но в парка гледа да е до мен, не страни чак така от мен, храни се по-добре и като цяло не отрича абсолютно всичко. Определено малкото ми дете е по-лесно за гледане въпреки пищенето.
Аз за трудни деца научен труд мога да напиша. Лошото е че все ми казват че ще се оправи с възрастта, но не се оправя.

# 20
  • София
  • Мнения: 38 523
По повод неспането ми бяха казвали, че съм си виновна, защото не съм му създала режим... ама то като не иска да спи как по-точно да го накарам и какъв режим да му създам?! Grinning По повод неяденето пък ме бяха обвинили, че е защото не му готвя (или не му пасирам храната?!?!? на 2г дете?!), но след няколко дни "на гости", където има готвено и той пак не е ял, нищо не съм чувала вече по темата Grinning

И двете не са особено вярни.
Голямата имаше строг режим до към 6 годишна, но се будеше доста през нощта.
Затова пък, ако е уморена и сега заспива сама към 9.30.
Малкия няма никакъв режим, понякога спи следобяд, а вечер като го сложа да спи, заспива доста бързо.
Нощем се буди, но то е поради други причини.
Същото за неяденето - голямата баба и и трепереше, сега нищо не ще да хапне, малкия му давам като си поиска и яде всички манджи, които ядем и ние.

# 21
  • Мнения: 1 283
Ние сме със строг режим също! Не се будим, но пием много вода и сменяме често памперси през нощта. Върти се много, когато е в период на зъбоникнене. Снощи се въртя, защото му беше топло, ма аз късно се усетих, та не спах чак до 3 часа... Laughing Laughing

# 22
  • Мнения: 2 156
И моят син беше същият. Но като стана на около 4, нещата се промениха. Даже към 3-3 и половина, вече се усещаше разликата - забравили сме за пелената отдавна, вярно, става в 6-7, но цяла нощ си спи, малко от малко се пази сам. С порастването на детето, отношението ти майчинството ще се промени. Пък и бащата ще се включи повече, най-малкото защото детето само ще върви след нещо, няма да иска само мама. Бабата, дядото, учителката, връстниците ще придобият по-голямо значение и балансът ще се изравни.

# 23
  • Мнения: 9 363
Sladka-rosichka,
детето е ясно, а вие какво правите по въпроса? Примерно като излезете навън и тръгнете на някъде, а то иска да го носите и не иска да ходи как процедирате? Говоря за случаите, когато знаете, че не е изморено и само се инати. Вземате го на ръце и го носите, все пак го хващате за ръката и го водите? Оставяте го и тръгвате сами като контролирано го наблюдавате какво ще на прави?
Или като почне да плаче и да се тръшка?
Питам за тези неща, защото съм се сблъсквала с тях и съответно съм си намерила решение за себе си.
А такива неща като "искам други родители" и "тръгвам си" от 3-5 годишни деца, въобще не ми влияят.

# 24
  • Мнения: 931
На мен описанието ми звучи напълно характерно и типично за 2-годишно дете - нито трудно, нито лесно Simple Smile Или пък ако е трудно, значи и на мен са ми се паднали от трудните  Blush Аз също съм намерила за себе си разрешение на въпросите. Баткото ми стана друго дете като стана на 3 - израсна и тръшканията, и капризите с вървене в собствена посока или невървене и т.н., виж злоядството чак на пет и половина се подобни. За малкия още не знам кога ще ги израсне.

Иначе - трудни, лесни, наши са си - на нас са се паднали, не можем да ги сменим, ще си ги гледаме такива Simple Smile

# 25
  • Мнения: 438
Може да ви се стори странно, но при нас кардинално се промениха нещата, откакто промених подхода си към детето и започнах да се вслушвам в емоциите му. Успокои се, спря с тръшкането, и стана много отзивчив.  
Пример: Не иска да върви навън. Спираме. Обясняваме се, мама и тежи да те носи. Знам, че си разстроен, знам, че искаш да те нося, но ми е трудно. Стоим докато се успокоим, след това планирам по-кратки разходки, с количка и тн. Постепенно отмина.  
За неслушането: Децата изпълняват много по-лесно, когато говорим с мек тон и когато го правиш с малко хитрост.
Не иска да спира филмчето, което гледа, а е време за сън: Знам, че искаш да го догледаш, и на мен ми се е случвало, но ако сега го спрем, утре ще ти го пусна пак от същото място. Или преговарям. Гледаш още 5 мин. и после се гушкаме и мием зъбки.
Вместо: Ще закъснеем, тръгваме веднага. Приключението започва, ние ще сме много бързи и ще успеем да сме първи в парка (примерно).
Не иска да подрежда: Я да, видим как ще нахраним тази голяма кутия за играчки с всичко, което има по земята. И на всяко подаване кутията ще казва амммм, вкусно.
И разни такива залъгалки други. Нищо не действа отведнъж така че се иска търпение и постоянство.
Не съм привърженик иначе на разни насилствени методи или игнор, те може временно да работят, но дългосрочно се връщат като бумеранг или се подтискат, което е по-лошо.

Последна редакция: сб, 21 май 2016, 23:52 от Цветина20

# 26
  • Мнения: 438
А за подвижността и паданията решението е да му осигуриш някъде място където да скача и дивее без да се нарани. И моят син е див и пъргав, като попорасна вече си знае къде вкъщи е позволено и къде може да скача на воля. За навън спасение няма, чакаш да си го израсте.  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 5 198
И аз се бях замислила дали не гледам "трудно дете"
Малко линкове
След като минах през какви ли не терзания , че съм лоша майка, че детето ми нещо не е наред...
Ами приех го такъв какъвто е , моя задача е , мое дете е .
Трудно , сложно , диво, смело , палаво , игриво , моя задача е да го обичам и да се съобразявам с характера му.
От двегодишен Не спи на обяд , будеше се през нощта, има си и той малки моменти на истерия , не очаквам послушно дете в никакъв случай !

# 28
  • Мнения: 1
Моето дете е същото и имам същите проблеми . Мисля че такива деца са трудни за отглеждане, но да са ни живи и здрави ☺

# 29
  • Мнения: 1 782
Sladka-rosichka,
детето е ясно, а вие какво правите по въпроса? Примерно като излезете навън и тръгнете на някъде, а то иска да го носите и не иска да ходи как процедирате? Говоря за случаите, когато знаете, че не е изморено и само се инати. Вземате го на ръце и го носите, все пак го хващате за ръката и го водите? Оставяте го и тръгвате сами като контролирано го наблюдавате какво ще на прави?
Или като почне да плаче и да се тръшка?
Питам за тези неща, защото съм се сблъсквала с тях и съответно съм си намерила решение за себе си.
А такива неща като "искам други родители" и "тръгвам си" от 3-5 годишни деца, въобще не ми влияят.
Ами търпя и чакам да отмине истерията и си продължаваме по пътя. Ако не отмине просто я вземаме на ръце , нямаме време за губене да я чакаме да се нареве всеки път. На работа сме и двамата , куче и котка , куп домашни задължения и малко помощ от баба и дядо , които живеят на друго място. Иначе знам, че истерията и тръшкането са манипулация и аз изобщо не трябва да я нося на ръце , но времето не го позволява в повечето случаи.

# 30
  • Мнения: 2 156
Манипулация е, но имай пред вид, че е много незрял и инфантилен вид манипулация.
Вариантът ти е и ти да въртиш някакви номера, че да залъжеш детето, докато кризата премине. Измисли си нещо.
Твърдото поведение го запази са случаи, когато преценяваш, че детето ще понесе, без да се разстрои. В противен случай те чака сцена.

# 31
  • Мнения: 1 782
Благодаря за мненията - от полза са ми , мили дами! bouquet
Ще си разчупя малко въображението относно справянето с тодлърчето Sunglasses Sunglasses Sunglasses

# 32
  • Мнения: 873
Описваш типичния бебешки пубер Simple Smile
По-напред една потребителка е описала свой подход, с който прилага техниките за отразяване на чувствата. В дългосрочен план е по-полезен от така популярния "игнор". Като игнорираш детето, какво послание му даваш: "Не ми пука какво преживяваш сега и какви са твоите потребности. За да заслужиш моето внимание, ще се държиш като дресирано кученце!"  Naughty
Вие как бихте се почувствали, ако сте нервни или разстроени и съпрузите ви игнорират, докато ви мине?  Thinking
Можеш да обясниш на детето "Разбирам, че си ядосан от това, но се опитай да не крещиш, моля те! Опитай се да ми го кажеш с тихия си глас". След време ще видиш, че думите ще заместят крещенето. Вместо да вика "АААААААА, спря ми детското!", ще каже: "Сърдит съм, защото ми спря детското!"
И понеже не искам да става дълъг постът, препоръчвам "Изкуството да бъдеш родител" на Фицхю Додсън на издателство "Колибри" Peace

# 33
  • Мнения: 378
Моето момиченце скоро стана на три години, но от близо една година е някакъв кошмар. Почти непрекъснато е в лошо настроение, бих го нарекла дори преднамерено лошо настроение. Истерии, тръшкане, инат. Моето прекрасно, дългочакано и желано дете, което миналата година по това време пееше македонски песни, детето, което сядаше в мен и си четяхме приказки или редяхме конструктор, детето, с което преди две години обикаляхме хола, хванати за ръка (когато прохождаше и не сядаше нито за миг) се превърна в малък зъл тиранин. Не знам каква е причината, но съм отчаяна. Характер, възраст,глезене от страна на баба и дядо, до чиято помощ сме принудени да прибягваме при отглеждането и, стрес от появата на новия член на семейството (имам второ момиченце на 4 месеца, бях в депресия през цялата си бременност и в този период бях по-нервна и по-дистанцирана към нея). Бабата и дядото още от бебе не позволяваха да остава нито за миг сама, непрекъснато я занимаваха с нещо и вероятно поради това, тя до ден днешен скучае сама, много трудно се заиграва, непрекъснато дрънчи нещо за ядене, без да е гладна, от скука. Със ставането сутрин започва с "искам, дай". И когато не можеш или не искаш да и дадеш това, което желае на секундата (бонбони преди да е закусила примерно или цялата опаковка Харибо, а не само две бонбончета) започва непрестанно, настоятелно "даааай, дааааай, дааааай...." Говорим, обясняваме. Не сработва нито едно предписание за справяне в подобни ситуации. Не може да и се отклони вниманието. Ако реша да я игнорирам така, че да има ефект, трябва да я затворя в изолатор за поне месец, защото ако я игнорирам за бонбоните, не след дълго започва друга истерия за нещо друго и няма да спре да истерясва, докато не те изкара и теб извън нерви. Или примерно "чете" книжка. Понеже в проблясъците между две истерии, три тръшкания и безброй прояви на инат, четем много и разказваме приказки, тя знае доста приказки, хваща книжка и "чете". Изведнъж, ей така, от нищото решава да прави нещо, което знае, че не е редно и ще те ядоса - да лиже пода или да си качва обувките в леглото на бебето. И не, в този момент ти си погълнат от нея, не я пренебрегваш, радваш и се, не е провокирано от нищо това и действие. Става от сън, отивам усмихната да я гушна и да и помогна да слезе от леглото, пита ме: сега ли ще ходим при баба Е, тя разбира се знае, че ще ходим утре, аз пак и обяснявам, че сега е късно, утре ще ходим, тя ме блъска грубо с ръчичка и казва "Искам сега!!!" И започва поредната истерия. Не знам какво прави в такива ситуации една добра и умна майка. Аз явно съм майка-идиотка, но не я издържам. И аз крещя. Страх ме е от нея. Когато си е вкъщи непрекъснато съм под напрежение за какво ще писне. В детската се държи прилично, послушна и кротка. Преди сред чужди хора също беше кротка. Вече не и пука. Щом сме с нея, се чувтва свободна да истеряса за каквото си иска, където си иска. С толкова разум ти пълзи по нервите, че забравяш, че имаш малко дете, почти бебе пред себе си. Като лошите деца от филмите на ужасите е, леко си подава езичето в ъгъла на устенцата, гледа те предизвикателно в очите и те чака да реагираш... Ако не реагираш на едно, две, три... десет нейни провокации, ще има нова и нова, докато не те извади от равновесие... Не знам какво да правя. Никой около мен не се е оплаквал от чак толкова трудно дете. Опитвам с търпение, със спокойствие, с обяснения, с опити за отклоняване на вниманието, с опити за предотвратяване на кризата... Не става и не става и не става!  Съжалявам, че стана толкова дълго, но видях темата и си излях болката.  

# 34
  • Мнения: 2 156
Учете я на разни неща. Опитайте се да й четете, на 3 ще сработи с книжката. Насърчавайте я да развива нови умения, да контактува с дечица. И поставяйте граници, когато усетите, че прекалява. Разберете се с мъжа си по няколко основни въпроса, по които отстъпки не се допускат. Постепенно и търпеливо обяснявайте и на бабата, която помага, какво изисквате от детето. Няма значение, че тя позволява повече - постепенно детето ще схване при кого какво минава и какво - не.
Дете, което разбира основните правила, поставени от родителите, и се учи на нови неща, става по-уверено, общува по-лесно. Разбира се, процесът е бавен, много бавен, на моменти ще ви се струва, че минава цяла вечност. Няма дете, което не се опива да се поглези, но здравият човек във всяка една възраст, понякога трябва да проявява агресия и характер, за да отстоява своето. И все пак е хубаво да развие усет до къде е позволено да стигне.

# 35
  • Мнения: 742
Казват ми,че моето дете е трудно.Злояд,сърди се често,тръшка се често,всяко второ действие е беля,не игтае с играчки,стените ни вече почти нямат място за рисуване,бие се,не говори,не иска да ходи,но пък тича ,като див ,на 3 е все още с количка,не се храни сам,не използва гърне или тоалетна,когато реши да направи нещо го прави независимо какво,ще му струва това и още и още...На мен пък ми казват,че съм труден характер.Знаете ли...все ми е едно.На мен не ми е трудно.Или пък не знам какво е да ми е лесно.Моето дете си е такова.Такъв е и не се надявам да се промени.Не.Надявам се да бъде винаги такъв какъвто е,защото е прекрасен.А мнението на хората е една малка подробност   Wink

# 36
  • Мнения: 433
Моето момиченце скоро стана на три години, но от близо една година е някакъв кошмар. Почти непрекъснато е в лошо настроение, бих го нарекла дори преднамерено лошо настроение. Истерии, тръшкане, инат. Моето прекрасно, дългочакано и желано дете, което миналата година по това време пееше македонски песни, детето, което сядаше в мен и си четяхме приказки или редяхме конструктор, детето, с което преди две години обикаляхме хола, хванати за ръка (когато прохождаше и не сядаше нито за миг) се превърна в малък зъл тиранин. Не знам каква е причината, но съм отчаяна. Характер, възраст,глезене от страна на баба и дядо, до чиято помощ сме принудени да прибягваме при отглеждането и, стрес от появата на новия член на семейството (имам второ момиченце на 4 месеца, бях в депресия през цялата си бременност и в този период бях по-нервна и по-дистанцирана към нея). Бабата и дядото още от бебе не позволяваха да остава нито за миг сама, непрекъснато я занимаваха с нещо и вероятно поради това, тя до ден днешен скучае сама, много трудно се заиграва, непрекъснато дрънчи нещо за ядене, без да е гладна, от скука. Със ставането сутрин започва с "искам, дай". И когато не можеш или не искаш да и дадеш това, което желае на секундата (бонбони преди да е закусила примерно или цялата опаковка Харибо, а не само две бонбончета) започва непрестанно, настоятелно "даааай, дааааай, дааааай...." Говорим, обясняваме. Не сработва нито едно предписание за справяне в подобни ситуации. Не може да и се отклони вниманието. Ако реша да я игнорирам така, че да има ефект, трябва да я затворя в изолатор за поне месец, защото ако я игнорирам за бонбоните, не след дълго започва друга истерия за нещо друго и няма да спре да истерясва, докато не те изкара и теб извън нерви. Или примерно "чете" книжка. Понеже в проблясъците между две истерии, три тръшкания и безброй прояви на инат, четем много и разказваме приказки, тя знае доста приказки, хваща книжка и "чете". Изведнъж, ей така, от нищото решава да прави нещо, което знае, че не е редно и ще те ядоса - да лиже пода или да си качва обувките в леглото на бебето. И не, в този момент ти си погълнат от нея, не я пренебрегваш, радваш и се, не е провокирано от нищо това и действие. Става от сън, отивам усмихната да я гушна и да и помогна да слезе от леглото, пита ме: сега ли ще ходим при баба Е, тя разбира се знае, че ще ходим утре, аз пак и обяснявам, че сега е късно, утре ще ходим, тя ме блъска грубо с ръчичка и казва "Искам сега!!!" И започва поредната истерия. Не знам какво прави в такива ситуации една добра и умна майка. Аз явно съм майка-идиотка, но не я издържам. И аз крещя. Страх ме е от нея. Когато си е вкъщи непрекъснато съм под напрежение за какво ще писне. В детската се държи прилично, послушна и кротка. Преди сред чужди хора също беше кротка. Вече не и пука. Щом сме с нея, се чувтва свободна да истеряса за каквото си иска, където си иска. С толкова разум ти пълзи по нервите, че забравяш, че имаш малко дете, почти бебе пред себе си. Като лошите деца от филмите на ужасите е, леко си подава езичето в ъгъла на устенцата, гледа те предизвикателно в очите и те чака да реагираш... Ако не реагираш на едно, две, три... десет нейни провокации, ще има нова и нова, докато не те извади от равновесие... Не знам какво да правя. Никой около мен не се е оплаквал от чак толкова трудно дете. Опитвам с търпение, със спокойствие, с обяснения, с опити за отклоняване на вниманието, с опити за предотвратяване на кризата... Не става и не става и не става!  Съжалявам, че стана толкова дълго, но видях темата и си излях болката.  

