След депозитите накъде?

  • 115 604
  • 770
  •   1
Отговори
# 300
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Привет ето една графика:

http://www.moitepari.bg/Fondove/Vzaimni-Fondove-Details.aspx?s=Q … IFKUIA%3d&t=4,
защото ме упрекваха че рекламирам, искам отново да подчертая че за мен фондовете на ОББ са още по-добри, но за съжаление не е моята банка. Колкото до доходността това е доходност след приспадане на такси и разходи Wink

Тази графика я гледах, но не ми върши работа. Интересува ме какъв е резултатът от предходни години на този взаимен фонд ДСК Растеж. Защото таксите за управление и разходите ми се виждат твърде високи.
Трябва ми подобна графика за да сравня долу-горе резултатите на фонда по години::
http://alfafunds.com/page?slug=alfa-sofix-index-bg

Защото тази година ако са на +20%, догодина могат да станат и на -30%. Mr. Green

# 301
  • Мнения: 481
БлуАйс, може това да ти хареса повече тогава:
http://www.infostock.bg/infostock/control/graphics/DFDSKR
искам само да вметна, че миналото не винаги е гаранция за бъдещето Wink

elpida447, не бих и посмял да ти избирам финансов продукт. Когато става дума за мои пари и мои инвестиции, смятам че имам право да говоря, но да давам съвет на друг - нито съм толкова подготвен, нито риска ще е за мен. Парите са си твои така, че се запознай добре с материята и съвети изслушвай само информативно, мога да споделя няколко съвета като цяло за Взаимните фондове:
1. Помисли си готова ли си да забравиш парите си за 1-2-3години и готова ли си да приемеш вероятност че вложени от теб 1 000лв, по някое време(при спад на пазарите поради Брекзит, Тръмп и т.н.) може да са 950лв.?
2. Представянето в миналото за даден фонд не е гаранция, че и през 2017 или в далечно бъдеще ще се справя добре

Иначе като цяло има много видове взаимни фондове, но основно може да ги разделим на:
-нискорискови(инвестиращи в депозити и облигации) рискът е нисък, но и доходността също, аз имам пари в подобен и за половин година съм спечелил 0лв
- балансирани(имат инвестиции и в депозити и облигации, но и в дялове на други фондове и в акции);
- рискови(голям процент обикновено 60-80% са в акции, които мениджъра е решил че са перспективни - може да са БГ, а може и на световни фирми) тук разбира се риска от флуктоации е най-голям, но и печалбата може да е печалба Wink

Аз от фондовете на ОББ харесвам Премиум Акции(който инвестира основно в акции) и Балансирания, имат и Фарм инвест - инвестиращ в межд. фармацевтични компании и патрониум(май се казваше) инвестиращ във компании търгуващи имоти. Както на ДСК, така и на ОББ фондовете управляват десетки милиони, така че не е проблем да се внесат и 100-200 000лв от ФЛ и да се изтеглят без някакъв проблем.

Лично аз очаквам, че тези 40-50млрд на българите спящи на депозити и губещи доход от такси рано или късно(поради ниската финансова култура) ще се насочат към рисковите и по-доходоносни инструменти, като взаимните фондове. Вярвам, че по-скоро късно но българина ще стопли, че в банките вече лихвите са отрицателни(след таксите) и че това апартамента да ти носи 3% наем е малко, особено при това амортизиране и разходи за сградите(живея в 8г. кооперация, а вече веднъж събирахме пари за покрив, сега се счупи и хидравличния луксозен асансьор и айде пак по 50лв на апартамент, няма да ти казвам в Пловдив че са и едни от най-високите данъци и такси). Също при толкова много строителство на нови апартаменти и доста стари такива, както и ниските лихви по ипотеките, които изкушават наемателите да купят собствен имот, се увеличава риска наемодателите след време да не смеят да вдигнат наема и дори да се борят за наематели и също да имат месеци без приходи. Земеделските земи също адски поскъпнаха за последните 3г и там дохода е 3-4% и то ако попаднеш на читав арендатор, защото има землища в които няма желаещи да обработват земята или други в които плащат с жито(айде пак разходи за превоз, пък търси кой да го купи, а ако няма желаещ търси къде ще го съхраняваш).

