Витамин B12 и витамин D през бременността

  • 99 209
  • 781
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 250
много благодаря за бързият отговор  bouquet

# 181
  • Мнения: 19
Аз така бях спряла приема на вит.Д преди изследване и док.ми каза, че не е правилно тъй като ще го пия постоянно до края на бременността и на нея не и трябва резултат с почивка, а да се прецени тази доза, която взимам в момента дали ми поддържа нужните нива....

Да, точно така. Искам да видя, дали приема на вит.Б12 и вит.Д са ми достатъчни. Комбинираните витамини не съдържат вит.Д, но напоследък гледам да стоя повече на слънце и по естествен начин да си го набавям.

В началото на бременността си изследвах и двата витамина, когато все още не приемах никакви добавки:

Б12 - 313 pmol/l ; реф. ст-ти: 145-569
вит.  Д ; реф. ст-ти: 28.23 ng/ml

# 182
  • Мнения: 423
Аз също не виждам логика да се прави почивка, след като ще продължаваш с приема. След 2 седм. и аз ще пускам контрола и нямам намерение да спирам витамините. В момента приемам фолиева 3х2 и пргнакеър, който съдържа направо смешно минимално количество вит. Д и В12.
В началото на бременността и двата витамина ми бяха на горна граница, затова спрях да ги приемам, но вече минаха 3 месеца и сега ще видя какво е положението, ако се наложи ще ги започвам отново. Важното е да са на горна граница на референтните.

# 183
  • Мнения: 1 472
На мен ми вдигнаха дозата на 40капки седмично вигантол,след като разбрах, че съм бременна (преди това пиех по 21к.), вит.Д ми беше 79 (в оптимални стойности, но на долна граница),а В12 ми е над 1000 и за това взимам 1-2 пъти седмично по 1т.

# 184
  • Мнения: 16 874
При положение,  че липсите се наваксват много трудно през бременността,  ако се спира приемът за 2 седмици....съвсем.
Аз лично не съм спирала, само като се слагат инжекции б12 сепочива 10 дни, според моят лекар.

# 185
  • Мнения: 19
Здравейте отново момичета,
Много благодаря за бързите отговори.

Пуснах си изследванията в Цибалаб, това са резултатите:

вит. Б12 - 218.5 pmol/l, реф. ст-ти: 140.00 - 490.00
вит. D - 35.48 nmol/l, реф. ст-ти: 50.00 - 120.00

Според мен определено вит. D ми е под нормата, но и B12 не е в много добри стойности. Бихте ли ми препоръчали доктор, който може да ми помогне с регулирането на тези витамини?

Бременна съм в 25 г.с. Самоназначих си изследванията, но ме е страх да взимам допълнително витамини на своя глава, моята наблюдаваща не счете за нужно. Изписан ми е фемибион 2, до сега съм пиела него, но от 5 дни минах на Pregnacare plus, защото съдържа  вит.Д и Б12 е повече.

# 186
  • Мнения: 16 874
Доц.  Русев или др. Сигридов.

# 187
  • Мнения: 134
По време на бремеността моят АГ ги искаше тези витамини в горните граници на референтните стойности. Идеята е че освен за реб от тях черпи и бебчо. Т. Е. Трябва да има достатъчно запас. Та не мога да ви насоча към лекар, но е хубаво, че обръщате внимание
Blush
Здравейте отново момичета,
Много благодаря за бързите отговори.

Пуснах си изследванията в Цибалаб, това са резултатите:

вит. Б12 - 218.5 pmol/l, реф. ст-ти: 140.00 - 490.00
вит. D - 35.48 nmol/l, реф. ст-ти: 50.00 - 120.00

Според мен определено вит. D ми е под нормата, но и B12 не е в много добри стойности. Бихте ли ми препоръчали доктор, който може да ми помогне с регулирането на тези витамини?

Бременна съм в 25 г.с. Самоназначих си изследванията, но ме е страх да взимам допълнително витамини на своя глава, моята наблюдаваща не счете за нужно. Изписан ми е фемибион 2, до сега съм пиела него, но от 5 дни минах на Pregnacare plus, защото съдържа  вит.Д и Б12 е повече.

