Малките тайни на нашите кухни

  • 18 708
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 460
Много интересна тема. Със сигурност ще намеря полезни съвети тук.

Аз също слагам магданоз във фризера, но за да ми заема по-малко място, както е на букетче (правя голямо такова) го сплесквам хубаво и го набутвам в пликче за фризер. СПлесквам го максимално така че почти да няма въздух. После когато ми потрябва изваждам и режа с ножа/ножицата колкото ми трябва. Копър не замразявам, но майка ми замразява по същия начин.

Използвам малки бурканчета от бебешки пюрета за много неща. Онзи ден варих пилешка супа и замразих част от бульона в такива бурканчета. Ще го използвам при следващо готвене. Когато правя пица и забъркам доматено пюре с подправки за намазване на пицата, правя повече и също замразявам в такива бурканчета. След това няколко пъти само вадя, размразявам и ползвам.

Вкъщи винаги имаме разнообразни замразени зеленчуци. Често ги готвим за гарнитура към месо. А може би най-лесното, което готвя е крем супа. Слагам картофи + зеленчуци, каквито имам в момента, добавям масло и мляко и пасирам. Обожаваме крем супите и често си ги хапваме.

По принцип готвя често и по малко. Ние също не обичаме много престояла храна. Два дни можем да я ядем, но после само изхвърляме. Затова и готвя по-прости неща. По-сложните оставам за когато имам повече време.

# 16
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Леле страхотни сте  Mr. Green

Аз също съм напълнила фризера с копър и магданоз.

Преди време си бях харесала много стойките за подправки, които се въртят, но ми се сториха доста скъпички, та сама си направих много лесно. Взех 2 плитки кръгли тавички - най-евтините които намерих, купих и малко от тези стъклените камъчета топчета, декоративните, сложих ги между двете тавички и в горната тавичка наредих подправките в еднакви бурканчета от бебешки пюрета. Всичко ми излезе около 6лв, а по магазините ги следах около 20лв.

Вкиснало прясно мляко никога не изхвърлям - завирам го на котлона, оцеждам и хапвам чудна домашна извара.

Много обичам стъклени буркани и неща като боб, нахут, царевица за пуканки, леща, ориз и т.н. държа в тези големите по 800мл и затварям със силиконова капачка.

Когато готвя винаги имам много отпадъци и затова до себе си имам кутия от сладолед с найлонова торбичка - там слагам всякакви обелки и опаковки докато готвя, а после всичко заедно отива на боклука. Така си спестявам разходките до коша и ми е по-чисто. А малките торбички които ползвам са тези, които вземам за зеленчуци от големите вериги като ЛИДЛ и Кауланд. Тях съм натъпкала удобно в кутия от салфетки. Така не ми пълнят шкафа, а са събрани на едно място.

Да добавя, че когато ми трябват варени картофи за нещо винаги слагам с тях и няколко много добре измити яйца също да се сварят, така ми е по-удобно и бързо и винаги имам готови яйчица.

Я да питам вие как съхранявате плодовете и зеленчуците които купувате в момента?

# 17
  • София
  • Мнения: 1 460
Я да питам вие как съхранявате плодовете и зеленчуците които купувате в момента?
Онзи ден си взехме от село промишлено количество домати, краставици, чушки и моркови. Доматите редя в малка щайга с "пъпчето" надолу. Подобно на реденето по пазарите. Краставиците, чушките и морковите в найлонови пликове в чекмеджето на хладилника. Не ги вадя от пликовете, защото в тях си кондензират влага и се запазват свежи мнооого дълго време. Махна ли найлона, изсъхват за дни.

# 18
  • Мнения: 299
Когато имам много домати ги обелвам, нарязвам на кубчета и прибирам във фризера в кутии от сладолед. Така имам за миш-маш и през зимата. Когато купуваме червени чушки за печене за зимнина, тези, които са по-криви или имат наранени участъци ги почиствам, нарязвам на парченца и отново в кутия от сладолед във фризера. Зимата добавям към супи или ястия.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 26 377


Преди време си бях харесала много стойките за подправки, които се въртят, но ми се сториха доста скъпички, та сама си направих много лесно. Взех 2 плитки кръгли тавички - най-евтините които намерих, купих и малко от тези стъклените камъчета топчета, декоративните, сложих ги между двете тавички и в горната тавичка наредих подправките в еднакви бурканчета от бебешки пюрета. Всичко ми излезе около 6лв, а по магазините ги следах около 20лв.






За какво са камъчетата,върти ли се горната тава?
Нещо не мога да си го представя  Thinking ,може ли снимка

# 20
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895


Преди време си бях харесала много стойките за подправки, които се въртят, но ми се сториха доста скъпички, та сама си направих много лесно. Взех 2 плитки кръгли тавички - най-евтините които намерих, купих и малко от тези стъклените камъчета топчета, декоративните, сложих ги между двете тавички и в горната тавичка наредих подправките в еднакви бурканчета от бебешки пюрета. Всичко ми излезе около 6лв, а по магазините ги следах около 20лв.






За какво са камъчетата,върти ли се горната тава?
Нещо не мога да си го представя  Thinking ,може ли снимка

Точно за да се върти горната тава  Peace Moя снимка нямам в момента, но изглежда ето така



ellisa.s даваш ми страхотна идея какво да направя с доматите, които са се пропукали и няма как да използвам преди да се развалят  Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 1 872

SilverDream, би ли разказала повече за камъчетата? Нещо не мога да схвана какво представляват, а много искам да се възползвам от твоята супер идея!

# 22
  • София
  • Мнения: 1 460

SilverDream, би ли разказала повече за камъчетата? Нещо не мога да схвана какво представляват, а много искам да се възползвам от твоята супер идея!

Не съм SilverDream, но ето клипче:

# 23
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895

SilverDream, би ли разказала повече за камъчетата? Нещо не мога да схвана какво представляват, а много искам да се възползвам от твоята супер идея!

Разбира се, аз използвах стъклени топчета, които принципно се ползват за декорация. Продават се и в магазините от типа "Всичко по 1 лев" и изглеждат като на снимката долу. То реално няма значение от какво са направени, стига да са някакви топчета, не много големи, но еднакви по големина. Стават дървени, стъклени, гумени, може маниста с такава форма, перлички, каквото намериш, няма значение.



Рошличка, благодаря за клипчето  Hug

# 24
  • Мнения: 39 322
Не са хитринки и тайни, но да кажа и аз.
Когато взимам пържоли винаги ги взимам с кост. После костите ги отделям във фризера за бульон. От такъв бульон днес ще направя кус-кус(за гарнитура) и ще запека месо за основно. Спестила съм си време. Когато взимам месо, винаги отделям една малка част и пак във фризера. Така или иначе готова храна изхвърлям. Взимам голяма тиква и обелена на парчета във фризера- за добавка към крем супи. Като правя пълнени тиквички това, което издълбавам- пак във фризера- идеално е за супи. Много останал стар хляб- нарязвам на кубчета, слагам върху хартия за печене, малко зехтин, подправки, сусам и запичам за малко. Стават идеални крутони за супи, салати или просто домашни кубети за децата. Когато децата хапват кисело мляко от купички и им остане по малко не го изхвърлям, а го слагам върху филия хляб. Така се сгъстява и си правя маска на лицето, само добавям аспирин, мед, зехтин  т.н. Сега е времето на сините сливи- измивам, махам костилката и на половинки ги слагам в кофичка от кисело мляко и опаковам с фолио. После, естествено във фризера. Зимата ги ползвам за пай. Навяват летни спомени.

Последна редакция: чт, 11 авг 2016, 08:12 от mariat

# 25
  • Мнения: 8 951
mariat , не е много по темата, но може ли да дадеш рецепта за този пай?! Заинтригува ме.

Много обичам сладко от сини сливи и задължително правя. Използвам го за слепване на коледните линцери. Слагам карамфил и индрише и става с коледен аромат.
Малката ми тайна по отношение на сладкото е, че от няколко години го правя само и единствено с фикс на д-р Йоткер. Взимам оранжевия, който е за 1кг. плод и половин кг. захар. Хем става по-бързо, хем съдържа по-малко захар.  Peace В състава няма нищо вредно - пектин и аскорбинова киселина /вит. С/

# 26
  • Мнения: 39 322
utro77, пая е универсален.
Пиша на бързо и после ще дам подробности по рецептата
1и 1/2 ч.ч. брашно
1 щипка сол
1 пак бакпуловер
1 ч.ч. захар
2 яйца.
1/2 ч.ч. айрян или прясно мляко
около 60- 70 грама мазнина- масло(разтопено), маргарин или олио.
Нарязани и посипани със захар плодове- малко да постоят, за да пуснат сок. Плодове- олоко 1 ч.ч. и малко отгоре. Но аз ги слагам без да ги меря.
Орехи/ядки по желание
Сладко по желание.

Яйцата и захарта се разбиват. Ако е малко трудно сложи още едно яйце или малко прясно мляко.
Сухите съставки се смесват и съвсем леко само с вилица се бърка, докато се прибавят към течните- яйца, захар, мазнина и прясно мляко или айрян.
Получава се сместа, която се изсипва в тавичка с хартия за пачене. По- голяма тавичка. Не най- голямата, която да е колкото размера на фурната. Пече се в нагрята фурна до 180 градуса, до суха клечка. На едно ниво над края на фурната.
Слагаш сместа, после редиш плодовете- череши, сини сливи, праскови, нектарини....каквото се сетиш, като леко ги натискаш в сместа.
Ръсваш и накълцани ядки= по желание. Може да сложиш тук-там и малко сладко. Аз така го правя. После заливаш със сока, който са пуснали плодовете. Да не те притеснява. Ръсиш пак малко захар. И печеш.
Става много като количество, много е вкусен и с всеки изминал ден, ако го съхраняваш увит във фолио става все по сочен.
Скоро искам да пробвам и с плодове от компот.

Последна редакция: чт, 11 авг 2016, 13:30 от mariat

# 27
  • Мнения: 8 951
Еха, мерси много!  bouquet

задължително ще си замразя сини сливи и ще го изпробвам!

# 28
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Сега се сетих за още един много полезен трик, който използвам напоследък. Когато купувам кайма и се окаже, че съм взела повече от колкото ми трябва, остатъка правя на кюфтенца, завивам ги поотделно в свежо фолио и запразявам. После не е задължително, да ги ползвам като кюфтенца, наскоро така правих пълнени чушки в последния момент. Много бързо се размразиха напълно и бяха идеални за готвене.

Снощи пък правих боб с наденица, но ми останаха 3 наденички, които също заминаха във фризера. В дните, когато съм до късно на работа просто щеги размразя с останалите кюфтенца и ще изпека за вечеря.

# 29
  • Мнения: 299
   След като си сготвя основно или супа хайде веднага с черпака в буркан с винтова капачка
Тези дни ще изпробвам чудесната ти идея. Искам да попитам още нещо: Бурканът да горе ли трябва да е пълен или да остане малко въздух. Извинявам се за въпроса, но не правя зимнина в буркани и нямам опит с тях.

Общи условия

Активация на акаунт