Също ще си позволя да не се съглася с някои по-напред който каза, че парите ни във Взаимните фондове не са ликвидни, т.е. че не можем да си ги получим бързо. И го твърдя защото, както писах по-рано просто пробвах. Специално за ДСК  - 70% от сумата ми бе преведена на картата същия ден в който си поисках вложението, а останалите 30% бяха кацнали на следващия ден(след като бе приключил работния ден и бе ясна стойността на дяловете в края на деня), ама няма нотариуси, няма данъци и мотане, няма да чакам купувача дали ще му отпуснат заем, просто лесно и бързо за 1-2дни!!!

Последна редакция: вт, 07 фев 2017, 06:38 от kokopapa

# 302
  • Мнения: 6 204
Благодаря kokopapa за изчерпателния отговор

# 303
  • Мнения: 41 240
БлуАйс, може това да ти хареса повече тогава:
http://www.infostock.bg/infostock/control/graphics/DFDSKR
искам само да вметна, че миналото не винаги е гаранция за бъдещето Wink

Хубава графика. Ама я избери опцията "Max" и виж какво се показва. За информация - спад имаше при всички световни индекси, но:
- не чак толкова голям
- след година или две някъде спадът се компенсира
А на нашата хубава БФБ сам виждаш какво става, ако примамен от меда и маслото си си купил дялове през 2007-2008. Като парена от БФБ и от мазните приказки на фондовете за "временна корекция" и " в дългосрочен план" предпочитам да не загубя още веднъж това, което загубих 2008. Скъпо си платих за акъла, но за разлика от някои хора не забравям, а си вземам поука. Акциите са си добра опция, ама чуждестранните, не нашите Naughty Нашите са за хора с вътрешна информация и от мафията - те винаги са на печалба, защото манипулират пазара (то па много трудно с нашите обеми) и се договарят какво да стане. А от къде идва печалбата - сети се сам Twisted Evil

# 304
  • Мнения: 9 052
... Скъпо си платих за акъла, но за разлика от някои хора не забравям, а си вземам поука. Акциите са си добра опция, ама чуждестранните, не нашите Naughty Нашите са за хора с вътрешна информация и от мафията - те винаги са на печалба, защото манипулират пазара (то па много трудно с нашите обеми) и се договарят какво да стане. А от къде идва печалбата - сети се сам Twisted Evil

на всякъде е едно и също  bouquet

# 305
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
БлуАйс, може това да ти хареса повече тогава:
http://www.infostock.bg/infostock/control/graphics/DFDSKR
искам само да вметна, че миналото не винаги е гаранция за бъдещето Wink

elpida447, не бих и посмял да ти избирам финансов продукт. Когато става дума за мои пари и мои инвестиции, смятам че имам право да говоря, но да давам съвет на друг - нито съм толкова подготвен, нито риска ще е за мен. Парите са си твои така, че се запознай добре с материята и съвети изслушвай само информативно, мога да споделя няколко съвета като цяло за Взаимните фондове:
1. Помисли си готова ли си да забравиш парите си за 1-2-3години и готова ли си да приемеш вероятност че вложени от теб 1 000лв, по някое време(при спад на пазарите поради Брекзит, Тръмп и т.н.) може да са 950лв.?
2. Представянето в миналото за даден фонд не е гаранция, че и през 2017 или в далечно бъдеще ще се справя добре

Иначе като цяло има много видове взаимни фондове, но основно може да ги разделим на:
-нискорискови(инвестиращи в депозити и облигации) рискът е нисък, но и доходността също, аз имам пари в подобен и за половин година съм спечелил 0лв
- балансирани(имат инвестиции и в депозити и облигации, но и в дялове на други фондове и в акции);
- рискови(голям процент обикновено 60-80% са в акции, които мениджъра е решил че са перспективни - може да са БГ, а може и на световни фирми) тук разбира се риска от флуктоации е най-голям, но и печалбата може да е печалба Wink
Мерси за информацията. На взаимните фондове плюсовете са, че за разлика от БФБ-то, парите ти са ликвидни, имаш достъп до тях когато си поискаш и стават за хора, които не разбират от акции, финансови пазари, диверсификация и т.н. Минусите са високите разходи и такси за управление, които се начисляват даже и при отрицателен резутат и значително намаляват печалбата.
Намерих резултатите от предходни години, но предполагам, че тези проценти са без разходите за управление. newsm78
 

