По-добре у дома, отколкото на детска ясла?

  • 20 754
  • 298
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 543
По-добре за кого? За детето? За майката? За бащата? За цялото семейство?

Толкова много фактори играят роля, че е абсолютно безсмислено дори да се опитваме да дадем мнение и философстваме.

Ако търсиш лични примери и истории - моят син е на ясла от 4.5 месечен. Категорично не му беше там мястото, но както вече казах - фактори един милион. И всеки от тези фактори, играят роля в решението ни да си дадем детето на ясла.



  

# 16
  • Мнения: 1 792
Нямам дилема, предстои ми всичко това, ще го мисля.
Но аз лично не съм ходила на ясла - до  3 години при прекрасните ми баба и дядо, които са ме гледали като принцеса.
Ами никога не обикнах градината. Всяка сутрин лягах пред вратата на двора и се тръшках неудържимо. Но майка ми трябваше да работи, дядо ми беше починал и баба ми беше в невъзможност да ме гледа, преживяваше си го.
Не спрях да се тръшкам чак до предучилищната, когато се поуспокоих, харесах училището от първия ден и така.
И сега не знам кое е по-доброто, но ако нямаш избор...

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Според мен, който може да си позволи да си гледа детето до 3 г и да тръгне направо на градина е най-добрия вариант. Аз ги пуснах на ясла на 1г6м, защото нямах избор - трябваше да се върна на работа. Но като се сетя каква мъка беше яслата и физически и психически, ако можех бих им го спестила. Смятам за напълно неоправдано пращането на детето на ясла, ако не ти е абсолютно наложително да работиш.

# 18
  • Мнения: 46 534
Не съм имала дилема. Вкъщи до 3 г., освен ако обстоятелствата налагат нещо друго или родителите нямат желание да го гледат.

# 19
  • Мнения: 30 802
За да няма дилема, тия неща се мислят, решават и дори финансират още преди детето да се роди, а може и преди да се зачене- да има някаква визия как ще се гледат децата в това семейство. А не да се решава всичко в последния момент.

Интересно ми е това с "нямат желание да го гледат". Имаш задача- възрастен си- изпълняваш я по най-добрия начин. Смешно е да скатаваш, след като вече си станал родител, ама си разбрал, че детето няма копче за изключване. Викаш неволята, научаваш се, ставаш малко по-мъдър и така...

# 20
  • Мнения: 46 534
Ако няма друга алтернатива - да. Но ако има, защо не? Детегледачка, ясла, допустими варианти са.

За мисленето - по принцип е така, но има всякакви ситуации, примерно здравословни проблеми, които могат да гътнат всички планове за нула време. Освен това не всяка професия може да си позволи 3 г. почивка, едни хирург примерно едва ли ще го направи.

# 21
  • София
  • Мнения: 28 634
За да няма дилема, тия неща се мислят, решават и дори финансират още преди детето да се роди, а може и преди да се зачене- да има някаква визия как ще се гледат децата в това семейство. А не да се решава всичко в последния момент.

Скрит текст:
Интересно ми е това с "нямат желание да го гледат". Имаш задача- възрастен си- изпълняваш я по най-добрия начин. Смешно е да скатаваш, след като вече си станал родител, ама си разбрал, че детето няма копче за изключване. Викаш неволята, научаваш се, ставаш малко по-мъдър и така...

Отсече ССФ.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ако трябва предварително да финансираш 3 год стоене в къщи ще събираме пари по 20 год и като сме събрали достатъчно вече ще е късно за дете.  Joy Пък и не всичко човек може да предвиди предварително. Има неща, които не зависят от теб.

# 23
  • Мнения: 46 534
Защо 3, първата година нали си получаваш заплата?
Втората е малко, но стига за покриване на основното, т.е. остава само една.

# 24
  • Мнения: 1 792
Идеята ми е, че ако детето не харесва и градината, не само яслата, какво? Седем години да си стои човек вкъщи и да го гледа? На ММ майката го е направила това, аз не бих. Явно не е само до дете, и до родител е. И родителят е човек, нали?

# 25
  • Мнения: 15 042
Още преди бременността ми беше ясно, че детето ще е на ясла. Слава Богу, не ми мина котка път. Така че, уважаема Сирена, планираме и ние. Това, че нашите планове с различни от твоите, не ги прави грешни.
Че те някои деца и училището не обичат, но това не е повод да ги спрем и от училище, нали?

# 26
  • Мнения: 543
За да няма дилема, тия неща се мислят, решават и дори финансират още преди детето да се роди, а може и преди да се зачене- да има някаква визия как ще се гледат децата в това семейство.


Съгласна. Обаче го има и моментът "каква я мислехме, каква стана". Особено с първи деца, когато си нямаш реална представа какво е то да си родител, да отглеждаш и възпитаваш. Аз съм имала определена визия, а реалността ми я разби на пух и прах.

Пак се адаптираш, пак намираш решения, но не можеш да планираш живота по конец.

# 27
  • Мнения: 30 802
Раждаш още 1 или 2 и ги гледаш заедно, поне да си уплътниш времето.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 230
Пуснах сина си на ясла на 2 години с нежелание (адаптационния период ужасно ме плашеше) и известно чувство за вина. Тогава щях да ти кажа, че мястото на децата е до майките им поне до 3 годишна възраст.
Периода на адаптация продължи няколко месеца и имаше много мъчителни за мен моменти. Все пак се налагаше да се върна на работа и нямах особен избор.
8 месеца след тръгване на детето ми на ясла, не съжалявам. Мисля, че ако не бях принудена, нямаше да посмея да направя стъпката и да го пусна на ясла. Сега обаче виждам, че той има нужда от това разнообразие. Гледаме се вкъщи от празниците насам - болести, снегове и т.н. - аз не мога да му осигуря това разнообразие, социализация, различните модели на поведение и ситуации, с които да се учи да се псравя.
Все пак с едно уточнение - с мъжа ми и бабите правим всичко по силите си да не стои там по 10 часа на ден, всеки ден. 8 часа и половина най-много, когато може и по-малко + отсъства постоянно заради болести, време, отпуски и т.н. - т.е. по един или друг начин си взема и почивката от яслата, защото смятам, че само събота и неделя за малко дете са недостатъчни.

# 29
  • Мнения: 1 792
А, уплътняване на времето, казваш...
Добре че никой никога не е изтъкнал тази причина, поради която родителите ми са решили да ме има...иначе Sick направо си е гнусно това да е поводът.

Общи условия

Активация на акаунт