Все едно сте го писала за моя син!!!
А ние нямаме второ дете,не мога и да си представя,въпреки че ми се иска...
Не знам вече накъде е вярната посока!!!

# 37
  • Мнения: 438
Моето момиченце скоро стана на три години, но от близо една година е някакъв кошмар. Почти непрекъснато е в лошо настроение, бих го нарекла дори преднамерено лошо настроение. Истерии, тръшкане, инат. Моето прекрасно, дългочакано и желано дете, което миналата година по това време пееше македонски песни, детето, което сядаше в мен и си четяхме приказки или редяхме конструктор, детето, с което преди две години обикаляхме хола, хванати за ръка (когато прохождаше и не сядаше нито за миг) се превърна в малък зъл тиранин. Не знам каква е причината, но съм отчаяна. Характер, възраст,глезене от страна на баба и дядо, до чиято помощ сме принудени да прибягваме при отглеждането и, стрес от появата на новия член на семейството (имам второ момиченце на 4 месеца, бях в депресия през цялата си бременност и в този период бях по-нервна и по-дистанцирана към нея). Бабата и дядото още от бебе не позволяваха да остава нито за миг сама, непрекъснато я занимаваха с нещо и вероятно поради това, тя до ден днешен скучае сама, много трудно се заиграва, непрекъснато дрънчи нещо за ядене, без да е гладна, от скука. Със ставането сутрин започва с "искам, дай". И когато не можеш или не искаш да и дадеш това, което желае на секундата (бонбони преди да е закусила примерно или цялата опаковка Харибо, а не само две бонбончета) започва непрестанно, настоятелно "даааай, дааааай, дааааай...." Говорим, обясняваме. Не сработва нито едно предписание за справяне в подобни ситуации. Не може да и се отклони вниманието. Ако реша да я игнорирам така, че да има ефект, трябва да я затворя в изолатор за поне месец, защото ако я игнорирам за бонбоните, не след дълго започва друга истерия за нещо друго и няма да спре да истерясва, докато не те изкара и теб извън нерви. Или примерно "чете" книжка. Понеже в проблясъците между две истерии, три тръшкания и безброй прояви на инат, четем много и разказваме приказки, тя знае доста приказки, хваща книжка и "чете". Изведнъж, ей така, от нищото решава да прави нещо, което знае, че не е редно и ще те ядоса - да лиже пода или да си качва обувките в леглото на бебето. И не, в този момент ти си погълнат от нея, не я пренебрегваш, радваш и се, не е провокирано от нищо това и действие. Става от сън, отивам усмихната да я гушна и да и помогна да слезе от леглото, пита ме: сега ли ще ходим при баба Е, тя разбира се знае, че ще ходим утре, аз пак и обяснявам, че сега е късно, утре ще ходим, тя ме блъска грубо с ръчичка и казва "Искам сега!!!" И започва поредната истерия. Не знам какво прави в такива ситуации една добра и умна майка. Аз явно съм майка-идиотка, но не я издържам. И аз крещя. Страх ме е от нея. Когато си е вкъщи непрекъснато съм под напрежение за какво ще писне. В детската се държи прилично, послушна и кротка. Преди сред чужди хора също беше кротка. Вече не и пука. Щом сме с нея, се чувтва свободна да истеряса за каквото си иска, където си иска. С толкова разум ти пълзи по нервите, че забравяш, че имаш малко дете, почти бебе пред себе си. Като лошите деца от филмите на ужасите е, леко си подава езичето в ъгъла на устенцата, гледа те предизвикателно в очите и те чака да реагираш... Ако не реагираш на едно, две, три... десет нейни провокации, ще има нова и нова, докато не те извади от равновесие... Не знам какво да правя. Никой около мен не се е оплаквал от чак толкова трудно дете. Опитвам с търпение, със спокойствие, с обяснения, с опити за отклоняване на вниманието, с опити за предотвратяване на кризата... Не става и не става и не става!  Съжалявам, че стана толкова дълго, но видях темата и си излях болката.  

На тази възраст децата тестват границите. За това е много важно какви са вашите реакции и какви правила въвеждате. За истериите, различни неща действат при различните деца. В никакъв случай не пренебрегвайте нейните чувства, може за вас да е нещо дребно, но детето може да преживява факта, че днес няма да види примерно баба си силно. Аз много преговарям с моя син, въпреки, че той вече е по-голям. Колко важно е това за теб днес да правим това, а не това. Знам, че искаш еди какво си, но не е възможно, но пък мога да ти предложа нещо друго. В повечето случаи наблюдавам, че децата не чуват нашите обяснения, когато не им кореспондират със желанията.

Ако им кажеш днес няма да ти дам повече бонбони, защото яде достатъчно, а то стои и се тръшка, най-вероятно ще стане още по-зле ситуацията. Но ако опиташ да му кажеш: Искаш още бонбони защото ти се хапва нещо сладичко ли? Искаш защото тези са ти любимите бонбонки ли? А какво ще кажеш ако измислим заедно някакво друго сладко приключение? Я да помислим заедно как да го направим?
Децата искат да са включени в решенията, които вземате, и търсят разбиране за емоциите, които преживяват. Ако откликвате правилно на тях, но и отстоявате своите принципи, със сигурност ще имате по-отзивчиво дете. Не, няма да спестите всички тръшкания, но отношенията ви ще се подобрят. От опит го казвам.

Не вярвам  теориите за т.н. трудно деца. Всъщност това са деца със силен характер, които отстояват бурно и пламенно техните желания. А това в живота като цяло е важно, особено когато бъдат научени как правилно да ги отстояват. Успех!

# 38
  • Мнения: 873
Klitemnestra, има много предпоставки детето ти да се държи точно по този начин и ще ти е трудно да се правиш без психолог, който да те подкрепи.
Когато си забременяла, детето ти е било в началото на бебешкия пубертет (това е времето, в което детето се люшка между желанието си да е самостоятелно, като големите, и нуждата от близост и зависимост от майката), а ти споделяш, че по време на бременността си била в депресия и си била по-дистанцирана от детето. Не знам каква е била причината за депресията ти, но е възможно детето да се е почувствало отхвърлено и изместено от бебето, още преди да е осъзнало какво всъщност се случва. Сега това дете тества не само границите, но и теб. Все едно те пита "Обичаш ли ме още?". Усещам някаква разстроеност във връзката между вас и  психолог би помогнал да я възстановите Peace
Детето иска да вижда баба си, вероятно защото, когато е с нея, то не трябва да дели вниманието и времето и с някакво си там бебе. Може би с баба си то се чувства център на света, тя е винаги откликваща, глезеща и т.н. Може би затова все пита за нея и се разстройва, когато ням ада ходи там. Peace
Ти самата явно тъгуваш по детето от преди, казваш, че се страхуваш от това "ново" дете, което разрушително е изместило почти идиличната представа за себе си. Сякаш си се вкарала в модела на разочарованието и безсилието, вината и страха от перспективите......И тук спирам с хипотезите с надеждата, че съм ти подсказала някои теми за размисъл.  Peace

# 39
  • Мнения: 54 448
Klitemnestra, все едно описваш моята дъщеря.
С тази разлика, че аз нямам второ дете, което да е било предпоставка за подобно поведение.
Просто вечно недоволство, искане на невъзможни (за момента или по принцип) неща, правене на неща, които знае, че не трябва, на инат и да дразни... Tired

Аз страшно много обичах децата преди да имам свое. Обаче след като се сблъсках челно с такъв характер изобщо не бих помислила за второ. Stop
Както казваш, мен ме е страх от нея. Confused Confused

И да не те отчайвам, но с годините няма подобрение. Sad
Просто се сменят капризите и нещата, от които е недоволна.

# 40
  • Мнения: 438
Дева,
Децата не са изначално лоши или недоволни. Зад всяко поведение стои някаква нужда, потърсете помощ, ако мислите че преминава границите Ви.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 365
Ох, тази тема е толкова отчайваща, че просто нямам думи. До сега не се бях замисляла, че моят е от "трудните", но ето, че е. Няма смисъл да обяснявам кое му е трудното, всяка една от вас го е описала идеално.
Толкова е непоносим, че ако можех да избирам сега, не бих се и за мислила за второ (вече е късно де). Не ми дава покой денонощно, прави каквото си иска, не разбира от дума, това преговори, увещания, пазарене - не, братче. Понякога ми иде да се гътна. Поне да ме оставяше да спя през нощта, от 3 години не съм спала непробудно от вечерта до сутринта - пътите се броят на едната ми ръка.
Като чета разни съвети за възпитанието на децата ме хваща яд, толкова елементарни и неадекватни ми се струват, като че са писани от някой, който не е виждал деца отблизо.  ooooh!

# 42
  • Мнения: 931
Моят съвет е "Стискай зъби още малко до заветните 3". Като минат 3, се преобразяват. Всичките описани съвети по личния опит важат за деца над тази възраст. Между 2 и 3 това, че са "Трудни деца" е по-скоро правило, отколкото изключение.

# 43
  • Мнения: 2 156
Между годинка и половина и три годинки, определено ни беше най-тегаво. Пъргавелко с бебешки акъл, жива беля. Но нещата се промениха  Simple Smile Сега даже има кротки периоди. Като цяло, дори бих казала, че е добро дете, лесен е за гледане. Но момичета, с една уговорка - вече е на 6.

# 44
  • София
  • Мнения: 38 523
На малкия му мина лошия период и сега е душичка.

Обаче голямата ми дъщеря си е същия инат! Като малка много се тръшкаше. Сега, на 12 почти продължава с истериите под една или друга форма. От сутринта ме заврънка за 100 неща, които няма как да станат днес и сега. Обясних и кротко и я помолих да замълчи за 30 минути. В следващия 1 час, на интервали от 4 минути нервите ми бяха изпилени и стопени от искания, бърборене и мърморене. Накрая се развиках. Тя треска врати, говори лоши думи и рева - пълна програма.
Говорила съм поне 10 пъти, че когато човек иска нещо, не го иска така, защото просто нищо няма да получи.
Но дебелата глава не поема.
Ох, оплаках се.

# 45
  • София
  • Мнения: 1 365
Free Agent, как се оцелява така 12 години! Аз имам чувството, че за тия никакви 3 год. ще превъртя просто, пък какво остава 4 по 3!
Днес пак, тръшкане и драми за какво ли не, включително и за това защо съм изхвърлила акото от гърнето в тоалетната и непременно да го върна обратно, за да си доака.  #Crazy Година и половина не може да се научи, че зъбите се мият сутрин и вечер, всеки ден се разправяме за това, говоря му, убеждавам го, обяснявам му защо и как, гоним се из цялата къща с четката. Как не може да свикне с такива елементарни навици, при условие, че проявявам постоянство и никога не съм правила компромис с това, да речеш че днес е така, утре иначе и затова не може да свикне и да се научи.

# 46
  • София
  • Мнения: 5 198
Хм ,и при нас има "проблем " с нвавиците. Миене на зъби, трябва да му се моля,  да тръгваме за детска, да се облече,  да ме изчака, да се нахрани... Имам чувството, че трябва да му се моля едва ли не.
Мисля, че аз не намирам правилния подход.  Той е на 4 и половина и аз очаквам вече плавно да прави изброените горе.. но не би.

# 47
  • Мнения: 1 427
Определние за трудно дете ли? Моето  Mr. Green
Още от месец след раждането та досега  Tired
Мдаа и моето е така, само че за някои навици-със зъбите няма проблем, но яденето... ooooh! освен че е злояд, ами и иска аз да го храня, а може сам  Close
А пък със заспиването каква епопея е-ако го оставя може да става в 6 и нещо и да ляга в 11 и нещо, без да спи на обяд и да му е ок, за разлика от майка му, която обича да си поспива.
И аз чакам плавно да си действа, но не би  Sad
А за истериите и тръшкането мога да напиша трактат по темата.
Сега вече като взе да напредва с проговарянето си мислех, че ще отшумят, но уви!
Иначе не оставям да му минават лигавщините, строга съм, но той не престава да опитва отново и отново!
Егати и ината и чудото  Rage не дебела глава, ами камък!

# 48
  • Мнения: 75
Ах, как ми е познато и на мен! Има и енергия, и инат като че ли детето. Моята дъщеря също е такава.
Не приемането на откази е характерно за тази възраст. Детето осъзнава ограниченията на света около себе си и изразява недоволство, а също така разбира, че не е центъра на света. Това сърдене и тръшкане минава към 2 и половина, 3 г.
Също така малките деца не могат да контролират емоциите си и на нас - възрастните, ни се струва, че изведнъж закрещяват и може да ни по бъркат.
За енергията, която има детето, явно е будно и динамично и не се уморява лесно. Моята дъщеря е същата и все се ввърти докато спи, рита, изправя се рязко в леглото в тъмното, пречи й завивката, удря ми по една глава, защото спи до мен. Според мен това си е темперамент по рождение.
Мисля, че всичко в теб си е наред и както казват, трябва ти търпение, за да минеш през този етап на развитие с детето.
Успех!

# 49
  • Мнения: 54 448
Ох, тази тема е толкова отчайваща, че просто нямам думи. До сега не се бях замисляла, че моят е от "трудните", но ето, че е. Няма смисъл да обяснявам кое му е трудното, всяка една от вас го е описала идеално.
Толкова е непоносим, че ако можех да избирам сега, не бих се и за мислила за второ (вече е късно де). Не ми дава покой денонощно, прави каквото си иска, не разбира от дума, това преговори, увещания, пазарене - не, братче. Понякога ми иде да се гътна. Поне да ме оставяше да спя през нощта, от 3 години не съм спала непробудно от вечерта до сутринта - пътите се броят на едната ми ръка.
Като чета разни съвети за възпитанието на децата ме хваща яд, толкова елементарни и неадекватни ми се струват, като че са писани от някой, който не е виждал деца отблизо.  ooooh!

+1000 Peace
Който не се е сблъсквал с такова дете, идея си няма за какво става дума.
Никакъв бебешки пубертет не е, защото не свършва нито на 3, нито на 5, нито на 10...

# 50
  • Мнения: 2 156
Детето на Радея, която си цитирала, е на 2 и 10 месеца, което ще рече, че "ужасните две" са на финалната права.

# 51
  • Мнения: 1 427
И аз си мислех, че след 3-тата му годинка ще пляскам с ръце за ура  Mr. Green, ама на... Tired

# 52
  • Мнения: X
Преди 2 години бих описала големия си син като трудно дете.
От първия си ден докато стане на годинка заспиваше само с люшкане на ръце и спеше само на ръце - и денем и нощем. Не стоеше въобще в количка, само на ръце го разхождах.
Ревеше нон- стоп докато стана на година и нещо и започна да говори като голям човек.
Будеше се и ревеше през нощта до 2 години и половина. Заспиваше с люшкане на ръце и на обяд до 2 и кусур, щото иначе можеше да си лудее цял ден без да омалее.
Инатливо, злоядо, мноого подвижно, търсеше само и единствено мене.

Това бих описала като трудно дете тогава,  Mr. Green ама видях, че имало и по- трудно. ooooh!
Малкият е всичко това плюс непослушен. Почти 1 година ми трябваше да го науча , че в контактите не се бърка, беше се научил да сваля с пръсти предпазителите на контактите.
Докато стане на 1 год и 7-8 месеца лапаше каквото намери по земята.
Бъркаше по шкафове, вадеше дрехи, разхвърля всичко по вкъщи. Дърпаше се от ръцете ми , когато ходим на вън./ последното спря преди 1 седмица, когато за секунда се отскубна и за малко да се метне пред една кола, тогава май осъзна колко е страшно и вече не се дърпа/.
Няма никакъв страх от нищо.
Та, за мене това е трудно дете.
Иначе и аз мисля, че няма такова понятие като бебешки пубертет.
Вариантите са 2.
Или е било кротко бебе и изведнъж става по- активно и на майките им се вижда голяма промяна и им идва много трудно изведнъж.
Или си е характер- трудно от бебе, та до към 3 год. После малко или много се поочовечват, пак си има трудности, но който е гледал трудно дете / от бебе трудно/ осъзнава, че все пак след 3-4 год нещата стават в пъти по- лесни.  Laughing

# 53
  • Мнения: 874
Напълно съм съгласна с последното мнение Simple Smile

Една приятелка разправяше как с бебе е по-лесно, отколкото с дете на 2-3г (да отбележа, че тя има дете на 4г, второ на 1.6г и сега чака трето), но аз категорично не мога да кажа същото... моето беше ужасно бебе (най-ревящото бебе, което някога съм виждала) и сега, на 3г, стана малко по-добре и по-лесно за гледане (или просто вече му свикнах?! Grinning )

# 54
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Напълно съм съгласна с последното мнение Simple Smile

Една приятелка разправяше как с бебе е по-лесно, отколкото с дете на 2-3г (да отбележа, че тя има дете на 4г, второ на 1.6г и сега чака трето), но аз категорично не мога да кажа същото... моето беше ужасно бебе (най-ревящото бебе, което някога съм виждала) и сега, на 3г, стана малко по-добре и по-лесно за гледане (или просто вече му свикнах?! Grinning )

О, това е утешително, и други като мен имало...И на мен постоянно ми казват как "в началото е най-лесно"- ами не, това бебешките месеци бяха кошмар, постоянен рев, никакво спане, не знаех къде съм попаднала...Катопроходи и започна да изследва света намерих малко спокойствие. Но пък сега е все такалюбознателен и енергичен и тича НОН СТОП, не преувеличавам, това дете на бавен ход не може да върви. Днес бяхме 3 часа в парка, мислех, че ще се измори (беше 30 градуса жега, а той няма 2 години). Не- аз каталясах, дойде на помощ баща му и той каталяса, малкото продължава да търчи...Откъде тази енергия, не знам. Започна и да се тръшка и засега не спира, колкото и да съм непреклонна. Рано или късно прави въпросното нещо, но след 2 часа има друго...Днес асансщорът беше развален и се тръшна, че не иска да слиза по стълбите. Да, ама аз нося багаж, боли ме гърбът, той е 13 кг и отлично слиза по стълби от месеци...Не исках да го нося. Първо го влачих малко, после слязох сама и казах "чао", накрая след 3-4 етажа разбра, че няма да го нося и ми даде ръка. Но беше драма, много рев, аз се ядосах, имахме публика... По принцип не иска да върви за ръка и това ми е мъката, иска да търчи и то където той реши, силно се надявам, че е временно.

И все пак за мен той  не е трудно дете (макар че като видя деца на познати на същата възраст, които ходят бааавно за ръка и нямат желание за друго, ми става малко нечестно). Слуша ме, ако не е в криза, яде добре, започна и да спи малко по-добре, много се смее, много ме гушка...Добро си е детето, просто има огрооомна енергия и характер (нормален според мен, просто другите са безхарактерни  Laughing )

# 55
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Не съм прочела още цялата тема, ама да се запиша...
Труден, труден, та на моменти невъзможен!
Дълго и тегаво е да разказвам отпреди две години и четири месеца, та до днес, но тези дни все пак ще се включа. Хем да се оплача, хем да успокоя някой майки, които са се схванали от своите деца, че винаги може по-трудно да е детето. Все се опитвам да търся решение на проблемите с поведението му, с тръшкането, с "кризите", за доста неща сменях тактиките, търся проблемите в себе си, защото съм убедена, че до голяма степен са в мен. Все пак е малък, ще се променя, може накрая и аз да му хвана цаката, знам ли  newsm78 Една надежда, че един ден нещата ще се подобрят гори в мен  Mr. Green

# 56
  • Мнения: 2 156
Дръжте фронта  Crazy Когато пелените са отпаднали, детето говори и се движи уверено и само, яде само, спи си цяла нощ, и почне да върви и след другите - баща си, баба, дядо, наистина е друга България.
Не съм писала, но в "ужасните две" аз, например, правех супата без застройка, защото беше невъзможно да остана с гръб 2-3 минути и да бъркам на котлона. Ей ти я неща отпадат.

# 57
  • Мнения: 5
Милата ти, разбирам те перфектно,истината е че моето е на две и три месеца и ни побърква,двамата с татко и на моменти полудяваме,страшното е че е овен и е родена в годината на огнения кон,дава и се всичко и тя пак мрънка и плаче, водим я където поиска и пак същото,малко са миговете когато е спокойна.Направо на моменти се чудя от къде намираме толкова търпение... Май време му е майката

# 58
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Отдавна съм за тази тема, но все забравях да пиша ... Simple Smile
Имам прекрасно, палаво, енергично, темпераментно, буйно и любвеобилно дете на 2 г. и 9 м. Роди се 5 седмици по - рано, след много тежка бременност. Слава Богу здрав и жилав мъж. Започна да реве от родилният дом и до сега не е спрял Simple Smile Колики 6 м. само на ръце и ако спеше, спеше в/у мен, за по 30-40 мин. До година и 8 месеца, нямаше нощ, в която да спя непробудно повече от 3 часа, да не говорим, че имаше месеци, в които спях по час - два на денонощие ... Зъбите избиваха много трудно, рев, тръшкане с месеци ... Намекваха ми разни разбиращи, че не било нормално това ... На разходка в количка не влиза от 8 месечен, минахме през какви ли не периоди. Редовно ни гледат като ходещ цирк, но въпреки всичко се научих да разбирам детето си Simple Smile Приех го такъв, какъвто е и вече взе да става по - поносим. Истериите минават по-бързо, не му крещя, освен ако не застрашава живота си по някакъв начин. Трудно е, но вече съм щастлива, мога да кажа, че се наспивам Simple Smile

# 59
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Моят има проблем с проговарянето. С разбирането също... Обаче, честно казано, не знам това ли е причината да е токова истеричен  Tired 'Щото той си е такъв откак се е родил  Mr. Green
На две и половина стана и още не иска да върви. Само носене, количка, триколка. От седмици се опитвам да го направя пешеходец и тръшкането му все още дори не е намаляло. На пет крачки вдига ръце да го взема. Като му откажа или се направя на ударена следват писъци, рев, тръшкане  Crossing Arms Понякога имам чувството, че основното му занимание е просто се се чуди за какво да се разтръшка този път... Не мога изобщо да кажа, че е лигавено дете, че изобщо в някакви периоди му се е угаждало прекалено или му се е отстъпвало, обаче той не спира да си се тръшка и да пищи...  Tired


Направо на моменти се чудя от къде намираме толкова търпение... Май време му е майката
Не искам да те порицавам, никак даже, но според мен колкото за повече всичко угаждаш, толкова по-зле ще става положението с времето. Детето трябва да се научи, че има и "не" понякога. Не, че точно аз съм пример - вкъщи има малко, но ясни правила и категорични "не"-та, но това не му пречи всеки път да опитва ще стане ли този път и така до безкрай непрекъснато. Това, обаче, не ме кара да му отстъпвам. Пък си се надявам един ден да започне да приема откази.

# 60
  • Мнения: 873
Май тръшкането и писъците са присъщи на две категории деца, отглеждани с коренно различни подходи:
1. Деца, чиито родители са свръх чувствителни и отзивчиви на всяко желание, независимо от степента на неговата важност - т.е. еднакво реагират, ако детето е болно и трябва да му се купят лекарства, така и ако то поиска някоя играчка да му се купи;
2. Деца, които са "жертва" на неглижиращ родителски стил - те са до такава степен игнорирани, че или се затварят в себе си и нищо не смеят да поискат, или всячески се стараят да привлекат внимание, да демонстрират значимост и дори да накажат за това, че не са зачетени като хора.

Това е извън типичните бебешко-пубертетски периоди, разбира се  Peace Освен това децата, които са втори или трети и живеят в конкуренция от самото си раждане, също са доста тръшкащи се и пищящи до по-голяма възраст. Естествено те могат да бъдат доста коопериращи се по същата тази причина, но все пак са егоцентрични, което си е и характерно за възрастта им  Peace Това са моите наблюдения. И още нещо съм забелязала-ако решите да се скарате на едното си дете, когато то е минало границата, другото дете с поведението си сякаш заявява "ето, виж, аз съм доброто ти дете" и това се случва, дори когато се опитва да защити братчето/сестричката си  Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 5 198
http://m.bg-mamma.com/index.php?topic=2428

Наскро намерих това. Та тук са включени трудните 2 годинки

# 62
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
http://m.bg-mamma.com/index.php?topic=2428

Наскро намерих това. Та тук са включени трудните 2 годинки

Дано е "трудните две"  Praynig Mr. Green

# 63
  • Мнения: 438
http://m.bg-mamma.com/index.php?topic=2428

Наскро намерих това. Та тук са включени трудните 2 годинки

То цялото си е доста интересно четиво.

# 64
  • Мнения: 30 802
Синчето ми го броя абс. официално за трудно дете, поне в периода 0-5г.

Като се почне от нежелание да суче, заспиване на ръце (тук нямам заслуга, друг го научи). Но най-трудното беше, че не понасяше и секунда фрустрация. За секунди ревваше с пълно гърло, от най-малкото, и с времето се задълбочаваше. Някъде на 5г. започна да спи по цяла нощ. Лесно се възбужда, трудно се успокоява, въпреки ритуали, режими. Много, много пъти е прекарвал в timeout в ъгъла.

Сега обаче е много приятен и разумен.

Момичетата ми са лесни деца: уморяват се, лесно се успокояват и заспиват. Ако ми бяха само те, сигурно щях да се чудя какво толкова му е трудното на майчинството.

# 65
  • Мнения: 10 993
Казват момче и пуиче, най-трудно се гледат. На мен второто момче е малко по-лесно за гледане за сега.

# 66
  • Мнения: 1 782
Благодаря ви за отговорите ! Като извод - сигурно отношението на родители, баби и дядовци е много влияещо на детето - цялата среда изобщо. Ако е затрупано с играчки - пеещи, мяукащи , шарени , светещи , не било много добре. Каза ми го една детска педагожка. Аз съм забелязала при моето - колкото повече сме навън в някой парк сред зелена природа, боси краченца , без играчки - толкова по-спокоен сън и като цяло спокойствие (и на нас включително). Може и да си въобразявам де... newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 1 365
Наскоро родих момиченце и направо не мога да повярвам, колко по-лесно би могло да бъде! Нищо общо с брат й и все повече се убеждавам, че неговата "трудност" е вродена, а не присадена, защото още от първия ден вкъщи той не можеше да заспи сам, искаше постоянно на ръце и веднага надаваше вой само за малко ако го оставя на леглото. Това  откритие ме успокои малко - рекох си - не съм аз причината. Но после ме споходи ужасяващата мисъл, че неговото не е период, не е пубертет, а част от характера, която просто ще си се развива с времето, както се е почнало от началото... ooooh!

Съгласна със Sladka-rosichka - колкото повече навън - толкова по-спокойно дете. А ако не може навън - вкъщи максимално ангажиране с разни игри и занимавка - но не детето самО, а задължително с мама. Тия двете смекчават положението, но е ясно, че вкъщи не можем постоянно да се занимаваме с детето, имаме си и къщна работа, нито пък можем да изкараме цял ден, всеки ден навън...

# 68
  • Мнения: 66
Мен преди два дни съседка ме заплаши че ще подаде сигнал и ще ми изпрати проверка вкъщи ☺ Това, защото дъщеря ми плачела постоянно, особено вечер, и това било безобразие. Тя е на 2 години и 5 месеца, беше невероятно спокойно бебе, не разбрахме колики, зъби, не сме имали проблеми с хранене и т.н. Докато стана на година и седем месеца. Отказва да яде, караме на филии и макарони, ужасен инат е, тръшка се за всичко и особено напоследък е нещо страшно. Гледам другите деца на площадката,като им кажат майките им че трябва да си ходят, тръгват без особен проблем. Моето го прибирам влачейки го, пищящо, ритащо, плаче и пищи. Пълна истерия, която продължава поне още десет минути вкъщи. Това е всеки път. Разбира ни целия блок. Не иска да върви, кляка на улицата и край. На нея и е смешно, на мен ми се плаче. Не помагат уговорки, подкупи, нищо. Вечер за да заспи, иска да я нося на ръце, да я люлея, а тежи 15 кг😦 И като не стане на нейната, почва да плаче, а тя не плаче, а пищи. Само мога да си представя как изглежда отстрани. Иначе като реши че ще слуша, няма по-прекрасно дете от нея, хванат ли я дяволите обаче... Много се надявам да е период и да отмине, че щом и съседите започнаха да ме заплашват не знам докъде ще я докараме.

# 69
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Извикай съседите си, за да видят за какво става дума. Ако пак много знаят, връчи им я за няколко часа, за да намерят те решение, като много знаят. Мен съседите също ме уведомяваха "Снощи пак много рева, какво е това чудо?!". Ами знам, че рева, там бях и го носих на ръце, не се плашете, не съм го зарязала сам, а аз да съм на дискотека, примерно  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 66
Ох, те повечето ни знаят, случвало се е да ми помагат и да ми носят торбите като сме ходили да пазаруваме, докато аз влача хлапето пищящо, за да може да се приберем. Явно на тази и е дошло в повече ☺

# 71
  • Мнения: 10 993
Преди да имам деца и аз съм си позволявала да се учудват какви са тия майки. Сега всички ми изглеждат перфектни.