# 306
  • Мнения: 481
БлуАйс, може това да ти хареса повече тогава:
http://www.infostock.bg/infostock/control/graphics/DFDSKR
искам само да вметна, че миналото не винаги е гаранция за бъдещето Wink

elpida447, не бих и посмял да ти избирам финансов продукт. Когато става дума за мои пари и мои инвестиции, смятам че имам право да говоря, но да давам съвет на друг - нито съм толкова подготвен, нито риска ще е за мен. Парите са си твои така, че се запознай добре с материята и съвети изслушвай само информативно, мога да споделя няколко съвета като цяло за Взаимните фондове:
1. Помисли си готова ли си да забравиш парите си за 1-2-3години и готова ли си да приемеш вероятност че вложени от теб 1 000лв, по някое време(при спад на пазарите поради Брекзит, Тръмп и т.н.) може да са 950лв.?
2. Представянето в миналото за даден фонд не е гаранция, че и през 2017 или в далечно бъдеще ще се справя добре

Иначе като цяло има много видове взаимни фондове, но основно може да ги разделим на:
-нискорискови(инвестиращи в депозити и облигации) рискът е нисък, но и доходността също, аз имам пари в подобен и за половин година съм спечелил 0лв
- балансирани(имат инвестиции и в депозити и облигации, но и в дялове на други фондове и в акции);
- рискови(голям процент обикновено 60-80% са в акции, които мениджъра е решил че са перспективни - може да са БГ, а може и на световни фирми) тук разбира се риска от флуктоации е най-голям, но и печалбата може да е печалба Wink
Мерси за информацията. На взаимните фондове плюсовете са, че за разлика от БФБ-то, парите ти са ликвидни, имаш достъп до тях когато си поискаш и стават за хора, които не разбират от акции, финансови пазари, диверсификация и т.н. Минусите са високите разходи и такси за управление, които се начисляват даже и при отрицателен резутат и значително намаляват печалбата.
Намерих резултатите от предходни години, но предполагам, че тези проценти са без разходите за управление. newsm78
 

Здрасти, намерил си месечния бюлетин който всеки месец издават фондовете с инфо за тях.
Пак казвам, че според мен тази доходност е след приспадане на таксите. Табличката която си оградил е добър пример за това, че не винаги миналото е гаранция за бъдещето. От нея виждаме какъв доход е носил фонда на ДСК(инвестиращ в акции) през последните 5години. За последните 5 години виждаме, че е имало години с добри печалби за акционерите но и със загуби, като най-голямата загуба е 7% през 2015. Помните ли какво се случи лятото на 2014 и цялата 2015? Управляваха социалистите с ДПС и изведнъж двама големи приятели се скараха, прокурори започнаха да тършуват из 4-та най-голяма банка в БГ, извиха се опашки пред ПИБ и КТБ и се за говори за фалити. Нормално е капиталовия пазар да се изнерви и да реализира загуби - все пак и двете банки се търгуват и са от основните дружества на БФБ, наред с тях заради тия двама хубавци Шиши и Василев, се разклатиха и Петрол АД, Булгартабак и Юрий Гагарин, които също са участници на  БФБ....., като наред с това добавим че и депозитите както на ФЛ, така и на фондове - решили да изкарат по 10% "сигурна лихва" за клиентите си, бяха блокирани в КТБ, мисля че -7% е напълно приемливо за тези трудни времена, а и следващата година ги е компенсирала напълно Wink

За да не ме нападне някой, че рекламирам ДСК ще ти покажа и Елана Балансиран Еврофонд, който последните 5г. е бил все на плюс(щом миналото е толкова важно за теб) http://www.elana.net/bg/fund-management/funds/balanced-eur-fund/results.html или 2012= +1,2%; 2013= +15%; 2014=+14%; 2015=+2%; 2016=+5%.

