Познаваме ли емоциите си - откъде сме получили това знание и предаваме ли го

  • 27 081
  • 462
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 12 473
На мен темата ми харесва. И не всеки разпознава и управлява емициите си с лекота..)

# 46
  • Мнения: 1 813
И Сирена пак превзе темата..))
Тя пък една тема...
Какво има чак толкова необикновено от това като нормален човек да познаваш емоциите си.
Сподели с нас откъде получи това знание и как го предаваш? И най-важното: бориш ли се с някои от емоциите си ( гняв, страх, тъга) или имаш друг начин за справяне с тях?

# 47
  • Мнения: 8 325
Познавам част от емоциите си. Никой не ме учил, учила съм се като съм наблюдавала околните.
Опитвам се да уча детето си защото тази емоционална интелигентност се изгражда до около 8 та година.
Нищо не подтискам. През тялото на всеки човек емоциите преминават 24 часа. Те се задържат в тялото по 2-3 минути. Болката е най-силният учител, не е страшна. Ако не я задържаме с мисълта си в тялото тя няма да ни навреди но пък ще ни научи.
Зад гнева обикновено стои болка или страх. Когато разбереш кое е можеш да го контролираш. Както гнева не е нужно да го подтиснеш...а да го успокоиш за да разбереш какво е зад него.

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Знание за емоции? Едва ли има нормални хора, които да не разбират, че се страхуват, радват, ядосват, тъгуват и т.н. Само болните от някакво психическо заболяване не разпознават емоциите си.
И не, не се боря, просто се съобразявам с много неща, преди да ги покажа, ако изобщо ги покажа.

# 49
  • Мнения: 8 325
Ха..ха Лиляна голяма част от хората изобщо не познават емоциите.
Всяка емоция има своя физически израз. Ти какво усещаш когато си ядосана или когато има тъга или страх?

# 50
  • Мнения: 8 325
Извинете но през телефона понякога поствам без да съм довършила поста.
Твърде малко емоционално интелигентни хора има. Нашето поколение на 30-40 годишните никога не е учено на това.
Имаме заучени фрази с които можем само да убием и малкото на което сме се самонаучили.
Като : Мъжете не плачат.....кой идиот го е измислил.

# 51
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Трябва ли да разпознавам емоциите си по техния физически израз?
Когато съм ядосана, се чувствам ядосана, не съм с изкривена и позеленяла физиономия, нито псувам, хвърлям тръшкам, просто размишлявам върху причината да съм ядосана и ако зависи нещо от мен обмислям да облекча положението.

# 52
  • Мнения: 12 473
Лиляна, а когато си ядосана - знаеш ли конкретно защо? Или ако си тъжна потисната?
Едно е да усещаш и разпознаваш тези състояния, друго е да ги разграничиш дали са твои или на другарчето от среща, тълпата или просто нещо ти е напомнило за болезнена ситуация преди?

# 53
  • Мнения: 24 467
На мен темата ми харесва. И не всеки разпознава и управлява емициите си с лекота..)

Именно.
И причина за това е, че далеч не във всяко семейство те се назовават и обсъждат. Още по- рядко пък се издирват причините и се обсъждат адекватните реакции трезво и обективно.  Peace
А това си създава на практика купища проблеми.

# 54
  • Мнения: 12 473
Да, защото за да ги управляваш трябва да знаеш защо са се появили. Peace

# 55
  • Мнения: 24 467
Да, защото за да ги управляваш трябва да знаеш защо са се появили. Peace


Затова се и съгласих с вижданията на авторката на темата по този въпрос. Защото е права.

# 56
  • Мнения: 12 473
Така е, Джуди. Но някои или не разбраха темата или осъждащи заявиха, че е супер лесно и елементарно.
А авторката искаше практични съвети. Peace

# 57
  • Мнения: 8 977
Смятам за много важно човек да умее да си разбира и осъзнава емоциите. Примерно като ти е притеснено да си даваш сметка защо е така. Също като ти е тъжно, криво, ядосано и т.н.

С разбирането е свързан и подхода, с помощта на който ще си превъзмогнеш негативните емоции вместо да им се поддадеш и да ти се трупат.

Най-важното е да знаеш, че чувството на щастие не е нещо външно и независимо от теб. А напротив - изцяло зависи от теб и си го правиш сам.

Опитвам се да науча на всичко това дъщеря ми /16г./, но на този етап пубертета се явява непреодолима пречка за нас...  ooooh! Най-много "обичам" като каже, че й тъпо без да знае защо.

# 58
  • Мнения: 24 467
... Най-много "обичам" като каже, че й тъпо без да знае защо.
Laughing
 В тази връзка смея да твърдя, че има хора, които знаят два вида "емоции" - "гадно" и "кеф". Grinning

# 59
  • Мнения: 12 473
... Най-много "обичам" като каже, че й тъпо без да знае защо.
Laughing
 В тази връзка смея да твърдя, че има хора, които знаят два вида "емоции" - "гадно" и "кеф". Grinning

О, да..
На ММ двете любими са му - "ядосан съм" или "разочарован съм" и "Кеф ми е".
И като питам - защо и се почва едно почесване по главата..))))

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт