Обезкосмяване при момиче?

  • 37 722
  • 147
  •   1
Отговори
  • Мнения: 69
Знам, че това е за майки, но все пак! Laughing
На 13 години съм и след 4 месеца ще стана на 14. По краката имам много косми, дълги са над 1 см. и доста се забелязват. След няколко дни е завършването на 7 клас и не искам всички да видят колко съм космата. Тази вечер казах на мама, че космите на краката ми са много и я питах какво да правя, тя се усмихна и каза, че ще обуя чорапогащник, а нататък ще види какво да прави. Дори за космите подмишниците нищо не ми споменава. Налага ми се тайно да използвам самобръсначката й. От класа и може би от всички седми класове да съм единствената, която не се обезкосмява. Каквото и да става искам мама да знае. Мислила съм да използвам епилатора й, но не рискувам, защото един ден пак ще я помоля, а тя ще види, че няма много косми и пак ще отлага. Изобщо с мен никакви разговори по женски не е водила. Дори козметик не съм посещавала, а няколко пъти съм придружавала мама като по-малка. Много ми е притеснено! Единственият вариант е да не обувам къси гащи през лятото, да не хвана никакъв тен, да се потя, за да не ми гледат космите. Ужасно е! Sad

# 1
  • Мнения: 8 267
Използването на чужда самобръсначка най-малкото не е хигенично.
Обясни на майка ти, че искаш да махнеш космите както под мишниците така и по краката.
За твоята възраст. Под мишниците със съмобрасначка. А краката може с крем депилатоар или с епилатор.
Не може човек да се чуства зле заради косми или нокти.

# 2
  • Мнения: 19
Здравей, аз съм на 13(6 клас) и се натъкнах на тази тема, та те съветвам да отидеш да и кажеш, че искаш да ги махнеш тези косми. Спокойно, сигурно си решила, че си единствена, е не си. И аз бях така(черни, дълги, гъсти). При мен майка ми ме попита дали искам да правим нещо с краката, аз и казах "да" това беше мин. година лятото. Пробрах с кола маска-не издържал, получих някакви нервни сривове и беше рев до небето, но това си е много индивидуално. Препоръчвам ти да пробваш или с крем или с бръсначка, ама крема мирише ужасно, а ако си като мен ще ти трябват 5 мин. за 1 крак. А ако не стане, не я питаш изобщо, взимаш бръскачката и ги бръснеш, тя като види ще-неще ще направи нещо!  Wink  Simple Smile Дано съм била полезна, ще чакам отг Simple Smile И аз съм на тази дилема сега

# 3
  • Мнения: 3 031
Кажи на майка ти, че с чорапогащници през лятото не искаш да ходиш заради някакви косми.
За подмишниците си купи твоя самобръсначка, има и евтини. За краката да те заведе на козметик или си купи ленти кола маска, има във всяка аптека и дрогерия. По-нататък помоли да ти купи епилатор.

# 4
  • Мнения: 140
Аз също на твоята възраст започнах с тези неща (сега съм на 23  Whistling ) Спомням си, че си купих кола маска, но толкова болеше, че се отказах и си купих крем депилатор. Честно казано не съм занимавала майка ми с тези неща - аз сама си реших и сама почнах. По-късно видях, че така не става и поисках да ми купи епилатор. Според мен сега точно навлизаш в пубертета, тялото се променя и няма как..

# 5
  • София
  • Мнения: 38 567
Аз направих дъщеря ми преди около два месеца с ленти кола. На 11 и половина е, но е мургава и ходи на тренировки. Скоро ще повтаряме.
Не съм кифла, но държа на външния си вид, детето ме вижда и тя държи.
На 14 вече сте големи и е нормално да се махат космите.
Купи си бръсначка и се мини сама.

# 6
  • Мнения: 54 488
Каква е тази майка, бе? Чорапогащник да обува? Rolling Eyes

Моята дъщеря от 12 годишна ползва самобръсначка. Справя се идеално.
Аз също цял живот съм фен на самобръсначките. Бързо, лесно и евтино. Peace

# 7
  • Мнения: 148
Ами, щом те притесняват, няма смисъл да си причиняваш срам и неудобство. Разбирам на теб да не ти пречи или да не ти прави впечатление, но да се криеш в дънки и чорапогащници цяло лято не е вариант. Говори с майка ти, за да те финансира и да изпробваш различните начини, докато намериш твоя.
Аз сама се инициирах да "заемам" самобръсначки от запаса на майка ми и то доста по-малка, но съжалявам. Не бяха гъсти, черни и брутални, но не бяха и руси и ме притесняваха (по краката). Е, след бръсненето станаха черни и брутални Sad Пробвах всички временни варианти и епилаторът се оказа най-добрият за мен. В моя случай съм и мазохистка, така че го ползвам най-универсално. Вярно си е инвестиция, но редовно купуване на самобръсначки или ходене на кола маска излиза много по-скъпо. Можеш да ползваш и на майка си, почиства се лесно и е хигиенично.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Просто си купи самобръсначка и си ги махни. И аз на твоята възраст започнах да се обезкосмявам, първо пробвах с депилатоар, ефектът не беше особено добър, и оттогава (вече 10 години) със самобръсначка навсякъде, където е необходимо. Космите ми не са станали по-гъсти ( и мисля, че това е просто мит), нито имам желание доброволно да си причинявам болка.

# 9
  • Мнения: 69
Тъй като ще завърша с 6,00 тази година, ако вместо дрехи или нещо подобно поискам обезкосмяване дали ще ми позволи.  Laughing Не искам да правя неща тайно, а искам мама да знае. Незнам как по-точно да й го кажа, за да може да схване намека ми.

# 10
  • Мнения: 54 488
Дай ѝ да прочете темата! Laughing
Кажи ѝ, че лелите от БГ Мама са съгласни да се обезкосмиш! Hug

# 11
  • Мнения: 8 267
Майка ти с косми ли ходи?
Според мен няма жена която да не е наясно, че момента ще настъпи.
Просто и е трудно да приеме че вече си пораснала.
Кажи й точно това което чустваш и искаш.
Че не се чустваш добре, че се срамуваш от тях, че това те комплексира да ги криеш, че не искаш на 30 градуса да ходиш с панталон заради нещо което можеш да махнеш лесно. Че искаш нейният съвет как да ги махнеш.
И ако не схване ще ти пратя телефона ми да ми се обади.

# 12
  • Мнения: 54 488
И на мен може да ми се обади. Grinning

# 13
  • Мнения: 69
Майка ти с косми ли ходи?
Според мен няма жена която да не е наясно, че момента ще настъпи.
Просто и е трудно да приеме че вече си пораснала.
Кажи й точно това което чустваш и искаш.
Че не се чустваш добре, че се срамуваш от тях, че това те комплексира да ги криеш, че не искаш на 30 градуса да ходиш с панталон заради нещо което можеш да махнеш лесно. Че искаш нейният съвет как да ги махнеш.
И ако не схване ще ти пратя телефона ми да ми се обади.
Мама всъщност навсякъде се обезкосмява - с епилатор, кола маска, самобръсначка. Тя смята, че още е рано за мене, но не знае, че останалите от училище го правят още от 10-11 годишни. Донякъде ми е направило впечатление, че родителите с две деца по-лесно разбират кога детето е пораснало, а тези с едно дете не са наясно.

# 14
  • Мнения: 54 488
Е тя не вижда ли? Те са доста видими космите. Mr. Green Какво има да разбира?

# 15
  • Мнения: 148
Вероятно вижда, но не е в нейната среда, за да знае кой откога се обезкосмява и че е толкова масово явление. Но е нелепо, защото хората пропушват в 7-ми клас, а майка ти да те спира да си обезкосмиш краката... Аз с моята съм си говорила като бях тийн за ограниченията като цяло. Майка ми беше по-скоро майка орлица и ми е налагала контрол и забрани и за елементарни неща. Аз й предложих прозрачни отношения. Аз се съобразявам за важните неща, а тя ми позволява нормалните за възрастта ми неща. Така тя ще знае винаги къде съм, с кого съм и какво се случва с мен, а аз няма да се чувствам притисната да я лъжа, като знам, че ще ми откаже. Естествено, ако ми забрани, аз ще намеря начин да го направя зад гърба й и следващия път няма да питам изобщо при съмнение за отказ. Но не е редно родителят да е в неведение за това, което се случва в живота на детето му, затова й обясних нещата и я оставих тя да реши как предпочита да са ни отношенията. Може да се каже, че ме разбра.

# 16
  • Мнения: 69
Вчера са видяхме с братовчедка ми, която е само с 1 месец по-голяма от мен. Та тя от половин година се обезкосмявала с епилатор. Казах на мама, че тя си маха космите вече, а е с 30 дни по-голяма и че не искам точно от нея да изоставам и след много...мното убеждаване ми май се съгласи, въпреки че нищо не каза. Но според нея все пак сме били още малки

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 396
Аз си спомням, че мен майка ми ме е "придружавала" в това отношение. Сама предложи да ми махне космите по ръцете с епилатор.Бях с нея и когато си записах първия час за интимна кола маска. Но като цяло тя е доста отворена майка, либерална и свободолюбива. Дано майка ти те разбере, вече не си малка. Аз на краката не си спомням кога ги махнах за първи път, но е било преди 7-ми клас.Първо пробвах със самобръсначка, но този уред изобщо не е за мен. За кратко бях на депилиращи ленти и след това преминах на епилатор.Изпробвай и прецени кой е "твоят" метод Wink

# 18
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 673
Честно казано, не си спомням точно, но май бях на 13 като си махнах космите по краката. Май само я уведомих, майка ми... newsm78 За подмишниците съвсем не помня...
Наистина, ако имаш нужда от подкрепата ѝ, говорѝ с нея и ѝ обясни колко е важно това за теб в момента и, че имаш нужда от помощ, било то и само психическа. Не се притеснявай и ако не станат нещата - действай така, както те учи сърцето, за да се чувстваш добре. Тя рано или късно ще те разбере. Майките винаги разбират  Laughing

# 19
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 850
И аз бях на около 13 като си поръчах за Коледа епилатор. Спомням си, че майка ми ми даде пари и аз си го купих. Съвсем нормално е на тази възраст да се обезкосмяваш при положение, че имаш нужда. За мен лично, самобръсначката не е добър вариант - космите стават дебели, твърди и още по-видими, а и трябва почти ежедневно ползване. Епилатор или кола маска, но за кола маска в домашни условия се изисква известна сръчност. От колата космите изтъняват, оредяват и стават по-малко видими след продължителна употреба.

# 20
  • Мнения: 4 270
Задължително махни всички косми, които те притесняват. Няма нужда да искаш разрешение. Поговори с майка си и й кажи, че твърдо си решила да си махнеш космите сега, с или без нейно разрешение. Попитай я дали ще ти съдейства в избора по какъв начин ще го направиш и ако продължава да отлага и да търси друго решение - чорапогащник в жегата Shocked, дънки и т.н., си купи самобръсначка и действай. Голямо момиче си, време е да започнеш да се поддържаш. Успех!

# 21
  • Мнения: 5 278
Аз влизам в темата с въпрос на майка - какво мислите за по-трайните методи? Имат ли наистина ефект?
Дъщеря ни сега ще направи 10 г., но е с много изразени тъмни косми отсега, макар да са още детски, но сме си говорили с нея, че когато реши, ще ги махне, само се чудя дали като се махат за пръв път не е удачно да се отиде на фотоепилация или другите му там методи, макар да е по-скъпо, ако се прави няколко пъти?
Аз лично нямам опит с такива скъпи процедури и си използвам самобръсначка и епилатор, но ако мога да й спестя част от тези проблеми, имайки предвид, че  е по-окосмена от мен, бих го направила.

