Морски свинчета (тема 6)

  • 51 245
  • 812
  •   1
Отговори
# 45
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Angel^Wings,ще прочета непременно историята за твоето свинче.Моят Пуци,този войнственият,също има дефект на предните крачета.Носих го в началото да го погледне ветеринар,каза ми вроден дефект или травма някаква.Мен ме беше страх да не е някаква опасно заболяване,за щастие си е жив и здрав.Колкото е лош с другото свинче,толкова е добър с нас.Сега вече е спрял изобщо да се плаши и сам идва да се гушка в мен и детето.

# 46
  • Мнения: X
Дано някой прочете... Роджър.. кастриран е в началото на декеври 2016, сега забелязах подуване в областта на гениталиите, твърдо около 1 см и половина, не е болезнено, прасенцето се храни, леко е омърлушен. Преди два дни го нямаше със сигурност защото рязах нокти и щях да забележа.


Ясно е че на лекар, въпроса е дали веднага да хуквам към ЦКВ и какво изобщо могат да направят дежурните. Някакъв абцес вероятно, и аз не знам какво, от паника не мога да мисля трезво.

Дали имам време да изчакам до сутринта и да поискам спешен преглед колкото се може по бързо... Колко бързо се развиват подобни усложнения при свичетата, да не е късно утре... Господи .. миличкият ми..

Макарон дано си на линия...

Звъннах в ЦКВ, казаха  че щом се храни по добре утре да го  заведа, сега няма специлист..

Последна редакция: нд, 19 фев 2017, 21:17 от Анонимен

# 47
  • Мнения: 5 032
Тъкмо се прибирам.

Щом е добре и се храни, вероятно е абсцес. Случват се, Рози вероятно също имаше, макар че чак 5 месеца след операцията и не знам дали е усложнение от нея, или случайност.

Заведи го утре сутрин, д-р Георгиева ще е на смяна и ще го види. Щом се храни и ходи до тоалетна, вероятно е точно абсцес. С абсцеси спокойно си живеят месеци. Ако беше херния, няма как да не разбереш, че има нещо сериозно.

За абсцесите - при свинчетата и зайците гнойта е много гъста, поради което аз държах да го цепнат и да изрежат абсцеса, вместо само да изтеглят гнойта и да се надяват на антибиотика. При Рози се случи покрай Великден, следваха почивни дни, всички гризачови лекари щяха да са отпуск и аз не исках той да тръгне да ми умира от сепсис точно тогава и да няма къде да го заведа. Бяха оставили отворче за дренаж, което зарастна на втория ден при Рози, въпреки моите упорити опити да го разтварям при всяка промивка. При Рози обаче бяха минали 5 месеца след предишната пълна упойка и не се тревожех, че е твърде често. При Роджър д-р Георгиева ще прецени как е най-добре.

Предписаха ми еритромицин като антибиотик, аз на своя глава (не съвсем на своя глава, де, близка приятелка е ветеринар, прави докторантура в Англия и изследва в момента именно абсцеси при гризачите) давах голяма доза азитромицин, бебешки. Азитромицинът се ползва основно за дентални абсцеси и абсцеси в костите, където операция е невъзможна или много рискова. Всъщност е единственият антибиотик, който може да проникне в тяхната гъста гной. Ще разгледам и ще ти пусна какви мейли съм си разменяла с приятелката ми, тя ми беше пратила някакви сканирани учебници нейни за фармакокинетичните свойства на азитромицина - ти може да успееш да вникнеш в тях, аз само приложих съветите й. За седмица абсцесът го нямаше, Рози беше съвсем наред, освен по време на неприятните промивки.

Освен азитромицин, правих промивки два пъти дневно с хибискръб (вземи си от аптеката, ЦВК го продават на цена 5 лв за милилитър, което е абсурдно) и мазах с едно кремче, което Как' Сийка препоръча. След малко ще напиша повече инфо за това кое в какви дози съм давала аз, за да се консултираш с лекарите утре.

Редактирам, за да опиша по-структурирано как точно третирах Рози:

1. Антибиотик суфамед (активно вещество азитромицин), 200 mg/5ml прах за перорална суспензия. След направата на суспензията, тя остава годна 10 дни при съхранение в хладилник, разклаща се, преди да се даде. Тогава той тежеше малко над 1 кг и давах 0.5 мл два пъти дневно. Дозата е максималната, но я понесе добре и нямаше диария.

