Какво означава объркано захранване

  • 2 201
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 952
Момичета, като става дума за д-р Спок - как трябва да се захранват според него децата? Аз подобно указание не съм намерила в книгите му  Wink . Естествено, че писаното от него в днешно време звучи архаично, но пък си помислете каква революция е било, когато го е писал преди повече от половин век - на практика след Втората световна. Според мен най-доброто в книгите му е ненатрапчивия хуманизъм и любов към децата - повтарям всичко това е писано, когато нашите баби са отглеждали родителите ни и никой днес не ни кара да прилагаме написаното от него  Wink

Не сме първите родители, ама понякога с първо дете така му се струва на човек.

Не съм аз госта по-горе, знам, че д-р Спок е част от историята на педиатрията, но ми се сториха силни реакциите към написаното от някой минаващ.

# 16
  • Мнения: 4 414
ами не съм много съгласна за архаизма - последната редакция на книгата е от 1998 г. освен това не зная какво толкова не му харесвате на Спок - това е концепция за гледане на деца, а не наръчник тип "step by step"...поне според мен.
а относно захранването Спок пише /в последното издание/, че децата в началото на 20 век са се захранвали след 1 годинка. с течение на времето лекарите започват да експериментират с все по ранно захранване и се стига дори до захранване през 2-я месец. в последствие се установява, че няма никакъв особен смисъл да се захранват децата преди навършен 4 месец. основната причина за ранното захранване е желанието на родителите детето им да не изостане нито ден от това на съседката./това за съседката съм го запомнила дусловно, защото ме разсмя. другото цитирах по памет/...та кое тук е погрешното? че нещо не схващам явно?

# 17
  • София
  • Мнения: 2 952
Агнешка, погледни и края на постинга ми, след цитата, който си взела. И аз това питам - защо скочиха толкова, като се спомена д-р Спок? Наистина важна е концепцията му и принципите, а не битовизмите.

# 18
  • Мнения: 4 414
Цитат на: bib.bib
Агнешка, погледни и края на постинга ми, след цитата, който си взела. И аз това питам - защо скочиха толкова, като се спомена д-р Спок? Наистина важна е концепцията му и принципите, а не битовизмите.


всъщност, постинга ми не бешесрещу теб Embarassed  съжалявам за грешката. цитирах теб, защото исках да отговоря на въпроса ти: Какво казва Спок за захранването?
не че съм най-големият фен на Спок, но се дразня когато се пишат неверни неща. и честно казано, спорът д-р Спок срещу д-р Сиърс ми се струва доста безсмислен Rolling Eyes за мен няма книга, в която да пише "абсолютната истина"/освен Библията:wink: /
а за госта - има и по-възпитани начини да изкажеш мнение.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 952
Явно сме реагирали и двете по един и същи начин  Sunglasses
Поздрави!

# 20
  • Мнения: 2 529
Госте, само да кажа, че според много от мамите тук и аз съм захранила твърде рано, но никой не си е позволил да ме упрекне или да ми натяква мнението си. Не сме затова тук нали?!
Захраних точно когато си почувствах според моя личен майчински инстинкт и с помощта на педиатъра разбира се.  Цитирах ситуацията с обърканото захранване според това, което ми каза майката и самата тя употреби израза "объркано захранване". Според мен всяко захранване (ранно или късно няма значение), което води до негативни прояви от всякякъв вид у детето е объркано. Така че според мен майките трябва да обръщат внимание на това, което получават като информация от педиатрите и много да внимават когато взимат решения само на своя глава. Не вярвам да има лекар, който да желае да навреди на дете с грешните си съвети

# 21
  • Мнения: 713
Госта изобщо не споменава някакъв си доктор Спок. Реагирах защото "реда" на захранване, за който госта пише е пълна глупост с тия сокчета и плодове дето се започва. Тук много се е писало за "сокчетата" - 1 лъжичка на дете на 1 м и разни такива супер "витаминозни" източници, та не искам пак да се започва. Освен това никой досега не ми е отговорил защо първо плодове и после зеленчуци - всеки човек яде и двете, а не половин година едното пък после другото. Освен това някои деца свикват със сладкия вкус на соковете и плодовете и не искат зеленчуци след това. КАКТО И ДА Е не ми се спори изобщо. Не исках някоя мама, която е изправена пред захранване да прочете темата и да види думите на госта /абе кой е тоя гост, аз досега не съм се ядосвала на анонимки, но тук нещо ме жегна/ последни т е да си помсли, че ето на това е истината. Като има реакция, може и да потърси повече информация, особено след като майки казват, че децата им се хранят добре и без тези "писани в книги" правила. Айде сега ще се броим кой колко книги е прочел - 1 вагон или повече.
Поздрави вкл. и на госта.

# 22
  • Мнения: 4 414
Цитат на: anan
Госта изобщо не споменава някакъв си доктор Спок. Реагирах защото "реда" на захранване, за който госта пише е пълна глупост с тия сокчета и плодове дето се започва. Тук много се е писало за "сокчетата" - 1 лъжичка на дете на 1 м и разни такива супер "витаминозни" източници, та не искам пак да се започва. Освен това никой досега не ми е отговорил защо първо плодове и после зеленчуци - всеки човек яде и двете, а не половин година едното пък после другото. Освен това някои деца свикват със сладкия вкус на соковете и плодовете и не искат зеленчуци след това. КАКТО И ДА Е не ми се спори изобщо. Не исках някоя мама, която е изправена пред захранване да прочете темата и да види думите на госта /абе кой е тоя гост, аз досега не съм се ядосвала на анонимки, но тук нещо ме жегна/ последни т е да си помсли, че ето на това е истината. Като има реакция, може и да потърси повече информация, особено след като майки казват, че децата им се хранят добре и без тези "писани в книги" правила. Айде сега ще се броим кой колко книги е прочел - 1 вагон или повече.
Поздрави вкл. и на госта.
 
202uu   202uu   202uu

# 23
  • Мнения: 503
Цитат на: agneshka
а относно захранването Спок пише /в последното издание/, че децата в началото на 20 век са се захранвали след 1 годинка. с течение на времето лекарите започват да експериментират с все по ранно захранване и се стига дори до захранване през 2-я месец. в последствие се установява, че няма никакъв особен смисъл да се захранват децата преди навършен 4 месец. основната причина за ранното захранване е желанието на родителите детето им да не изостане нито ден от това на съседката./това за съседката съм го запомнила дусловно, защото ме разсмя. другото цитирах по памет/...та кое тук е погрешното? че нещо не схващам явно?

Ами аз имах предвид старото издание, а там пишеше, 4е на децата нищо им нямало, дори да се захранят преди 3-4 месец, което ве4е се знае, 4е не е вярно, макар по времето, когато е писана книгата, наистина да се е смятало така.
Не съм искала да отри4ам д-р Спок като цяло, но в БГ педиатрите и майките се позовават на него за ранното захранване, и то на старите издания на книгата от 70те и 80те години (между тях няма разлики май), понеже новото е около 35 лв и не всеки може да си го купи. И, доколкото си спомням от прегледа на книгата, там се препоръ4ваше то4но този ред на захранване - сок4ета на 40-60 дни, плодово пюре, зелен4уково, жълтък, месно. Затова споменах д-р Спок, не от любов към спора.

# 24
  • Мнения: 4 414
много offtopic
mama_p, знаеш ли какво открих аз в "новия Спок"...значи точно в главата за захранването/препоръчва се да се започне с каша - те май американците така си препоръчват/ си пише, че храносмилателната с-ма на бебето не е готова за друга храна преди 4 месец и изобщо не пише за никакви сокове, пише за плодове като 3-та храна...и изведнъж - бележка под линия: "плодови сокове могат да се дават от 2 месец - по 10 мл за всеки навършен месец. - Б. конс."
Б. конс.  = български консултант!!!
остави това, ами по-нататък пише, че децата започват да упражняват контрол над ректума си м/у 2 и 2 год. и половина. и пак Б. конс. поправил под линия, че според БГ изследванията, това ставало м/у 1 и 1,5 год. Shocked зачудих се - американците толкова пък да са изостанали!
та по този повод се замислих колко ли още корекции е направил този Б. конс., за които даже и не знаем Imp  
излиза, че Спок на 90 год. седнал и поправил нещата спрямо новите изследвания, но Б. конс. твърдо държи на соковете!

