Имат ли 10-годишните ви деца домашни задължения и какви са те?

  • 31 051
  • 245
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 3 480

Оле ужас  Shocked
Ти сериозно ли  Laughing

Абсолютно. Ако не прочете какво пише. Магданозът, който аз купувам е къдрав и наистина прилича на кориандър. Иначе исках да готвя зеле и яденето няма как да стане с айсберг.
Е, жената, която гледа децата ми сложи млади нарциси в хладилника пролетта. Понеже бяха само пъпки, в найлоново пликче, кой ти чете етикетите, помислила ги за зеленчук ...

# 196
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Мда, някои от мъжете (не само българските) не познават повече от 5 зеленчука и плодове ...Моят мм бърка магданоз с кориандър и айсберг с китайско зеле ...
Според мен повечето са така. Моят не различава копър от магданоз, пресен лук от пресен чесън, кайсии от праскови.... Всички отенъци на розово и оранжево все са "розово", бърка синьо и зелено...  Joy

# 197
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Бъзиках се,драма от това не правя.
И тъй като обичам да пазарувам,него го вземам само да ми носи торбите.Та не ми е толкоз страшно да обърка магданоз с кориандър Simple Smile

# 198
  • Мнения: 46 516
Човек винаги може да се научи, стига да има желание, но понеже майките и жените им са снизходителни, защото, нали, то е нормално мъжете да са по-зле от бебета, не е нужно  Mr. Green

Е, жената, която гледа децата ми сложи млади нарциси в хладилника пролетта. Понеже бяха само пъпки, в найлоново пликче, кой ти чете етикетите, помислила ги за зеленчук ...
Joy

Шегата настрана, нямат връзка тези неща с пола, на мен на каса в магазин ми се е случвало касиерката да не може да различи лук и чесън, седи и се чуди кое да маркира  Mr. Green а беше жена на възраст, не някое младо момиче.

Затова - включете и това към задълженията на децата си, под формата на игра кое кое е, да не се червят някой ден  Simple Smile

# 199
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
включете и двойката копър - анасон  Peace ако не искате да ядете таратор с аромат на мастика  Mr. Green

# 200
  • Мнения: 3 480
включете и двойката копър - анасон  Peace ако не искате да ядете таратор с аромат на мастика  Mr. Green
hahaha
 много е вярно това!

# 201
  • Мнения: X
4/5 годишни?
Сори, ама това и аз не го правя всичкото Simple Smile 
Не това е най-страшното, а че като гледам уменията на 4-5 г. си правя извод, че повечето български мъже явно са застинали в развитието си някъде на около  2-3 г. hahaha
Абсолютно.
Ако децата се учат да могат и да знаят всичко няма да са безпомощни на лагери, когато са сами или когато станат гимназисти в друг град/студенти в друга държава.
духи_пухи, има много работа още.

Даже не мога да измисля кое е това още, сериозно.
Чисти, мие чинии, оправя миялната, прането, събира дрехите. чорапите, хвърля боклука, маха-слага масата, чисти мивката в банята, полива цветята, мие прозорци..

4/5 годишни?
Сори, ама това и аз не го правя всичкото Simple Smile

Само за готвенето нямаше нищо писано, ама това не го слагам много към домакинстването..


Да си подрежда стаята;  да сортира играчките по признак, да си подготвя дрехите за деня;  да си измие плод и да го нареже с детски нож; да ползва прибори без помощ с нарязването на месото; да си мие обувките от калта и да ги избърше с мека гъбичка с гланц; да изчаква ред и да проявява инициатива за помощ; да си от-сервира/сервира; да си налива чаша вода/мляко/сок от кана; да подсушава мивката след ползване;  да си подрежда обувки/раница/яке/ръкавици/шал/шапка на закачалки и рафтове; да си оправя леглото и сменя спално бельо; да забърсва себе си и масата след рисуване/апликиране; да се грижи за вещите си( на 4-5 години това се очаква от всички деца, защото тръгват на у-ще в чужбина); да си  слага хартия на тоалетната чиния на публични места преди сядане и да се забърсва сам/а; да си носи сам храната от плот до масата за хранене след като си сипе от общата храна и занесе табличката си с напитка и храна до масата; да мете пода с малка метла и да събере трохите и да ги изхвърли в коша; да сортира боклука; да си носи чантата за тренировки/у-ще; да извървява без проблем 1.5км (разстоянието до у-ще); да си сменя дрехите сам/а и т.н.

Това са общи изисквания към деца на 4-5 години.



# 202
  • Мнения: 46 516
Абсолютно.
Ако децата се учат да могат и да знаят всичко няма да са безпомощни на лагери, когато са сами или когато станат гимназисти в друг град/студенти в друга държава.
Доста добре се оправят по мои наблюдения Peace

# 203
  • Мнения: X
Абсолютно.
Ако децата се учат да могат и да знаят всичко няма да са безпомощни на лагери, когато са сами или когато станат гимназисти в друг град/студенти в друга държава.
Доста добре се оправят по мои наблюдения Peace
А по мои наблюдения са все по-обгрижвани и все по-несамостоятелни.  Peace

# 204
  • Мнения: 3 480

Да си подрежда стаята;  да сортира играчките по признак, да си подготвя дрехите за деня;  да си измие плод и да го нареже с детски нож; да ползва прибори без помощ с нарязването на месото; да си мие обувките от калта и да ги избърше с мека гъбичка с гланц; да изчаква ред и да проявява инициатива за помощ; да си от-сервира/сервира; да си налива чаша вода/мляко/сок от кана; да подсушава мивката след ползване;  да си подрежда обувки/раница/яке/ръкавици/шал/шапка на закачалки и рафтове; да си оправя леглото и сменя спално бельо; да забърсва себе си и масата след рисуване/апликиране; да се грижи за вещите си( на 4-5 години това се очаква от всички деца, защото тръгват на у-ще в чужбина); да си  слага хартия на тоалетната чиния на публични места преди сядане и да се забърсва сам/а; да си носи сам храната от плот до масата за хранене след като си сипе от общата храна и занесе табличката си с напитка и храна до масата; да мете пода с малка метла и да събере трохите и да ги изхвърли в коша; да сортира боклука; да си носи чантата за тренировки/у-ще; да извървява без проблем 1.5км (разстоянието до у-ще); да си сменя дрехите сам/а и т.н.