# 72
  • София
  • Мнения: 5 198
Аз преди да стана майка,изобщо не обръщах внимание . само мислех ,че ще съм перфектна майка,какво толкова ooooh!
Ох,моя син е на 4и половина , тежи 17кг., и той е злояд.

# 73
  • Мнения: 2 156
Добре, че долният етаж беше празен, докато синчето прохождаше, както и в общи линии, до три годинки  Laughing Много обичаше да обръща столовете с трясък, също и кофата за боклук. Подозира, че точно трясъка го кефеше  Simple Smile Сутрин кофата и столовете се изнасяха на терасата. Той беше, общо взето спокоен, но много пъргав в тия номера.

# 74
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Гледам другите деца на площадката,като им кажат майките им че трябва да си ходят, тръгват без особен проблем. Моето го прибирам влачейки го, пищящо, ритащо, плаче и пищи.

казваш му: след 10 мин. си тръгваме, довърши си в това време играта. като минат 5 мин. казваш: остават ти още 5 мин. след това се прибираме.
така детето има възможност психологически да се подготви, че се прибирате.
понеже децата нямат усещане за време и при някои 10 мин. могат да са 10 часа  Mr. Green, можеш да си слагаш аларма на телефона и да звъни.
след няколко пъти децата се научават. трябва постоянство. аз давам 5 мин.

аз съм казала, че ако се тръшка на площадката или по пътя до нея, то повече няма да ходим там.
един ден се тръшна в магазина, че иска нещо. отказах, обясних, че нямам пари и само 2 неща мога да взема.
тръшна се, съответно оставих всички неща, казах на детето, че няма да пазаруваме, защото прави театър и го прибрах. в колата ревеше, защото съм оставила и другите неща, наду ми главата, но повече цирк в магазина не прави. няколко пъти искаше да ходим да пазаруваме и аз му казах, че много ме натоварва с театрите си в магазина и ще идем само ако ми обещае, че ще е кротък. Twisted Evil

# 75
  • Мнения: 66

Благодаря за съвета, аз така и правя, но явно не съм достатъчно последователна, това с алармата ми харесва  Peace Дъщеря ми в момента е във фаза "не". На всяка моя дума, въпрос, подканване, отговорът е не. Дори когато всъщност иска да каже да, пак е не  Mr. Green Питам я "искаш ли банан?", тя казва не, и посяга да го вземе  Mr. Green От вчера ми прави впечатление, че започна да казва и да. Значи има светлина в тунела. Само да са ни здрави нервите Tired

# 76
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 331
И аз да се включа тук за сверка на моят бандит,който от бяс и инат не може да мръдне от 14кг  Mr. Green

Ние сме ол инклузив с тръшкане,мрънкане,инатене и продължително безутешно сърдене  ooooh!

Това обаче май е масово явление и така като гледам няма оправяне,всеки родител действа според ситуацията и решенията са моментни и краткотрайни Mr. Green

Баба ми като дойде на гости за 2 дни и си тръгна с главобол,каза ,че такива циркове, панаири и толкова пищящи и "лоши" деца на село нямало, каквито в нашите квартални паркове и градинки Grinning
Там си ги пускали по улиците и дворовете на воля и си гледали пашалъка,търсели се комшийчетата,оставяли ги сами да се оправят и да си вземат решения ,не се дразнели постоянно ....с 2 думи на село било супер и децата по-добрички Confused

# 77
  • Мнения: 30 802
Аз отдавна казвам, че 95% от проблемите с децата са заради отглеждането в град. Заради нуждата да го качиш в кола, да го свалиш, да се движиш по график и часовник. Ако имаш село и поляна, не се грижиш много за дрехи и хигиена или за режим, всичко се нарежда само.

# 78
  • Мнения: 1 782
Съгласна със Сирен на 100 процента! Ако може да дадете идеи как се справяте когато детето само не знае какво иска. Примерно гладно е, но обръща чинията с храна. Иска да го гушнеш, но като го гушнеш, се дърпа и разтройва, иска пак на земята. Оставяш го и пак отначало - тръшка се да го вземеш... как процедирате?

# 79
  • Мнения: 931
Съгласна със Сирен на 100 процента! Ако може да дадете идеи как се справяте когато детето само не знае какво иска. Примерно гладно е, но обръща чинията с храна. Иска да го гушнеш, но като го гушнеш, се дърпа и разтройва, иска пак на земята. Оставяш го и пак отначало - тръшка се да го вземеш... как процедирате?
Като е гладен, но блъска, взимам чинията с храната и го оставям да реве. Дори може и да изляза от стаята. След няколко минути предлагам храната пак. С гушкането зависи от ситуацията - най-често по същия начин - като се тръшне и го оставям да лежи и да се търкаля по земята няколко минути и после го взимам, но понякога може и просто да го хвана по-силно и да настоя, за да го гушна здраво и да се успокои.

# 80
  • Мнения: 30 802
И аз ги оставям.

А храната я давам на малки порции. Оставям й на една масичка и като изгладнее, ходи сама и хапва.

# 81
  • Мнения: 1 782
Благодаря ви много за съветите ! Това с масичката при мен не работи , защото тя си играе с храната ако не е гладна , а на мен ми е жал да си играе с храната (не е от бедност , просто ми е съвестно) и затова и давам само когато огладнее

# 82
  • Мнения: 46 520
Аз отдавна казвам, че 95% от проблемите с децата са заради отглеждането в град. Заради нуждата да го качиш в кола, да го свалиш, да се движиш по график и часовник. Ако имаш село и поляна, не се грижиш много за дрехи и хигиена или за режим, всичко се нарежда само.
Не, не е от населеното място, а от разбиранията на родителите.
Отгледала съм детето си в София, без график и часовник. Нито съм гледала дрехи и т.н.

# 83
  • София
  • Мнения: 5 198
Имаме проблем ние ...
Малкия ,е започнал да бие децата в детската. Всеки ден ,тича при мен някое дете и казва " К***** ме удари,настъпи ми ръката,удари ме в корема"
Дори и момиченце.
Днес е ударил дете с камък по главата.
Не знам вече какво да му говоря.
За наказание ,го лишавам от нещо любимо. Всяка сутрин преди детска му обяснявам "ако някой го дразни,просто да не общува ,да не удря,защото другите ги боли,че е лошо да удря. Да бъде приятел с децата"
Дори и това да е първосигнално от негова страна ,да удари,не би ли трябвало на 4г.и 7месеца ,вече да разбира кое е лошо и кое добро.
Много ми е трудно да намеря подход към този проблем, моля най - искрено за съвети.

# 84
  • Мнения: 1 091
Да се включа и аз с едно много рогато овне,което отговаря на всички условия на трудно дете.Защо не съм ви открила по-рано за да разбера,че проблема не е в мен и да има на кой да си излееш душата.

Дъщеря ми е на 2г и е много инатливо и опърничево дете.Тръшка се,хвърля се по земята,все нещо не иска и тя не знае какво иска.Все да става нейното,а ако не стане започва един истеричен рев до хълцане.Спането за нея е загуба на време и явно я е страх да не си проспи младините.А за яденето е тотална катастрофа.Злояда та злояда.Ако нещо не и хареса плюе където и падне.За да станем сутрин-уговорки,да ядем-уговорки,да излезем-уговорки.....за всичко трябва уговорки,молене,убеждения и т.н Иде ми да се запиша на една плоча и да я пускам от сутринта да не си хабя нервите и приказките.Та не стига това,ами и чувствителна до безобразие.Даже и казвам,че е "Многострадалната Геновева".Като излезем гледам други деца си играят кротко,майките си говорят и си пият кафе,аз съм на ролкови кънки и постоянно се чува НЕ,ЩЕ ПАДНЕШ,НЕ ХВЪРЛЯЙ ПЯСЪК,СПРИ! Понякога се чувствам направо луда.

Но установих,че просто характера си е такъв и трябва да го приема и доколкото мога да я пречупя.Пробвах с наказания,забрани,разговори и обяснения и рано или късно си постига нейното.Аз съм пълната противоположност на нея и това явно още повече ме дразни,но както казва майка ми " рекламации не се приемат".

# 85
  • Мнения: 1 782

Дори и това да е първосигнално от негова страна ,да удари,не би ли трябвало на 4г.и 7месеца ,вече да разбира кое е лошо и кое добро.
Много ми е трудно да намеря подход към този проблем, моля най - искрено за съвети.

Уфф, нямам опит с деца , уви ! Моето е само на 2. Но можеш да питаш абсолютно всички роднини за съвет или някой педагог ако познаваш . Би трябвало добър педагог да знае възможно най-добрите подходи при различните деца.

# 86
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Дори и това да е първосигнално от негова страна ,да удари,не би ли трябвало на 4г.и 7месеца ,вече да разбира кое е лошо и кое добро.
Много ми е трудно да намеря подход към този проблем, моля най - искрено за съвети.


имаме две момченца в приятелското обкръжение с подобен проблем. едното удряше леко, но другото - доста силно.
трябва постоянно да му обясняваш, че трябва вербално да се изрази, а не да удря. на тази възраст не вярвам да е проблем говоренето.
при едното от нашите познати удрянето беше с цел да привлече внимание. правеше го нарочно. незнам при вас как е... иначе е важно да има строги граници да не се прекрачват (те децата тестват редовно дали могат да ги прекрачът, та родителят трябва да е нон стоп нащрек).
другото познато дете, което удряше сега не удря, но взе да плюе  Rolling Eyes
когато се видим навън, ако не се държи както трябва и майката го прибира и го оставя сам да се занимава вкъщи. общо взето е на периоди.

Като излезем гледам други деца си играят кротко,майките си говорят и си пият кафе,аз съм на ролкови кънки и постоянно се чува НЕ,ЩЕ ПАДНЕШ,НЕ ХВЪРЛЯЙ ПЯСЪК,СПРИ! Понякога се чувствам направо луда.

промени начинът на изразяване:
НЕ,ЩЕ ПАДНЕШ - бъди внимателна, когато се катериш. ако детето падне не се казва "аз казах ли ти?!", а нещо от рода: този път не беше внимателна и падна, следващият път ще е по-добре.
НЕ ХВЪРЛЯЙ ПЯСЪК - не ми харесва поведението ти. как ще се почувстваш, ако аз започна да хвърлям по теб пясък?
и т.н.
избягвай негативно формулирани изречения, формулирай ги позитивно. напиши си на един лист какво обикновено казваш и си измисли положителни изречения когато имаш време. няколко дена на площадката постоянно ще трябва да рефлектираш какво да казваш, но после става лесно.

# 87
  • София
  • Мнения: 5 198
Когато сме навън ,рядко си позволява да удря. Само в детската е така.
Госпожите в детската,казват, че е период ,момче е и т.н.,стандартни приказки.

# 88
  • Мнения: 46 520
Не съм имала проблем с агресия, но профилактично сме говорили. На тази възраст е достатъчно голямо, за да разбере последствията. Обяснявала съм с подробности, до какво може да доведе едно нараняване и да си представи, че й се случва на нея.

Освен наказания, нека има и поощряване. Ако спазва правилата - награда.

И не на последно място - учителката. Майка ми е бивша детска учителка, казва, че такива деца винаги ги е държала около себе си. Ела да ми помогнеш за еди какво си, защото си силен, или защото го правиш много добре, или... някаква др. положителна причина. Така го стимулира да се държи добре, детето придобива самочувствие и вижда, че доброто води до добро отношение, в същото време е около учителката и има контрол, ако се случи нещо.

Sweet_Dreams@, на тази възраст при нас само игнорирането помагаше. Освен ако не става дума за нещо опасно или е намесено друго дете. Тогава отстраняване от мястото и пак игнор. Всякакви обяснения и др. подобни водеха до истерия.

# 89
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Когато сме навън ,рядко си позволява да удря. Само в детската е така.

ами явно нещо го притеснява там. говори с детето.

Майка ми е бивша детска учителка, казва, че такива деца винаги ги е държала около себе си. Ела да ми помогнеш за еди какво си, защото си силен, или защото го правиш много добре, или... някаква др. положителна причина. Така го стимулира да се държи добре, детето придобива самочувствие и вижда, че доброто води до добро отношение, в същото време е около учителката и има контрол, ако се случи нещо.

това е много добър подход.

# 90
  • Мнения: 1 091
Да с игнорирането става,но в определени ситуации.Има случаи където го прави нарочно и докато го прави ме гледа и направо ми се подиграва.Науми ли си,че ще прави нещо го прави и не я интересува нищо.Трябва да се разреве до истерия,през това време обяснявам защо не може това.След 5мин спира да реве и повтаря всичко каквото съм казала.Уж всичко е разбрала и след малко пак се пробва дали ще мине номера.Иначе е много умно дете.Разбира и запомня всичко,което и се каже,но рядко го прилага.Гледам всичко да става с разговори и обяснения,но има моменти където не ми издържат нервите и избухвам.Като се развикам пък пак почна да реве,защото съм и повишила тон.То много чувствително.

# 91
  • Мнения: 30 802
По-малко говорене, повече действия. Децата и без това не чуват повече от 30% от думите. Реагират на простичка рутина и 5 команди. Докъм 3 години са с интелекта на лабрадор, а и с почти същия нрав. И ядат боклук. Изобщо, лабрадори са.

# 92
  • София
  • Мнения: 5 198
По-малко говорене, повече действия. Децата и без това не чуват повече от 30% от думите. Реагират на простичка рутина и 5 команди. Докъм 3 години са с интелекта на лабрадор, а и с почти същия нрав. И ядат боклук. Изобщо, лабрадори са.
Да ,когато имахме лабрадор ,казвах ,че имаме още едно бебе вкъщи.
Ядеше дивани,бебешко пюре, биберони  Grinning

# 93
  • Мнения: 1 091
Като споменахте за диван,моята госпожица зимата изяде почти цялата кожена облегалка на дивана.Попринцип хората с кучета или котки в къщи се оплакват от такива проблеми,но явно наистина си имам лабрадор.А исках скоро наистина да си гледам лабрадор,но ще изчакам да порасне малко този  Joy

# 94
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Трябва да се разреве до истерия,през това време обяснявам защо не може това.След 5мин спира да реве и повтаря всичко каквото съм казала.Уж всичко е разбрала и след малко пак се пробва дали ще мине номера.

защо й обясняваш нещо, докато реве? аз рев не търпя и пращам детето да се нареве в неговата стая и му казвам като се успокои да дойде да говорим. не търпя изнудвания с рев.

пробвай да вкараш властови игри, да обърнете ролите - ти си детето, тя е възрастния.
помага. и на теб ще ти помогне да видиш как се чувства детето.

# 95
  • Мнения: 46 520
И аз не виждам никаква полза от обясняването докато е в истерия. Само надвикване, което не стига до там, където трябва.

# 96
  • Мнения: 75
Да с игнорирането става,но в определени ситуации.Има случаи където го прави нарочно и докато го прави ме гледа и направо ми се подиграва.Науми ли си,че ще прави нещо го прави и не я интересува нищо.Трябва да се разреве до истерия,през това време обяснявам защо не може това.След 5мин спира да реве и повтаря всичко каквото съм казала.Уж всичко е разбрала и след малко пак се пробва дали ще мине номера.Иначе е много умно дете.Разбира и запомня всичко,което и се каже,но рядко го прилага.Гледам всичко да става с разговори и обяснения,но има моменти където не ми издържат нервите и избухвам.Като се развикам пък пак почна да реве,защото съм и повишила тон.То много чувствително.

Дъщеря ми повтаря всички мои забележки като на запис, знае какво е нередно на теория, но дълго време не спазваше никоя от тях. Започна на 2 г. и 9 месеца, т.е. скоро. Не се отказвай с говоренето, още няколко месеца и ще започне повече да слуша, имай търпение и пак търпение. Не вярвам да ти се подиграва, ама изобщо! Изгражда си характера и прбва доколко може да си позволи, без да й се забрани или въпреки забраните.
Успех!

# 97
  • Мнения: 1 091
Да с игнорирането става,но в определени ситуации.Има случаи където го прави нарочно и докато го прави ме гледа и направо ми се подиграва.Науми ли си,че ще прави нещо го прави и не я интересува нищо.Трябва да се разреве до истерия,през това време обяснявам защо не може това.След 5мин спира да реве и повтаря всичко каквото съм казала.Уж всичко е разбрала и след малко пак се пробва дали ще мине номера.Иначе е много умно дете.Разбира и запомня всичко,което и се каже,но рядко го прилага.Гледам всичко да става с разговори и обяснения,но има моменти където не ми издържат нервите и избухвам.Като се развикам пък пак почна да реве,защото съм и повишила тон.То много чувствително.

Дъщеря ми повтаря всички мои забележки като на запис, знае какво е нередно на теория, но дълго време не спазваше никоя от тях. Започна на 2 г. и 9 месеца, т.е. скоро. Не се отказвай с говоренето, още няколко месеца и ще започне повече да слуша, имай търпение и пак търпение. Не вярвам да ти се подиграва, ама изобщо! Изгражда си характера и прбва доколко може да си позволи, без да й се забрани или въпреки забраните.
Успех!
Много точно казано.Аз много добре си я знам какво прави и всичко разбира.Даже много често сама си води лекция или на мен ми обяснява какво може да прави.Например за храненето постоянно имаме лекция.Понеже е злояда,но от към зрънчовци,солети и бонбони нямаме такива проблеми.И съм и казала,че преди да обядва например няма да и дам друго.Казала съм и какво ще обядва и се започва "Нещо друго папам,нещо мон" и чака да видя какво ще направя.Само ми вижда изражението на лицето и преди да съм и отговорила тя ми казва "Аааа не може мон.Първо папаш супа,после мама дава мон.Не може да папаш само боклуци,после боли коремчето" Малко играе на проба грешка.Да види къде ще мине номера.Но аз съм категорична.
Но виж при баба и дядо няма такива работи.След 1 ден престой при тях и трябва след това 3 дни дресировка ooooh!

# 98
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Ще ползвам тази тема да питам нещо, въпреки че откакто мина 1г за мен моето дете не е толкова трудно вече (макар че други хора се ужасяват от енергията, която е необходима, за да го гледам Simple Smile ).

Откакто ММ е в отпуска и синът ми (2г) прекарва повече време с него, започна да го предпочита. Иска да пишка с тати, категорично отказва с мен, ако той е наблизо. Като излезе от стаята тати, рев. Стигна се дотам, че един ден ММ плаща в магазина на касата, аз излизам с детето на ръце, че мрънкаше и да не пречим и той като започна да плаче за тати, та чак ме удари през лицето в истерията си. Тук не реагирах правилно- първосигнално му плеснах ръката и му се развиках как може така да удря мама. Той- още по-голям рев, оставих го до едно дърво сам да плаче и гледах отстрани, после ММ се върна и също му обясни, че мама не се удря и го успокоихме постепенно. И втори път пак така ме плесна в подобна ситуация. Знам, че не звучи като кой знае какво, но много ме е страх от деца, които хапят или удрят и искам още в зачатък да пресека такова поведение. Ако пак се случи- как да реагирам?

Знам, че съм по-нетърпеливият родител, често повишавам тон, категорична съм в забраните. ММ е спокоен и търпелив и на мястото на детето и аз щях да го предпочитам...Но все пак се надявам да е период, имало ли е такива при вас? Скоро тръгва на ясла и де факто ще ни вижда двамата поравно, както сега в отпуската и ще е малко криво, ако се държи така...

# 99
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 981
моето прекрасно бедствие на 3г и 8 месеца отговаря на 100% към твоите критерии за трудност /освен може би, че не иска да я носим навън постоянно, но пък врещи като козичка, ако не ходим в посоката избрана от нея/ Mr. Green да, доста нагорно идва, но и мен ме крепи мисълта, че ще го израсте Crazy Mr. Green

# 100
  • Мнения: 46 520
Пипи2013, някои пък предпочитат майка си, тях никой не ги насилва да ходят при бащата, нали?
Моята дъщеря беше точно като твоето дете. Израсна го, но докато беше така просто той се грижеше за нея, когато сме заедно. Малко трудно беше измъкването сутрин, но не е болка за умиране.

Не мисля, че размахването на ръце и евентуално удряне в момент на истерия е показател за агресия, държиш здраво ръцете без никакви приказки, докато стигнете до стая/кола, където можеш да го пуснеш и да си на безопасно разстояние, ако и тогава посяга, хващаш ръката, като се успокои - обясняваш.
В ситуации като тази в магазина - нека той изнася детето, а ти остани да платиш, иначе предизвиквате ненужни драми.

# 101
  • София
  • Мнения: 5 198
И при нас ,когато беше на 2г.,предпочиташе баща си. Ех,как ревнувах, и си мислех "детето не ме иска,лоша майка съм значи"
После бързо се осъзнах,че детето има и баща и няма абслолютно нищо нередно детето да иска баща си.
Даже е супер естествен процес. И ако таткото може да те "отмята" с детето се отдай на тази възможност.
Тихичко ,спокойничко ,кактп е написала Не се сърди човече, без драми.
Децата имат много периоди.

# 102
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Благодаря,и аз мисля, че е период. Досега много съм се радвала на връзката между тях,не ревнувам, просто ми мига лампичка дане би да съм твърде строга с него и затова, а и ме притесни пляскането, досега не е удрял и се надявах поне това да ни е спестено...но както казвате в истерия може би не се брои.

# 103
  • Мнения: 931
Благодаря,и аз мисля, че е период. Досега много съм се радвала на връзката между тях,не ревнувам, просто ми мига лампичка дане би да съм твърде строга с него и затова, а и ме притесни пляскането, досега не е удрял и се надявах поне това да ни е спестено...но както казвате в истерия може би не се брои.
Аз лично смятам, че НЕизползването на шамари във възпитанието води до много по-големи проблеми от използването им. В такава ситуация не бих го спестила. Всеки има неговия си начин на възпитание, но за мен шамарът е тогава, когато границата на допустимото е прескочено. Никой не говори за пребиване и насинване от бой, а за един шамар. Реакцията, поне при моите, е бърза и мигновена. И да, това, че се е разплакал още по-силно, значи че е разбрал санкцията и не трябва да те притеснява, а напротив.

# 104
  • Мнения: 46 520
Всеки има неговия си начин на възпитание, но за мен шамарът е тогава, когато границата на допустимото е прескочено.
А всъщност е израз на безсилието на родителя, който не може да намери начин да се справи със собственото си дете.
Няма как да удряш някого, учейки го, че не трябва да се удря. Едното противоречи на другото, което обърква децата.

# 105
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Всеки има неговия си начин на възпитание, но за мен шамарът е тогава, когато границата на допустимото е прескочено.
А всъщност е израз на безсилието на родителя, който не може да намери начин да се справи със собственото си дете.
Няма как да удряш някого, учейки го, че не трябва да се удря. Едното противоречи на другото, което обърква децата.

Да, аз съм съгласна с това, затова мисля, че първосигналната ми рекация не беше правилна. Децата взимат пример от нас за всичко...

# 106
  • София
  • Мнения: 5 198
Шамар по дупето надявам се.
Виждала съм майки,които шамарят през лицето децата си. Деца на по 3-4-5годинки. В повечето случаи децата заставаха настрани от околните ,засрамени.
Не отричам ,че не съм пляскяла детето по дупето и ефектът наистина е нулев.
Въобще избягвам частта с боя и унижаването. Така мисля,че ще го науча ,че това е нормално поведение.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 01:22 от Wind .

# 107
  • Мнения: 931
Полемиката за и против шамарите е за отделна тема, не искам да спамя, само ще кажа тук, че поне аз никога не ги използвам от безсилие. Използвам шамар, когато е необходимо детето да разбере, че е прекалило. Случва се да кажем 4-5 пъти в годината и то обикновено не пред други хора. И не съжалявам за това, защото не е плод на изпуснати нерви, а съвсем целенасочено. За мен наказание с вдигнати ръце до стената или затваряне в другата стая е в пъти по-унизително от едно плясване.

# 108
  • Мнения: 2 156
Не, не, против съм аз. Никакви плясканици.

# 109
  • София
  • Мнения: 5 198
Съгласна съм и с това. Наказиния с вдигнати ръце и пр.и те са вид унижение.
Едно "трудно дете" с плясване и наказание според мен ,не става "по- лесно" от опит го казвам.

# 110
  • Мнения: 1 091
Тогава как се справяте в такива ситуации?
При нас има дни в които направо преминава всички граници на нормалното.Направо ме изкарва извън равновесие.На всичко е контра,нищо не чува каквото и говоря,само прави напук.Направо някой път се чудя какво да правя и къде да избягам за 5мин,ама не.

# 111
  • София
  • Мнения: 5 198
Ние се познаваме вече с детето и той вече разбира кога не се шегувам.
Твърда съм с него  без излишни приказки.
Но има моменти в които си изспускам нервите и по скоро мрънкам и дудна.
Но се научи на някои граници,които често прекрачваше.
Трябва много говорене,обснения и след известно време има ефект.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 01:23 от Wind .

# 112
  • Мнения: 1 091
Аз се стремя всичко да става с разговори.За всяко казано НЕ от моя страна обяснявам защо е НЕ,така че да ме разбере.Но в тези фазови нейни моменти си правя вятър на устата.Нито чува,нито вижда и продължава да си прави същото.Имам чувството,че го прави за да ме предизвиква.Седи насреща и ми се подиграва.Тогава освен да съм по рязка не става друго.Ама може с времето да почне да прилага нещата.

# 113
  • Мнения: 438
Аз се стремя всичко да става с разговори.За всяко казано НЕ от моя страна обяснявам защо е НЕ,така че да ме разбере.Но в тези фазови нейни моменти си правя вятър на устата.Нито чува,нито вижда и продължава да си прави същото.Имам чувството,че го прави за да ме предизвиква.Седи насреща и ми се подиграва.Тогава освен да съм по рязка не става друго.Ама може с времето да почне да прилага нещата.

Освен говорене трябва и много слушане. Казват му още активно слушане. Има моменти, в които детето няма как да ви чуе, преди вие да чуете него. То и при възрастните е така. Вие слушате ли някого, който не иска вас да ви чуе.

Днес бях свидетел на следната случка. Синът ми играе с детенце, и детето му дава от неговите бонбони. Идват и други деца и баба му почва да черпи наред "защото така е редно". Детето е на три, то още трудно изразява емоциите си. Но определено не му харесва, че баба му черпи всички деца. Та нали бонбонките купени за него ще свършат. Тръгва и изтръгва бонбона от ръцете на едното дете. Бабата се кара, как не било хубаво така. Заплашва, щяла веднага да го прибере. Детето още повече се изнервя и хвърля пясък срещу децата. Бабата тук не издържа на срама и му завъртва ухото. Детето реве и се тръшка, а тя му говори и обяснява как не било хубаво това, че не давал и др. Той още повече истерясва. Извод. Тя само говори, но не иска да чуе детето.
Ако още в началото беше опитала да го чуе, че той прави всичко от най-обикновено чувство на страх, че любимите му бонбони ще свършат (тези сигурно извоювани с много молби) щеше да си спести цялата истерия и тръшкане. Но тя не иска да чуе, тя иска само да говори и да обяснява. Но без да е чула детето, и то накрая вече не иска да я слуша и се тръшка още повече.

# 114
  • Мнения: 10 993
Според мен бабата е купила бонбоните в безизходица и сега иска да се оттърве от тях. Поне аз така правя. Слава на бога малкият ми син още не е разбрал за бонбоните, а големият вече не ги харесва. Така да мразя боклуци.

# 115
  • Мнения: 46 520
...Използвам шамар, когато е необходимо детето да разбере, че е прекалило...
Да разбирам ли, че когато ти прекалиш (няма идеални хора, на всеки се случва), намираш за нормално човекът с/у теб да ти отвърти един?

# 116
  • Мнения: 438
Според мен бабата е купила бонбоните в безизходица и сега иска да се оттърве от тях. Поне аз така правя. Слава на бога малкият ми син още не е разбрал за бонбоните, а големият вече не ги харесва. Така да мразя боклуци.

Няма значение дали е бонбон, био барче или 10 банана. Тук идеята, е че отнемаш нещо, което си дал или насилваш детето да сподели, когато то още не е готово за това. Без дори да поискаш съгласието му. Бабата едва ли би се държала така с нейна приятелка, но с децата е лесно, нали имаме власт над тях, ще правят това, което ние кажем. И ако може без мрънкане.  Wink

# 117
  • Мнения: 438
...Използвам шамар, когато е необходимо детето да разбере, че е прекалило...
Да разбирам ли, че когато ти прекалиш (няма идеални хора, на всеки се случва), намираш за нормално човекът с/у теб да ти отвърти един?

Хубав въпрос. Тъкмо това писах в предния си пост. Дали бихме се държали по този начин с приятелка, която ни изнерви, с шефа на работа, с колеги. Дали бихме им извъртяли по един. Не, но над децата си имаме власт и с тях може да правим всичко нали?

# 118
  • Мнения: 46 520
Ами то затова по улиците се бият за един счупен мигач или броня, насилието ражда насилие...

# 119
  • Мнения: 10 993
Аз моето дете не го уча да си дава играчките, мисля че не е полезно. Много много не общуваме с други деца защото всеги удря и хапе. Аз не го удрям, но той още  няма две и е в стихията си.

# 120
  • Мнения: 931
...Използвам шамар, когато е необходимо детето да разбере, че е прекалило...
Да разбирам ли, че когато ти прекалиш (няма идеални хора, на всеки се случва), намираш за нормално човекът с/у теб да ти отвърти един?

Намирам за нормално, когато аз прекаля, да понеса съответната санкция - при възрастните обикновено това се изразява някаква парична санкция, а в по-тежките случаи - справка наказателния кодкес  Peace

Хайде да всея още раздор, но НЕ - смятам, че детето НЕ е равно на възрастния. И ако с друг възрастен нормите на поведение се определят от взаимните ни интереси, то детето трябва да има респект от родителя си. Работя с деца, познавам много такива, расли само с обяснения и расли с по-твърдо отношение. Винаги се сещам за един пример, когато в една виелица навън майката взима 3-4-годишния си син и му се моли да си облече якето. Пред мен прекараха 10-тина минути в напоителни обяснения, по време на които той започна да я бие и да я рита, накрая тя се видя принудена да го изкара навън по блузка във виелицата. Със същото това дете се работеше винаги с безкрайни увещания и обяснения и то явно беше свикнало по този начин да става център на внимание. Е, порасна сега хубав младеж, но родителите и учителите му си знаят с цената на какво. Големият ми син също имаше една възраст, в която се опитваше да спекулира с обясненията и да ме кара за всяко нещо да водим дълги и напоителни разговори. Спрях с това мислене, когато имаше ревящо, или готово да ревне всеки момент бебе, което нямаше това време всеки път ние да се обясняваме по половин час защо трябва да си изяде закуската или защо трябва да си обуе ботушите. Има един момент, в който децата трябва да имат респект от родителя си и да му се подчиняват, защото те са деца и още нямат добра представа кое е правилно за тях (затова и аналогията с приятелката тук не е правилна, защото не можеш да имаш претенции над приятелката си, че знаеш по-добре кое е правилно за нея).