2. Промивки с хибискръб. Обливах го щедро със спринцовката, даже оставях пластмасовата част на игла (самата игла беше махната), за да бъде дупката малка и съответно струята да е по-силна. Със спринцовката пръсках вътре в дренажа и оттам излизаше гной. Идеята на обливането и дренажа е абсцесът да зарастне отвътре навън. Аз не успях да попреча на дренажа да зарастне преждевременно, но за щастие азитромицинът си свърши работата

3. След всяка промивка мажех с антибиотичен крем с неомицин и бацитрацин. Има подобни антибиотични кремове и в хуманните, и във ветеринарните аптеки. Добре е да няма стероиди. Мажех много малко, така че да попие, защото бацитрацинът е токсичен при поглъщане. Ако Роджър се ближе там, по-добре не мажи с това, хибискръб и антибиотик през устата ще ти свършат работа.

Рози много добре понесе самата кастрация, беше свеж, на крака и гладен два часа след нея. След абсцеса беше друга бира - почти 12 часа минаха, докато пожелае да се храни сам, беше сънлив, бяха му сложили трамадол малко за първите промивки, раната беше двойно по-голяма от преди и не напълно зашита. Абе, неприятно беше. Стискам палци и ми пиши на ЛС, ако имаш нужда от нещо.

Последна редакция: нд, 19 фев 2017, 21:59 от Макарон

# 48
  • Мнения: X
Много благодаря за бързия отговор .. малко се поуспокоих .. дано да минем и през това с него успешно

# 49
  • Мнения: 5 032
Всички вкъщи стискаме палци на Роджър.  Hug

Много стресиращ период беше при нас, но истината е, че мина бързо и без дълготрайни последствия, просто беше много неприятно, най-вече за Рози.

Успех утре на прегледа и ако намериш време, пиши как е минало.

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
И аз стискам палци на Роджър.За огромно неудоволствие на моите свинчета ги прегледах сантиметър по сантиметър и за мое щастие нямат за сега абцеси.Ще ги преглеждам често,явно тези животинки са предразположени към такива неща.

# 51
  • Мнения: X
Ходихме с Роджъра в ЦВК, за съжаление не сутринта, а късния следобяд поради работни и мои здравословни причини.
Резултатът е:
1. Роджър доста е отслабнал, вече не крушовиден, тежи 1кг и 180 грама, което е 150 грама надолу отпреди кастрацията, казаха че е добре, изглежда добре, в норма и вече не е дебел.
2. Зъбите са добре изпилени, равни и без проблеми, той се храни нормално, трябва да пие повече вода.
В тази връзка някакви идеи как да я направя по привлекателна за прасенцата? Слагам във водата C-vit на Versele-Laga профилактично но това не ги впечатлява особено прасенцата.  В ЦВК казаха да слагам няколко капки оцет ?! Ще пробвам разбира се.
3. Не препоръчаха да се реже абсеца или да се изтегля, дадоха антибиотик enrofloxacin 0.24 мл на 12 часа. Предвид възрастта на свинчето и възможността за повторна възпаление казаха, че предпочитат да не го режат, а да пробваме абцеса да намалее и да се капсулира. Ултразвукът е показал гной и течност, след една седмица ще отидем пак за да видим какво се случва.
За сега това ми звучи разумно, аз също се притеснявам от повторна операция, не само поради горните причини а и защото на мене ми предстои влизане в болница и вероятно няма да мога за два три дни да съм с него и да извършвам всички дейности по промивки и прочие. Дано само да не остане едно огнище в него което да тръгне отново Sad. Ще видим .

Роджър вече е в къщи при бялата фурия Юки. Тя изглежда невероятно, нищо общо с предишното свито прасенце, дебеличка, крушовидна... май хапва повече, но но за сега нека яде трябва и време да свикне че храна има и ще има. Разкошна гъста бяла козинка, блестящи очички, разперени гъсти мустаци, попкорнва след всяко почистване на ограждението, т.е. всеки ден Simple Smile.