# 22
  • Мнения: 12 993
Джина, аз съм с трайно обезкосмяване, с лазер и с фотоепилация, има ефект, нямам почти никакви косми вече, но тези дето ги разправят по рекламите 6-8 процедури за решаване на проблема, не са верни.
Аз не помня колко процедури имам, но за 8 години са над 20 със сигурност, сега правя подръжка веднъж годишно.
Преди няколко дни за 15-я РД на дъщеря ми и подарихме фото епилатор за домашно ползване, пробва го вече и аз се щракнах да сравня усещането с това в студио, ами изобщо не боли! Ако се окаже, че има ефект ще съм безкрайно доволна. Не е евтин, но предвид това че едни цели крака в салон са 250-350 лв за процедура, инвестицията бързо се възвръща.
Дъщеря ми се обезкосмява от 13- годишна, крака и ръце с кола, мишници с епилатор. Имаше си неин личен. Но е с много бяла кожа, а с тъмни косъмчета и докато и порастнат за кола трябваше все да е с дълги панталони и дълги ръкави. Отзиви за фото епилатора мога да дам по- натам.

# 23
  • Мнения: X
Здравей Simple Smile
Майките трудно приемат, че момичетата им растат Wink Моята даже помня, че ме наби като ме видя за първи път намазана с крем-депилатоар , а после с татко се карахме на кого е ред да купува пяната за бръснене  Joy Joy Joy
Моят съвет е да опиташ с този депилатоар за под душа http://www.rosaimpex.com/%D0%B4%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1 … D0%BE%D0%B1%D0%B0

Лесно е за употреба и е ефикасно Simple Smile Успех !!!

# 24
  • Мнения: 5 278
Благодаря, JACKLIN  Hug И на мен ми се струва, че тези реклами не са много реалистични  Confused
А по темата на авторката - вярвам, че майка ти ще те разбере - 7 клас сте си големи момичета Simple Smile Стискам палци  Peace

# 25
  • Мнения: 2 223
Недей облъчва детето. Заведи я на кола. Постепенно ще свикне, един ден ще ти е благодарна.

# 26
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 673
Недей облъчва детето. Заведи я на кола. Постепенно ще свикне, един ден ще ти е благодарна.

Също смятам, че това лъчение, колкото и да е "безопасно" е рисково за подрастващо дете. Нека тя като порасне сама прецени дали иска да се излага на лазери и т.н. Кола или епилатор е по-безопасно. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 12 993
Вълната прониква само в в най- горния слой на кожата, до луковицата на косъма, толкова и е дължината.
Подробно разговарях с лекарката, която ме епилира в студио. Този за домашна употреба е доста по- слабичък. От какво да я паза и как, на десет метра от спалнята ни има антена на Мтел.... Епилатора да беше само с мед да го намажеш...

# 28
  • София
  • Мнения: 1 433
да използвам темата, ама и аз като майка на подрастваща Mr. Green
щерката е на 9г10м, ама се в усилен пубертет
има вече оформен бюст, тип А към В даже, окосмяване долу, под мишниците също
все още няма цикъл слава богу, но едва ли далече
притесняваме окосмяването под мишниците-все още не се забелязва, фини, тънки, светли косъмчета
аз моите ги махам със бръснач, защото не търпя на болка и са станали твърди и черни, хич не ми се ще да стане така и при нея
дали депилатоар кремовете са подходящи за такава възраст и какво ще ме посъветвате newsm78 newsm78

# 29
  • Мнения: 168
galia2007, Обезкосмявам се от доста малка, може би 12 годишна, само с кремчета и бръсначки. За под мишниците, ако космите са като мъх и не много дълги ги изрусете с блондор, а ако станат черни и твърди с напредването на пубертета е добре да се бръснат/депилират. Не е хубаво с епилатор под мишниците, защото кожата увисва (много приятелки имам с такова оплакване). Честно казано след 10тина години само бръснене не виждам абсолютно никаква разлика в космите, все са си същите, не са станали гъсти или по-тъмни. Може би зависи и от кожата, не съм прекалено светла като шведка, не съм и мургава, нещо по средата. Имам и епилатор, но забелязах, че космите вместо да растат, се навиват вътре в кожата на малки пъпчици и целите ми крака стоят като изринати, само бръсначката ме спасява. Отделно като бях малка имах и косми по бузите, като продължение на бакендбардите и само с изрусяване ги оправих, въобще не се виждат, дори и с много грим отгоре не се наслояват. Като цяло щом дъщерите ви се притесняват просто ги научете как да не се порязват с бръсначката -  евтино и безболезнено. Много подигравки отнесох, за да слушам майка ми и нейните страхове, че космите ще станат по-твърди и черни, просто намерете начин да помогнете на дъщерите си преди да са им лепнали някой грозен прякор.

# 30
  • Мнения: 39 414
да използвам темата, ама и аз като майка на подрастваща Mr. Green
щерката е на 9г10м, ама се в усилен пубертет
има вече оформен бюст, тип А към В даже, окосмяване долу, под мишниците също
все още няма цикъл слава богу, но едва ли далече
притесняваме окосмяването под мишниците-все още не се забелязва, фини, тънки, светли косъмчета
аз моите ги махам със бръснач, защото не търпя на болка и са станали твърди и черни, хич не ми се ще да стане така и при нея
дали депилатоар кремовете са подходящи за такава възраст и какво ще ме посъветвате newsm78 newsm78

Махни ги с пинцета. Не мисля, че ще боли много. Според мен е по- добър вариант да няма наченки на косъмчета няколко дни, отколкото само ден с бръснач.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 396
И аз съм за пинсета. Първоначално под мишниците ги махах със самобръсначка, после реших да мина на епилатор. За да оредеят и за да не ме боли толкова, именно с пинсета първо си играех. Вече десет години съм с епилатор и нямам никакъв проблем с увиснала кожа Laughing

# 32
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 850
И ад ползвам епилатор за подмишниците от много години и нямам увиснала кожа.

# 33
  • Мнения: 148
Ами явно си е до човека с това бръснене. Една приятелка има едва забележими косми по корема и си ги бръсне и си седят същите след многократно бръснене. Аз подмишниците ги започнах със самобръсначка. В началото беше едно малко петънце с косми колкото палеца ми, а сега е да речем три-четири пъти по-голямо и космите са по-твърди и гъсти. От доста време ползвам епилатор и пинсети в комбинация за навсякъде и съм доволна, не ми е увиснало никъде нищо. Епилаторът скубе самите косъмчета, а кола маската дърпа цялата кожа и е по-логично да се отпусне. А по краката, понеже от детската градина живеех с мисълта, че се виждат и са грозни, още тогава направих няколко тайни опита със самобръсначка, а като станах малко по-голяма (нямам спомен кога) редовно ги бръснех до коляното, вече нямах избор след опитите. И сега като са по-дълги изглеждат така: до коляното - груби, тъмни, над коляното дълги, но фини, русоляви и по-разредени; до нивото на коляното на места космите са видимо руси на фона на другите, защото са на по-неудобни места и съм ги пропускала. И над глезените, където редовно скубех с пинсети няколко години, но не ми стигна хъсът за целите крака, почти не са останали косми. Теории, хипотези, при мен това е положението.

# 34
  • Мнения: 206
Аз като бях малка имах ужасни черни и много дълги косми по ръцете. Бях седми клас, съучениците ми ми се подиграваха, докато един ден след поредните обиди отидох и си купих самобръсначка и си обръснах ръцете на сухо в тоалетната в училище  Joy
С майка ми не си спомням какви разговори съм водила, но мисля, че си достатъчно голяма сама да поемеш инициативата по премахването на космите и просто да уведомиш майка си при желание. Успех!

# 35
  • Мнения: 2
здравей Simple Smile

аз също не съм мама, няколко години по-голяма съм от теб, но случайно разглеждах форума и реших да пиша в темата  bouquet

останах отвратена от коментарите на някои... майки, така да се каже, тук

не знам какви жени ще отгледате, като още от най-ранната възможна възраст /по дяволите, 11 години/ ги водите на кола маска... та те са деца; само моята представа за детство ли не включва часове прекарани в козметичния салон?

както и да е, живи и здрави
авторке, аз мисля че започнах да премахвам косъмчетата по краката и ръцете когато бях на 13 или 14... не съм говорила с мама по тази тема особено, не смятах и още не смятам че е нещо кой знае какво; ако желаеш да го направиш, направи го- аз обикновено ползвам самобръсначка


методите, които включват каквато и да е болка отпадат при мен-имам епилатор, който съм ползвала няколко пъти и не мисля че повече бих си го причинила, за кола маската важи същото


мисля че е важно да знаеш, че не си длъжна да променяш тялото си по какъвто и да е начин; окосмяването е нещо напълно естествено, няма нищо нехигиенично в нормалния вид на тялото ти; щом за момче е напълно приемливо да има косъмчета по краката, защо за теб да не е?
надявам се майка ти да си е свършила работата и вместо да те разкарва по салони от детска възраст да ти е казала тези неща : )

приятен ден на всички 


# 36
  • Мнения: 148
И аз не съм родител, обаче осъзнавам, че за една тийнейджърка е кофти да ходи с видими косми, не косъмчета, по краката. Ако не я притесняваха, щях да я подкрепя да не ги маха изобщо, но при положение, че вариантите и са чорапогащници цяло лято и обезкосмяване, обезкосмяването е по-добият вариант. Виждала съм в училище да се подиграват на момиче, че е с дънки, когато вече времето е топло и повечето са минали на поли и къси гащи. Не става въпрос за видими косми, а за предположението "с дънки си, следователно си космата", което е нормално да повлияе на самочувствието и на социалния живот на едно момиче на тази възраст. Иначе аз съм "за" всеки да си ходи, както му е най-удобно, неговото тяло, неговото решение, но на нейната възраст толерантност към подобни "своеволия" липсва.

# 37
  • Мнения: 2
^ кофти от социална гледна точка?

мисля че всички сме ставали свидетели на подигравки/тормоз през живота си; ако някой иска да се заяде с въпросната девойка или да я уязви, той ще намери за какво да се захване-дали ще са краката ѝ, окосмяването ѝ или немодерните обувки

относно толерантността на останалите в тази възраст-аз въобще не съм далеко от възрастта на авторката, все още съм тийнейджърка Grinning и наблюденията ми като цяло не съвпадат с вашите; имам позната /говоря за 18-годишно момиче/, която видимо или не толкова не премахва окосмяването по някои части от тялото; през лятото носи къси дрехи; никога не съм чула някой да коментира по въпроса, никога не е било тема за разговор между нас двете или между мен и някой друг


както и да е, тези индивидуални примери нямат голямо значение
опитвам се да кажа че начинът, по който /ще/ изглежда авторката сега или занапред зависи напълно от нея и няма нужда да прави неща, които не желае или пък да се чувства принудена да изглежда по определен начин заради останалите; не говоря само за конкретната тема, а като цяло

от личния ми опит, ако някой желае да се подиграе на друг човек, винаги ще намери за какво

и, разбира се, обратното- ако прекарваш времето си с хора, които са истински и те харесват с всичките ти "странности", каквото и да облечеш, както и да изглеждаш, за тях няма да има значение

// и не, не живея в сътворена от мен самата утопия;

# 38
  • Мнения: 66
На 13 тампони си слагах и не съм се занимавала с майка си. За някои неща не ти е нужен непременно родител. Като... за почти всичко над 10-годишна възраст?

Така, обезкосмяване на крака. Взимаш епилатор и започваш. Самобръсначката има работа единствено в интимната област, и то когато бързаш и нямаш време за депилатоар или нещо друго, кола маска например. Подмишниците... мини ги първия път със самобръсначка - и да, купи си своя, за бога, евтини са - и след това не чакай да пораснат космите, направо започвай с епилатор от другия ден и така ще караш само с епилатор там.

На тази възраст можеш да се образоваш по тези въпроси от най-различни източници в интернет, от по-големи приятелки, от книги.

# 39
  • Мнения: 2 850
Нужен ти е родител, за да ти купи епилатор, например.
А това, че на някого му е ок да ходи с косми по краката, не значи, че повечето хора са ок. На мен винаги ми е било некомфортно.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Попаднах на темата и съм изумена, че има родители, които неглижират тези въпроси. Не може да не обръщаш внимание на това, че дъщеря ти не се чувства добре и се притеснява. Да ходила с чорапогащник?! newsm78 - това е смешно, цяло лято ще обува дълги панталони, за да не и се виждат космите. Чест прави на авторката, че все пак се съобразява с майка си и иска да се разберат, но когато майката не откликва - просто да се оправя сама. Дъщеря ми е на 13 г., от миналата година на краката правим кола маска, на мишниците с бръснача. По този повод да ви питам- дъщеря ми има доста косми на триъгълника, досега не ме е питала за тях, но мен ме притесняват- особено сега на морето не е приятно. Аз нищо не съм и казала, както и тя на мен, но се чудя как да ги махнем. С кола маска доста боли, бръсненето там ме притеснява, кажете вие как се справяте с този проблем. След седмица отиваме на море и не ми се иска тя да се притеснява, та трябва да направим нещо по въпроса.

# 41
  • Мнения: 39 414
Попаднах на темата и съм изумена, че има родители, които неглижират тези въпроси. Не може да не обръщаш внимание на това, че дъщеря ти не се чувства добре и се притеснява. Да ходила с чорапогащник?! newsm78 - това е смешно, цяло лято ще обува дълги панталони, за да не и се виждат космите. Чест прави на авторката, че все пак се съобразява с майка си и иска да се разберат, но когато майката не откликва - просто да се оправя сама. Дъщеря ми е на 13 г., от миналата година на краката правим кола маска, на мишниците с бръснача. По този повод да ви питам- дъщеря ми има доста косми на триъгълника, досега не ме е питала за тях, но мен ме притесняват- особено сега на морето не е приятно. Аз нищо не съм и казала, както и тя на мен, но се чудя как да ги махнем. С кола маска доста боли, бръсненето там ме притеснява, кажете вие как се справяте с този проблем. След седмица отиваме на море и не ми се иска тя да се притеснява, та трябва да направим нещо по въпроса.
ако не се виждат от банския- по добре с ножица. Ще е като бръснене, но не точно. За мен лично в тази област трябва по- щадящ метод за такава възраст.

# 42
  • Мнения: 5 278
Или депилатоар  Peace

# 43
  • Мнения: 66
Абсолютно, най-лесния начин.

# 44
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Депилатоар не бих рискувала, много е нежна кожата, аз например съм алергична. Бих предложила дамска електрическа самобръсначка, има на Браун, на Филипс и др.  Няма риск от порязване, не боли.  А и космите не са толкова "боцкави". Също може да се сложи преставка за ниво, тоест да е около 0.5-1 см или напълно.

Аз имам проблем със 6 годишната ми дъщеря Outta Joint Има доста изразени косъмчета на краката и ходи с ботуши в момента че и се смеели децата или клинчета. Но колкото и да съм либерална, считам че все пак няма да обезкосмява 6_годишно Confused

# 45
  • Мнения: 39 414
Направи й няколко слънчеви бани/ Косъмчетата ще се изрусят и от тена на кожата няма да са толкова фрапиращи за приятелчетата й.

# 46
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Благодаря за съвета. Тя доста бързо хваща тен. Поне през почивните дни ще я карам да е по шорти и поличка и ботуите ще взема да ги скрия Twisted Evil Нямам спомени навремето да съм се зглеждала по космите на децата около мен

# 47
  • Мнения: 39 414
Естествено, че нямаш спомени да си се заглеждала по космите на другите деца.
За съжаление положението ще става още по- зле. Такива са младите поколения вече. Кой къде има/няма косми, кой с какви маратонки е, какъв телефон.....нямам думи!

# 48
  • Мнения: 104
Моята дъщеря че е на 2г по гърба има вече малки руси косъмчета, по гръбнака направо са си забележими, сега преди да пиша погледнах и ръцете и краката и- по ръцете има тук таме и почти не се забелязват, ама като надигнах клинчето и тези по краката направо си щръкнаха наелектризирани. Можеби в бъдеще ако пожелае след 10тина години да ги маха- добре, аз никога не бих я накарала

# 49
  • Мнения: 306
Попаднах на темата и съм изумена, че има родители, които неглижират тези въпроси. Не може да не обръщаш внимание на това, че дъщеря ти не се чувства добре и се притеснява. Да ходила с чорапогащник?! newsm78 - това е смешно, цяло лято ще обува дълги панталони, за да не и се виждат космите. Чест прави на авторката, че все пак се съобразява с майка си и иска да се разберат, но когато майката не откликва - просто да се оправя сама. Дъщеря ми е на 13 г., от миналата година на краката правим кола маска, на мишниците с бръснача. По този повод да ви питам- дъщеря ми има доста косми на триъгълника, досега не ме е питала за тях, но мен ме притесняват- особено сега на морето не е приятно. Аз нищо не съм и казала, както и тя на мен, но се чудя как да ги махнем. С кола маска доста боли, бръсненето там ме притеснява, кажете вие как се справяте с този проблем. След седмица отиваме на море и не ми се иска тя да се притеснява, та трябва да направим нещо по въпроса.

Ако не се виждат от банския, по добре да си остане така. Ако се вижда леко отстрани, почистете само леко по краката. Самия триъгълник не го чистете все още.

# 50
  • Мнения: 289
Как може по възрастта да се определя дали да се махат космите. Ако има нужда - махат се, ако ще и на 8 да е. Какво да чака? Да стане обект на подигравки и да и излезе име за години напред?!
За краката препоръчвам епилатор, за да не стават по-твърди. Но ако те боли - по-добре самобръсначка, отколктоо косми!
А за подмишниците - та космите събират потта и мирише! Със самобръсначка през ден, внимателно само където са тъмните косми и готово.

# 51
  • Мнения: 66
Как може по възрастта да се определя дали да се махат космите. Ако има нужда - махат се, ако ще и на 8 да е. Какво да чака? Да стане обект на подигравки и да и излезе име за години напред?!
За краката препоръчвам епилатор, за да не стават по-твърди. Но ако те боли - по-добре самобръсначка, отколктоо косми!
А за подмишниците - та космите събират потта и мирише! Със самобръсначка през ден, внимателно само където са тъмните косми и готово.
Подкрепям на 100%. Защо да се чака, като има нужда да се махнат? Възрастта не е от значение за тези неща. За краката никакви самобръсначки. Епилатор се ползва там, ако не иска после да бръсне черни дебели косми всеки ден. Ако я боли, да се научи да търпи. Трай бабо за хубост. Щом човек е достатъчно голям да се обезкосмява, значи е достатъчно голям да търпи болката, която не е кой знае колко силна така или иначе.

# 52
  • Мнения: 382
И аз съм пред същата дилема.Имам момиче на 9г.Доста е окосмена.Утре ще и правя изследвания даже по този повод.Едно момче от класа и се е подиграло,че е много космата.Тя се е обидила и иска да я обезкосмя.
Какво ще ме посъветвате?Аз съм на кантар. newsm78

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
За мен е прекалено да се обезкосмяват 8-9 годишни момичета. Това са деца още! Подигравали им се...по тази логика, ако утре започнат да се подиграват на някоя за това че е ниска, с крив нос, с очила и каквото подобно още се сетите, какво се предполага да се направи?

# 54
  • Мнения: 148
Да, но ако подигравките продължат до приемливия момент за обезкосмяване (примерно 13г.), нали психиката и самочувствието на детето ще страдат през тези години. Не е ли по-добре да се пощади психиката на детето? Но и същевременно момиченцето е малко. Има ли вариант да опитате с кола маска? Така може да правите процедури само за през топлите месеци, което е  4-5 пъти годишно, а и вероятно ще оредеят в бъдеще, което е в полза на детето.

# 55
  • Мнения: 39 414
Бих се намесила веднага, ако видя, че детето ми е обект на подигравки.
Въпреки че едни ще подиграват за косми, други за прическа, трети за телефон, дрехи и т.н.
Ако децата те нарочат няма значение за какво ще те подиграват.
Определено, обаче за темата с космите бих почнала с по- леки методи. Примерно лятото да се възползвам от слънчевата светлина, за да станат космите по- светли и т.н. След това ще се почва с махането им. Говорим за косми за дете, а не за подрастващо момиче. Там вече е ясно.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 2 396
Може би ще помогне кислородната вода. Нали някои жени си изрусяват мустаците така Mr. Green Поне докато детето е още малко.

# 57
  • Мнения: 289
Слънчевата светлина? Не мисля, че продължителното излагане на слънце е по-здравословно решение от епилатора...  Shocked

# 58
  • Мнения: 66
За мен е прекалено да се обезкосмяват 8-9 годишни момичета. Това са деца още! Подигравали им се...по тази логика, ако утре започнат да се подиграват на някоя за това че е ниска, с крив нос, с очила и каквото подобно още се сетите, какво се предполага да се направи?
Логиката не е правилна. 15-годишните и нагоре (тоест грубо казано - всички жени) се обезкосмяват. Но, пак грубо казано, никоя жена не си прави операция на носа или на очите. Затова не е проблем да обезкосмиш 9-годишно - особено щом има причина - но е проблем да му правиш операции на носа, очите и т.н. Все пак не живеем за чуждото мнение, но в случая става въпрос за нещо, което жените правят редовно (обезкосмяване), а не за изключение като операция на нос.

И аз съм пред същата дилема.Имам момиче на 9г.Доста е окосмена.Утре ще и правя изследвания даже по този повод.Едно момче от класа и се е подиграло,че е много космата.Тя се е обидила и иска да я обезкосмя.
Какво ще ме посъветвате?Аз съм на кантар. newsm78
Кола маска, епилатор. Това, че е на 9, не значи, че хормоните й не създават видими косми - очевидно създават такива. Действа се според ситуацията, не според възрастта.

# 59
  • Мнения: 39 414
Слънчевата светлина? Не мисля, че продължителното излагане на слънце е по-здравословно решение от епилатора...  Shocked
Искаш да кажеш, че една почивка на море е вредна? Говоря за съвсем нормален тен и слънчеви бани, които могат да се правят докато детето си играе, дори и без да е на море. Не преувеличавай, моля те!
Чудя се как биха реагирали бащите на момичетата, когато разберат, че майка им иска да ги мине с епилатора на 8 години?

# 60
  • София
  • Мнения: 1 462
ООО, аз чакам детето да стане на 10 и я почвам по козметиците. Сега е на 6 и е доста космата.
Как ще оставя детето с чорапогащник в тязи жета!?  ooooh!

# 61
  • Мнения: 382
Да, но ако подигравките продължат до приемливия момент за обезкосмяване (примерно 13г.), нали психиката и самочувствието на детето ще страдат през тези години. Не е ли по-добре да се пощади психиката на детето? Но и същевременно момиченцето е малко. Има ли вариант да опитате с кола маска? Така може да правите процедури само за през топлите месеци, което е  4-5 пъти годишно, а и вероятно ще оредеят в бъдеще, което е в полза на детето.
Точно това си мислех и аз.Най-вероятно ще и направя кола маска само за лятото.В крайна сметка за мен е важно самочувствието на детето да не пострада.Виждам,че не е прищявка,а наистина се притеснява.Дали ще е година,две по-рано от приетото не мисля,че е фатално.
От кислородната вода космите растат повече.Тя вече има някакъв тен от слънцето,но космите са много и са доста дълги и не се замазва особено положението.

п.с....направихме кола маска.Тя е щастлива,много щастлива.Дано съм взела правилното решение!

Последна редакция: чт, 23 юни 2016, 19:40 от ladybg

# 62
  • Мнения: 39 414
Кажи как я понесе. При козметик или у дома? И ми е интересно баща й как реагира.
Дали да й мажеш крачетата с нещо, за да не се обрине Thinking?

# 63
  • Мнения: 6 417
Колко ли деца се комплексират заради майки с предразсъдъци?!

# 64
  • Мнения: 382
mariat заведох я на козметик.Козметичката беше изключително внимателна с детето,но си я болеше.Дъщеря ми е с много бяла кожа и се обрина на места.Козметичката я намаза с някакво масло за успокоение на кожата,после в къщи я минах с домашна ракия и намазах краката с крем на д-Тайс(това имах подръка).Баща и не е в момента вкъщи,той е международен шофьор.По телефона каза:"...ми добре,щом така си решила.." и точка. PartyС детето по принцип се оправям аз-лекари,частни уроци,училище и прочие ,така че не това ме притесняваше,а възрастта на детето.

Шушон ако визираш мен-аз нямам предразсъдъци,но света в който живеем е пълен с такива.Все пак не аз съм тази,която е обърнала внимание на космите,а момчетата от класа и.Няма нужда да и се подиграват за неща,които са поправими. Peace

Последна редакция: пт, 24 юни 2016, 00:01 от ladybg

# 65
  • Мнения: 66
Дали да й мажеш крачетата с нещо, за да не се обрине Thinking?
после в къщи я минах с домашна ракия и намазах краката с крем на д-Тайс
Crazy
Нужно ли е всичко това? Нормално е, като махнеш косъмчетата, да се обрине, тоест зачерви всяка една точка, от която е бил махнат косъм. Минава за половин ден. Какви са тия мазаници с ракия, др. Тайс, да няма алергия някаква?

# 66
  • Мнения: 39 414
Приятелката ми си махна космите на ръцете 2 дни преди сватбата.
Зачерви се и получи обрив.
За това питах как се процедира. Аз кола маска не ползвам и не знам  как се процедира, та за да се
обогатя и да съм подготвена за щерката след време.

# 67
  • Мнения: 2 850
Не мажете с ракия и спирт чувствителната кожа! Това не е рана, да дезинфекцирате.  ooooh! Защо не питате козметика за подходящ крем след кола маска? Аз съм ползвала след епилация, но отдавна вече не ми е толкова чувствителна кожата и съм забравила какъв беше.

# 68
  • Мнения: 104
Ами мен като в 9ти клас ме бъзикаха че не съм се прое*ала  newsm78 ама дай да сме модерни та вече за това поколение е нормално на 10, да знаете да сложите в чантите на дъщерите си презервативи  Peace

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 2 396
Аз за облекчаване на кожата ползвам термална вода,казвали са ми и за розова вода.

Тоблеронка, нещата са коренно различни, така че не преувеличавай. Това е малко дете,отсега ли да расте с ниско самочувствие и да се срамува от крачетата? Ако пък е по-чувствително, още по-добре е направила майката.

# 70
  • Мнения: 104
Аз за облекчаване на кожата ползвам термална вода,казвали са ми и за розова вода.

Тоблеронка, нещата са коренно различни, така че не преувеличавай. Това е малко дете,отсега ли да расте с ниско самочувствие и да се срамува от крачетата? Ако пък е по-чувствително, още по-добре е направила майката.

И аз ползвам розова вода- най приятна ми е

Не, не преувеличавам, всяка майка си знае кое е най добре. Аз съпоставям нещата, казвам при мен преди 8-10г какво беше, в клас от 19 момичета бяхме само 3 девствени и нас ни наричаха 'смотанячки'- ама това не ми е било причина да тръгна да търся някои само за да се впиша в класа. Случката е в София

# 71
  • Мнения: 382
Нека не изпадаме в крайности.Дъщеря ми е от притеснителните деца и за моя радост не се увлича да общува с "вървежните",а с деца с нормални за възрастта разбирания.
Относно окосмяването-има два пъти по-дълги и черни косми от мен,а е много бяла.Така че,за да взема това решение доста съм го мислила.Като цяло съм за естествената красота,нямам "тунинги"и   възпитавам детето си в същото,но съм категорично против нещо,което създава психологически дискомфорт да бъде пренебрегвано.Това си е моя гледна точка,не ангажирам никой.
Споделих,за да може и други майки,които четат да вземат възможно най-правилното решение за децата си. Peace
 Тоблеронка и аз свърших тази "работа" в 10клас,така че и аз съм от "смотаните". Wink
 

# 72
  • Мнения: 66
Тоблеронка и аз свърших тази "работа" в 10клас,така че и аз съм от "смотаните". Wink
 
Това в елитна гимназия ли е било или в обикновено СОУ, или СПТУ? Защото за 5-те ми години гимназия нито веднъж не сме обсъдили с момичетата коя дали е девствена. Дори най-"простите" от класа ми се вълнуваха от теми над тази. Явно все пак има значение в какво училище е човек и с какви ментални усилия и способности се влиза в него.
Имахме си двойки гаджета в класовете и никога не са(сме) били повод за обсъждане от тази гледна точка - дали правят (правим) секс, дали не знам си какво. Цареше едно приятно уважение към двойките.

# 73
  • Мнения: 382
Тоблеронка и аз свърших тази "работа" в 10клас,така че и аз съм от "смотаните". Wink
 
Това в елитна гимназия ли е било или в обикновено СОУ, или СПТУ? Защото за 5-те ми години гимназия нито веднъж не сме обсъдили с момичетата коя дали е девствена. Дори най-"простите" от класа ми се вълнуваха от теми над тази. Явно все пак има значение в какво училище е човек и с какви ментални усилия и способности се влиза в него.
Имахме си двойки гаджета в класовете и никога не са(сме) били повод за обсъждане от тази гледна точка - дали правят (правим) секс, дали не знам си какво. Цареше едно приятно уважение към двойките.
Има ли значение какво е училището?Никога никой не ме е питал такова нещо,аз-също.Времената бяха други.Сега може и клипчета да си правят,знам ли? newsm78

# 74
  • Мнения: 148
И аз не виждам връзка със секса. Хората сме различни, някои имат тъмни видими косми, други едва забележими фини косъмчета. Естествено е, че ако си от късметлиите, трудно ще разбереш защо не мога да си чакам космите до следващата кола маска например. Обаче като възрастен човек съм по-закоравяла и не могат да ме впечатлят подобни обиди. Но едно дете има крехка психика и особено ако е по-чувствително, подобни неща го нараняват, карат го да се чувства непълноценно. И за да не страда самочувствието му, да не прави тайни опити за самопомощ, то е споделило, майка му го е разбрала и е избрала добър метод.

А относно секса и аз почнах по-късно, никой не ме е разпитвал и не ми е натрапвал сексуалния си живот, камо ли да се е смятал за нещо повече именно заради това. Водили сме разговори за секс и всякакви женски теми в съблекалнята, хилели сме се до припадък на подобни неща. Който има за споделяне, споделя, който не иска или няма какво да сподели не значи, че е изолиран от групата. Но е факт, че бях с хора с интереси и извън секса и теми за разговор е имало много. (завърших преди 3 години, скоро беше)

# 75
  • София
  • Мнения: 1 433
И аз съм пред същата дилема.Имам момиче на 9г.Доста е окосмена.Утре ще и правя изследвания даже по този повод.Едно момче от класа и се е подиграло,че е много космата.Тя се е обидила и иска да я обезкосмя.
Какво ще ме посъветвате?Аз съм на кантар. newsm78
и моята е на 9, почти 10г
засега не са й забелязали фините косъмчета под мишниците, и не сме ги пипали...
ама й се подиграват че има гърди...и то момичетата...все я питали...
вече носим бюстието, спортните...ако се сещате...няма начин без бюстие да не бъде обект на наблюдение от всички дечурлига около нейната възраст...
аз какво да правя?...да са косми...ще ги махнем...ама бюст....какво да се прави....на майка си се е метнала....надявам се да не се притеснява толкова, колкото аз навремето, чак се бях прегърбила

# 76
  • Мнения: 66
и моята е на 9, почти 10г
засега не са й забелязали фините косъмчета под мишниците, и не сме ги пипали...
ама й се подиграват че има гърди...и то момичетата...все я питали...
вече носим бюстието, спортните...ако се сещате...няма начин без бюстие да не бъде обект на наблюдение от всички дечурлига около нейната възраст...
аз какво да правя?...да са косми...ще ги махнем...ама бюст....какво да се прави....на майка си се е метнала....надявам се да не се притеснява толкова, колкото аз навремето, чак се бях прегърбила
Shocked Shocked Shocked
Това е повод за гордост. Много лесно може да го обърне на "вие нямате нищо, само някакви пъпки там, какви жени ще ставате"... примерно. Научи дъщеря си да отговаря в този стил.
На мен пък като малка ми се подиграваха, че съм по-висока от другите, а като станаха на по 15-16, гледаха да обуят 10-сантиметрови токчета, само и само да не приличат на малки деца. За щастие, моите родители проведоха този разговор с мен (как това е повод за гордост и как след няколко години всички ще си мечтаят да са по-високи, отколкото ще бъдат) и спрях да приемам това за проблем, с което веднага спряха и подигравките - нали все пак трябва да има кой да се върже, за да върви майтапа.

# 77
  • Мнения: 382
Аз недоумявам как пък момичетата може да и се подиграват?Преди два дни съученичка на дъщеря ми и споделила,че и никнат гърди.Моята беше впечатлена и вчера прекара половин ден пред огледалото да види дали не никнат и на нея.😊
Все съм си мислела,че момичетата се радват на това.
Esensse_ ти е дала много хубав съвет.Ако може да им се опъне -ще млъкнат.Децата усетят ли слабост и стават като чакали на мърша.За съжаление. Peace

# 78
  • София
  • Мнения: 1 433
и аз това й говоря, ама тя се шашка още...казвам й че момичетата й завиждат, и че като порасне голяма те ще ходят да си ги правят, а тя ще си има...гърди де....общо взето все това й набивам...ама тя още се притеснява
ще продължавам с лекциите Mr. Green

# 79
  • Мнения: 54 488
и аз това й говоря, ама тя се шашка още...казвам й че момичетата й завиждат, и че като порасне голяма те ще ходят да си ги правят, а тя ще си има...гърди де....общо взето все това й набивам...ама тя още се притеснява
ще продължавам с лекциите Mr. Green

Наистина ли така говорите на децата си??? Shocked
От толкова малки?
Ужас... Tired

# 80
  • София
  • Мнения: 1 433
а какво да правя...да я оставя да страда, че й растат гърди и другите й се смеят, щото те нямат
не са косми да се махнат или нещо друго да се коригира
минала съм по нейния път и беше кошмар
още ходя леко прегърбена...
не искам и тя да се комплексира като мен от нещо толкова естествено и нещо на което след време само може да се радва
искам да се чувства добре в тялото си и да е щастлива с бюста, а не да се срамува от него
някои момичета почват много по-рано да се развиват, само дето едно време не беше толкова шокиращо и децата не се вторачваха така

# 81
  • Мнения: 66
Наистина ли така говорите на децата си??? Shocked
От толкова малки?
Ужас... Tired
Не, държим ги в саксия под похлупак вкъщи и на 18-ия рожден ден набързо изсипваме нужната информация.

# 82
  • Мнения: 54 488
И точно за правене на гърди е най-подходящо да се говори с децата, така ли?
И без да им обяснявате, те ще разберат.

# 83
  • Мнения: 66
И точно за правене на гърди е най-подходящо да се говори с децата, така ли?
И без да им обяснявате, те ще разберат.
Абсолютно, за какво сме им... да ги храним там от време на време. Сами да се оправят.

# 84
  • Мнения: 54 488
Т.е. да се правят на чалгарки е най-важното нещо, което трябва да им кажете?
Брех! ooooh!

# 85
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 673
Абе, хора, всеки има право на лош вкус, са казали по-мъдри люде...
Всеки, също така, има глава на раменете си, собствено виждане за морал и за това кое е правилно и кое - не!

Нека мирно изразяваме мнението си и да оплюваме по-малко, и най-важното е да оказваме помощ, на който има нужда.. Другото са празни приказки и чесане на пръсти по клавиатурата...

С най-добри чувства! bouquet bouquet bouquet

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Цитат
Много лесно може да го обърне на "вие нямате нищо, само някакви пъпки там, какви жени ще ставате"... примерно. Научи дъщеря си да отговаря в този стил.
А защо трябва да се отнасяме с другите, както не желаем да се отнасят с нас?  newsm78
За гърди, окосмяване и т.н. сме говорили отдавна. На 11 моята вече има и гърди, и окосмяване където си трябва. Не акцентирам изобщо върху това, нито проблематизирам. Не съм чула някой да й се подиграва. Но по въпроса за подигравките винаги съветвам просто да подминава. Говорили сме, че хора всякакви. Някои избират да следват този модел на поведение по ред причини. Най-лесно просто да обърне гръб и да не отвръща по никакъв начин, включително вътре в себе си да не обръща внимание. Да знае, че и нищо да не прави, даже и да има идеален външен вид (според стандарта на един), все някой може да намери за какво да се присмее. И че подигравките имат въздействие и ефект само ако тя допусне това, тоест ако емоционално в себе си и с действия допусне да бъде въвлечена в такива отношения.
Следва да учим децата си да се чувстват добре независимо от това, какво казват другите. Да нямат поведение, което ние самите не намираме за приемливо спрямо тях (тоест да не отвръщат на подигравките с подигравки). Да не се оставят поведението и самооценката им да се определят от подмятанията и мнението на другите. Разбира се, това не е на 100% постижимо, но акцентът би следвало да е в тази посока според мен.
Засега махаме космите само на подмишниците (бръснем ги), защото спортува активно и доста се поти, а и често ходи с потник и каза, че не й е приятно космите да й се виждат (нарочно не вземах отношение по това, оставих я тя да прецени кога следва да започне да ги маха). По краката има доста, но са някак нежни и не се набиват на очи. Обсъдихме и стигнахме до общо решение, че няма да ги пипаме.
С косми, без косми - децата трябва да се учат преди всичко да се приемат каквито са! И да са наясно, че тялото им ще се променя. И растежът на гърдите, и окосмяването са естествени процеси, върху които не бива да се акцентира твърде много, за да не се превърнат в проблеми и да се създадат комплекси.
Освен това аз лично не бих желала самочувствието на детето ми да е свързано с големината на гърдите (по ред причини, но и защото днес са най-големи в класа, но след време не се знае на кой колко големи ще му станат и дали нейните няма да са сред малките  Wink ). Предпочитам на тема външен вид да възпитавам в посока приемам се каквато съм, но се уча да поддържам здраво и красиво тяло. Ценя се независимо от особеностите на тялото си и т.н. Приемам, че съм каквато съм и се радвам на тялото си, защото всяко тяло е красиво само по себе си в своята специфичност и различност. В тази посока възпитавам. Съответно и към приемане на другите каквито са, без да се акцентира твърде върху външния вид, но със съзнанието, че тялото е ценност, за която следва да се грижим добре (добро хранене, движение, сън, хидратация, чисти мисли и т.н.).

Последна редакция: пн, 27 юни 2016, 15:40 от yulinga

# 87
  • Мнения: 66
А защо трябва да се отнасяме с другите, както не желаем да се отнасят с нас?  newsm78

Ще ми се скъса сърцето, ако дъщеричката ми се прибере от училище разстроена, понеже са я подигравали, че има гърди, и сърце не би ми дало да й кажа "не обръщай внимание" и сама да не обърна внимание, да я оставя да се комплексира, срамува и затваря в себе си. Не мога. Който може, нека го причини на дъщеря си.
Първата ми работа ще е да й покажа друга гледна точка - че да имаш гърди е за гордост, не за срам. И ще я науча да се защитава вербално. Ще я науча, че може да отвърне, може и да подмине, но не от слабост, а само ако прецени, че е безсмислено да обсъжда нещата. Ще я науча да не се срамува от себе си. Човек, който не се срамува от себе си, или ще подмине, или - в повечето случаи, ще каже "Да, имам гърди, и ще стават все по-големи, а твоите къде са, ти не си ли жена, защо нямаш нищо?". По-добре, отколкото да я оставя да бъде жертва и да се чувства лошо.

На 11 години момичето ще направи едно от две неща - ще отвърне или няма да отвърне. Осъзналият се възрастен, минал през живота, добил опит... ще подмине с лека ръка подобна глупост, дори ще се изсмее на автора й. 11-годишното момиче ще се впечатли дълбоко и ще се почувства слаба, неспособна и неадекватна... заради външния си вид, за това, че някой се е подиграл. Ако не отвърне, не се защити, ще остане с тази идея за себе си. Ако отвърне по начин, който да спре подигравките, като предложеният контра-аргумент ("Чакай малко, аз имам гърди, да, а ти нямаш. Кой е за подигравка тука?"), тя ще се почувства способна, уверена, ще добие опит, който ще й е полезен в бъдеще, докато сама, чрез узряването си не разбере, че това са такива глупости, че няма смисъл да им обръща внимание. По-важното е, че ще развие този начин на мислене - "Аз съм ОК, тялото ми е прекрасно и е съвсем нормално, така трябва да бъде".

Това, че ние знаем кое е глупост и на кое няма смисъл да се връзваш, не означава, че децата с липсата си на социален опит също знаят и няма да се вържат. Като не я научиш да разглежда ситуацията и от други гледни точки, тя най-вероятно няма да измисли друг начин на възприемане. Ще се комплексира, ще се прегърбва, ще си крие гърдите, ще се срамува, другите ще продължават да й се подиграват. Като й покажеш, че монетата има две страни и тя може да обърне поводът за срам в повод за гордост, ще й предоставиш поне възможност... да поеме по пътя на увереността и доброто самочувствие. Не е казано дори, че ще го направи, но поне да види, че има и такъв вариант.

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Essence, струва ми се, че не успяла да разбереш есенцията на моя пост!  Peace Когато детето има сравнително стабилна и реална самооценка, изобщо не се стига дотам (или поне вероятността да се стигне е по-малка), че "да се комплексира, срамува и затваря в себе си", независимо кой какво казва...Съответно подмятания, било то на тема гърди, или на каквато и да е друга тема, се подминават много по-лесно от него.
А отвръщането на подигравките по какъвто и да е начин е просто включване в играта и показване на другия, че си зависим от неговото мнение и че ти пука. Съответно ставаш много по-уязвим и вероятността от бъдещи подигравки нараства.

Последна редакция: пн, 27 юни 2016, 19:55 от yulinga

# 89
  • Мнения: 54 488
Да учиш детето на злорадство е много лошо.



Първата ми работа ще е да й покажа друга гледна точка - че да имаш гърди е за гордост, не за срам. И ще я науча да се защитава вербално. Ще я науча, че може да отвърне, може и да подмине, но не от слабост, а само ако прецени, че е безсмислено да обсъжда нещата. Ще я науча да не се срамува от себе си. Човек, който не се срамува от себе си, или ще подмине, или - в повечето случаи, ще каже "Да, имам гърди, и ще стават все по-големи, а твоите къде са, ти не си ли жена, защо нямаш нищо?". По-добре, отколкото да я оставя да бъде жертва и да се чувства лошо.




Що за въпрос? Shocked

Слава Богу, че не съм попадала на такива злобни хора! Naughty

Но, да се върнем на темата, тя е за епилиране. Peace

# 90
  • Мнения: 2 850
Не може ли просто детето да им обясни, че скоро и те ще си имат. Може да ги светне и за други промени в тялото им, които им предстоят. Така ще се почувстват глупаво, че се подиграват за нещо, което скоро и тях ще ги сполети.

# 91
  • Мнения: 39 414
Не може ли просто детето да им обясни, че скоро и те ще си имат. Може да ги светне и за други промени в тялото им, които им предстоят. Така ще се почувстват глупаво, че се подиграват за нещо, което скоро и тях ще ги сполети.
Сигурна съм че децата знаят какво им предстои. Това не е основната причина за подигравките, според мен.

# 92
  • Мнения: 2 850
Добре, завист е основната причина. С реплики от сорта "ти пък ще си плоска като дъска цял живот и ще ходиш да си ги правиш", не знам какво друго ще предизвика, освен още злоба.

# 93
  • Мнения: 66
Добре, завист е основната причина. С реплики от сорта "ти пък ще си плоска като дъска цял живот и ще ходиш да си ги правиш", не знам какво друго ще предизвика, освен още злоба.
Определено ще млъкнат по въпроса обаче. И ще видят, че се защитава, което води до уважение. На тази възраст е така. Ако видиш сила, се респектираш. Ако не видиш, продължаваш с идиотията си. Отговорът е много добър и аз лично, ако се върна в... кой клас беше... ще отговоря точно така. С акъла си на възрастен обаче. Детето трудно ще се сети да погледне от този ъгъл и да отвори уста.

# 94
  • Мнения: 2 850
Много ми е интересно, ако дъщеря ти случайно нямаше добре оформен бюст, пък й се подиграваха за това, че няма тя единствено, какво щеше да я учиш да отговори - мама има възможност да ми ги направи, след като порасна, по-големи от вашите? За протокола - не страдам от липса на бюст, да не си помислиш, че съм от порасналите завистливи момичета. Била съм на мястото на бъзикано дете, че щяло да заприлича на крава.  Grinning

# 95
  • Мнения: 66
Много ми е интересно, ако дъщеря ти случайно нямаше добре оформен бюст, пък й се подиграваха за това, че няма тя единствено, какво щеше да я учиш да отговори - мама има възможност да ми ги направи, след като порасна, по-големи от вашите? За протокола - не страдам от липса на бюст, да не си помислиш, че съм от порасналите завистливи момичета. Била съм на мястото на бъзикано дете, че щяло да заприлича на крава.  Grinning
Не знам към кого ти е въпроса, но ще отговоря. Децата могат да се подиграват за каквото и да е - цвета на очите, формата на носа, бюста, големината на краката, всякакви глупости във или извън тялото. За такива неща трябва детето да бъде с развито самочувствие, за да може да отговори според ситуацията или да обърне нещата според както му е по-изгодно.
Но, когато децата се подиграват за нещо, а всъщност техният вариант е повече за подигравка (в случая - наличието и липсата на бюст при жена), то напълно си заслужават да им се затапят устите с подобни коментари тип "ти пък си плоска като дъска и ще ходиш да си ги правиш".

# 96
  • Мнения: 54 488
Аз пък не мисля, че децата се подиграват, по-скоро им са интересни промените, които не са еднакви и по едно също време у всички.
И да се надъхват със злоба и злорадство е лошо.
Ако наистина дъщеря ти нямаше още гърди и я подиграват, какво обидно щеше да кажеш за тези с гърди?
Интересно ми е. Crossing Arms
Защото сега въпросът беше "Ти каква жена си, защо нямаш?" Shocked
Което е крайно неуместно за момиче, което е още дете, до жена има много време.

# 97
  • Мнения: 66
Защото сега въпросът беше "Ти каква жена си, защо нямаш?" Shocked
Което е крайно неуместно за момиче, което е още дете, до жена има много време.
А да й се подиграват, че няма гърди на 11 е много уместно. Каквото повикало, такова се обадило. Казах в предния пост какво се прави в такъв случай според мен - научаваш детето от малко да има добро самочувствие. Ако все пак му се подиграят, че няма гърди, пък не знам кой там има... винаги има отговор. "Ти пък след няколко години ще си с виме на крава". Обиди винаги могат да се измислят и е добре детето да знае, че може и трябва да се защити. Дали защитата ще е като вътрешно се чувства уверено и се смее на глупави коментари (от 100 деца едно такова осъзнато и зряло я се намери, я не), или като отвръща с каквото повикало, такова се обадило, или пък прави някаква шега, с която приобщава децата към единност (и такова едно на сто я намерим, я не), например през смях да каже "да, нямам никакви, направо няма за какво да нося горнище на бански" и да се посмеят всички, след което надали някой ще го закача пак (никой не се гаври с хора, които не се свиват от гаврата), или в случая с наличието на цици - "да, още малко и ще влизат в стаята 5 минути преди мен", с което пак ще спечели симпатиите на първоначално злобните деца.

Варианти има. Не смятам, че на 11 е редно да се чувстваш безпомощен пред обикновен коментар, че и това да бъде подхранвано от родителите ти, само и само да отговориш на очакванията за добро възпитание, а отвътре да си смачкан.

# 98
  • Мнения: 54 488
Защо трябва да учиш детето да отвръща с обиди???
Неуместно е да наричаш едно дете "жена", моля те, вникни какво искам да кажа.

# 99
  • Мнения: 66
Защо трябва да учиш детето да отвръща с обиди???
Неуместно е да наричаш едно дете "жена", моля те, вникни какво искам да кажа.
Все тая аз за какво я възприемам, те помежду си се обсъждат на ниво женски полови белези. Женски, не детски. Какво правиш оттук нататък? То за мен и на 50 ще е дете.

Ще я уча да отвръща, разбира се, с нещо ефективно. Не изключвам обидата като вариант изобщо, защото казан с правилния тон, един такъв коментар ще спре окончателно всички последващи, че даже може и да превърне детето в лидер в групата. Като видят, че е силна пред тях. Кога за последно си била в 6 клас, спомени нямаш ли? Смяташ, че там си решават разногласията като възрастни, както ние - сакън да не се обидим една друга, ще ползваме ирония и сарказъм. Това наживо, иначе зад-мониторно какво правим? Всички се наричате тук плиткоумни, малоумни и не знам какви, някоя много дълбока ми показа. Те са малки и не знаят как да използват ирония и сарказъм, затова използват директни обиди. Само 1 от 100 деца ще е достатъчно осъзнато, за да използва хумор. Та моето, като се окаже от останалите 99, което статистически е по-вероятно, какво... ще ми бяга от училище, или ще се прегърбва, да не й се виждат гърдите, или пък ще си пълни сутиена с памук, за да има, и въобще... за какво да позволя това, като има начин да се преустановят коментарите? Еми не съм достатъчно духовно извисена, за да позволя на дъщеря си да си мълчи като пън пред някакви лигли и да се комплексира.

# 100
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Майкомайкомайко  ooooh! ooooh! ooooh!

Essence_ "прекрасно възпитаваш" дъщеря си!  Tired

Следя темата за опит, но в последните страници на толкова щуротии се начетох, че нямам думи!  Stop

Голямата ми дъщеря е на 12 и половина. Малката на почти 11г. На нито една от двете не им правят впечатление космите по краката им. Нито пък се заглеждат по космите по краката, ръцете и пр. на другите деца. Виждат ме непрекъснато да се епилирам и знаят, че децата не се епилират и е съвсем нормално да имат косми. Ако някоя от тях ми каже, че иска да си махне космите, ще съдействам, но като гледам няма да е това лято, евентуално другото.

# 101
  • Мнения: 382
Аз пък също смятам,че  Esensse_ е права.Подиграното дете трябва да се учи да се защитава,не да развива синдром на жертва.Не да напада-да се защитава!Няма нужда да се учим на префиненост и лицемерие,когато отсреща стои простак.В реалният живот ние имаме достатъчно опит и свободен избор да избягваме такива хора и даже и ние не винаги успяваме.
Това са деца поставени в среда,от която не могат да се махнат доброволно.Трябва да бъдат учени да не нападат нито вербално,нито физически.Но трябва да имат смелостта да се защитават,за да им имат уважението.
Моята дъщеря за съжаление,не е от тези,които могат сами да се защитят!

# 102
  • Мнения: 148
Е, какъв е проблемът? Някой си е възпитал детето да осъжда хората на база външен вид, а някой друг си е възпитал детето да се защитава в такива ситуации. Като нападаш някого, независимо с какви думи и по какъв начин, трябва да си готов да понесеш ответния удар. Щом си достатъчно пораснал да съдиш хората по външния им вид и да им се подиграваш, значи си достатъчно пораснал да те съдят и теб за същото. Всичко в рамките на самозащитата естествено, никой не подстрекавам да обижда самоцелно, но не е лошо подобни деца да усещат от време на време смяната на ролите щом родителите им не са ги възпитали правилно.

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Цитат
Подиграното дете трябва да се учи да се защитава,не да развива синдром на жертва.
Това ли са двете алтернативи - подигравач или жертва?  newsm78 Ами не, има и алтернатива: дреме ми на чадъра, няма да участвам във вашата игра, гледайте си работата...И няма нападки, няма и защита, играта спира дотам. Иначе какво? Да се защити от тези, дето му се подиграват за гърдите. Да се защити от онези, дето го подиграват защо няма телефон за 1000 лв. Да се защити от другите, дето го подиграват, че не може да бяга. И т.н., и т.н. до безкрай...Ами извинявам се, ама безумно е! А и си има начин човек да заслужи уважението на другите и едва ли този е най-добрият. А и защо пък трябва да заслужава уважението на всички?
Четох сега една книга от жена, останала без гърди заради рак на гърдата. И си мислех за цялото това въздигане в култ на външния вид, особено на жените.
Жените не са само гърди, задник, ала-бала. Изобщо бих искала моето дете да гледа на себе си като на личност и да се приема. Точка. Изобщо да няма вълнение от това, кой какво казал. Защото не е само до деца...И после винаги някой ще казва нещо: дебела си, слаба си, мъжът ти е тъп, децата ти са изоставащи, дрехите ти са твърде евтини, прическата ти е грозна. И какво, дайте сега цял живот да се юркаме да се защитаваме и утвърждаваме пред другите? А и има ли нужда изобщо да се утвърждавам пред някой, който не се интересува какъв човек съм, ами...Ако съм ок със себе си, няма да има...По-добре е усилията във възпитанието да се насочат натам, отколкото детето да се прави дребнаво, злобно, отмъстително и т.н.
А и аз възпитавам така: не се дръж с другите, както не желаеш да се държат с теб. Няма значение какво прави отсрещният. Винаги имаме избор на поведение. А за лошото отношение към другия оправдание НЯМА. Защото иначе и ние ставаме като него...Лошото отношение обичайно може да се неутрализира с безразличие, понякога и да се пребори с доброта.  Peace
Да не продължавам, ясно е какво искам да кажа... Peace

# 104
  • Мнения: 66
има и алтернатива: дреме ми на чадъра, няма да участвам във вашата игра, гледайте си работата...
Ако децата бяха на акъла на възрастните, идеално... но не би. Отношението "дреме ми на чадъра" го развиваш в зрелия си живот. На 11 никое момиченце няма този начин на мислене.

И няма нападки, няма и защита,
А, да бе, няма нападки... има като стой та гледай ooooh!

Иначе какво? Да се защити от тези, дето му се подиграват за гърдите. Да се защити от онези, дето го подиграват защо няма телефон за 1000 лв. Да се защити от другите, дето го подиграват, че не може да бяга. И т.н., и т.н. до безкрай...Ами извинявам се, ама безумно е!
Обикновено е достатъчно да се защитиш веднъж от едно нещо, за да спрат нападките в останалите посоки. Ако не стане, значи не си го направил.. или не си го направил както трябва - с правилното отношение.
Както, ако детето ти ревне за бонбони и легне на земята, достатъчно е веднъж да го накажеш или ошамариш за това поведение, за да не ти го прави друг път по други поводи. Няма случай, в който да ти се налага да повтаряш същата реакция повече от 2 пъти, ако я направиш както трябва. Един път, за да покажеш какво се случва, и втори път, ако евентуално все пак те тестват. При трети път значи, че нищо не си направил както трябва.
А и що за дете е това, че за всяко нещо му се подиграват? Изтривалката на училището? Не съм чувала чак такива случаи newsm78

Съгласна съм с последното, което каза. Детето трябва да се учи на самочувствие. Ако има самочувствието да му дреме на шапката, то надали някой ще му се подиграе. Хората надушват слабостта и там нападат. Никой не напада лидери.

# 105
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
О, грешиш за това, каква позиция могат/не могат да имат децата на 11 години.  Wink

Иначе да, ако покажеш 1-2 пъти, че мнението на отсрещния няма значение, че не ти дреме и че той не може да те уязви, за него вече не си интересен и тормозът обичайно престава (не говоря за някакви крайни случаи, разбира се). Отвърнеш ли, заплачеш ли, нападнеш ли - значи ти пука и се включваш в играта (която не спира до 1 път, защото има кой да я играе...). Този, който отвръща на тормоза с тормоз, на нападките с нападки, не е по-силен от другия, напротив - отвръщайки по какъвто и да е начин, той често му дава власт над себе си, защото показва, че мнението/отношението/поведението на другия има въздействие върху него.

И не, не всички деца, които са ок със себе си и не се поддават на нападки, са лидери. Хората не се делят на лидери и загубеняци.  Mr. Green

# 106
  • Мнения: 54 488
Подкрерям изцяло yulinga! Peace

# 107
  • Мнения: 662
Чета ви, за да се образовам по въпросите за възпитанието на големи момичета, че моето е малко още.  Mr. Green
И на мен ми е изключително непонятно и чуждо да се отговаря на подигравката с подигравка. Така просто падаш на нивото на този, когото се предполага, че превъзхождаш. И допринасяш за разгарянето като конфликта. Това, според мен, не е възпитателно. Пълен игнор за обидчика в такива ситуации, както са писали и преди мен, защото глупеца не можеш да го надговориш и без това. Мен така са ме възпитавали и знам от собствения си опит, че това е най-добрата стратегия. На това уча и детето си.

# 108
  • Мнения: 104
Няма да навлизам в спорове, спи ми се и не ми е до кой знае какво мислене, НО едно време баба ми казваше 'Умния винаги отстъпва, умния не обръща внимание на другите' -ами НЕ не вярно, като мълчиш и не обръщаш внимание още повече те тормозят- ЛИЧЕН ОПИТ!!! А това че смятате че децата са ви достатъчно големи да не обръщат внимание много се лъжете, може да не ви казват нищо, но го приемат доста тежко. Ако днес детето неможе да се защити в градина/училище утре пък въобще няма да има смелоста да го направи в живота! Понеже 'умния винаги отстъпва' затова сме на това дередже!

# 109
  • Мнения: 39 414
Няма да навлизам в спорове, спи ми се и не ми е до кой знае какво мислене, НО едно време баба ми казваше 'Умния винаги отстъпва, умния не обръща внимание на другите' -ами НЕ не вярно, като мълчиш и не обръщаш внимание още повече те тормозят- ЛИЧЕН ОПИТ!!! А това че смятате че децата са ви достатъчно големи да не обръщат внимание много се лъжете, може да не ви казват нищо, но го приемат доста тежко. Ако днес детето неможе да се защити в градина/училище утре пък въобще няма да има смелоста да го направи в живота! Понеже 'умния винаги отстъпва' затова сме на това дередже!
Същото се получава със сина ми, и много се моля да го израсте. На мравката път прави, когато котката подгони муха се опитва да спаси мухата. Когато някой го обиди в училище го питам защо не се е защитил, да поговоря ли аз..... Отговора е "Не, мамо, няма нужда- ние сме свикнали." Боли ме! Тези думи няма скоро да ги забравя!

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Цитат
А това че смятате че децата са ви достатъчно големи да не обръщат внимание много се лъжете, може да не ви казват нищо, но го приемат доста тежко.
Най обичам такива обобщения.  Mr. Green Не съдя за това, как се чувства детето ми само по това, което ми казва, или не.

Случаи има всякакви - както при възрастните, така и при децата. И ИЗОБЩО не става дума за следване на принципа "по умния винаги отстъпва", а за съвсем друго... ooooh!

После се чудим защо има толкова комплексирани възрастни, дето при най-малкия повод скачат и смятат, че постоянно някой иска да ги обиди/нападне/унизи и че трябва да се защитават. Или пък винаги имат оправдание за лошото си отношение към другите с това, че светът е жесток и че ако не обиждаш/нападаш/мачкаш, уж защитавайки се, ще бъдеш жертва.  Crazy

Светът е шарен и такъв, какъвто го виждаме. И не е нужно да се мисли и възприема само в дихотомии.  Peace

# 111
  • Мнения: 66
Няма да навлизам в спорове, спи ми се и не ми е до кой знае какво мислене, НО едно време баба ми казваше 'Умния винаги отстъпва, умния не обръща внимание на другите' -ами НЕ не вярно, като мълчиш и не обръщаш внимание още повече те тормозят- ЛИЧЕН ОПИТ!!! А това че смятате че децата са ви достатъчно големи да не обръщат внимание много се лъжете, може да не ви казват нищо, но го приемат доста тежко. Ако днес детето неможе да се защити в градина/училище утре пък въобще няма да има смелоста да го направи в живота! Понеже 'умния винаги отстъпва' затова сме на това дередже!
Точно така. Детето ще се защити, ако смята, че има подкрепа от родителите си. Ако обаче мисли, че ще му се карат, че е отвърнало, ще се свива и ще мълчи, освен ако няма силен характер - при който случай ще отвърне без да го интересува, че мама няма да одобри.

Спомням си преди години случай, имах конфликт с някакво момче в 6 клас и се сбихме (той нападна първи), при което аз, разбира се, отвърнах, ударих го, всички наши съученици бяха в шок и потрес, че съм имала смелостта да му отвърна, след училище се прибрах, не знаех какво да мисля, как е трябвало да реагирам, инстинктивно ми дойде да го ударя, някак си честта и достойнството ми не ми позволяваха да не отвърна. Разказах на родителите си и първата реплика на баща ми беше "Защо не го наби?", което ми вдъхна такава увереност - баща ми вярваше в мен, и ме насърчаваше да се защитавам. И дори смяташе за недопустимо да не се защитя. Оттогава увереността ми нарасна и повече не съм имала такива проблеми, защото беше достатъчно само с една реплика да отвърна на някаква нападка, за да види другият, че няма да си мълча като бит г*з, и да пожелае да си намери слаба жертва, вместо да се разправя с мен.
Същият принцип прилагам и към своите деца. Ако някой ги нападне, вербално или физически, не само че им е позволено да отвърнат, ами и им е забранено да мълчат и да се свиват като овце.

# 112
  • Мнения: 59
Знам, че това е за майки, но все пак! Laughing
На 13 години съм и след 4 месеца ще стана на 14. По краката имам много косми, дълги са над 1 см. и доста се забелязват. След няколко дни е завършването на 7 клас и не искам всички да видят колко съм космата. Тази вечер казах на мама, че космите на краката ми са много и я питах какво да правя, тя се усмихна и каза, че ще обуя чорапогащник, а нататък ще види какво да прави. Дори за космите подмишниците нищо не ми споменава. Налага ми се тайно да използвам самобръсначката й. От класа и може би от всички седми класове да съм единствената, която не се обезкосмява. Каквото и да става искам мама да знае. Мислила съм да използвам епилатора й, но не рискувам, защото един ден пак ще я помоля, а тя ще види, че няма много косми и пак ще отлага. Изобщо с мен никакви разговори по женски не е водила. Дори козметик не съм посещавала, а няколко пъти съм придружавала мама като по-малка. Много ми е притеснено! Единственият вариант е да не обувам къси гащи през лятото, да не хвана никакъв тен, да се потя, за да не ми гледат космите. Ужасно е! Sad

Мисля, че си достатъчно голяма сама да отговяряш за хигенните си навици. Щом майка ти не обръща достатъчно внимание на тях, направи опит отново да говориш с нея. Ако и това няма резултат-действай. Потърси информация за начини за обезкосмяване в интернет или се посъветвай с близък или приятелка и избери най-подходящия начин за теб. След това не скривай решението което си взела, а сподели с майка си. Сигурна съм, че няма да ти се скара, все пак това е нещо нормално и не е фатално. Предполагам, че ще се съгласи и теб и решението ти. Използвай лично твои хигенни принадлежности (самобръсначки, кола маска и т.н).
Аз лично се обезкосмявам по краката от 5ти клас. И аз имах големи косми, също като теб. Майка ми беше против, но прие решението ми. Успех !

# 113
  • Мнения: 19 315
Представям си как едно 11-годишно идва разстроено вкъщи и аз му казвам не обръщай внимание. Следващия път просто няма да сподели.
И не е нужно да отговаря на агресорите всеки път. Понякога е достатъчно един път да ги постави на мястото им и да се приключи.

# 114
  • София
  • Мнения: 30 147
Здравейте и от мен,

синът ми е на почти 12г. и спортува активно. От известно време изявява желание да му махна космите под мишниците, защото първо не му е удобно в съблекалнята и после се поти.

Дайте ми съвет за начин за обезкосмяване. Говорих за лазерна епилация, но ми казаха, че понеже навлиза в пубертета и от хормоните може да не се повлияе бързо или да няма кой знае какъв резултат. С бръсначка не ми се иска, за да не станат дебели и твърди. ММ има тример за тяло, да опитам ли с него, пък при желание ще опитаме и с лазерна епилация?

# 115
  • Мнения: 1 397
Здравейте! Дъщеря ми е пети клас и тези дни правихме първо обезкосмяване. Купихме от тези уреди за уж безболезнена кола - маска,да ама пак я болеше доста. Та се замислям за трайно обезкосмяване. Какво мислите по въпроса?

# 116
  • Мнения: 3 589
Ако коментираме лазерна епилация, от салона съм чула "след 16 год." Не съм ровила да събирам инфо, защото това е след 5 години, далече като време. Но интересно какво правят останалите, ще следя.

# 117
  • София
  • Мнения: 38 567
Във всички студиа казват - след като дойде цикъла.

# 118
  • Мнения: 505
Какви са тези уреди?

За Филипс Лумеа например намерих това:
По отношение на възрастовото ограничение, минималната възраст е 14 години, т.е. трябва да е започнал менструалният цикъл при момичетата. При по-ранна възраст е неефективно, защото космените фоликули все още се развиват.

Последна редакция: сб, 08 май 2021, 17:40 от penny lane

# 119
  • Мнения: 1 397
Благодаря за отговорите! Препоръките са след настъпването на първата менструация, така е. На дъщеря ми цикълът дойде малко преди да навърши 11 години.
Аз си правих лазерна епилация в студио и съм изключително доволна. Бих подарила и на нея този комфорт, но преди всичко искам да съм сигурна, че е безопасно,разбира се.

# 120
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Здравейте! Дъщеря ми е пети клас и тези дни правихме първо обезкосмяване. Купихме от тези уреди за уж безболезнена кола - маска,да ама пак я болеше доста. Та се замислям за трайно обезкосмяване. Какво мислите по въпроса?
Дребната е почти на 11 но има доста тъмни косъмчета по краката. От една година си ги маха сама с електрическа саморъсначка на Браун.

# 121
  • Мнения: 6 768
Здравейте! Дъщеря ми е пети клас и тези дни правихме първо обезкосмяване. Купихме от тези уреди за уж безболезнена кола - маска,да ама пак я болеше доста. Та се замислям за трайно обезкосмяване. Какво мислите по въпроса?
Аз ползвам кола маска още от тинейджърските години, но доста по-късно от 5ти клас. Докато стигна до колата си използвах стандартна самобръсначка. Нормално е при първа употреба да има дискомфорт, а и има значение опита на правещия процедурата. Аз години наред посещавах салон преди да си купя уред сама. Говоря за уред с течна кола, не ленти, те са доста неприятни. Според мен, ако посетите козметик, ще бъде в пъти по-бързо и безболезнено. Толкова малко дете за лазерна или фотоепилация ми се вижда напразна инвестиция. Хормоните далеч не са се успокоили и просто ще затворите една сума, а резултата няма да бъде очаквания.

# 122
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Аз се доверих на моето студио за лазерна епилация- две години след началото на менструацията. Аз съм изключително доволна от ефекта на лазера, избавих се наистина в кратки срокове от всичко нежелано. Голямата ми дъщеря е на 16, вече има няколко процедури на мишници, наесен започваме краката. Малката обаче е русолява и няма да се повлиява...