Но сега пак ЧС ще каже, да но 2009 пазара така се срина и е пълен с мошеници и тя видиш ли се опарила с Взаимните фондове...Скъпа ЧС и Америка си има своя Бърни Мадоф и Франция имаше брокер откраднал милиарди - мошеници винаги е имало и ще има. Нима при недвижимите имоти и жилищата няма мошеници - че те там още си нямат закон и регулации, там всичко си е все още една джунгла. Да много се е сринал пазара(в Америка чакаха финансовата с-ма да колабира и казваха че такава криза се случва веднъж на 100г.) и да все още не се е възстановил - аз виждам в това възможност, а ти трагедия. Всеки може да сгреши и да купи нещо когато е надут балон... Нима купуващите жилища днес не ги купуват скъпо? Нима купуващите зем. земя днес не позакъсняха с 3г? Ами аз имам десетки приятели и роднини купили жилища 2007, които още не могат да си избият парите, имам и роднини във Видин които 2006 накупиха апартаменти за децата, очаквайки реки от масло от ЕС, а сега се чудят какво да ги правят(едното дете в Англия, другото в Сф) и не могат да ги продадат и за половината от вложението си. Вярвам че един актив е удачно да се купува когато е подценен и нежелан - както апартаментите 2011 и 2012 или зем.земя 2003 или както акциите в наши дни. Тогава когато всички се бутат да купуват нещо(както купувачите на жилища в наши дни) и ако не виждат балона - може би просто са в него? А взаимните фондове са чудесен инструмент, който може да те спаси ако някоя отделна компания се окаже управлявана от мошеник, защото те притежават десетки компании и наличието на куц кон няма да навреди толкова силно на инвестицията ти.

п.п. вече съм акционер и в Софарма АД

Последна редакция: ср, 08 фев 2017, 07:40 от kokopapa

# 307
  • Мнения: 54 596
Акциите на Софарма как точно ги купуваш?


# 308
  • Мнения: 41 240
Но сега пак ЧС ще каже, да но 2009 пазара така се срина и е пълен с мошеници и тя видиш ли се опарила с Взаимните фондове...Скъпа ЧС и Америка си има своя Бърни Мадоф и Франция имаше брокер откраднал милиарди - мошеници винаги е имало и ще има. Нима при недвижимите имоти и жилищата няма мошеници - че те там още си нямат закон и регулации, там всичко си е все още една джунгла. Да много се е сринал пазара(в Америка чакаха финансовата с-ма да колабира и казваха че такава криза се случва веднъж на 100г.) и да все още не се е възстановил - аз виждам в това възможност, а ти трагедия. Всеки може да сгреши и да купи нещо когато е надут балон... Нима купуващите жилища днес не ги купуват скъпо? ....... А взаимните фондове са чудесен инструмент, който може да те спаси ако някоя отделна компания се окаже управлявана от мошеник, защото те притежават десетки компании и наличието на куц кон няма да навреди толкова силно на инвестицията ти.

Малко свободна интерпретация на моите идеи Sunglasses
Аз не съм против фондовете, самата аз имам доста прилични вложения във фондове, но не български и не такива, инвестиращи на БФБ. Единици мошеници винаги ще има, но БФБ е едно недоразумение по принцип - оборотите са толкова малки, че манипулирането на индексите е елементарно и срив може да дойде по всяко време. Впрочем фондовете по света отдавна се въстановиха, а и изобщо не достигнаха такива сривове като у нас. Пак ти препоръчвам да прегледаш дадения от теб линк в максимален времеви мащаб и ще видиш за какво говоря. И при положение, че всеки момент някой относително дребен чуждестранен спекулант или наши мафиоти могат да сринат всички индекси на БФБ аз не искам повече да имам вземане-даване с нея. Иначе си прав за фондовете по принцип и аз не споря, споря само за българската интерпретация, защото съм се парила именно от това - прилагането на световната теория и практика към нашата действителност.
Освен това съм ти казала - ти си млад и едва прохождаш в инвестирането, а аз съм на солидна възраст. респективно аз имам много повече какво да губя и много по-малко време да се въстановя от загубата. Точно затова моят рисков профил е различен от твоя и затова съм по-скептична. Отделно е мъдростта от годините. Та моля те не бъркай отношението ми към БФБ и българската фондова мафия с отношението ми към инвестицията във акции и фондове по принцип.

