След депозитите накъде?

  • 115 614
  • 770
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 5 178
Никой не може да влезе в еврозоната без да прекара поне 2 г. в механизма ERM 2 (т.нар. чакалня) т.е.  сега ако влезем в чакалнята , то минимум през есента на 2018 г. може да възникне въпросът за влизането ни във валутния съюз.  
Не знам защо се създава тази паника и кой иска отрицателни лихви. Отрицателните лихви са тук и ще останат докато се появят условия на пазара за търсене на пари.. Отрицателни лихви по депозитите ще има и у нас, в момента масово е 0% или съъвсем близо до 0%.

Е ако някой търси да се спасява в имоти от отрицателните лихви - то да мисли и на кого после ще продава имотите, на каква цена, че да излезе на + от цялата работа. Имотите имат такси за придобиване, имат си разходи за поддръжка и данъци, с ниските лихви по ипотеките доста хора се хвърлят да купят свой дом, което намалява и потенциялните наематели..

# 136
  • Мнения: 54 606
Ти да не мислиш, че купуваме имоти по села и паланки?

Каква истерия има с депозитите? newsm78

# 137
  • Мнения: 5 178
Ти да не мислиш, че купуваме имоти по села и паланки?

Каква истерия има с депозитите? newsm78

a няма истерия, отговорих на Вафличка за въвеждането на еврото, и истерията около отрицателните лихви по депозитите
Дори и на пъпа на града един имот може да бъде кофти инвестиция, а друг в село да бъде ок .. Всичко е до имот и потенциал за развитие  Peace

# 138
  • Мнения: 54 606
За отдаване под наем локацията е от първостепенна важност. Не само тя, разбира се.
За големите градове не виждам в скоро време някакъв отлив от наематели.

# 139
  • Мнения: 350
Никой не може да влезе в еврозоната без да прекара поне 2 г. в механизма ERM 2 (т.нар. чакалня) т.е.  сега ако влезем в чакалнята , то минимум през есента на 2018 г. може да възникне въпросът за влизането ни във валутния съюз.  
Не знам защо се създава тази паника и кой иска отрицателни лихви. Отрицателните лихви са тук и ще останат докато се появят условия на пазара за търсене на пари.. Отрицателни лихви по депозитите ще има и у нас, в момента масово е 0% или съъвсем близо до 0%.

Е ако някой търси да се спасява в имоти от отрицателните лихви - то да мисли и на кого после ще продава имотите, на каква цена, че да излезе на + от цялата работа. Имотите имат такси за придобиване, имат си разходи за поддръжка и данъци, с ниските лихви по ипотеките доста хора се хвърлят да купят свой дом, което намалява и потенциялните наематели..

Сега, за да сме по-точни - отрицателни лихви ще има, докато ЕЦБ печата пари. Иначе идеята за отрицателна лихва сама по себе си е смешна и представлява откровена кражба. Краде се основно от структури като пенсионни компании и застрахователни дружества. Краде се и под формата на инфлация. От една страна държавни и частни пенсионни фондове са задължени по законд а "инвестират" в дцк на същата тази държава и на други с уж ААА, в същото време им се предлагат инструменти с отрицателни лихви ! Реално държавата (която и да е тя) налага данък върху спестяванията ни(независимо дали преки или под формата на пенсионни застраховки). Втората част от кражбата е, че при официална инфлация около 1%, лихвите са отрицателни. И така - тук %, там % - накрая само за пример във Великобритания за 6г. се е натрупала загуба от около 20-25% между натрупани лихви и инфлация. Познайте къде е отишла...
Вижте АЦБ и ЕЦБ колко пари са напечатали, говоря само за ЕС, ФЕД е съвсем отделно...В щатите в момента лихвата е 0.5%, а инфлацията поне с 1% отгоре... Това няма да свърши добре...

# 140
  • Мнения: 9 052
Какви са възможните сценарии за свършване ? аз не мога да се сетя , освен смяна на евро валутата с друга под някакъв повод. 

# 141
  • Мнения: 1 970
Краен срок за въвеждане на отрицателна лихва в България е Декември 2016. В момента е въведена само за банките и затова е тази истерия с размера на депозитите.
Краен срок за еврозоната пак последно мисля, че беше края на 2016 при изпълнени критерии от наша страна, дано да греша.

Тези срокове откъде ги извадихте? Никой сериозен икономист или институция няма да се ангажира с подобни  срокове... За въвеждането на еврото са Ви казали вече по-горе...

