Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 12

  • 60 154
  • 755
  •   1
Отговори
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398



Имате въпроси за кърменето, но не желаете да пускате нова тема?
Задайте си въпросите тук!

Ползвайте и търсачката, като укажете да търси по ключови думи в подфорум "Кърмене" за по-точни резултати, а в ..::..БИБЛИОТЕКА - всичко за КЪРМЕНЕТО е ТУК!..::... ще намерите много и полезна информация, която вероятно ще отговори на много от въпросите ви!

**********
Стари теми:
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ....
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 2
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 3
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 4
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 5
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 6
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 7
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 8
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 9
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 10
Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 11

# 1
  • Мнения: 1 120
Здравейте!

Благодаря за темата  bouquet

Отбих дъщеря ми преди седмица, но гърдата ми (от много време я кърмех само от едната) все още се пълни. В такъв случай цедя по малко за облекчение и постепенно лактацията ще намалее, нали?

Благодаря!

# 2
  • Сф
  • Мнения: 4 723
missence, със сигурност е от спанака. Забелязох я моята, че веднага реагира на него, независимо дали е киснат или не. Аз също в момента ям марули и спанак, не мисля, че веднъж на няколко седмици ще й навреди толкова много.

# 3
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Здравейте!

Благодаря за темата  bouquet

Отбих дъщеря ми преди седмица, но гърдата ми (от много време я кърмех само от едната) все още се пълни. В такъв случай цедя по малко за облекчение и постепенно лактацията ще намалее, нали?

Благодаря!

Звучи съвсем логично, но все пак попитайте и в темата на дългокърмещите, или се обърнете към гинеколкога си. Редовно се проследявайте за подувания и бучици. Може да пийвате градински чай и/или да ползвате зелеви листа като компреси, не се налагат върху ареолата. Тези неща намаляват лактацията, може да потърсите инфо и за други подобни.
Моля, споделете опит как отбихте!


На мен от близо две седмици ми се запуши един канал, който започва от подмишницата и не мога да се справя с него. Болеше много, сега го усещам като дискомфорт, но се напипва и дори се вижда ясно от къде минава. Пия лецитин, малкият денем виси там, но нощем за две-три-четири-седем кърмения ми е неудобно и го държа от другата страна, пробвах с топло, масаж, до колкото е възможно, с помпата нищо не става, защото ми е спихната гърдата и не хваща вакуум. В чудо съм се видяла, скоро ще ходя на гинеколог и ще питам и за това (дано не забравя),  но приемам идеи и от вас! Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 30 079
missence, със сигурност е от спанака. Забелязох я моята, че веднага реагира на него, независимо дали е киснат или не. Аз също в момента ям марули и спанак, не мисля, че веднъж на няколко седмици ще й навреди толкова много.
Тогава да го спра, ама пък нали е полезен източник на желязо?! Ще ям по малко. Вчера и днес не съм яла нищо зелено и ака жълто.

# 5
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
missence, със сигурност е от спанака. Забелязох я моята, че веднага реагира на него, независимо дали е киснат или не. Аз също в момента ям марули и спанак, не мисля, че веднъж на няколко седмици ще й навреди толкова много.
Тогава да го спра, ама пък нали е полезен източник на желязо?! Ще ям по малко. Вчера и днес не съм яла нищо зелено и ака жълто.
Месото и жълтъка са по-добър източник на желязо  Wink Пъдпъдъчите яйца са особено богати на желязо. Друго, може да пробвате да пиете запарка от коприва - една шепа в към литър вода се запарва 30 мин, пие се през целия ден. Може така да няма оцветяване, но може и да не повлияе. На мен лично ми е гадна на вкус тази запарка и не мога да я пия... Ако смятате, че само в цвета е проблема, едва ли е проблем, стига бебето да се чувства добре Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 30 079
Скрит текст:
missence, със сигурност е от спанака. Забелязох я моята, че веднага реагира на него, независимо дали е киснат или не. Аз също в момента ям марули и спанак, не мисля, че веднъж на няколко седмици ще й навреди толкова много.
Тогава да го спра, ама пък нали е полезен източник на желязо?! Ще ям по малко. Вчера и днес не съм яла нищо зелено и ака жълто.
Месото и жълтъка са по-добър източник на желязо  Wink Пъдпъдъчите яйца са особено богати на желязо. Друго, може да пробвате да пиете запарка от коприва - една шепа в към литър вода се запарва 30 мин, пие се през целия ден. Може така да няма оцветяване, но може и да не повлияе. На мен лично ми е гадна на вкус тази запарка и не мога да я пия... Ако смятате, че само в цвета е проблема, едва ли е проблем, стига бебето да се чувства добре Peace
Ще опитам и така. Няма признаци, че не му е добре. Ще го следя. Сега ака отново жълто. Да видим.

# 7
  • Мнения: 1 120
Иса писа  Hug Благодаря ти за съвета. В групата за дългото кърмене съм,ще попитам и там. Истината е,че след изцеждане ми олекна много, бях се притеснила.

За отбиването - след годинката започна да хапва повече твърда храна и за месец успях да спра дневните кърмения (бяха към 2).
След това за 2 месеца я кърмих само нощем, и то само от едната гърда . Кърменията бяха 2,макс 3 - едно за лека нощ, едно към 3 и едно сутришно.
Преди 2 седмици остана само това посред нощ. След седмица махнах и него.

Пожелавам ти успех, когато решиш  да приключиш, нещата да станат спокойно и без драми, както бяха при мен.  Hug

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 185
Момичета здравейте!
Бебка след 2 дни става на 7 месеца. Спи между мама и тати и през нощта цока по 3,4 пъти. Това нормално ли е?
 Не искам да я местя в нейната кошара,защото в къщи не спим на много топло,а тя е постоянно развита и дори с чувал ръцете й вкоченясват от студ.
 Също така се захранваме от около 2 месеца,но все още не изяжда повече от 120 мл твърда храна на ден ( меря в мл заради мерителната чаша на пасатора )
 Дори и да си хапне по-обилно ,пак си търси млякото.
 Вчера ходихме на нефролог, погледна й стопахчето и каза, че добре си била похапнала,а всъщност беше яла преди повече от час. Дали не прекалява с кърмата?

# 9
  • Мнения: X
L0v3d Цеди по малко, имай предвид, че покрай отбиването хормоните също се разиграват - при мен беше ужас около месец - болки, горещи вълни, гадене, раздразнителност - същите неща като около цикъл, но много по-интензивни. При първото отбиване след няколко седмици започна да суче пак, след това наново минах през същите неща, когато окончателно се отби. Постепенно отшумяха проблемите за няколко месеца.

# 10
  • Мнения: 3 635
Здравейте, имам нужда от съвет за кърменето. При първото ми секцио имах достатъчно кърма от първия ден, но бебето беше дълго в кувиоз, не се справих с ръчната помпа, кърмата намаля, дохранвах с АМ и постепенно кърмата ми съвсем спря.
Преди два дни ми беше второто секцио. Този път нямам никаква кърма - едвам някакви капки коластра. Предлагам и двете по десет минути на всяко хранене и после пак давам АМ. Купих и електрическа помпа и пробвах веднъж да стимулирам с нея, но нищо не изцеди. Сега нямам кърма, а ме болят зърната.
Да спра ли да предлагам гърда докато не слезе млякото, за да не разраним зърната преди това или да продължавам да предлагам и двете гърди?

# 11
  • Мнения: 1 120
datura_inermis, благодаря ти за инфото!  Hug


Много точно си описала състоянието. Като се има предвид,че съм и в пмс, положението у нас е много "весело"  Crazy  Laughing

# 12
  • Мнения: X
Здравейте, имам нужда от съвет за кърменето. При първото ми секцио имах достатъчно кърма от първия ден, но бебето беше дълго в кувиоз, не се справих с ръчната помпа, кърмата намаля, дохранвах с АМ и постепенно кърмата ми съвсем спря.
Преди два дни ми беше второто секцио. Този път нямам никаква кърма - едвам някакви капки коластра. Предлагам и двете по десет минути на всяко хранене и после пак давам АМ. Купих и електрическа помпа и пробвах веднъж да стимулирам с нея, но нищо не изцеди. Сега нямам кърма, а ме болят зърната.
Да спра ли да предлагам гърда докато не слезе млякото, за да не разраним зърната преди това или да продължавам да предлагам и двете гърди?
Щом си имала капки коластра, би трябвало да имаш и кърма. Ако спреш да предлагаш гърда, нищо няма да "слезе". Опитай да предлагаш само едната, и то за по-дълго време, а на следващо хранене - другата. Така се стимулират повече, и зърното има по-дълго време за почивка. За помпата - понякога отнема над 5 минути докато тръгне нещо. Може пак да опиташ с ръчната, или да помолиш някой да ти покаже как става изцеждане само с ръка или с чаша. На мен ми беше най-удобно с ръчна Авент, но без силиконовата приставка, и всеки път ми се налагаше да намествам по няколко пъти гърдата, докато улуча правилното положение за изцеждане.