П.П. Трудно ще ме убедиш, че не си брокер "in disguise" - аргументите ти са точно като на брокерите от нашите фондове и точно така наместваш общите принципи върху нашата конкретна реалност като съзнателно пропускаш разликите. Нашите брокери НЕ ПОСТРАДАХА ИЗОБЩО от срива 2008, пострадаха само инвеститорите им. А брокерите не положиха и грам усилия да спасят парите на доверилите им се (имаше си как, говорим за активно управлявани фондове все пак и най-малкото можеха да кешират и да сложат парите на влогове), а полагаха кански грижи да убедят вложителите да не се изтеглят от инвестициите си и да продължават да губят (това било само дребна корекция и всеки момент трендът щял да се обърне) само и само да си запазят таксите и комисионните. Това ги компрометира дълбоко в моите очи и никога няма да си изчистят имиджа.

# 309
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Нима купуващите зем. земя днес не позакъсняха с 3г? Ами аз имам десетки приятели и роднини купили жилища 2007, които още не могат да си избият парите, имам и роднини във Видин които 2006 накупиха апартаменти за децата, очаквайки реки от масло от ЕС, а сега се чудят какво да ги правят(едното дете в Англия, другото в Сф) и не могат да ги продадат и за половината от вложението си. Вярвам че един актив е удачно да се купува когато е подценен и нежелан - както апартаментите 2011 и 2012 или зем.земя 2003 или както акциите в наши дни. Тогава когато всички се бутат да купуват нещо(както купувачите на жилища в наши дни) и ако не виждат балона - може би просто са в него?
И аз съм на същото мнение, като цяло цените на жилищата и на земята в България са балонирани в момента. Според мен има смисъл да се инвестира в жилище само ако ще живееш в него, иначе не. Да не говорим, че масово българите имат повече от 1 недвижим имот.


Скъпо си платих за акъла, но за разлика от някои хора не забравям, а си вземам поука. Акциите са си добра опция, ама чуждестранните, не нашите Naughty Нашите са за хора с вътрешна информация и от мафията - те винаги са на печалба, защото манипулират пазара (то па много трудно с нашите обеми) и се договарят какво да стане. А от къде идва печалбата - сети се сам Twisted Evil
Много точно казано. Peace Поради изброените от теб причини никога не бих припарил до БФБ-то.

При взаимните фондове също има риск, пред вид нестабилната политическа обстановка в България. Че не се знае след изборите на къде ще я подкараме... Mr. Green

# 310
  • Мнения: 481
Привет!

ДЕВА ето един материал от един блог, който преди време обясняваше на достъпен език как стават нещата http://kadebg.com/akcii-na-bfb-nachinaesht-investitor/. Всяка банка може да купи на твое име акции, но ще те таксуват за услугата 15-20лв.

Иначе специално аз отидох в пловдивския офис на Елана(Делови Център Пловдив) и сключих договор с тях - дадоха ми достъп с юзър нейм и пасс до тяхната платформа. Момчето там предложи първия път да ми покаже как става и вече даже имам мобилно приложение на телефона през което всеки един момент мога  да купя или продам акции. Всичко е електронно, имам си електронна сметка при тях(както ДСК директ при банките) и дори дивидентите ще ми идват директно на тази сметка без да трябва да правя нищо. Ето миналата седмица по банков път от дома наредих едни пари да отидат в сметката ми, и пак без да излизам от нас понеделник и вторник си купих акции от цитираното дружество. Всичко е абсолютно безплатно с изключение на таксата която ми удържат при самата покупка или продажба - около 2-3лв за суми 500-1000лв, при по големи суми е % от размера на сделката мисля че 0,3%(дано не бъркам).

ЧС - РЕСПЕКТ, коментара ти ми хареса искам да добавя 2 неща само.
1. - не съм брокер, а мишок на държавна заплата и хората работещи във ВФ не са брокери, но пострадаха - просто в момента на срива не са знаели, но 1-2години след това доста от тях съкратиха, защото интереса към тази индустрия удари дъното.
2. - ще се радвам да споделиш твоя избор(нали за това е темата), сама казваш че и в момента инвестираш във международни фондове - кои, как става, какви са таксите и каква доходност ти носят?
иначе БЛАГОДАРЯ, чудесен коментар.

p.p.нормално е да има мошеници у нас. Няма как от с0ца хоп и да стигнем нивото на икономики като Англия, Сащ и т.н. градили с години. Ние сме още във времето на дивия капитализъм - времето на Ал Капоне и сухия режим, минахме през пирамиди, кражби и фалити- постепенно ще се наредят нещата, няма вълшебна пръчка за това. Но един доста богат за моите разбирания човек веднъж ми каза, аз останах в България защото точно в тези времена се правят най-големите пари.

Последна редакция: ср, 08 фев 2017, 11:22 от kokopapa

# 311
  • Мнения: 54 596
Благодаря ти, Кокопапа!

# 312
  • Мнения: 888
Прочетох цялата тема от край до край и се обърках още повече какво да правя с парите си.

Държа повечето от спестяванията си  TBI  на 1,5% лихва, а не ми се иска да стоят в БГ банка, пък макар и в евро и макар и банката да има неособено голяма привлечена депозитна маса.(видях, че за цялата 2016 г. тя се е увеличила само със 100 милиона лева), защото при проблем с повече от една, две банки няма да има никакво значение дали гарантираните депозити на твоята банка са само 300 милиона примерно или 7 милиарда.
Както видяхме вече чакахме 6 месеца да си получим парите от КТБ. При второ сътресение не се знае знае ли се....
Обмислях, нещо, което не срещнах тук - гарантиран депозит в друга европейска държава, за да се избегне риска наречен БГ банкова система,макар и при нулеви към отрицателни лихви там.
Понеже имам близки в Малта, там в най-популярната им банка BOV  https://www.bov.com/content/bov-interest-rates  дава същия процент при двегодишен депозит - 1,5% .
Но след две години еврозона и евро ще съществува ли твърде съмнително, след като и Тръмп се изказа срещу общата европейска валута.

Въобще гоненето на висока доходност си е хазартен риск, за тези, които са решили основните си нужди и все им е тази едни пари, които така или иначе няма какво да правят.
Сещам се за едни американски баби от бг произход сестри, за чиито наследство се караше миналата година половин България. Цял живот спестявали и инвестирали в акции,яно на посоки и дългосрочно, живеели скромно и накрая се оказало, че акциите им са стойност над милион долара, а те нищо от живота не видели.

Виждам, че Биткойна ( криптовалута) ударил 1050 долара за койн тези дни, а през 2015 г. ми се струваше, а и анализаторите твърдяха, че от 400 долара повече няма къде да расте.
Т.е ако врачка знаеше и беше купила на 400 долара сега щеше да е със 650 долара отгоре за всеки един койн  Joy Joy  Да не говорим, че в началото струваха центове.

Пробвах с имот от ЧСИ с публична продан - абсолютно безсмислено начинание.
След 10 търга за година и нещо шансовете да се купи, поне за София апартамент с повече от 10% (в най-добрия случай надолу от пазарната цена) са нулеви. Цената започва при 75% от пазарната оценка, явяват се по 20,30 души и минава всякакви граници.При надуването на имотния балон е време да се продава, не да се купува, особено ако нямаш цялата сума да купиш.
Иначе мои познати купиха успешно в спада на цените в лева, преди кризата с КТБ имоти, чиито цени сега струват същите пари, но в ЕВРО. Т.е печалбата им е 60-80%, че и повече в резултат на спекулата сега, но които имал свободни пари най-вече и се е усетил добре.

Дават ми съвети за фондовете на Алианц около 4% доходност и прочие, но не ми се вижда кой знае колко предвид риска. Имотния балон ще се спука, знаят го и спекулант строителите, затова гледат сега да застроят къде що има останало петно или градинка, в пика на цените. В момента в цяла София се строи на поразия, дори поляни, без улици и канализация се бетонират.