Роджър ми се струва че малко тъгува за хората и му липсва това да дреме по половин един час на шията ми, или на краката ми, но когато ги извадя и той се приобщи тя изглежда толкова неориентирано-загубена без него, а ако ги гушна двамата, Роджър ревнува и се дразни и я погризва за да се махне тя...
Гушкаме се пак разбира се, но основно гледам те двамата да си общуват.
Имат си клуб за семейни дебати със сбирки, които се провеждат нощем, така че при мен отново е шумно, но знам че дискусиите не целят и аз да взема участие, а са насочени към кой в коя къща ще лежи от коя купчина сено ще яде и такива изключително важни мишешки въпроси, които трябва да се преразглеждат на всеки 1-2 часа.

Макарон, много ти благодаря за постовете, разпечатала съм съм насоките и имам готовност ако се наложи да ги приложа, не знам с какво се занимаваш, но обмисли кариерно развитие по въпросите на морските свинчета, много точно и на място се включваш, за което благодаря още веднъж!
 

# 52
  • Мнения: 5 032
Ох, цял ден надничам в темата за новини  Laughing

Нищо общо нямам с ветеринарната медицина, родентологията или дори с точните науки, така че искрено се надявам да не съм заблудила някого, че раздавам професионални съвети.

Ще стискам палци и на Роджър, и на теб да се оправяте бързо след тези здравословни проблеми.   Hug

ПС - предписали са му сериозна доза енрофлоксацин, което е добре, т.е. има шанс да стигне до гнойта и да го излекува. Следи обаче за диария - при първия признак за меки изпражнения, аз бих спряла всички зеленчуци и бих давала някакъв бебешки пробиотик 1 час преди или след даване на антибиотика. Аз имам в запас прахче Био Култ, защото е евтинко и с добър състав, както и е на сашета, та не се тревожа за годността му след отваряне.

За водата - Рози и Мая пропиха повече вода, откакто им купих стъклени поилки. Мисля, че е защото ги чистя по-добре (изварявам ги понякога) и водата е по-приятна на вкус. Пият с густо и желание, особено Мая, която до преди това не беше ползвала поилка въобще. C Vit предните ми две свинчета пиха, тези двете не са близвали. Не съм убедена, че има каквато и да било полза от него. Д-р Миланова и на мен ми е казвала да капвам оцет, защото бил и пробиотик, но не съм пробвала. Иначе свинчетата харесват киселичко, витамин С разтворен с вода е голям хит.

Много е весело да се чете за приключенията на Юки и Роджър. Мая също е диваче и не обича много да се гушка, освен понякога, когато се е натичала, нахранила, не и се ходи до тоалетната и е уморена. Тогава идва при мен да дремне, но е рядкост. Основно Рози дреме под брадичката ми, докато Мая търчи по леглото до нас. Може при вас това да е печеливша комбинация.

# 53
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432


Беки ви пожелава един слънчев топъл и спокоен ден!!
А на Роджър желаем бързо възрановяване!  Praynig

Праските у дома се биха, биха, па се кротнаха......Мисля, че е било от хормоните, защото една седмица бяха много странни  Laughing
Започваха да вървят едно бавно и разтяжно, душеха си дупетата и издават един такъв "кърррр"-кащ звук..... hahaha
Сега вече само храна им е в главата!  Joy Joy Joy

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 723
Привет на всички в групата!
С интерес прегледах предишната и тази теми, но не открих информацията, която ми трябва.
Малко предисловие: имаме едногодишно свинче - Рошла, която взе да става доста тъжна, мързелива, да се залежава и преди два месеца и взехме приятелка. Много бързо и лесно свикнаха една с друга. Старата ни свинка живна, ближеше малката по главата и прочие - много мила картинка.
След седмица Рошла започна да ухажва новото свинче  - движеше се бавно и протяжно с прилепени към пода гърди и вирнато дупе, което поклащаше + "къррр" - кащия звук, както го наричате. Притесних се, че може да сме си отглеждали Рошльо, а не Рошла и заведох двете свинчета при ветеринар. Казаха ми, че и двете са женски и се поуспокоих.  НО малкото свинче /децата я кръстиха Луси-Пух/, започна бързо да наедрява и преди 20-ина дни усетих, че коремчето ѝ мърда - явно чакаше бебета. Преди няколко дена ги разделих, защото бременното ни свинче стана агресивно към другото.
 Тревожех се дали мъника ще оцелее и ще успее ли да роди бебоците предвид това, че е само на 4 месеца. Но от вчера си имаме четири бебета, а мама изглежда жизнена, хапва си добре и кърми бебетата Heart Eyes
А сега питанията:

Снощи внимателно смених талаша, защото имаше кръв и предполагам плацентите, но тази сутрин по новия талаш пак имаше кръв -не много - на 3-4 места изцапани трици с ярка кръв. Това тревожно ли е?

Имаме свинчето точно от 60 дена, а четох, че бремеността трае 64-72 дена. Та се чудя възможно ли е при по-млади прасенца бременността да е под 60 дена? ...Или е била бременна още като сме я взели?

Рошла /старото ни прасенце, за което се съмнявах, че е мъжко/ е черно с оранжеви петна, а окраската на Луси Пух е в много светло сиво и кремаво. Всички бебета са бели с малко черно. Възможно ли е окраската на бебетата да не прилича на нито един от родителите?

Чета много противоречиви съвети за хранене на кърмещи свинчета - моля, тези от вас, които имат опит да споделят, нужно ли е менюто да включвам кисело и прясно мляко?

Другата седмица ще водя старото ни свинче при друг ветеринар, за да проверим още веднъж пола, защото ако се окаже, че не е женско ще ми е доста сложно  Confused  Ако все пак е женско, след колко време мога да я върна при майката и бебетата?
Предварително благодаря на всички, които ще споделят опит и мнение!

# 55
  • Мнения: 5 032
Нямам опит, обаче ще прочета и ще питам и ще ти пиша. Със сигурност не давай мляко под никаква форма, нито на майката, нито на бебетата.

На първо четене, ако кървенето продължава повече от 24 часа, бих завела майката на лекар. Логиката ми е, че в природата те бързо изяждат плацентата и облизват малките, защото миризмата на кръв привлича хищници. Едва ли е нормално да има кървене...

Много съжалявам за ситуацията, в която сте се намерили с цели 6 броя прасенца, вместо 2. Дано да са ви живи и здрави всички.

Ако ползваш английски, долните статии може да са ти полезни. Аз ще резюмирам съдържанието им по-късно, в случай, че ти или някой друг само четящ потребител има нужда от превод:
Скрит текст:
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/pregnancy-guide.109375/ - Бременност
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/labor-and-birth.109382/ - Раждане
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/pregnancy-and-nursing-diet.109377/ - диетата на бременното и кърмещо свинче
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/after-birth-and-baby-care.109389/ - грижа след раждането за малките прасенца и майката
http://www.guinealynx.info/reproduction.html - Бременност
http://www.guinealynx.info/labor.html - Раждане

Ето какво пише при бърз преглед в Интернет:
It is not uncommon for sows to bleed a little bit during the first 24 hours after giving birth. However, any bleeding that is a constant or repeated trickle especially of fresh blood and amounts to more than a teaspoon full needs to be seen by a vet as soon as possible.

Не е необичайно свинчето да кърви малко през първите 24 часа след раждането. Кървене, което е постоянно, особено във вид на свежа червена кръв и с общо количество повече от чаена лъжичка, трябва да се проследи от лекар възможно най-бързо.

Свинчетата може да страдат от прееклампсия, която при тях може да се прояви до две седмици след раждането и основните симптоми включват липса на апетит, отпадналост и сладникава кетонна миризма от свинчето. По-късно се наблюдава повишено слюноотделяне и мускулни спазми. Това го пиша не защото има общо с въпроса ти или кървенето, а просто нещо, за което да се следи.

Също е хубаво да се следи за подутини, зачервяване и гноен секрет около външните полови органи на прасенцето, защото пиометрата е възможно усложнение от раждането. Понякога може да се получи и маточен пролапс.

Така, както описваш украската на Рошла и Луси-Пух (много ми харесва името), едва ли бебетата са на Рошла. Генетиката не ми е силна страна и сигурно може да се прояви някой рецесивен ген, но чак пък четири от четири свинчета да са бели с черничко ми се струва невъзможно. Ако все пак имаш съмнения, виж тук за снимки на мъжки и женски свинчета: http://www.guinealynx.info/sexing.html Ако искаш, може и да пуснеш снимки тук на Рошла, при възрастно морско свинче лесно може да се определи пола и по снимка.