# 25
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Anonymous
Ами вземете и ЧЕТЕТЕ КНИГИ , не само интернет!

А ти вземи се ГРЪМНИ. Направи си тази услуга.
А ако случайно предпочетеш да не се гърмиш- вземи и прочети повече от ЕДНА книга.
А преди да почнеш да четеш, ще те светна, че никъде няма строго определн начин на захранване.
В повечето книги пише че най-важно е да се започва с добре пасирана, нежна храна и е важно количествата да са от 1 л. нагоре постепенно.
Скъпа ми "умнице" също в КНИГИТЕ ( подчертавам книгите а не КНИГАТА) пише,че е важно ако избереш да захранваш с оризова каша , да продължаваш с нея САМО, докато детето  свикне с нея и новите храни се въвеждат постепенно.
Може да се започне с :
Оризова каша
Картоф
плодово пюре
зеленчуково пюре и тн.
Идеята е да се избереш с какво ще захранваш и да даваш САМО това, докато детето  свикне.
Ясно?
Това в твоята КНИГА пишеше ли го?

# 26
  • Мнения: 3 379
Цитат на: agneshka
много offtopic
mama_p, знаеш ли какво открих аз в "новия Спок"...значи точно в главата за захранването/препоръчва се да се започне с каша - те май американците така си препоръчват/ си пише, че храносмилателната с-ма на бебето не е готова за друга храна преди 4 месец и изобщо не пише за никакви сокове, пише за плодове като 3-та храна...и изведнъж - бележка под линия: "плодови сокове могат да се дават от 2 месец - по 10 мл за всеки навършен месец. - Б. конс."
Б. конс.  = български консултант!!!
остави това, ами по-нататък пише, че децата започват да упражняват контрол над ректума си м/у 2 и 2 год. и половина. и пак Б. конс. поправил под линия, че според БГ изследванията, това ставало м/у 1 и 1,5 год. Shocked зачудих се - американците толкова пък да са изостанали!
та по този повод се замислих колко ли още корекции е направил този Б. конс., за които даже и не знаем Imp  
излиза, че Спок на 90 год. седнал и поправил нещата спрямо новите изследвания, но Б. конс. твърдо държи на соковете!


Б. конс. = Бележка на консултанта, а не български консултант, но то все тая, то е сно, че е български.

Хайде и аз д асе включа за Спок, макар че честно да си призная дори не съм я чела тази книга, само откъси от нея. Не знам в най-новото издание какво пише, но знаем, че Спок е умрял доста отдавна и всичко, което се издава от негово име след смъртта му всъщност за мен е спекулация. Самият Спок е написал една книга преди н-години (сигурно повече от 35, а?) и освен в нея, не мисля, че трябва да се търсят в друго издание с редакции от съвременници и т.н. Спокови идеи.

А за захранването и госта моето мнение поддържа anan и останалите - то по тази логика целият американски народ е погрешно захранен  Grinning

# 27
  • Мнения: 4 414
ох, много ОФФ стана и пак ще излезе, че тоя Спок ми плаща за адвокат, ама човекът е умрял през 1998 г., малко след като е завършил последните корекции и допълнения на книгата си.
имам чисто исторически интерес към методите за гледане и възпитание на деца, та затова съм толкова запозната:)
иначе съм съгласна, че има много спекулации с името му/хехе, даже и ние тук си спекулираме/:wink: ...например видях някаква книга за бременни, която със сигурност няма нищо общо с него.

то май темата за "обърканото захранване" се изясни...обещавам повече да не пиша за никакъв Спок, че стана досадно Embarassed

# 28
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: agneshka
ох, много ОФФ стана и пак ще излезе, че тоя Спок ми плаща за адвокат, ама човекът е умрял през 1998 г., малко след като е завършил последните корекции и допълнения на книгата си.


Така е.

# 29
  • Мнения: 3 379
Цитат на: agneshka
ох, много ОФФ стана и пак ще излезе, че тоя Спок ми плаща за адвокат, ама човекът е умрял през 1998 г., малко след като е завършил последните корекции и допълнения на книгата си.
имам чисто исторически интерес към методите за гледане и възпитание на деца, та затова съм толкова запозната:)
иначе съм съгласна, че има много спекулации с името му/хехе, даже и ние тук си спекулираме/:wink: ...например видях някаква книга за бременни, която със сигурност няма нищо общо с него.

то май темата за "обърканото захранване" се изясни...обещавам повече да не пиша за никакъв Спок, че стана досадно Embarassed


 Shocked Не знаех, изащо ли съм с впечатлението, че е умрял доста отдавна? Може би защото е бил доста старичък през 98?!?

Общи условия

Активация на акаунт