Морски свинчета (тема 6)

  • 51 247
  • 812
  •   1
Отговори
# 30
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
mariqivanova799 капризни са свинчовците  Laughing Ти каква точно храна даваш от ДМ? Имаше една за която бях питала по-назад  темата, специално за морски свинчовци, от нея ли даваш?

Аз пък сега имам малък проблем. Като взех Миси(Пуки) хората от които я взех ми дадоха някаква храна с която тя си хапваше с голям кеф. Казаха, че била насипна от близкия магазин. Храната свърши и взех Versele Laga Crispy Muesli Guinea Pigs с идеята, че тя така или иначе не ядеше шарените гранули в старата храна, та в тази която взех такива няма. Там обаче има едно тънки зелени гранулки от пресовано сено, които не иска да помирише, пък те не са малко. Сега се чудя дали да я мъча с гранулките или направо да сменям храната.Другите семенца си ги похапва с охота, ама те не са много.

Иначе си я награждавам с някои лакомства - парченце круша, морковче, целина, червена чушка, дръжките на магданоза от време на време, а вчера даже и пълнозърнест хляб, за хляба пощуря. Много ѝ се усладиха и овесените ядки, та ще взема малко такива да и пусна в храната. За зеле направо откача. Трябва да споделя, че предишното ми прасенце Мишка никога не бях виждала да се сгуши и заспи в мен, докато Миси даже и капризно си се намества, изтяга се и си подремва  в скута ми  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 150
Включвам се само да информирам - намерихме "виновника" за страха на Хари - все пак се оказа хлебарка, точно под къщата му. Сега все едно свиква отначало с къщата - бавно, стъпка по стъпка, шегуваме се, че страхът е причинил амнезия Simple Smile

SilverDream, как така даваш хляб и овесени ядки? Мислех, че са изцяло противопоказни за прасенцата. Аз затова и не купувам от т.нар. мюсли смески, където слагат семена. Караме си на сено и гранули, както и зеленчуци - основно магданоз, краставица (сега по-малко, или дълбоко я обелвам), пиперка, морков, ябълка. Иска му се нещо по-свежичко, както и на нас вече, но ... - ей я пролетта, скоро ще се "хванем за зелено". Може би ще му засея малко тревичка.

mariqivanova799, какво сено купуваш от ДМ? Търся си добро сено, че нашето еко-сено от Родопите свърши...

# 32
  • Мнения: 5 032
О, чудесно е, че Хари е вече по-добре и знаете какво е станало.

Наистина за свинчетата не се препоръчват каквито и да било зърнени храни, мюсли, семки, ядки, бобови, ленено семе, просо, пуканки, хляб, никаква захар, мед, фруктоза, никога млечни, никога храни от животински произход. Понеже немалко гризачи могат да ядат тези храни, те присъстват в повечето "лакомства" за гризачи на пазара, но не стават за свинчета.

Причината, поради която храни тип мюсли не се препоръчват, е именно защото свинчетата избягват пелетите от компресирано сено, а предпочитат калоричните и мазнички нещица - сушен морков, сух грах, корнфлейкс, пуканки и пр. Това е версията на МакДоналдс при свинчетата, не бива да е ежедневна храна. Има вече дори сериозни ветеринарни проучвания по темата, които доказват вредата от този тип храна.

В ДМ няма точно сено, а изсушени билки - микс от глухарче и невен. Те не заместват сеното, но пък ги смесвам с него, защото Рози много обича да рови със зурличка и да ги търси.

Ще ви снимам вкъщи разни видове сена.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
SilverDream,давам храната Dein Bestes,Menu fur Meerschweinchen ohne Zuckerzusatz,и двамата я хапват с удоволствие.За съжаление не знам как се слагат картинки и линкове,когато пиша от телефона,за да ти покажа коя е,но на нея са сложени три морски свинчета и пише,че е за морски свинчета,няма показани други гризачи.

# 34
  • Мнения: 5 032
За пръв път в България видях свинчета Теди или Рекс (знам, че породите са различни, но бяха малки бебета и не можах да различа коя от двете породи бяха):


Разликите са, че Рекс имат къдрави мустаци, а при Тедитата имат по кръгличка и сплесната муцунка и мънички, клепнали уши и нормални мустаци.

Чесно ви казвам, такива бонбони бяха  Heart Eyes Ех да имах място, време и финанси за цяло стадо.

Вчера Рози и Мая имаха спа ден - прическа за Мая, после и двамата маникюр и педикюр, накрая - баня. Мая изглежда сякаш нещо я е дъвкало, обаче не стои мирна.  Laughing

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Макарон,това сиво мишленце на снимката е много сладко,и аз ако имах време и пари бих взела и от тази порода.Колко струваше между другото едно такова бебе?

# 36
  • Мнения: 5 032
Колкото останалите струваха, май 25-30-35 лв. Не питах за цена, защото малко ми трябва да си прибера още някое прасенце вкъщи. Laughing Много съжалявам, че забравих да ги снимам, обаче бях заета да ги гледам влюбено и да точа лиги пред витрината. Вече ги няма, явно хората бързо са ги отнесли. Честна дума, разтапящо сладки бяха.

Свинчетата за съжаление са евтини, скъпото е после - клетка, храна, постелка, ветеринар. И за съжаление е по-лесно да смениш прасенцето с друго, отколкото да се погрижиш за първото. Аз много искам свинчетата да се продават колкото, примерно, породисто куче. Mr. Green Ама няма как да стане, уви.

Вие какво направихте с вашите двама другари? Успя ли да ги събереш в една клетка, или Пуци още е войнствено настроен?

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Хаха,Пуци изобщо не си харесва другарчето и ще си живеят в отделни клетки.Пробвах да допра една до друга клетките и Пуци по цял ден тракаше със зъби и издаваше едно пронизително "Крррр"
Да не говорим,че когато изобщо лягаше,си лягаше върху купичката с храната.

# 38
  • Мнения: 5 032
Хаха,Пуци изобщо не си харесва другарчето и ще си живеят в отделни клетки.Пробвах да допра една до друга клетките и Пуци по цял ден тракаше със зъби и издаваше едно пронизително "Крррр"
Да не говорим,че когато изобщо лягаше,си лягаше върху купичката с храната.

Явно е много териториален. Laughing Тогава явно само дистанционно другаруване е опция.

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Да,така е.Единственото,с което е съгласен ,е да квичи в един глас заедно с Квики,за да си проси морков или нещо друго от пресните храни.За това писукане или се наговарят с Квики ,или го прави от страх да не би да не го забележа и да не му дам лакомство.В интерес на истината Пуци е по-търпеливото свинче и никога не започва пръв да писука.Но обади ли се Квики ,веднага започва да се надвиква с него.Циркът е пълен.

# 40
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Хаха,Пуци изобщо не си харесва другарчето и ще си живеят в отделни клетки.Пробвах да допра една до друга клетките и Пуци по цял ден тракаше със зъби и издаваше едно пронизително "Крррр"
Да не говорим,че когато изобщо лягаше,си лягаше върху купичката с храната.

Моята хубавица Беки ги прави същите неща.
Беше с начупени крака (историята я има в предните теми), но поради големият си апетит  Laughing стана по-едричка от другото и откакто вече нищо не я боли започна да командори.
Трака със зъби, върти крачеталото, бута се и надава вой като замаяна.
Мислех да ги разделя - да продам другото, защото нямам възможност да осигурявам повече пространство, обаче  като ги изкарам на разходка започват да се търсят едно друго и да се гушкат.
Мина вече доста време откак са заедно и  доста ще тъгуват ако ги разделя.
За сега споровете са единични за това си трая.
Не знам дали има значение, но гледам да не показвам пристрастие.
Каквото давам на едната, такова и на другата паралелно, за да не създавам условия за борба.
Все още не мога да се преборя със себе си и да ги пускам свободно да щъкат из къщи. Някак ми идва в повече това безобразно и безспирно облекчаване.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 41
  • Мнения: 5 032
Не ги разделяй, освен ако няма сериозен проблем - свинчетата са темпераментни същества, особено когато са в тийн период, но им е по-добре заедно. Аз се чувствам много виновна, че 15 години съм гледала свинчета по сами, виждам Рози и Мая колко са щастливи заедно. Трябва си другарче, та дори и да има с кого да се поскараш - в рамките на 5 минути са се сдобрили и се търсят да се гушкат. Каква ви е клетката? 