Това са общи изисквания към деца на 4-5 години.



В коя държава? Ние сме в Англия и няма такива изисквания за нашите.

# 205
  • Мнения: 46 516
А по мои наблюдения са все по-обгрижвани и все по-несамостоятелни.  Peace
Е, поне в едно нещо да ви "бием"...
Тук масово децата са сами след 2 клас, и навън, и вътре, всичко сами. Изключения са родители, които не работят, няма и много с баби в големите градове.

Скрит текст:
Аз работя от вкъщи, но умишлено не се намесвам в нищо, все едно ме няма, освен да дам задачи, много е хубаво да имаш голямо дете Whistling От 8-годишна сама ходи на училище, извънкласни, разходки в рамките на 3 км (това от 11-12 г.), тази година и с метрото до други краища на града, на лекар също (за профилактичен, бележка и подобни поводи). 99% от приятелите й са така, справят се без никакви проблеми   Peace

# 206
  • Мнения: X

Да си подрежда стаята;  да сортира играчките по признак, да си подготвя дрехите за деня;  да си измие плод и да го нареже с детски нож; да ползва прибори без помощ с нарязването на месото; да си мие обувките от калта и да ги избърше с мека гъбичка с гланц; да изчаква ред и да проявява инициатива за помощ; да си от-сервира/сервира; да си налива чаша вода/мляко/сок от кана; да подсушава мивката след ползване;  да си подрежда обувки/раница/яке/ръкавици/шал/шапка на закачалки и рафтове; да си оправя леглото и сменя спално бельо; да забърсва себе си и масата след рисуване/апликиране; да се грижи за вещите си( на 4-5 години това се очаква от всички деца, защото тръгват на у-ще в чужбина); да си  слага хартия на тоалетната чиния на публични места преди сядане и да се забърсва сам/а; да си носи сам храната от плот до масата за хранене след като си сипе от общата храна и занесе табличката си с напитка и храна до масата; да мете пода с малка метла и да събере трохите и да ги изхвърли в коша; да сортира боклука; да си носи чантата за тренировки/у-ще; да извървява без проблем 1.5км (разстоянието до у-ще); да си сменя дрехите сам/а и т.н.

Това са общи изисквания към деца на 4-5 години.



В коя държава? Ние сме в Англия и няма такива изисквания за нашите.

Именно в Англия бяха тези изисквания за Reception class.
НСЧ, моля те не бъркай самостоятелност с неглижираност.
Не говоря за това.
Тук децата не живеят с мама и тате до 40 годишни и не се очаква жената да прави всичко покрай дома и децата.  Peace

# 207
  • Мнения: 46 516
В никакъв случай не бъркам. Всъщност са доста по в час с живота на децата си от нашите едно време.

# 208
  • Варна
  • Мнения: 10 493

НСЧ, моля те не бъркай самостоятелност с неглижираност.
Не говоря за това.
Тук децата не живеят с мама и тате до 40 годишни и не се очаква жената да прави всичко покрай дома и децата.  Peace

Аз като оставям сина ми сам да ходи на училище и се връща сам,5-ти клас е,неглижирам ли го?

# 209
  • Мнения: 3 480
Не се сърди човече, тук по закон е дете под 12г. е незаконно да се оставя без възрастен човек. Разстоянията са по-големи и хората не се познават, отвличат деца има и разни банди в някои райони, мс от 12г. почна сам да ходи на училище, от тази година, училището е на 45 мин. Малката е на 10, но ме е страх да я пусна сама. Говорили си с приятелката и, която ни е съседче от догодина да ходят заедно, но онзи ден пратиха писмо от училището, че някакъв мъж заговарял децата по пътя за училище, част от пътя е в гориста местност. Не че има голяма разлика между 11 и 12г. дете, ако нещо ще става. Но ако се случи нещо и детето е под 12г. тогава родителите ще си патят за неглижираност.

Barefoot, моите и те са ходили в рецепшън и не са изисквали това от тях. Може и да са го правили без аз да знам, работех. Сама съм си ги учила на това, което умеят и не съм слагала никакви списъци никъде, освен програми, кога какво домашно да пишат.
По принцип англичаните поне по отношение на домакинската работа са много по-мързеливи. Голяма част от тях не се срамуват да те поканят в мръсна и разхвърляна къща, да не говорим че готвенето, което се нарича from scratch при тях е почти само по празници, хранят се предимно с полу-готова храна. Когато за първи път навремето поканих приятелчета на гости (плей/тий  дейт) и им направих тостове от черен хляб бг стайл родителите се скъсаха да ахкат колко здравословно било.  #Crazy newsm78 Нашите като ходят на гости им дават обикновено пици, чикън нагетс и подобни. Всички родители са добри семейства, не говоря за някакъв скам. Средният англичанин не знае как да свари яйце. На дъщеря ми при една от приятелките, когато отиде стаята е вечно разхвърляна. Явно на майката не и прави впечатление и не прави нищо, за да научи детето.

Общи условия

Активация на акаунт