Рошла, доколкото чета, може да бъде върната още веднага при майката и бебетата, ако се разбират добре. Пише, че майката може да е агресивна към другите свинчета малко преди и малко след раждането, но бързо се успокоявала, ако преди двете свинчета са били в добри отношения.

За майката и бебетата най-добре може да се погрижиш като им даваш много, много сено, да даваш малко сено от люцерна като добавка, помалко свежа храна и гранули с люцерна - Беафар Кавиа Нейчър гранулите имат добро съдържание на протеин и калций, Кавиа Къмплийт на Верселе Лага също са подходящи.

На последно място - ако можеш, смили се над нас и ни пусни снимки на бебетата. Stuck Out Tongue Малко неща са по-очарователни от свинско бебе.

EDIT: нямам личен опит с бременно или раждащо свинче, цялата информация е взета от интернет, но от сайтове с добра репутация.

EDIT 2: Зачетох се в учебниците, които имам. Гестационниятпериод на свинчетата е между 59 и 74 дни и зависи от възрастта на майката и броя бебета. При четири свинчета, средният гестационен период е 68.2 дни:


Освен това, първата бременнот при младо свинче обикновено е по-дълга. Така че вероятността Рошла да е Рошльо е много малка.

Последна редакция: пт, 24 фев 2017, 18:25 от Макарон

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Може ли снимка на бебетата?Дано майката е добре и да спре бързо кървенето.
Когато тръгнеш да подаряваш малките внимавай,четох,че някои хора ги вземат за да си хранят змиите.Увери се,че хората искат свинче,за да го обичат и да се грижат за него.

# 57
  • Мнения: 5 032
Увери се,че хората искат свинче,за да го обичат и да се грижат за него.
Мда... Уф, настръхва ми косата. Не, че не знам, че такива неща стават в природата, но ... м***а му, така в терариума при питона свинчето няма никакъв шанс. В природата поне може да опита да избяга, да се скрие.

Иначе собствениците на змии купуват и от зоомагазините с такава цел, те не са толкова скъпи, уви. Аз затова искам да ги изкупя всичките, обаче няма как. Мечтая си за момента, в който ще струват поне колкото чинчила.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 723
Макарон, безкрайно благодаря за бързия и изчерпателен отговор!  Hug
И аз четох, че изяждат плацентите, но Луси-Пух беше изяла само едната, другите три снощи ги изхвърлих като почиствах клетката.
За пиометра не бях чела нищо. Сега прегледах статии на английски и руски, но не открих никакви подходящи снимки, за да знам, за какво точно да следя.
Иначе кървенето е спряло изцяло  - няма нови зацапвания от сутринта досега, има съвсем лек оток  - изглежда като тънък пръстен около входа на влагалището. Като я гушнах, за да я разгледам,  изглежда не я болеше и беше спокойна. Хапва свежа храна и гранули, но сеното и люцерната не ги е докоснала цял ден.  Относно гранулите - давам им Кавиа Нейчър, това ми препоръчаха в магазина и понеже ги ядат с удоволствие, не съм ги сменяла.  
Тази вечер направих малко снимки, но не знам как да ги кача тук. Ако искаш, дай ми мейл /на ЛС/ и ще ти изпратя да ги видиш. Наистина са много, много мила гледка. В момента, в който Луси-Пух тръгне нанякъде, четири малки топки започват да пищят и да се щурат.  Heart Eyes
Днес говорих с дамата, от която купихме Луси-Пух и смятах да ги подаря на магазина. Идеята ми беше точно, че от терариум не биха дали 20 лв за за една шепа месо, но явно не съм наясно ...
Как да им намеря грижовни стопани?

# 59
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ще пиша на лични,наистина много искам да ги видя.Ако хората си ги купят от магазин може би ще ги вземат за отглеждане,аз имах предвид,че от обяви "подарявам" някои хора си намират храна за змиите.Мисля,че е добра идея да ги дадеш в магазина.През лятото едни хора от нашия блок търсеха някой,който иска пинчер,бяха готови да подарят мъника,но никой не го искаше горкото.Накрая го дадоха в магазин и още на другия ден кученцето си намери стопани.
Дано и твоите мъници имат късмет.
Ужасно много искам да имам бебета морски свинчета,но точно защото няма къде да ги дам ,не купувам женска(моите са мъжки).

Общи условия

Активация на акаунт