Виж тук дали тази статия ще ти е полезна:
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/sow-behaviour.38561/

Не знам две женски как се държат, когато са сами, но Мая може да е нетърпима, когато се разгони. Не му завиждам на Рози понякога. Надявам се като мине тийн периодът, да попрестане. Вчера я гледах как го приклещи в ъгъла и с отработено движение се напъха под него на заден ход, та спешно трябваше да им набера трева, за да я разсея с нещо.  Crazy

# 42
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
хехе като ви чета и ми пълните душата с морска любов  Mr. Green Прииска ми се и на мен още едно прасенце да прави компания на Миси.

Иначе ние минахме още едно обезпаразитяване и вече не се чеше толкова. Взех ѝ дървени клонки да си гризка и направо пощуря по тях. Много е сладка и любвеобвилна, но ми се ще да си има другарче. Аз се отказах да я пускам безразборно да си обикаля вкъщо откакто намерох прегризан кабел. Мен също ме смущава безразборното облекачаване под път и над път ама затова съм ѝ обособила 2кв.м, постлани с поларче, което скоро може и да се разпадне от пране.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 62
Не ги разделяй, освен ако няма сериозен проблем - свинчетата са темпераментни същества, особено когато са в тийн период, но им е по-добре заедно. Аз се чувствам много виновна, че 15 години съм гледала свинчета по сами, виждам Рози и Мая колко са щастливи заедно. Трябва си другарче, та дори и да има с кого да се поскараш - в рамките на 5 минути са се сдобрили и се търсят да се гушкат. Каква ви е клетката? 

Виж тук дали тази статия ще ти е полезна:
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/sow-behaviour.38561/

Не знам две женски как се държат, когато са сами, но Мая може да е нетърпима, когато се разгони. Не му завиждам на Рози понякога. Надявам се като мине тийн периодът, да попрестане. Вчера я гледах как го приклещи в ъгъла и с отработено движение се напъха под него на заден ход, та спешно трябваше да им набера трева, за да я разсея с нещо.  Crazy
 
   Joy Joy Последното беше развеселяващо.
Аз искам да ви попитам нещо: Какъв шампоан е подходящ за къпане на прасенцата.Мишел от както я имам не ми се е налагало да я къпя,но малкия има крещяща нужда от баня (само да се постопли).

# 44
  • Мнения: 5 032
Ох, и аз се смях, ама на Рози не му беше никак смешно.  Laughing

Има си шампоани за малки бозайници. В България съм виждала ето този на Беафар за под 10 лв:
Скрит текст:
Аз им взимам от Амазон този:
Скрит текст:

Първоначално го взех заради цената (3-4 лв), после ми хареса, че не им дразни кожата, козината става мека и мирише приятно на лайка и билки.

Между другото, в немския Амазон попаднах на оферта за Snuggle Safe heat pad по 11.78 евро. Много са удобни за зимата и тази оферта е добра - нашите подложки ги купих за 15 паунда.

Рози и Мая имат всеки по една ягодка:
Скрит текст:

На дъното на ягодката слагам затоплящата подложка, а върху нея нещо мекичко. Температурата на помещението, в което са, поддържах около 20 градуса, но бях спокойна, че ако им стане хладно, имат къде да се сгушат.

И три други хубави оферти от амазонските намаления:
Kerbl клетка 120 на 60, 33  евро, за 1 или 2 прасенца.
Kerbl ограждение за игра, 13  евро, 177 на 72, за много прасенца.
Little Friends клетка 100 на 100, 47  mdwkod, за 1 или 2 прасенца.

Последна редакция: вт, 14 фев 2017, 21:02 от Макарон

Общи условия

Активация на акаунт