# 123
  • Мнения: 1 397
Аз се доверих на моето студио за лазерна епилация- две години след началото на менструацията. Аз съм изключително доволна от ефекта на лазера, избавих се наистина в кратки срокове от всичко нежелано. Голямата ми дъщеря е на 16, вече има няколко процедури на мишници, наесен започваме краката. Малката обаче е русолява и няма да се повлиява...

И моята дъщеря е русолява, но в студиото,в което аз си правя лазер, апаратурата се настройва спрямо типа кожа. Аз имам много добър резултат - година вече нямам косми на третираните зони.

# 124
  • Бургас
  • Мнения: 1 127
И аз ще следя темата с интерес. Дъщеря ми е на 10 г и половина, два дни след 10-тия рожден ден й дойде цикъла. Доста е развита за възрастта си, висока е 162 см, има доста оформени гърди, силно окосмяване в интимната област, както и дълги и тъмни косми по краката. В началото на лятото изяви желание да махаме космите по краката. Аз не съм против, тъкмо обратното, но признавам не мога да преценя кой е най-удачният вариант, подходящ за възрастта й.
Аз ползвам епилатор от 16 годишна, а от година минах на домашен фотоепилатор, доволна съм. Но за нея мисля е рано за фотоепилация. Не ми се иска със самобръсначка, остава кола маска или епилатор. Освен да се консултирам с дерматолог.

Когато аз бях тийнейджър, майка ми подходи ужасно тъпо по въпроса. Аз също се развивах бързо за възрастта си и макар да съм с естествено руса коса, космите по краката и триъгълника ми са черни. Еййй, не даваше тая жена да махам по краката, а имах доста, гъсти, тъмни и дълги. Беше ме срам, чувствах се отвратително, а тя само повтаряше, че почна ли веднъж, край. Сякаш не е неизбежно така или иначе. Накрая взех една самобръсначка и си реших проблема. Няма да постъпя така с детето си, виждам, че я е срам вече, отказва да носи къси панталони заради космите. Не е нужно да изпитва дискомфорт за нещо, което е решимо.

# 125
  • Мнения: 39 414
Пробвай с епилатор у дома. Ако я боли- закарай я на кола маска в студио. Но, който и вариант да изберете я приготви(тя вече си знае, де), че първите пъти боли. Момичетата много добре знаят това и си изтърпяват болката.

# 126
  • Бургас
  • Мнения: 1 127
Пробвай с епилатор у дома. Ако я боли- закарай я на кола маска в студио. Но, който и вариант да изберете я приготви(тя вече си знае, де), че първите пъти боли. Момичетата много добре знаят това и си изтърпяват болката.

Благодаря! Към такъв вариант съм се насочила и аз по принцип. Обяснила съм й за болката, наясно е. Не искам със самобръсначка определено.

# 127
  • Мнения: 2 117
Може да пробвате и с ленти вкъщи. ИМа ги във всяка дрогерия и като за първи опит ги препоръчвам. Има за различни зони.

А аз да пиам тук за препоръка на машинка и пълнители за кола маска?

# 128
  • Мнения: 214
Скъпи момичета, аз вече съм от порасналите девойки, но ето резултата от това, че с майка ми не сме обсъждали никога въпроса с обезкосмяването и аз си "риших" проблема със самобръсначката. Резултата е плачевен, от години не съм стъпвала на море, а къси панталонки лятото нося само у дома. Причината е че при бръснене остават отдолу черни косъмчета като подкожни по краката, по бикини линията също..страшно много искам да се спася от това мъчение, защото товя много ми влиае на самочувствието и увереността.. и аз си мечтая за къси, леки летни дрехи, за това да отида на плаж, но... за мен това е невъзможно преди да си оправя кожата и да не се притеснявам от други момичета и момчета...знам че ефикасните варианти са скъпи, за това търся някакъв алтернативен метод, да не е много скъп но пък до има добър ефект...

# 129
  • София
  • Мнения: 361
bubssss, единственият удачен вариант за Вас е лазерна епилация. Има различни пакети и не излиза чак толкова скъпо, а ще реши от раз проблема Ви с подкожните врастнали косъмчета.
Много внимателно подберете типа лазер и студиото, на което да се доверите и действайте смело. Сигурна съм, че ще останете приятно изненадана от ефекта.
Успех!

# 130
  • Мнения: 214
Ако имях средствата нямаше и секунда да се замисля, но толкова пари..просто не мога да си го позволя, а времето си минава, лято след лято, непълноценно изживяно заради едни косми...
bubssss, единственият удачен вариант за Вас е лазерна епилация. Има различни пакети и не излиза чак толкова скъпо, а ще реши от раз проблема Ви с подкожните врастнали косъмчета.
Много внимателно подберете типа лазер и студиото, на което да се доверите и действайте смело. Сигурна съм, че ще останете приятно изненадана от ефекта.
Успех!

# 131
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Започни с малко. Още след първата процедура ще видиш осезателна разлика. Изчезват всякакви подкожни косъмчета, започват да растат много бавно и се разреждат. Дори и да не довършиш процедурите, т.е. да ги удължиш във времето, ще видиш голямо облекчение в поддръжката на обезкосмени крака и зоната на бикините. Между другото, зона бикини при мен се повлия по- бързо и трайно дори и от краката.

# 132
  • Мнения: 12 993
Голямата ми дъщеря вече реши проблема с лазерна епилация в студио, но тя е на 20, ясна е.
Ами малката какво ще я правя, едва на 9 е а се започва.. по крачетата още са руси и като има тен не личат, но на дудата( така казва на интимната зона 🤭😂😂😂) вече има 4-5 дълги черни.
Имам Филипс Лумеа, но е малка сякаш.
Да изтърпи епилатор или кола абсурд.
До 16 докато може лазер какво ще прааивм не знам. Няма да я оставя с огромни косми под мишниците да се черви и срамува. Имаме познато момиче на 13 е със страшни мишници, майка и не давала да не растат повече?! Накъде повече беее🤪 Горкото дете стои и във водата с тениска.
Страшни кукумицини има!

# 133
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Скъпи момичета, аз вече съм от порасналите девойки, но ето резултата от това, че с майка ми не сме обсъждали никога въпроса с обезкосмяването и аз си "риших" проблема със самобръсначката. Резултата е плачевен, от години не съм стъпвала на море, а къси панталонки лятото нося само у дома. Причината е че при бръснене остават отдолу черни косъмчета като подкожни по краката, по бикини
Не е от бръсненето. До тип кожа си е. И аз давам съвет за лазер. Аз лично си правя края на юни и си изкарвам цяло лято спокойно. Вярно че се развлича страшно във времето , но нямам вече никакви подкожни.

# 134
  • Мнения: 6 768
Скъпи момичета, аз вече съм от порасналите девойки, но ето резултата от това, че с майка ми не сме обсъждали никога въпроса с обезкосмяването и аз си "риших" проблема със самобръсначката. Резултата е плачевен, от години не съм стъпвала на море, а къси панталонки лятото нося само у дома. Причината е че при бръснене остават отдолу черни косъмчета като подкожни по краката, по бикини линията също..страшно много искам да се спася от това мъчение, защото товя много ми влиае на самочувствието и увереността.. и аз си мечтая за къси, леки летни дрехи, за това да отида на плаж, но... за мен това е невъзможно преди да си оправя кожата и да не се притеснявам от други момичета и момчета...знам че ефикасните варианти са скъпи, за това търся някакъв алтернативен метод, да не е много скъп но пък до има добър ефект...
Отиваш на козметик, в салон, където има течна кола маска. Не ленти, ами течна. Ще те оправят бързо, сравнено с лазер/фотоепилация е доста по-бюджетно.

# 135
  • Мнения: 46
Аз нямам деца, но като препатила мога да си кажа мнението. Мен ме е гледала баба ми, която беше със съвсем архаични представи. Пък при мен окосмяване се появи около 11-12 годишна възраст. Колко подигравки отнесох, още претръпвам Grinning Лятно време се мъчих по дълги дънки и широки тениски.
Баба ми не даваше да се обезкосмявам, защото имаше погрешна представа, че ще почнат да растат повече и по-дълги косми. Това не е вярно. Космите растат от фоликули, което значи че след дълготрайно скубане, даже биха станали по-тънки. А със самобръсначка, няма да станат по-гъсти.

Молих баба ми докато не се съгласи най-накрая и ми взе крем депилатоар. Мисля, че за дете е по-добре отколкото самобръсначка или кола маска, защото ми се струва, че кремът по-малко дразни кожата, ако не се държи прекалено дълго време. След това задължително някакъв успокояващ лосион. Друго - ако има възможност - лазер. По-траен метод.

# 136
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Лазера е след 14 навършени и цикъл. В Лазер център има супер промоции за ученици.

# 137
  • София
  • Мнения: 957
Лазера е след 14 навършени и цикъл. В Лазер център има супер промоции за ученици.

Може ли линк към сайта на този Лазер център? Благодаря!

# 138
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
https://www.lazercentar.com/bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1 … %D0%B8%D1%8F.html

Ето. Ние ходихме в този на Патриарха ,(София). Аз поддръжка на крака, девойката почна подмишници.

# 139
  • София
  • Мнения: 957
Благодаря! И аз за 15-годишна девойка се интересувам и се чудя дали не е рано.

# 140
  • Мнения: 1 397
Здравейте! Да споделя и аз какви ги сътворихме с моята почти дванадесет годишна девойка. След щателно събиране на мнения от различни медицински специалисти и доста четене по темата,взех решение и вече направихме по две процедури на половинки крачета и подмишници. Тя е русолява,но след втората процедура се космите се повлияха доста добре. За сравнение,тъй като аз съм с тъмни косми,при мен ефекта беше още след първа процедура и вече две години съм изключително доволна.

# 141
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Процедури с какво, лазер или фото епилация?

# 142
  • Мнения: 1 397
Процедури с какво, лазер или фото епилация?

Извинете,пропуснала съм! Лазерна епилация правим.

# 143
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Интересно, къде са се съгласили за толкова малка девойка?

# 144
  • София
  • Мнения: 12 237
Интересно, къде са се съгласили за толкова малка девойка?
Аз разпитва там, където си правя. Препоръчват 14г, но оператор ката сподели, че е правила на дъщеря си на 12г. Често има и по-малки момичета, за мустак. Според нея не е рисково за децата, просто ба тази възраст може да не е така ефективно и да си е по-голям разход.
Близначките днес правят 15 г и на 16г мисля да им предложа, но те ходят на кола маска едва от това лято, преди това не желаеха.

# 145
  • Мнения: 1 397
Интересно, къде са се съгласили за толкова малка девойка?

Предполагам,че въпросът е към мен!
Процедурите правим в Благоевград. Собствениците откриха студио и в София. Тъй като аз съм изключително доволна от моя резултат в същото студио,естествено, заведох и дъщеря си там.
Защо е въпросът как са се съгласили? Решението и подписването на информирано съгласие е мое! Аз като нейн родител съм направила проучване сред лекари относно безопасността на процедурата!

# 146
  • FRANCE
  • Мнения: 2 229
Извинявай. Не го приемай като заяждане. Разбира се , че ти си отговорна за детето си. Просто в София условията бяха навършени 14г, редовен цикъл и подпис от родителите. И категорично отказват на по-малки девойки.

# 147
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
В студиото, където аз правя процедури, условието е да са минали поне 2 години от първия цикъл. За предпочитане девойките да са на около 16. Моята голямата беше на 15, когато започнахме с мишници. Сега се оглеждам за някакво боно за цели крака-

Общи условия

Активация на акаунт