# 13
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Здравейте, имам нужда от съвет за кърменето. При първото ми секцио имах достатъчно кърма от първия ден, но бебето беше дълго в кувиоз, не се справих с ръчната помпа, кърмата намаля, дохранвах с АМ и постепенно кърмата ми съвсем спря.
Преди два дни ми беше второто секцио. Този път нямам никаква кърма - едвам някакви капки коластра. Предлагам и двете по десет минути на всяко хранене и после пак давам АМ. Купих и електрическа помпа и пробвах веднъж да стимулирам с нея, но нищо не изцеди. Сега нямам кърма, а ме болят зърната.
Да спра ли да предлагам гърда докато не слезе млякото, за да не разраним зърната преди това или да продължавам да предлагам и двете гърди?
Категорично НЕ! За да слезе млякото, трябва някой да го "извика", да има стимул и сигнализация за това. Единственият начин е да се изцежда каквото има, за да се образува още. Начините за изцеждане са с бебе (най-ефективният), на ръка и с помпа. Последните два се използват след първия. Всеки път когато бебето изглежда сякаш търси храна, предлагайте гърда. Не се съобразявайте с часовника. Първо едната, а когато пусне - и другата (докато бебето пусне или заспи достатъчно, че да не забележи когато извадите гърдата от устата му...) След това може да изцедите на ръка или с помпа. И от двете гърди. На следващото кърмене (дори да е след един час) предлагате първо гърдата, от която не е сукано последно. Преди да дадете на бебето, минете през банята за горещ душ, или си направете топъл компрес на гърдата, от която първо ще предложите, а след това и на другата, малко преди да я предложите. Внимавайте дали бебето засуква правилно зърното с част от ареолата. Така то ще суче ефективно, а болката в зърната не би трябвало да се усеща (след като оздравеят). След всичките описани процедури може да ползвате гелче за разранени зърна (лансинох май беше) или да си направите компресче с отварата от смрадлика, която вероятно ползвате за шевовете след операцията. Ако ползвате смрадлика, изплаквайте преди да предложите гърда на бебето. Гушкайте го много, може и голички, корем в корем, да ви усеща. Почивайте колкото можете повече, лежете с него. Като тръгне млякото, започнете да намалявате добавката или я махнете. Дохранвайте с кърма, не с ам. Пробвайте да я давате със спринцовка, лъжичка, капкомер. Шишето - в краен случай и използвайте биберон с една малка дупка. Бебето дръжте вертикално, шишето - хоризонтално. Така то ще полага усилие, за да получи храна и по-трудно ще свикне на лесното. Оригвайте добре. Следете напиканите и нааканите пелени - щом излиза, значи е влязло. Ако има сух памперс, значи трябва да папка повечко. Вода предлагайте мъничко след кърмене, за изплакване на устата. Всяка капка вода е капка кърма по-малко. В кърмата има всичко необходимо за бебето.

Аз  съм доволна от две четива, които ми помогнаха за кърменето - блогът на хедра (google it!) и "Книга за кърменето" на Хана Лотроп.
Постарайте се да избягвате коментари против кърменето, изказани от близки и далечни трети лица, необвързани пряко в процеса. Дайте и на таткото да чете, за да ви помага и подкрепя.
Успех! С каквото можем тук, ще помогнем.

Честито и здраво бебе! bouquet

pippa, всичко описано е както беше при нас и на мен ми изглежда ок. Първо, с кърма не може да се прекали. Второ, ако прекали, ще повръща. Трето, захранването, казват, е за захранване, не за наяждане  Grinning

L0v3d, благодаря за инфото!  Simple Smile

Простете обяснителния чаршаф! Crazy

# 14
  • Мнения: 3 635
Благодаря  bouquet
При нас проблем е и че бебето почти постоянно спи. Слагам го на гърдата, засуква струва ми се правилно, защото усещам болка в началото, но не и по време на сукане и почти не виждам ареол, обаче суче няколко секунди и спира, буквално заспива, но и не пуска. Тръскам малко ръка и пак почва да суче. Така десетина минути после плюе зърното, примлясква и заспива напълно. Аз го местя на другата гърда и сцената се повтаря.
Да го слагам ли по-често и когато спи или да чакам да огладнее?

Общи условия

Активация на акаунт