# 188
  • Мнения: 1 472
Ами те са ти ниски стойностите, така че едва ли ще предозираш....
На мен ми вдигнаха вит.Д на 40 капки седмично (беше ми 75 в оптимални стойности, но на долната граница).
В12 взимам 3 пъти седмично 1000мг, но стойностите ми бяха над 1200 , ти може и по-често да взимаш ...
Иначе с АГ може да коментираш колко точно е подходящо за теб.

# 189
  • Мнения: 19
Момичета, благодаря ви много за съветите.

Бях при д-р Начев на контролен преглед (той ми следи TSH и FT4) каза че вит. Д е доста ниско, изписа ми 20 капки седмично Вигантол.
За Б12 ми каза, че било добре. Може да си взема допълнително Б12 на Солгар метилирана форма 1000 mcg и да взимам от време на време и да се изследвам по-често.

Моята гинеколожка, която ме следи не обръща внимание на витамините.

Последна редакция: пн, 01 апр 2019, 16:25 от marosso

# 190
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Здравейте, страхотна тема, научих много...

Имам на свой ред питане, дано някой следи.

Пуснаха ми обсъжданите тук изследвания, тъй като в 26 г.с. един лекар установи изоставане на бебето с 10 дни (преди това вървеше в норма, 3-4 дни назад, което е ок).
Аз повръщах много първите месеци и вероятно това е довело до някои дефицити...

Вит Д е много зле- 9.5 при референтни 30+
Вит Б 12- 272 при реф. 141-489 (които явно не са верни)
желязо 8.6 (6.6- 26)
белтък 64 (60-84)
албумин 35.8 (35-55)

За последните 2 ми каза още на прегледа да ям яйца и месо, не добави протеин на прах като видя резултата.

За Вит Д ми предписа вигантол (аз взех вит Д на Джейсмън, че нямали вече вигантол) по 8-10 капки на ден.

За Б12 директно инжекции, 10 броя, през 2 дни, 1000 мг.

Последното ми се вижда много сериозна терапия, като според мен не са ми толкова зле стойностите...
Не ми е проблем, ако е важно за бебето,  но напоследък имам лека аритмия и не знам как ще се отрази. Освен това ходя на работа и логистиката да търся лекар и да чакам реда си през 2 дена си е сериозна...

От тази гледна точка се чудя има ли начин да сменя Б12 с хапове или капки? Колко време да пия преди ново изследване? Мисля около 2-3 седмици, после 7 дни почивка преди контролата.
Според вас толкова ли е зле резултатът, та изисква непременно инжекции?
Лекарят ми по ЖК изобщо не вижда нужда, а чатния, при когото ходих само веднъж ,иска директно инжекции, аз предпочитам среден вариант някакъв...

# 191
  • Мнения: 2 250
За инжекциите сигурно док е искал бързо да вдигнете стойностите,пък и доколкото знам на инжекции винаги се усвоява по-добре. При мен няма изоставане при бебето,но тъй като Б12 беше близо до долната граница док ми изписа подезични таблетки през ден. Моя недостиг обаче беше открит още в 13-14 седмица и може би затова е решил да го наваксваме плавно,ако изобщо има някакво значение от кога се започва приема.

# 192
  • Мнения: 3
Моите стойности на вит. Б12 бяха около 280 и вариантите бяха инжекции 5 бр. през няколко дни или подезични таблетки всеки ден.
Аз избрах таблетките.
 С таблетките покачването се случва по-бавно.

# 193
  • Мнения: 1 472
И аз мисля, че с инжекциите по-бързо ще се вдигнат стойностите, а е важно....според мен си ги направете и после продължете с хапчета...
Аз не спирам приема преди изследване , защото реално се пият през цялата бременност не се спират и по този начин се вижда какви нива поддържаш с този начин на прием...и ако се налага променяш дозата.
Аз ги пия от преди бременност, защото имах един мисед и ги следя от тогава и сега поддържам стойности даже малко над горна граница с 3 подезични таблетки седмично.

# 194
  • Мнения: 16 874
Добре ти ги е педписал. Резултатът ти е много нисък и тепърва ще се задълбава в този дефицит.

Общи условия

Активация на акаунт