Имам въпрос към Кокопапа. Тъй като  също ползвам ДСК, значи примерно влагаш 1000 лв в този фонд ДСК Растеж ДФ, веднага ти таксуват 1 % за издаване/продажба, т.е вече си с 990 лв?
Отделно при обратно продаване още 0,5% и 3% годишно за обслужване, т.е от доходността, която ще реализираш изваждаш тези 4,5% (колкото е доходноста от началото на годината)  и се надяваш да си на плюс с повече от 1, 1.5%?   newsm78
 

Последна редакция: ср, 08 фев 2017, 17:49 от qsenski

# 313
  • Мнения: 9 052

Но след две години еврозона и евро ще съществува ли твърде съмнително, след като и Тръмп се изказа срещу общата европейска валута.
 
Това е предтекста , но и аз мисля само си търсят такъв. Като гледам нямат на4ин да излезнат от сегашната ситуация освен ако не сменят валутата.

# 314
  • Мнения: 481
qsenski - не съм казвал че продуктът е съвършен и ще се радвам ако някой знае по-добри да сподели, но ако не ме лъже паметта и люксембургските фондове на Пайниър те цакаха още с 5% такса на входа, така че явно е нормална практика. Все пак трябва да се плащат сметки в банки, реклама, заплата на тези гелосани костюмари които по цял ден четат отчети на компании и търсят удачни депозити, облигации и ДЦК за парите ми. Най-добре е ако се чувстваш подготвен в света на финансите да се оправяш сам, вместо друг да губи или печели с парите ти, но аз реших че искам да диверсифицирам риска.

Колкото до ДСК - като преведох 1 000лв на следващия ден имаше някакво изравняване(явно според броя на целите дялове които мога да купя) и ми върнаха някакви стотинки. Като погледна наистина може би бяха 990 или 995лв. От там нататък си представи че парите ти отиват в едно голямо протмоне, където има още 18млн. Част от тях отиват в едни активи, друга част в други и за издръжка на фонда и печалба разбира се си удържат 3% от цялата сума - аз лично не видях парите ми да намаляват с 3%, то и за тези 5месеца борсата само расте де. Има си цена по която ще ми осребрят дяловете когато ги поискам и тя е малко по-ниска от текущата. От ДСК Растеж още не съм теглил, напротив мисля да добавям. Пак казвам аз избрах ДСК, защото ползвам същата банка. Ако те притесняват таксите иди в ОББ там по спомен нямат такси за вход и изход, само годишна май беше 2,5-3%. Също който го притеснява мафиотската  ни държава в Карол АМ има чудесни фондове инвестиращи в ЦИЕ или в България и Румъния. На Скай Управление на активи също фондовете основно в чужбина гледат и там можеш да договориш по-ниски такси.

Голям американски инвеститор(не помня името) бе казал: - Когато и момчето, което ми лъска обувките почне да говори и разбира от акции, е време да продавам всичко и да се махам от този пазар. Абсолютно съм съгласен. Влезте в темите за имоти и ще видите как човек занимаващ се със строителство обяснява че себестойността на новото строителство не може да е повече от 300-350Е в СФ, ще видите и как дами разбират от къртене и строежи - една хвали стените и конструкцията на ЕПК, а друга и обяснява как и къде да гледа заварките на панелите?!?!?! Бъфет казва - когато навън всички са алчни, се прибирам в къщи, заключвам вратата и прозорците и стоя далеч(интерпретирам). Ще дойде време 2-3-4години когато тия дето сега много разбират и взимат втора и трета ипотека ще се молят и надяват някой да им купи "инвестицията" на половин цена, е тогава ще време за покупка на имоти - сега е твърде рано. 

Не е нормално в държава в която населението се топи, в която младите хора отиват да учат в Англия и САЩ и не се връщат, в която единственото младо население са цигани живеещи на помощи и не плащащи наем, а настаняващи се в чужди имоти, страна в която санираха 2000блока и се канят да харчат още, страна за която казват че е управлявана от мафията, в която дори сирийците не искат да останат, страна със огромно замърсяване на въздуха в големите градове и отвратителна инфраструктура, та за мен няма логика в тази страна сега народа да се бие и надпреварва със стоп капаро за имоти, които не искаше да чуе и погледне преди 2-3години. Просто стадото се е втурнало към имотите до появяването на следващия черен лебед и следващите умни момчета които ще го острижат  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Успех и умната!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт