Отговори
# 195
  • Мнения: 2 681
Ако не рефинансирам кредита или не платя тази втората сума има реална опастност да остана на улицата.
Не само спиране на помощите, но незабавно си съберете раздадените пари.
Обяснете, че ви трябват за извънредно плащане към банката.
След това спрете да раздавате, независимо на кого.
Фирмата на мъжа едва ли е оправдание. Работя във фирма, засегната от фалита на КТБ и други лоши кредити. От различни банки се надпреварват да ме канят да вземам кредити. Уж ме одобрили предварително без да съм искала.
Друго се чудя - как хора живеят с ипотеки и нямат нищо настрана, за т.н. черни дни. Ами аз ако нямам пари за 6 месеца живот без работа и заплата не се чувствам спокойна.

# 196
  • Мнения: X
Просто е гадно и обидно усешането, че когато някой роднина е имал нужда от подкрепа и разбиране, тя е била насреща, а сега, когато тя има нужда от подкрепа и разбиране, всички й обръщат гръб.
От кога подкрепа и разбиране = пари?
Скрит текст:
Гарант за пари се иска тук, не "разбиране". То ако ставаше с разбиране, банката щеше да те накара да доведеш един, който те разбира и да дава парите. Поръчителството е съвсем друга работа и е въпрос на отговорност, не само на разбиране. Както казах и по-горе, ако родителите на авторката са над 50-60-годишни на едни минимални заплати или пред пенсия, няма как да станат поръчители и да искат.
За "приятели" ... донякъде разбирам, но за семейство-родители/братя/сестри, за мен е абсолютно неразбираемо и неприемливо да очакват само да получават, а никога да не се наложи да "дават".
Там е работата, че не се е "наложило" да дават, просто са се ядосали на банката си (и с право). А фактът, че авторката продължава да помага финансово на приятели, означава с още по-голяма сигурност, че не е в нужда.
Въпрос на разбирания, възпитание, ценностна система.....
За мен е все едно дали родители/братя/сестри/деца имат нужда от подкрепа, разбиране, пари, да поплачат на работо ми, помощ за работа, помощ за дома, помощ за дете....С една дума, роднина има нужда от някаква помощ.Бих се чувствала изключително гадно, ако мога, но заради собствения си "гъз" не се отзова.Особено ако винаги, когато аз съм имала нужда от каквато и да било помощ, съм я получавала.

Но...хората са различни.Също и приоритетите им.
Затова и посъветвах авторката сериозно да преразгледа роднински и приятелски връзки и занапред да си "завърже кесията" за тях със сто възела поне.

# 197
  • Мнения: 3 228
Трябва и авторката да завърже кесията, разбира се. Безконтролното даване на заеми/подпомагане, особено с репликата "Ще връщате когато имате, не го мисли", прави лоша услуга и на двете страни. Взимащите неусетно започват да живеят над стандарта си, защото знаят, че има кой да дава. даващите се чувстват използвани, освен това мислят, че и на тях се дължи подобна "услуга" в избран от тях момент

# 198
  • Мнения: 3 916
Ами аз ако нямам пари за 6 месеца живот без работа и заплата не се чувствам спокойна.

Това е различно. Такава сума имам. Нямам извън нея. И ако имам подобна ситуация, а като цяло съм стабилна, майка ми/баща ми ще ми помогнат именно с цел да имам тази сума за нужното, а не да изпадам в безизходица. Пример само.

# 199
  • Мнения: X
Права си, Love, ама с едно малко уточнение - разбирането, подкрепата, обичта можеш да ги даваш безгранично, но парите просто свършват в един момент. Затова и хората може да не отказват да дават подкрепа и разбиране, но да откажат да гарантират за пари. Представи си тема от човек, който е затънал в дългове и не може да гледа семейството си, защото изплаща в момента кредит, по който е бил поръчител, не от нужда, а защото на една приятелка й се приискала по-ниска лихва - няма ли да отчетеш като грешка, че е станал поръчител?
Авторката раздава пари наляво-надясно без срокове и изисквания за връщане, става поръчител на повикване, с което прави впечатление на човек с достатъчно широки пръсти и добри доходи, за да не го вземеш на сериозно, че може да има изобщо някакви финансови проблеми. Най-вероятно заради това никой изобщо не я е изслушал. Освен това, ако се наложи да плащаш кредита й, защото тя е давала на приятели, все едно ти финансираш нейните приятели, а не нея - от къде на къде?

# 200
  • Мнения: 2 754
Е, точно това е тъпото, че са стабилни като цяло. И вместо роднините да се обединят да им помогнат в лесното, те отказват. Ще дам пример-аз съм стабилна финансово, покривам всичките си разходи. Изплащам кола, чиито вноски са малки и погасими и при промяна в обстоятелствата с работа и доходи. Но нямам заделена голяма сума. Ако помоля майка ми, да ми съдейства по изчистване на някаква сума при непредвидени обстоятелства някакви-тя ще ми помогне, именно с оглед на това, че съм стабилна, имам доходи и това ще позволи без сътресения да излезна от ситуацията. Не е ли това целта-да се случват без сътресения нещата в семейството? Или само при "изпадане в нужда" се прилага тази помощ?

Именно. И не е ли също от полза на тези, които са опирали до авторката да й подадат ръка, щото и в бъдеще да могат да разчитат на нея. Нищо не е само черно или бяло в живота. За форума е друго.

