Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 19 та част

  • 104 655
  • 690
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 184
Има ли законово определено дали и как трябва да се ползва натрупаната отпуска през двете години  ? Или е въпрос на договорка с работодателя?
Детето ми февруари навършва 2г и тръгва на ясла.
Аз от следващия ден  ли след р.ден трябва да се върна на работа /или пусна отпуска?

Мога ли да ползвам сега примерно две седмици или месец ,а останалата да отложа за лятото или има изискване накуп цялата да се ползва сега?


И още нещо -2016 г от август до края на годината  бях в  общи болнични (не 45дневния -той започна от 1.01.2017) ,като за 2016 не съм ползвала платен отпуск.
Тази отпуска от 2016 би трябвало да е валидна и също да мога да я ползвам ?

# 481
  • Мнения: 1 472
Разбира се, че има нормативни разпоредби относно отпуската.
 Има Кодекс на труда, както и Наредба за работното време, почивките и отпуските.
Също така може и с работодателя да се договори начинът на ползване.

# 482
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 856
Не намирам разпоредба, която да регламентира, че натрупаният отпуск следва да бъде ползван наведнъж.
Би следвало да се регулира от общата нормативна разпоредба по КТ за давност на натрупания отпуск при отпадане на съответната причина.

# 483
  • Мнения: 1 472
При прочитането на нормативните разпоредби, и съобразно конкретен случай, който ви интересува, защото при всеки е различно положението, може да си отговорите дали ще може/трябва/ на веднъж да си ги ползвате или ще имате възможност да си ги ползвате когато си поискате.
Законодателят не е ясновидец.

# 484
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 856
Няма нормативна разпоредба, която задължава служителя да ползва накуп отпуск или работодателят да разреши ползването на целия натрупан при връщане от майчинство.
Ако съм пропуснала къде е регламентирано с точност, би било полезно да ни ориентирате в конкретика акт, член, алинея. Blush

# 485
  • Мнения: 1 472
Не смятам да ви въвеждам в конкретика, ако сте запозната с нормативите,няма да търсите конкретика на процедурите и т.н.



Отговорила съм на sladka_torta къде са регламентирани нормативно нещата, и т,н,

Има ли законово определено дали и как трябва да се ползва натрупаната отпуска през двете години  ? Или е въпрос на договорка с работодателя?
....
Аз от следващия ден  ли след р.ден трябва да се върна на работа /или пусна отпуска?

Мога ли да ползвам сега примерно две седмици или месец ,а останалата да отложа за лятото или има изискване накуп цялата да се ползва сега?
....

Последна редакция: чт, 31 яну 2019, 00:09 от gqa

# 486
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 856
Отговорът Ви предполага наличие на конкретни нормативни разпоредби по повод зададените въпроси освен общата регламентация на използването на платен отпуск.
Хубаво е, когато се насочва към приложимо законодателство да се привежда конкретика, ако потребителят е наясно с нея. Все пак не всички са запознати детайлно със съществуващата нормативна база  и отговор - "Четете КТ" е малко.. безпредметен.

# 487
  • Мнения: 184
Без да целя спор ,заяждане и т.н.  и с ясното разбиране ,че никой не е длъжен да отговаря на зададен въпрос ,но ако не можете или не желаете да отговорите ,най простото е -не го правете .
Щом питам -не съм наясно ,нямам време или знания да  чета и проумея КТ и останалите закони. За това питам .
По-добре подминете питането , вместо да кажете - ми да,има Закони .
Иначе съществуването на подобни теми се обезмисля.
С благодарност и най-добри пожелания към помагащите.

# 488
  • Мнения: 1 472
Както съм написала, никой не е ясновидец, за да предвиди точно вашият случай, защото най-добре си знаете положението, както и работодателят ви. И да го запише точно за вас в закона/кодекс/наредбата и т.н.
Питате има ли законо определено - отговорила съм ви къде го има. И ако го прочетете, нито вие, нито др.потребителка ще реагирате по този начин. Явно и не може да разберете, както четете.
Отговорите на др.въпроси трябва с работодателя да си ги изясните, няма кой да ви каже да 100 % ще си излезете в отпуск, защото работодателят ви може да има разпоредби във вътрешния правилник че в този период отпуски не са разрешени, или пък искате да работите, но всички са в отпуск, и вие трябва да сте в такъв.
Има професионални консултанти, има инспекция  по труда, и дори гореща линия към Министервството на труда, които по зададени така въпроси няма и да ви отговорят. Хипотези много.
А относно времето за четене-поне в тази тема, ако прочетете,ще имате яснота, през два - три поста едно и също. И не случайно друг не ви пише


# 489
  • Мнения: 184
За да не става излишен  спор ,няма да ви отговарям .
Изяснихме и се съгласихме ,че съм тъпа ,което бе целта ба коментарите .

Пп. Аз разговарях и  се уточних с работотодателя . И съжалявам ,че си позволих да питам тук и смущавам знаещите с моето невежество .

# 490
  • у нас
  • Мнения: 1 870
Здравейте. Въпроса ми не е съвсем за тук, но не знам къде да го задам. Цялата 2018 съм била по болест и майчинство, а предстои да подавам данъчна декларация в НАП. От къде да взема бележка за изплащани доходи за да се попълни декларацията?

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 10:28 от Tommelise

# 491
  • Плевен/Пловдив
  • Мнения: 878
Здравейте. Въпроса ми не е съвсем за тук, но не знам къде да го задам. Цялата 2018 съм била по болест и майчинство, а предстои да подавам данъчна декларация в НАП. От къде да взема бележка за изплащани доходи за да се попълни декларацията?

Според мен ако сте на ТД от работодателя.

# 492
  • у нас
  • Мнения: 1 870
На трудов съм. Сега се връщам от ТРЗ и от там ми подготвят бележка с 0лв доход, защото всичко е изплащано от НОИ, а не от тях. Та, не е от тях, а НОИ не знам да дава бележки(може да греша)

# 493
  • Плевен/Пловдив
  • Мнения: 878
На трудов съм. Сега се връщам от ТРЗ и от там ми подготвят бележка с 0лв доход, защото всичко е изплащано от НОИ, а не от тях. Та, не е от тях, а НОИ не знам да дава бележки(може да греша)

НОИ изплащат обезщетения, а не доходи. Служебната бележка от работодателя показва, че нямате доход за деклариране през 2018. Това е достатъчно, но се надявам и друг да се свържи с коментар. Успех!

# 494
  • у нас
  • Мнения: 1 870
Благодаря ви Simple Smile дано накой се включи.

Общи условия

Активация на акаунт