А колкото до отрицателните лихви - вижте, ако купите имот за инвестиция на цена х  и после цената падне Вие отчитате отрицателна преоценка на актива си и ако продадете на тази по-ниска цена ще реализирате загуба, която, както и при депозита ще намали главницата Ви. За разлика от депозита, където загубата (намалението на главницата) е лимитирано(до размера на лихвата и таксата), при реализацията на имота лимит на загубата няма, зависи от пазара...
Вярата в светлото бъдеще е основа на просперитета на хазартните игри, форекса инвестициите във високорискови активи, лова, риболова и т.н.. Човек е така устроен, че не си дава сметка, че обикновено графиката на вероятностите е симетрична - колкото може да спечели, толкова и да загуби, вярва само в благоприятния изход.
Преди години на специализиран форум, колега със стаж над 20 години в трейдинг залата на голяма инвестиционна банка беше каЗАл - ако някой твърди, че за 10 години е отгоре от търговия с форекс ЗА СОБСТВЕНА СМЕТКА е откровен лъжец....
Така че, пазарът е пазар... Всички цени можеш да видиш и ще видиш, въпросът е КОГА и дали тогава, когато ги видиш ти си в играта и си в правилната посока.
Та, тая работа с имотите не е като оная работа с доматите на пазара. Да, може и да изкараш пари, но зависи от хиляди неща, повечето от които случайни.
А да го правиш с пари на заем и то от българска банка, която ти плаща по депозита 0 а ти предоставя любезно ипотека на 3.75 в най-добрия случай и то флоат, лъжейки те в очите, че това ще ти е лихвата ....  - е, това ми звучи налудничаво. Но всеки народ си заслужава банкерите.
Съвсем друго е да си купуваш имот за семейството, това не е инвестиция, това е задоволяване на потребност...
Но народа си играе. Щом го влече... Просто къса е паметта наистина и валутната криза се забрави и фалитите и 2007 имотните флит-флакове.
А за застраховките - жената съвсем професионално е казала, да прекрасни са условията, само да не опреш до ликвидация... Е тогава почват простотиите български, факт.
Изобщо, да е жив и здрав народа, на маймуни го направихме - банкери, посредници, брокери и застрахователи. За политиците изобщо няма да споменавам....  

Последна редакция: вт, 15 ное 2016, 17:33 от StefanB

# 142
  • Мнения: 25 782
Добре написани неща, но трудно ще се убедя че инвестицията в имот е неправилна. При избор на качествен такъв печалбата в момента е от 2 до 5%. Депозитите отиват на отрицателна печалба.
Лично аз отдавам апартамент под наем от 2009-та, закупен в бума на цените т.е. не много евтин, и ако го продам в момента пак ще съм на печалба. Известни са ми рисковете при одаването под наем, данъците също ги изчислявам. Дори и и ако стане някаква световна криза и никой не наема, ще заключа имота. Другия апартамент който отдавам от 2015-та пък сам се отдава под наем, дори наематели не ми се налага да търся те сами идват да питат. Всичко е въпрос на анализ, пресмятане на възможности, поемана на премерен риск.
Вярно е, че не от всеки става рентиер.
И още нещо. Нека не говорим, какво ще стане ако цените на имотите паднат, от европейските страни май само в Гърция имотите паднаха. За пример, в смешна Румъния имотите в столицата поскъпнаха за последните 10години почти двойно.

# 143
  • Мнения: 41 246
Инвестицията има много лица, не е само проценти. Да кажем, че сега сте на 60 години, с високи доходи, все още здрави и с излишни пари, щото децата вече сами се издържат. Ми тези пари ако се вложат в един хубав апартамент - силно енергийно ефективен, изпълнен качествено и здраво (не с материали еднодневки), практичен и лесен за поддръжка и на добро място след 5 години като излезете в пенсия и ви паднат доходите драстично няма да ви е проблем да живеете пак добре. Дето се казва и Лукановата зима да се повтори, и пенсиите да изчезнат, а хиперинфлацията да изяде спестяванията ви, като имате покрив над главата и лесно отопляемо жилище все ще свържете двата края и на хляб и кисело мляко ако трябва. И самотна вдовица да останете (все пак това е по-често срещано) една добре направена къща няма да ви тормози с ремонти и поправки. За мен да се купи такъв апартамент са си добре похарчени пари.

Според мен човек трябва поне два пъти в живота си да мисли за свое жилище - веднъж на младини за разрастващото се семейство и веднъж на края на зрелостта за идващата старост. И приоритетите за двата вида жилище са различни, а времето когато трябва да се купува се определя от нуждата, а не от пазара. И ако се случи жилището да потрябва в не най-изгодния за покупка момент - ми майната му, все пак трябва да се живее. 

# 144
  • Мнения: 5 178
Станция, покупката на имот за покриване на нужди не е инвестиция.
За инвестиция гледайте и ликвидност, ако ще продаваш нещо 2 години за да си пратиш детето в частмо училище... Ми май файда нема

# 145
  • Мнения: 41 246
Станция, покупката на имот за покриване на нужди не е инвестиция.
За инвестиция гледайте и ликвидност, ако ще продаваш нещо 2 години за да си пратиш детето в частмо училище... Ми май файда нема

Инвестиция е, защото ще ти спести разходи след пенсия и ще ти помогне да живееш с по-малко. Дали нещо ще ти носи доход или ще ти спести разход принципно е едно и също, но вариантът с жилището за старини изисква по-малко усилия отколкото имот под наем. А и понеже е целева покупка не ти трябва ликвидност, понеже намерението не е да се продава (децата отдавна бачкат, нали така Grinning). Това по принцип де, защото описаното от мен жилище все едно ще е доста ликвидно в нормална икономическа обстановка.

# 146
  • Мнения: 268
Изчетох темата с интерес. Повече от вас казват, че инвестиция в жилище е безсмислена, но къде тогава човек, който не разбира от акции, борси и т.н., да си инвестира парите?
Не е ли по-добре дори в преспективна гарсониера, която да отдава под наем, отколкото да ги държи в банката?

# 147
  • Мнения: 54 606
Някой запознат ли е с инвестиционните програми на Алианц? Thinking
Те са точно като алтернатива на депозитите.

# 148
  • Мнения: 5 462
А що не си вложите толкова "излишните пари " в развиването на бизнес някакъв ?А умирате да ги оставяте на разни фин. институции и после да пиете по чаша студена вода ?То не бяха банки с измислено високи лихви , то не бяха разните му там популярни банки също със съмнително високи лихви .. никой ли от тези хора не му светва лампата , че безплатен обяд няма ?
Много бързо хората забравят и минат , не минат една , две години и хоп появи се поредната фалшива и съмнителна фин. институция дет ги раздава големите пари ..

# 149
  • Мнения: 1 970
Някой запознат ли е с инвестиционните програми на Алианц? Thinking
Те са точно като алтернатива на депозитите.

Ako визирате това https://www.allianz.bg/v_1456745493000/documents/Investment_funds_ABL.pdf има една тънка, но много съществена разлика - не Ви се гарантира главницата.
Елегантно е казано в края на изложението описващо всеки фонд - че акциите са инструмент, който предполага волатилитет. Останалото е ясно на знаещите.
Има, разбира се възможност да не се поема такъв риск, примерно с евробондовете - там е описана инвестицията. Но само ще Ви кажа, че 5 годишния бунд в момента се котира на минус 0,33, десетгодишния на плюс 0,32.  Не е 3.20 а точно 0,32% Годишно. Е, за какво говорим?
Точно как ще получите доходност сравним с депозита в българска банка аз не се сещам. При това след като си платите таксите за влизане в инжестицията и евентуално за излизане, която е включена в цената на придобиване или продажба на дяловете...
Малко е като магьосническа шапка.
Вижте, всеки си търси нишата, не са криви колегите че продават. Купувачите да му мислят.
Впрочем нищо ново - Пайнер са на пазара от поне 10 години в БГ. Само дето досега не ги забелязваше народа, друг беше пазара, а и бенчмарка в лицето на КТБ го фалираха.... Банките се дръпнаха , почнаха да ближат рани и сега дружно вият заради отрицателната лихва на БНБ (функция на ликвидното улеснение на ЕЦБ) в размер на минус 0.40 и милиардните свръхрезерви . Но не свалят офертите за мижавите кредити които успяват да раздадат, главно на "инвеститори" в недвижимости, ипотеки и закъсали граждани с потребителски и кредитни карти.
Да са живи и здрави, че иначе съвсем ще е мъка....
Като че ли вървим към възраждане на Фрийдман - харчене на воля. Че да живне икономката. Докато мине кризата.

Общи условия

Активация на акаунт