# 201
  • Мнения: 2 600

Именно. И не е ли също от полза на тези, които са опирали до авторката да й подадат ръка, щото и в бъдеще да могат да разчитат на нея. Нищо не е само черно или бяло в живота. За форума е друго.

Aми, може да са си направили сметката, че щом е изпаднала в проблем с банка = значи пресъхнало е кранчето и вероятно няма да могат да разчитат на нея да дава заеми без връщане.
 

# 202
  • Мнения: 3 228
Ще дам пример-аз съм стабилна финансово, покривам всичките си разходи. Изплащам кола, чиито вноски са малки и погасими и при промяна в обстоятелствата с работа и доходи. Но нямам заделена голяма сума. Ако помоля майка ми, да ми съдейства по изчистване на някаква сума при непредвидени обстоятелства някакви-тя ще ми помогне, именно с оглед на това, че съм стабилна, имам доходи и това ще позволи без сътресения да излезна от ситуацията. Не е ли това целта-да се случват без сътресения нещата в семейството? Или само при "изпадане в нужда" се прилага тази помощ?

Едно е човек да помогне със заем за изчистване на определена сума/ако има възможност/, съвсем друго е да се върже за 9 години като поръчител.
В общия случай повечето родители биха се съгласили да станат поръчители на децата си, стига да имат възможност и доходите им да го позволяват. Въпреки, че си признавам, че ако дъщеря ми раздава безконтролно пари насам натам, на приятели, без ясни срокове на връщане, бих се замислила дали да и поръчителствам, освен това бих отчела някои мои грешки във връзка с оформянето и на някаква финансова култура когато е било времето

# 203
  • Мнения: 3 916
Ако родата е седнала да говори и коментира с авторката, можело е да измислят най-безболезния и не губещ начин за цялото семейство.
Изключително уважавам семейства в широк диапазон, които умеят да се подкрепят всячески така, че да не разпиляват имоти и пари, а напротив, заедно да градят и надграждат.

# 204
  • Мнения: X
В общия случай повечето родители биха се съгласили да станат поръчители на децата си, стига да имат възможност и доходите им да го позволяват. Въпреки, че си признавам, че ако дъщеря ми раздава безконтролно пари насам натам, на приятели, без ясни срокове на връщане, бих се замислила дали да и поръчителствам, освен това бих отчела някои мои грешки във връзка с оформянето и на някаква финансова култура когато е било времето
Точно това си мислех и аз!

# 205
  • Мнения: 46
Не твърдя че съм идеална, нито че нямам пропуски във възпитанието ми. Не мога да съм сигурна дали не пропускам нещо и във възпитанието на децата си. Никой от нас.няма как да е сигурен. Всички си имаметрески за дялане. За това и пуснах темата. За да ми покажете аз къде греша в поведението и чувствата си.

# 206
  • Мнения: 3 228
 cheese , аз не твърдя, че имаш пропуски във възпитанието, напротив - пишеш интелигентно и смислено. Но отношението ти към парите според мен е много лековато. В общият случай парите не растат по дърветата, а се работи за тях, съответно трябва да се харчат разумно и да не се раздават безконтролно

# 207
  • Мнения: 46 640
На твое място хич не бих чакала поръчител, хващай банките една по една и си рефинансирай кредита по стандартния начин, стига с тези оправдания, че не давали. За твое добро е, не става за 1 ден, нямаш време да се мотаеш.

# 208
  • Варна
  • Мнения: 36 841
Чийз, семействата ви по техни си причини не са съгласни да ви станат гаранти за следващите 9 години. А не биха ли могли да ви услужат с необходимата сума пари, която ви е нужна за да погасите тази странична сума, която се трупа и за която пишеш, че банката иска накуп? Това пак не е малка услуга, но се дава наведнъж сумата от тях на вас /разбира се ще си поставите ясни срокове и ангажименти за връщането й/ и в същото време човекът, който ви я дава не се обвързва  с банката, т.е. не си слага главата в торбата. Може би това е по-приемлив вариант за тях. Пишеш, че и двамата братя са с добри заплати.

# 209
  • София
  • Мнения: 1 715
Скоро аз се занимавах с кредити. Можех да търся поръчител, но предпочетох да не го правя, за да не въвличам още хора в рискови ситуации. Всичко се случва. Утре може да ме няма. Имаше как да се справя.

За много близък бих поръчителствала - семейството ми и още 1-2 приятели. Не се е налагало - вероятно по горните причини.

Преди много години близък на семейството ми стана мой поръчител. Не ме пита нищо, освен "Къде и кога да отида, за да се подпише всичко?". Вече не е сред живите. А договорът ми за заем с неговия подпис е едно от малкото неща, които имам от него Cry. И си го пазя до днес, след повече от десетилетие приключен кредит. Знам, че не са много хората, на които така мога да се облегна.

Миналата година брат ми изтегли кредит за мен - сума, равна на половин жилище. Банката го възприема за стабилен клиент и отпусна условия, до които аз нямаше как да стигна. Съответно нямаше как да стане нещо, което даже не смеех да се надявам. Той предложи  Heart Eyes Беше ме страх, предупредих го за всичко, което евентуално може да стане. Смее се и казва, че ако стане, ще се оправим.

Преди години е имало време, когато лев да имам, споделях с братята ми. Пак бих го направила, без оглед на семейно положение, ако се налага. Някога майка ми казваше "Мъжът може и да е до време, вие сте си всичко". Оказа се права към днешна дата.


Общи условия

Активация на акаунт