И за протокола, големият ми син се научи да се бие чак когато тръгна в предучилищна и почнаха да се бият с другите момчета. Малкият още не съм го видяла да се бие.

# 121
  • Мнения: 10 993
И аз не смятам че детето е равно на възрастния. Това е много грешен подход.

# 122
  • Мнения: 46 520
Разбира се, че не е равно относно правото на вземане на определени решения и др. подобни, но е равно в това, че като всеки друг човек има право да бъде защитено от насилие, включително шамар. Както не е нормално мъжът да раздава шамари, когато жена му "сгреши".

Намирам за нормално, когато аз прекаля, да понеса съответната санкция - при възрастните обикновено това се изразява някаква парична санкция, а в по-тежките случаи - справка наказателния кодкес  Peace
Имам предвид в отношенията с близки, не за престъпления. Иначе съм съгласна  Peace

Аз моето дете не го уча да си дава играчките, мисля че не е полезно. Много много не общуваме с други деца защото всеги удря и хапе. Аз не го удрям, но той още  няма две и е в стихията си.
То не е до учене, на 1-2 годишно няма как да обясниш давай или не, то си им е заложено. При дъщеря ми това беше голяма драма, защото тя си имаше някаква нейна логика, че вкъщи си играе с нейните, но навън може да си ги разменят и всеки да има "нова" играчка, докато е там. Да, ама не й се получаваше често  Mr. Green

# 123
  • София
  • Мнения: 38 523
До 4 години няма смисъл от обяснения. Също така не бива и с крясъци и бой. Но постепенно /т.е. бързо  Mr. Green/ трябва да измислите кратки и ясни схеми, които действат. Разни сделки от типа "Ако ти направиш това, аз ще направя онова."

# 124
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
До 4 години няма смисъл от обяснения. Също така не бива и с крясъци и бой. Но постепенно /т.е. бързо  Mr. Green/ трябва да измислите кратки и ясни схеми, които действат. Разни сделки от типа "Ако ти направиш това, аз ще направя онова."

Е, това за пореден път  го срещам като твърдение- че до 3-4 не разбирали от обяснения. Изобщо не е така. С детето се говори като с равен от бебешка възраст- на нормален език, не на бебешки, с обяснения и логически връзки ("ти взе играчката на Мими и тя се разплака. Върни я и тя ще спре да плаче. Чудесно, виж колко се радва сега", или "Ядосваш се, че мама те отведе от площадката,но няма как, мама е на работа и не можем да останем повече. Утре пак ще дойдем"). Всичко разбират, разбира се по време на истерия не се говори много, чак след това. Понякога процесорът им реагира с някакво закъснение- случвало се е да обясня нещо, никаква реакция и след минути/часове/дори дни да покаже, че ме е разбрал и му е останло в съзнанието. Абе страхотно умни са децата, ако им дадем възможност.

Моят проблем е, че съм импулсивна, дори в отношенията си с възрастните говоря твърде бързо. Затова му се карам или дори случая с пляскането, преди да съм си осмислила реакцията. За мен рационално да удариш дете е пълно недоразумение. Не че оправдавам да го направиш в пристъп на сляп гняв, върху това трябва да се работи също. Слава Богу аз повече викам, не удрям, но то и това е вид агресия- да обидиш детето, да го хванеш грубо за ръката и т.н. Показва именно родителско безсилие и слабост. Ако имам време да помисля, повече ще действа студено отношение с рационално обяснение защо съм "сърдита", а не викове и обиди и после угризения.

# 125
  • Мнения: 931
Да пренесем ситуацията в света на възрастните - ако примерно, един човек открадне нещо (нарочно взимам по-тежък пример) и съдията му каже - видяхте ли колко лошо сте направили, еди кой си остана разочарован, това дали ще му бъде достатъчно, за да престанете да го прави?

Обяснението е абсолютно задължително, във всяка една ситуация, но самото обяснение за мен е крайно недостатъчно. Родителят трябва да има и санкция, която да може да наложи и то такава санкция, от която детето да има страх. И наред със санкцията - обяснения, обяснения, обяснения.

# 126
  • Мнения: 46 520
Не казваме, че не трябва да има санкция, против сме физическото насилие. Освен това трябва и да се съобразим с възрастта на детето. Не смятам, че размятани бебешки ръце при истерия са равни на агресивно поведение.

# 127
  • София
  • Мнения: 5 198
Т.е.,трябва да създаваме страх.
Страх от родители от невидими лоши хора. Страх от наказания. И при едно по палаво дете /според критетия на родителя /детето ще расте в страх .

# 128
  • Мнения: 46 520
Защо пък страх? Просто определени неща водят до определени последствия, и в природата е така.

# 129
  • Мнения: 438
Санкция не ми харесва, но лошото поведение трябва да има последствия. Наказания не използвам и не ми се  налага. Днес детето ми бутна едно друго дете на трамплина, който скачаха. Извадих го и го питах защо. Каза, че му пречел да скача. Казах, че трамплина е за всички, ако му пречи има думи, с които да обясни. И че при следващото бутане, ще напуснем трамплина. Върна се и игра спокойно до края.

# 130
  • Мнения: 46 520
E, за същото говоря, думата коя ще е точно няма значение Simple Smile

# 131
  • Мнения: 931
Зависи и за колко годишно дете става дума.

За да не бъда голословна - един пример с малкия ми син, преди няколко месеца, трябва да е бил на 2 и малко. Преместихме се да живеем в къща с двор. Той се засилваше с чехлите, с които обикаля калта по двора и директно в хола на килима с тях. Няколко пъти обясних, няколко пъти се скарах - той разбра, че привлича внимание и започна да го прави постоянно, заливайки се от смях. Накрая му се скарах, пернах го крачето, той се разрева и не го повтори - от тогава с влизането сяда и почва да се събува. Има деца, които на 2 години говорят и разбират много, но не и моето. И да му кажа - "ако влизаш с кални обувки, то няма да ти дам еди какво си", изобщо няма да ме разбере и в последствие като не получи нещото, няма да схване защо, което пък на свой ред обезсмисля санкцията.

# 132
  • Мнения: 46 520
На 2 не бих и очаквала да разбере, именно затова не бих и ударила, все едно да удрям бебе на 1 месец, защото плаче.
В този период дъщеря ми беше доста дива, така че разбирам за какво става дума. В случая родителят е този, който трябва да намери решението, не да удря, защото е безсилен. Във вашия случай бих измислила някаква игра, която да включва събуването, ако не се получи ще сложа решетка от бебешките на вратата и като иска да влезе ще го пускам аз, съответно ще следя събува ли се.

В темата за събуването пък доста обясняваха, че е селско да се събува, така че ето, за други това не е трудно дете, а послушно и с аристократично мислене  Mr. Green

# 133
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739

В темата за събуването пък доста обясняваха, че е селско да се събува, така че ето, за други това не е трудно дете, а послушно и с аристократично мислене  Mr. Green

 Laughing  много добро.

Не знам, аз все си мисля, че ако се говори с тях като с равни от рано разбират доста добре. Тъп пример: от 11 месечен като проходи му повтарям как като слезе от пързалка, трябва да намери стълбичките, а не да се катери обратно по нея и го водя да му ги покажа. Той все се опитва първо по пързалката. Около 1-2 месеца търпеливо почти всеки ден повтарям, показвам. Накрая един ден просто стана и сам отиде, без да прави опит да се качи нагоре (говоря за различни пързалки, просто той разбра идеята чрез обясненията ми, макар и бавно). Казвам го,защото до мен една баба ме гледаше скептично единия път и вика "ама нали знаете, че той не  разбира още". Ами ако мислиш така и не говориш достатъчно с детето, да, няма да разбира.

Сега сме на етап да повтарям да се пази от люлки в движение, вярвам, че пак постепенно ще разбере (на 2г).

Всичко разбира,дори метода с наградите,макар че не знам дали е правилен(ако направиш еди какво си,ще ти купя царевица). Като бяхме на морето се бяхме отпуснали с храните и му бяхме дали Барни. Тогава той видя царевица и веднага замрънка. казах му- не може, нали имаш Барни, като го изядеш тогава (с идеята, че ще е забравил). Той ме погледна и веднага ми подаде Барнито и посочи "цаца" (царевица)- разбра, че може само едното и си направи избора Simple Smile)) Как да не му вземеш Simple Smile)

Отплеснах се, ама за да сме по темата- помага да се обясняваш много с тях дори от бебешка възраст. Търпеливо се повтарят едни и същи принципи, дни, седмици и месеци. Дори да изглежда, че не вдява,на един етап изненадано установявате, че всъщност са научили урока по някое време.

# 134
  • Мнения: 931
В темата за събуването пък доста обясняваха, че е селско да се събува, така че ето, за други това не е трудно дете, а послушно и с аристократично мислене  Mr. Green

Тюх, аристократ съм си отглеждала, пък аз, селянката, да се ядосвам на такива дреболии като това, че трябва да пера килим всеки ден  Joy

# 135
  • Мнения: 2 156
Без майтап, удари едно. Вече е почти 8. Примерно, бира. Отпуска  Crazy Ще се ядосваш утре  Wink

# 136
  • Мнения: 438

Отплеснах се, ама за да сме по темата- помага да се обясняваш много с тях дори от бебешка възраст. Търпеливо се повтарят едни и същи принципи, дни, седмици и месеци. Дори да изглежда, че не вдява,на един етап изненадано установявате, че всъщност са научили урока по някое време.

Да, напълно подкрепям.

# 137
  • Мнения: 1 091
Подкрепям напълно  Peace
Виждам го в детето ми сега.Започва постепенно да прилага уроците,които съм преподала преди 2 месеца примерно.Както баба ми казва"децата в днешно време се раждат със завършено висше образование".Децата усещат,чуват и разбират всичко.Не знам ако бях започнала сега да и обяснявам и да разговарям с нея какъв по-голям бяс щеше да е  ooooh!

# 138
  • София
  • Мнения: 38 523
Вие давате прости примери. Аз говоря за малко по-сложни обяснения. Децата до към 4-5 нямат усещане за време, място и как нещо би се отразило на някого.
Така че ако се тръшне "искам при баба сега", не възприема "баба е на работа, ще можем да отидем при нея утре, не можем да я притесняваме и пр.".
Същото като "Ти взе играчката на Мими тя плаче" - въобще не му пука за логиката. А пък за съчувствие към Мими да не говорим. Да, сега ще ми наскачате, но съчувствието е социално умение, което се усвоява много по-късно.

"Донеси това, направи така, не прави така" - засега е това, сложните обяснения после.
Говоря от опит с две деца. Имала и съм и период на обяснения.

# 139
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
"Ти взе играчката на Мими тя плаче" - въобще не му пука за логиката. А пък за съчувствие към Мими да не говорим.

"Ти как би се почувствал, ако някой вземе твоята играчка".
разбират много добре. няма големи обяснения...

# 140
  • Мнения: 1 091
Разбират и още как.Това,че не го показват веднага е друг въпрос.Особено ако Мими реши на следващия ден тя да вземе играчката на моето дете.Наистина видя,че не е приятно.Ако попадне и на много ревящо "Мими" съвсем схващат логиката.Преди дъщеря ми много обичаше да взима играчките на децата от ръцете докато те си играят.Аз това го ненавиждам,независимо дали играчката е нейна.Всеки ден разговарях с нея за това.Един ден взе лопатката от ръцете на друго дете и то като почна да пищи,ревове и истерии.Обясних и за пореден път,че не е приятно да се взимат играчките от ръцете на децата и тя също ще плаче така,ако някой и вземе лопатката.Съответно отиде при детето "Няма пачеш,ето лопатката" От тогава пита дори "може ли" преди да вземе чужда играчка.

# 141
  • Мнения: 46 520
Вие давате прости примери. Аз говоря за малко по-сложни обяснения. Децата до към 4-5 нямат усещане за време, място и как нещо би се отразило на някого...
Не влияеха никакви обяснения до 3 г. на моето дете, затова избирах залисването.
Иначе си права, нямат усещане за време, случвало се е посред зима да се зареди на вратата - гола с един пояс и да иска да ходи на море  Mr. Green

# 142
  • Мнения: 5 720
И моят е така.
На 3год. и 2месеца е.
Днес отивайки на детската площадка пред нас (на която сме от сутрин до вечер) , учуден ме попита къде е снега?! Joy

# 143
  • София
  • Мнения: 5 198
И моят е така.
На 3год. и 2месеца е.
Днес отивайки на детската площадка пред нас (на която сме от сутрин до вечер) , учуден ме попита къде е снега?! Joy

Joy Joy
Ох неее,сладур.

# 144
  • Мнения: 3
Здравейте мили майки на непослушни деца! Последното каране на дъщеря ми (3,6 г) ме накара да потърся съвет в интернет и попаднах на тази тема. Преди два дни заради нейния инат и неспане изпаднах в нервна криза, а повярвайте ми съм много търпелива, благосклонна и спокойна. И се чудя аз ли съм лудата, детето ли е непослушно?  Накратко: тя е така от самото и ряждане - не иска да спи, да яде, не слуша никой. На вън се гоним, караме се, крещим. Цирк. Таткото не издържа психически и рухна. Стрес в работа, в къщи. Сега пие хапчета. Ходеше около година на градина, аз на работа, но това беше кошмар за всички. Тя постоянно болна, баща и я водеше, защото аз ставах прекалено рано за работа, всяка сутрин рев, писъци истерии, тя все болна за по месец и мен ме уволниха. Голямо щастие един месец, двете заедно в къщи, но после майка ми дойде уж да ми помага с инатото дете и да мога аз дъх да си поема, но уви. Баба и била скучна, иска само мен, нея я обижда, тя пък се сърди и се депресира. И така голям купон, обаче трябва да се търси решение на проблема. Пробвахме да сме търпеливи с детето - но едва ли някой би имал толкова търпение. Смучеше хомеапатични хапченца. Последно педиатърката и ги изписа като видя какво стана при опит да и прегледа гърлото. Изплаши всички докторки. Какво се прави с такива деца? Не става със залъгване, не става с обещания, психолог - не. Водихме я на година и половина - изписа и седатиф и каза, че е умна и емоционална и ще отмине. Предполагам е така, но докато отмине какво ще остане от нас?  Дайте съвет (стандартните методи не работят). Може би аз трябва да се променя, опитах, спрях да и правя забележки за дреболии, с нея съм кигато ме повика, а това е непрестанно. Но и така не става. Не мога нищо да свърша, а тя се държи като прасенце при липсата на контрол. Не иска да в уча на нищо, а в същото време е доста паметливс - знае цели параграфи от книжките, които и чета. Кара ме да играя на кукли по цял ден и друго не я интересува. Рисува много хубаво, ни не иска. Изобщо нищо не иска. Иска само да е на нейното. Много съм объркана и не знам какво да мисля и правя.

# 145
  • Мнения: 433
Здравейте мили майки на непослушни деца! Последното каране на дъщеря ми (3,6 г) ме накара да потърся съвет в интернет и попаднах на тази тема. Преди два дни заради нейния инат и неспане изпаднах в нервна криза, а повярвайте ми съм много търпелива, благосклонна и спокойна. И се чудя аз ли съм лудата, детето ли е непослушно?  Накратко: тя е така от самото и ряждане - не иска да спи, да яде, не слуша никой. На вън се гоним, караме се, крещим. Цирк. Таткото не издържа психически и рухна. Стрес в работа, в къщи. Сега пие хапчета. Ходеше около година на градина, аз на работа, но това беше кошмар за всички. Тя постоянно болна, баща и я водеше, защото аз ставах прекалено рано за работа, всяка сутрин рев, писъци истерии, тя все болна за по месец и мен ме уволниха. Голямо щастие един месец, двете заедно в къщи, но после майка ми дойде уж да ми помага с инатото дете и да мога аз дъх да си поема, но уви. Баба и била скучна, иска само мен, нея я обижда, тя пък се сърди и се депресира. И така голям купон, обаче трябва да се търси решение на проблема. Пробвахме да сме търпеливи с детето - но едва ли някой би имал толкова търпение. Смучеше хомеапатични хапченца. Последно педиатърката и ги изписа като видя какво стана при опит да и прегледа гърлото. Изплаши всички докторки. Какво се прави с такива деца? Не става със залъгване, не става с обещания, психолог - не. Водихме я на година и половина - изписа и седатиф и каза, че е умна и емоционална и ще отмине. Предполагам е така, но докато отмине какво ще остане от нас?  Дайте съвет (стандартните методи не работят). Може би аз трябва да се променя, опитах, спрях да и правя забележки за дреболии, с нея съм кигато ме повика, а това е непрестанно. Но и така не става. Не мога нищо да свърша, а тя се държи като прасенце при липсата на контрол. Не иска да в уча на нищо, а в същото време е доста паметливс - знае цели параграфи от книжките, които и чета. Кара ме да играя на кукли по цял ден и друго не я интересува. Рисува много хубаво, ни не иска. Изобщо нищо не иска. Иска само да е на нейното. Много съм объркана и не знам какво да мисля и правя.

Все едно описахте моя син.Абсолютно същото! Cry
Да не е зодия Лъв?

# 146
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Може би аз трябва да се променя, опитах, спрях да и правя забележки за дреболии, с нея съм кигато ме повика, а това е непрестанно. Но и така не става. Не мога нищо да свърша, а тя се държи като прасенце при липсата на контрол.


явно добре си анализирала ситуацията.  Peace
на децата им трябват граници, така се чувстват сигурни.
тези граници се тестват ежечасно и работата на родителите е всеки път и отново да ги дефинират и опазват.
в момента явно детето "възпитава" вас  Peace

има много съвети какво може да се направи, но явно ще трябва да промените много неща в семейството. за мен седативи не са решение. Peace

# 147
  • Мнения: 2 156
Извеждайте я възможно най-много навън - при нас това работеше. Като се измореше, мирясваше.

# 148
  • Мнения: 2 701
Здравейте! Чета и ми се плаче. Надявах се с времето да става по-лесно, а то... Имам близнаци на 1г и 11 м. Спрях да кърмя и започнаха проблемите със спането. Заспиват трудно, а събуди ли се единия се събужда и другия и купона започва. Като ревне единият се включва и другия. Редуват се за почивки, но врявата не стихва. Аз съм изнервена и крякам. Тръшкането е патент на девойката. Младежът се примирява по-лесно, но има кой да компенсира. С яденето е обратно. Тя яде, а той не. При излизане тя се отвързва и става от количката, а той се намесва, ако я взема на ръце. Седи си спокойно, но взема ли нея започва да пищи, докато не взема и него. Бягането в различни посоки е по дефолт. Хапане, скубане и бой многократно всеки ден.

Последна редакция: нд, 05 мар 2017, 06:00 от zoribori

# 149
  • Мнения: 17
Здравейте,
Колко ми е познато това чувство. Моето дете от самото раждане беше нервно. Постоянно плачеше, не спеше по-цели нощи, абсолютен кошмар. За голяма радост го израстна. Това, че децата до три години са в бебешки период е така. Духна свещичките на торта на трета си годинка и стана друго дете. Всичко, което съм и обяснявала преди трета година, изведнъж проработи Wink Бъдете търпеливи и обяснявайте много. Има край на този период ....  Joy

# 150
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Моето духна свещичката за третия си рожден ден преди два месеца и изгледи да мине периодът скоро няма  Mr. Green

# 151
  • Мнения: 373
Момичета нека да ви разкажа аз моята история. Моят син навърши преди 2-3 седмици три, но промяна в поведението му няма . Ляга по земята когато нещо не стане по неговата, ти посегнеш да го вдигнеш той си отпуска тялото и краката му стават като гумени. Инати се , не плаче ама пищи хората добре да го чуят . Онзи ден отиваме на басейн всичко добре до в момента в който не решаваме да си ходим, взе да извива гръбнак хапе, дере, блъска баща си, Едвам влязохме в съблекалнята и се започна едно пищене , хората дойдоха да видят какво става . Някакъв АД. Записала съм го танци, днес отиваме да го водим с баба му, учителката им казва вдигнете си ръцете, пипнете си пръстите на краката, сега да опънете крачете, нашия тича до прозореца и няма интерес от нищо. Събраха се децата в кръг а нашия извива гръбнаки започва да реве, рева мина в писъци и накрая ни накараха да напуснем. Незнам вече какво да правя аз треперя понякога от нерви не мога да се успокоя защото много се изнервям покрай него. Искам още да споделя, че ние сме на 3 и не говорим . Казва някой и друга дума  и това е . Не мога да изляза на нормална разходка с него и дума да не става. То е скубане, блъскане, скачане, събуване на обувки. УЖАС!. От скоро сме на детска градина и се надявах нещата да се променят. Само с надеждата си останах..... Ухапал учителката, блъскал я , ревал за играчка, просто някакъв ужас....За социализиране и дума да не става страх ме да не ощипе някое дете. Уж отива да играе с тях усмихва се и дотам идва при мен хваща ме за ръката и иска да го сложа на люлката. Водих го на педиатър, тя ми вика отивай на логопед от там ти е проблем. Аз живея в чужбина и тук се чака по половин година за такъв. Върнах се пак при нея викам и ами какво да правя с това ревене и тръшкане трябва ми психолог, отивам  полза няма . Вечер иначе спи, на обяд спи.  Проблем ми е това поведение.... Незнам вече какво да правя, отчаяна съм.... Трябва ми помощ... но незнам каква ...Скоро ще сме на логопед, но не мисля че проблема ми идва от там. Ти да посягаш да удряш, хапеш и драскаш... думи нямам. Баба му е тук за малко и жената всеки ден я гледам насинена , с белег от ухапано или с кръв по носа от нокти..

Последна редакция: пн, 10 апр 2017, 17:17 от Tanya and Alex

# 152
  • Мнения: 10 993
Таня според мен на три години е рано за танци. Говорете му само на английски. Успех.

# 153
  • Мнения: 46 520
При положение, че са българи, защо да му говорят само на английски? Езикът е богатство, няма причина да не усвои майчиния си, независимо къде живее.
Английския ще го научи така или иначе.
Това, че не говори няма връзка с двата езика. Случва се и при такива с един език, проблемът е другаде.

Tanya and Alex, приключвате с излизанията. Ограничавате ги до места, където няма хора и вкъщи. Като усетиш, че нещата се успокояват правиш опит с някое сравнително "безопасно" място, което позволява бързо изнасяне.
При кризи игнорирайте. Навън няма как, но вкъщи и на безлюдни места можеш. След като се успокои обясняваш с няколко думи кое е нормално и кое не.

За логопеда - за профилактичен се чака, но и за такъв, който е по-спешен ли? Намерете начин, не бива да чакате повече.

Слухът проверявали ли сте?

# 154
  • Мнения: 373
Не се сърди човече,чака се за редовен такъв. Ще чакам нямам избор...  Иначе за езика баба му му говори на български,както и ние когато сме в нас. Навън на английски. Анимациите които гледа с изключение на Маша всичко е на английски. Преглед за слуха също сме записани и там се чака ред.

# 155
  • Мнения: 46 520
На тази възраст не е ли вече спешен проблем?
Вариант за частен логопед? Поне да каже има ли проблем според него, след това вече ще чакате другия.

# 156
  • София
  • Мнения: 1 423
Не го води на танци и групови занимания, рано му е това не е кротко момиченце да танцува. Моят син беше същата гад, като го хванех да го прибирам и ми хапеше ръцете,удря, тръшка се. Порасна и всичко се нареди. Но само места с малко деца,без превъзбуждане в разходките и минимално причини за дране и тръшкане. За логопед сте, като събере голям речник и ще се кротне,ще ти казва желанията си.

# 157
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Моят пък откакто проговори, стана още по-зле. Преди беше сравнително кротко дете, сега е чудо. С развиване на говора става много по-зле, много по-неразбран, истерии, работи... Mr. Green Сега говори вече всичко, разбираме се на 100% (изключвам, че не може а прозинесе много звуци Grinning), но поведението е плачевно. Майка ми постоянно ми повтаря, че съм родила говедо. Joy

# 158
  • варна
  • Мнения: 1 228
Мога да определя моето дете като трудно и искам съвет от вас.Ние със съня и храненето нямаме проблеми, проблема ни е с общуването с други деца на нашата възраст( 2г5м) , с по големи проблем нямаме.
На площадката е някакв ужас ,постоянно ходи и се дразни с децата, не иска никой да сяда на люлките той до като се люлее, гони ги, повтаря махай се, няма място.Аз обяснявам че люлките са за всички, случвало се е да испада в истерия и съм го прибирала.
На пясъчника ходи и хвърля пясък върху децата, постоянно говоря, говоря ефект няма.Ходи на ясла, но през повечето време е болен, не са се оплакал,казват ,че няма проблем.
Имаме и кака и покрай нея се научи да играе с по големите, скоро се бяхме събрали компания имаше по големи деца и едно момченце колкото него, постоянно го гонеше, удряше, дразнеше,детето е чудо се видя.Друг случай седнали сме на кафе и той обикаля с моторчето.си около нас, дойде едно момченце и нашия започна да го блъска с моторчето и да се кефи и вика, "падни чупи главата".Естествено мотора беше прибран.
Страх ме е, че ще стане някакъв агресор като порасне .
Обвснявам на кака му че като се караам или му обяснявам нещо да не се смее, защото той си мисли ,че е игра ,и тя не ми помага много.

# 159
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Ох, до болка позната тема! Бих определила сина си като трудно дете, проявяващо ужасен характер още от мъничко бебе. Преди да родя бях изключително спокоен и уравновесен човек, а в момента съм кълбовидна , истерична мълния, тресяща се от нерви. Синът ни е почти на 21 месеца, но проявява ужасен характер, постоянно иска неща, които не са за него, съответно му се отказват, а той пищи и се търкаля по цял ден от ината си, храненето е истински кошмар, държи да се храни сам, иначе изпда в истерия и хрърля и удря каквото му попадне. Да, няма нищо лошо да се храни сам, но той основно хвърля храната по земята и мебелите и я размазва навсякъде, освен това не понася лигаварници и денят ми минава в чистене на пода и столчето и киснене на дрехи. По принцип се карам и налагам наказание при хвърляне и плюене на храна, но без никакъв успех. Освен това хвърля каквото му попадне през терасата. Издебва ме докато съм заета с нещо и мята купички, играчки, шишета.навън е кошмар, тича без да се обръща и не дава да го водят за ръка, ако го хвана за ръка ляга на земята и започва да реве, затова го водя с количката, а ако случайно го пусна на неоградено място се проклинам, защото тичам презглава по него с количката. Напоследък се е научил да посяга и като не му дадем нещо ни удря. Разбира се и ние отговараме и настава война. Прибирането вкъщи от разходка е мисията невъзможна. Пищи и реве, аз трябва да нося и него о торбите от пазар, а рой държи да звъни на всички съседи, като успея да го кача до етажа, ляга на изтривалката и започва да реве. Примерите са толкова мнпго, че нямам думи. Проявява неистов стремеж към самостоятелност и ако искаш да му помогнеш става война. Освен това и не говори...ама изобщо. Вместо това само мучи и изпада в истерии. Толковс се опитвам да му помагам с говора, но се вижда колки му е трудно. За баня и юреобличане са нужни 2-3 човека, защото иначе не става. Мята се, търкаля се. Отглеждам го сама, таткото излиза в 6 и се прибира в 7, а малкия по това време вече е адски изнервен и вечерите ни минават в кавги и разправии- не мажи сирене по прозорците, слез от масата, излез от шкафа, не бъркай в контакта... Просто вече съм на ръба и не издържам. Усещам се как му крещя неистово, сякаш излизам извън тялото си и товс не съм аз. Губя контрол и не знам какво да правя. Отчаяна съм и се надявам този период да отмине, защото чувствам, че ще изгубя връзката с детето си

# 160
  • Мнения: 1 565
Аз пък съм твърдо против това дете да се определя като трудно ,по скоро има родители ,който по един или друг начин изпускат положението и не се стараят достатъчно със собственото си дете .Децата преди всичко искат разбиране и много много обяснения ,а не изнервена ,изтощена и изтормезена жена и домакиня каквито са ми наблюденията напоследък

# 161
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Айде, поредната по-по-най във форума, наминала да ръси мозък и да ни натърти колко зле се справяме. Хайде, моля те, на някои хора им е достатъчно криво, за да им завираш в лицата, че проблемът е само и единстввно в тях. Пожелавам ти никога, никога да не разбереш какво е "трудно дете", но ако си много любопитна - чувствай се поканена да се запознаеш с моето. Има един много правилен израз - "Ситият на гладния не вярва". Убедена съм, че ти не си "изнервена доманикя" и детето ти е кротичко, но недей да лежиш на тази кълка, че това на всяка цена е твоя лична заслуга. Има и доза късмет, който много хора не са извадили. Седнала тя да обяснява кой как се справя и дали се старае. Пф! Такива като теб ме изкарват извън кожата ми!!!

# 162
  • Мнения: 30 802
Третото ми дете е "лесно", затова съвсем добре мога да си степенувам децата по трудност. Първият определено беше труден- темперамент, лесно възбудим, трудно заспива. Второто ми дете пък е изключително емоционално, плашливо. Третото обаче? Непукист, яде всичко, заспива за минута, спи по цяла нощ, не й пука от шумове, светлини, от нищо. Не ще на ръце, играе си сама. Идеална работа.

# 163
  • Мнения: 1 565
Айде, поредната по-по-най във форума, наминала да ръси мозък и да ни натърти колко зле се справяме. Хайде, моля те, на някои хора им е достатъчно криво, за да им завираш в лицата, че проблемът е само и единстввно в тях. Пожелавам ти никога, никога да не разбереш какво е "трудно дете", но ако си много любопитна - чувствай се поканена да се запознаеш с моето. Има един много правилен израз - "Ситият на гладния не вярва". Убедена съм, че ти не си "изнервена доманикя" и детето ти е кротичко, но недей да лежиш на тази кълка, че това на всяка цена е твоя лична заслуга. Има и доза късмет, който много хора не са извадили. Седнала тя да обяснява кой как се справя и дали се старае. Пф! Такива като теб ме изкарват извън кожата ми!!!
Добре едва ли гледането на едно дете каквото и да е то е по трудно  от гледането на две деца на една и съща възраст като близнаци .За съжаление няма как да докажа това тук. При мен някак се получава и децата слушат не само мойте.Бих дошла да видя колко пък е трудно да се гледа едно дете

# 164
  • Мнения: 30 802
Ами и едно дете може да е доста трудно. Примерно да е от тия, дето могат да реват 2 часа без почивка. Или се фрустрират и тръшкат от най-малкото. Или изпадат в бяс, защото искат да пият от точно определена чаша, синята, не жълтата. Такива, около които трябва да ходиш на пръсти или да помниш поне 20 неща, които ги изкарват от релси и забравиш ли едно нещо, да те чака тежък ден с много мрънкане и рев. Такива, за които пропусната дрямка се равнява на бяс от седмия кръг на ада. Такива, дето като изгладнеят, почват да хвърлят и трошат каквото попадне. Та така, не всички деца са с еднакъв темперамент. Има бързо бягащи, изчезващи, лесно гневящи се.

Има и лесни деца, вече ги описах.

# 165
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
По-добре спри, разбрахме че си по-по-най, а ние не се стараем и не ставаме, спи спокойно!
Тръгнах да пиша надълго и широко, но го изтрих. Продължавай да мислиш по същия начин, виждам че ти доставя удоволствие.
Приятелите ми се чудят как изобщо оцелях без да се метна от терасата или поне без да изкукам. А с времето просто решаваме един проблем, появява се друг. На 3г. и 5м. е вече и още е труден. Оп, извинете, поправям се - на 3г. и 5м. е вече и аз още не се справям, мързи ме и не ставам за нищо в общи линии.  Mr. Green

# 166
  • Мнения: 30 802
Споко, сега е пикът на трудността, още година- година и половина и ще се очовечи.

# 167
  • Мнения: 1 565
Ами и едно дете може да е доста трудно. Примерно да е от тия, дето могат да реват 2 часа без почивка. Или се фрустрират и тръшкат от най-малкото. Или изпадат в бяс, защото искат да пият от точно определена чаша, синята, не жълтата. Такива, около които трябва да ходиш на пръсти или да помниш поне 20 неща, които ги изкарват от релси и забравиш ли едно нещо, да те чака тежък ден с много мрънкане и рев. Такива, за които пропусната дрямка се равнява на бяс от седмия кръг на ада. Такива, дето като изгладнеят, почват да хвърлят и трошат каквото попадне. Та така, не всички деца са с еднакъв темперамент. Има бързо бягащи, изчезващи, лесно гневящи се.

Има и лесни деца, вече ги описах.
Хм това което си описала не можа да ме уплаши ни най малко.А сега си представи че си подложена на рев почти не прекъснато за нещо. Ако едното е спокойно другото ще се тръшка и обратното .Всеки ден и двете заспиват късно и имам спокойствие час и половина на ден и пак не определям децата като трудни ,Когато майката е максимално спокойна и децата не са толкова изнервени  .Винаги съм искала да знам какво е да имаш само едно бебе ,но ще е следващия път .Успех на всички и по малко нерви

# 168
  • Мнения: 10 993
Големият ми син беше много трудно дете, малкият е една идея по-лесен, макар, че и той си има своите особености. Има много трудни деца и който не го е преживял, обвинява майката.
На всички майки с трудни деца пожелавам здрави нерви и вяра, че нещата ще се подобрят.

# 169
  • Мнения: 1 565
Споко, сега е пикът на трудността, още година- година и половина и ще се очовечи.
Това съм го чувала от както са се родили  То само количките да минат ,то само зъбите да мине ,то само бебешкия пубертет да мине ,то веднъж да почне да спи по цяла нощ .И т,н колко по година и половина да мине ,все има нещо

# 170
  • Мнения: 30 802
Ами аз съм с породени, почти "ирландски близнаци", така че си имам идея какво е с две бебета. И пак са различно трудни, едната ме побърква с мрънкане, другото е ОК.

Не, на пет наистина се очовечват видимо вече. С говорене, действия, наченки на мислене...друго е.

# 171
  • Мнения: 1 565
Ами аз съм с породени, почти "ирландски близнаци", така че си имам идея какво е с две бебета. И пак са различно трудни, едната ме побърква с мрънкане, другото е ОК.

Не, на пет наистина се очовечват видимо вече. С говорене, действия, наченки на мислене...друго е.
Значи аз трябва да чакам още поне две години ,за да е малко по лесно от сега .

# 172
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Е, аз и час и половина през деня нямах, защото моето спеше само и единствено в движение в количката. Спра ли и се оцъкляше, разперваше ръце и поемаше дълбоко въздух готов да се разреве. В будно състояние беше само на ръце и вниманието ми на 100% трябваше да е върху него. Все ме питаха някакви любопитни, непознати доброжелатели "Защо го друсаш като спи" и като им покажех правиха едни физиономии Shocked Нощем будене и рев през 15мин. и само ставане до кошарата, люшкане, даване на биберони т.е. почти не се спеше. Той си отспиваше през деня, докато майка му в студ, жега, пек или дъжд мери улиците с количката. Завирах се по едни горски пътечки в един парк на хладно лятото и там обикалях всеки Божи ден. Приличах на зомби  Mr. Green От новороден е само и единствено на ръце - друсане със специална танцова стъпка. Още в родилния дом ми казаха, че скоро такова ревливо бебе не са виждали. Уж колики, после уж алергия беше, лекари все ни поставяха срок, че "сега вече би трябвало да се успокои", но ей го на, още го чакам. Проблемите се променят с възрастта. Още реве за най-малкото нещо, даже забелязвам, че нарочно си търси причина да се разтръшка. Има проблеми с проговарянето, донякъде и с разбирането с поведението също. Много се занимаваме и съм го научила на ужасно много неща. Уви, обаче, не може да се пречупи и да водим диалог и това затруднява целия процес с обясненията защо това не трябва и това трябва. Пищи като заклан за всяко "Не", според логопеда това е просто защото все още не може да се изразява. Пие разни сиропи, ходим по невролози, на логопед. Обмислям отдавна да идем на обследване, просто съвкупността от толкова проблеми не ме оставя да се пусна по течението и да чакам да "го израсте". Обаче аз все повече се обезкуражавам, че нещата скоро ще влязат в някакви норми... И на всичкото това все се намира някой да се опитва да ти натрие носа, че не се справяш добре и не става, а той колко добре се справя. Не е лесно да влагаш цялата си любов, старание и внимание и нещата все пак да не се получават както ти се иска.

# 173
  • Мнения: 1 565
Е, аз и час и половина през деня нямах, защото моето спеше само и единствено в движение в количката. Спра ли и се оцъкляше, разперваше ръце и поемаше дълбоко въздух готов да се разреве. В будно състояние беше само на ръце и вниманието ми на 100% трябваше да е върху него. Все ме питаха някакви любопитни, непознати доброжелатели "Защо го друсаш като спи" и като им покажех правиха едни физиономии Shocked Нощем будене и рев през 15мин. и само ставане до кошарата, люшкане, даване на биберони т.е. почти не се спеше. Той си отспиваше през деня, докато майка му в студ, жега, пек или дъжд мери улиците с количката. Завирах се по едни горски пътечки в един парк на хладно лятото и там обикалях всеки Божи ден. Приличах на зомби  Mr. Green От новороден е само и единствено на ръце - друсане със специална танцова стъпка. Още в родилния дом ми казаха, че скоро такова ревливо бебе не са виждали. Уж колики, после уж алергия беше, лекари все ни поставяха срок, че "сега вече би трябвало да се успокои", но ей го на, още го чакам. Проблемите се променят с възрастта. Още реве за най-малкото нещо, даже забелязвам, че нарочно си търси причина да се разтръшка. Има проблеми с проговарянето, донякъде и с разбирането с поведението също. Много се занимаваме и съм го научила на ужасно много неща. Уви, обаче, не може да се пречупи и да водим диалог и това затруднява целия процес с обясненията защо това не трябва и това трябва. Пищи като заклан за всяко "Не", според логопеда това е просто защото все още не може да се изразява. Пие разни сиропи, ходим по невролози, на логопед. Обмислям отдавна да идем на обследване, просто съвкупността от толкова проблеми не ме оставя да се пусна по течението и да чакам да "го израсте". Обаче аз все повече се обезкуражавам, че нещата скоро ще влязат в някакви норми... И на всичкото това все се намира някой да се опитва да ти натрие носа, че не се справяш добре и не става, а той колко добре се справя. Не е лесно да влагаш цялата си любов, старание и внимание и нещата все пак да не се получават както ти се иска.
На колко сте всъщност ?

# 174
  • Мнения: 2 701
Цитат на: Ани Иванова_429091 link=topic=923483.msg35 sg35174325 date=1497728138
Айде, поредната по-по-най във форума, наминала да ръси мозък и да ни натърти колко зле се справяме. Хайде, моля те, на някои хора им е достатъчно криво, за да им завираш в лицата, че проблемът е само и единстввно в тях. Пожелавам ти никога, никога да не разбереш какво е "трудно дете", но ако си много любопитна - чувствай се поканена да се запознаеш с моето. Има един много правилен израз - "Ситият на гладния не вярва". Убедена съм, че ти не си "изнервена доманикя" и детето ти е кротичко, но недей да лежиш на тази кълка, че това на всяка цена е твоя лична заслуга. Има и доза късмет, който много хора не са извадили. Седнала тя да обяснява кой как се справя и дали се старае. Пф! Такива като теб ме изкарват извън кожата ми!!!
Добре едва ли гледането на едно дете каквото и да е то е по трудно  от гледането на две деца на една и съща възраст като близнаци .За съжаление няма как да докажа това тук. При мен някак се получава и децата слушат не само мойте.Бих дошла да видя колко пък е трудно да се гледа едно дете
И аз съм с близнаци. Като заспи едното се чувствам, като на почивка. Няма бой и караници за играчки или внимание. Ех, мечти...

# 175
  • Мнения: 1 565
Цитат на: Ани Иванова_429091 link=topic=923483.msg35 sg35174325 date=1497728138
Айде, поредната по-по-най във форума, наминала да ръси мозък и да ни натърти колко зле се справяме. Хайде, моля те, на някои хора им е достатъчно криво, за да им завираш в лицата, че проблемът е само и единстввно в тях. Пожелавам ти никога, никога да не разбереш какво е "трудно дете", но ако си много любопитна - чувствай се поканена да се запознаеш с моето. Има един много правилен израз - "Ситият на гладния не вярва". Убедена съм, че ти не си "изнервена доманикя" и детето ти е кротичко, но недей да лежиш на тази кълка, че това на всяка цена е твоя лична заслуга. Има и доза късмет, който много хора не са извадили. Седнала тя да обяснява кой как се справя и дали се старае. Пф! Такива като теб ме изкарват извън кожата ми!!!
Добре едва ли гледането на едно дете каквото и да е то е по трудно  от гледането на две деца на една и съща възраст като близнаци .За съжаление няма как да докажа това тук. При мен някак се получава и децата слушат не само мойте.Бих дошла да видя колко пък е трудно да се гледа едно дете
И аз съм с близнаци. Като заспи едното се чувствам, като на почивка. Няма бой и караници за играчки или внимание. Ех, мечти...
аз тези неща от рано ги изкорених вече не се бият и не се дърпат за играчки ,ако някоя играчка е проблем я взимам аз като доброволно ми я дават ,да не кажа че почти всичко е нас е по две еднакви за да няма проблеми .А колкото до вниманието се опитвам да има и за двете до колкото мога ,за мой късмет едното търси повече баща си и вечер поне нямам този проблем

# 176
  • Немция
  • Мнения: 6 884
Големият ми син бих могла да го определа като "трудно" дете. На седем години е. Той е много чувствителен, страхлив, свръхзлояд, все още много впит в мен. Беше с алергия към млякото до 5-тата година, което му се отрази зле в отношението му към храната. От друга страна е кротък, любопитен, много му сече пипето. Ходим на психотерапия, защото достигна до екстремности в нехраненето, и на ерготерапия, която му помага да преодолява страховете си.
Около мен има доста деца, които са с поведенчески проблеми или с проблем в социализацията, които посещават ерготерапия и им се отразява добре.

Имам и три години по-малко дете, което е антипод на брат си в много отношения и въпреки че си има своите трески за дялкане , имам по-малко грижи с него в сравнение с батко му.

И да- не мисля, че с порастването децата стават по-лесни за отглеждане. Mr. Green

# 177
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Сайбър, изследвала ли си Б12 на детето?
Как е било физическото му развитие? Понякога имат забавяне някакво заради разбутана биохимия (цинк, мед, Д, Б12, и други). В такива случаи редене пъзели, нанизване на мъниста едва ли биха много помогнали.

# 178
  • Мнения: 10 993
Сейбър, твоето дете храни ли се добре. Моите и двамата са злояди. Големият син повече от малкият. Според мен поведенческите проблеми са пряко свързани с неприемането на достатъчно  хранителни вещества.
Големият син го водих на биорезонансна диагностика и излезе липса на цинк  Давах хранителна добавка с цинк, но показателите не се повишиха. Друг е въпросът колко може да се вярва на биорезонанса. Зимата давам рибена масло, не знам от това ли е или от порастването, но като цяло има подобрение при нас. Сега не е с магическа пръчица и хоп ново дете, но определено е по поносимо за всички.
Най-лошото което майката може да си причини е да се убеждава, че понеже тя не се справя като майка, за това детето и е такова. Трудно е, но някак трябва да вярваш, че си най-добрата майка, най-отдадената и да не позволяваш на обществото да ти вменява обратното, за да не з атънеш в дебрите на депресията.

# 179
  • Мнения: 46 520
vasilissa1, ако продължвате да го отглеждате така - ти с тропане на крак, за да му покажеш, че си по-силна и с баща, който има друг приоритет - ще го докарате до тийнейджър, който съвсем няма да можете да управлявате.

Като начало физически направете невъзможен достъпа до прозорци и тераса, не само заради хвърлените неща, но и за негова безопасност.

На колко е детето?

# 180
  • Мнения: X
Аз пък съм твърдо против това дете да се определя като трудно ,по скоро има родители ,който по един или друг начин изпускат положението и не се стараят достатъчно със собственото си дете .Децата преди всичко искат разбиране и много много обяснения ,а не изнервена ,изтощена и изтормезена жена и домакиня каквито са ми наблюденията напоследък
Аз пък съм безкрайно учудена как човекът, който е пуснал най-много малоумни теми за гледане на бебета и малки деца, внезапно започна да се изживява като специалист по майчинство.

# 181
  • София
  • Мнения: 11 492
Ама и аз, направо съм изумена  Shocked.
То не беше - как да ги нахраня, колко вода да давам, не мога да им дам лекарства, играчките - моЙ твоЙ, и 100 подобни.
А сега от тема в тема размахва пръст или раздава "ценни" съвети.

# 182
  • Варна
  • Мнения: 469
Аз не мога да повярвам колко много се промени дъщеря ми.Беше едно от най-спокойните и кротки бебета.След годинката беше весела,усмихната и общителна.Сега- на 2г2мес. е направо неузнаваема.Крива,мрънкаща за щяло и нещяло,не иска да играе с децата,не иска да ходи на площадки,а само иска  да върви по улиците или да я носят на ръце.Ако не стане на нейното заляга по земята и реве.Много е нервна и неспокойна.Може би се дължи на факта,че ходи на ясла от 2 месеца...и аз не знам.Сега съм я спряла за една седмица,но не виждам промяна в поведението й.Притеснява ме,че страни и не играе с деца,с които се познава и е играла от повече от година.Станала е много необщителна и дръпната.Моля ви кажете че е само етап и че ще мине,защото не ми се иска да вярвам,че отглеждам единак,който няма нужда от никой друг освен майка си.Някой друг сблъсквал ли се е с такава ситуация?

# 183
  • София
  • Мнения: 38 523
Истериите и нервността са етап, да.
Но моят син, след като ги премина стана "единак". Играе си сам вкъщи, кротко. Сега, лятото, играе с някои определени деца и ако не се обадя да потвърдя, че ще са навън за игра, почти не мога да го изкарам.
Това си е характер вече.

# 184
  • Мнения: 1 565
Според мен това е вид протест за това, че трябва да ходи на ясла и да е там  без майка си ,може би още не е свикнала с обстановката там и според мен е само етап и ще отмине може в това горещо време да не й се ходи на вън ,като се поразхлади времето ще отмине ,дано все пак в яслата да се чувства добре детето ,най вероятно като си намери приятелчета там ще се социализира . Аз не бих я притискала да ходи някъде като не иска като на това да е на площадката с другите деца ,може да не й е приятно шумотевицата там и многото хора може просто да има нужда от спокойна обстановка ,кой не е искал да остане понякога сам.Намерите си място където да се чувства добре детето независиму ,че може да няма други деца.

Общи условия

Активация на акаунт