Как се справяте с вмешателни свекърви?

  • 18 742
  • 197
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 25 849
И моята жабка пиеше много чай, само че от семена на копър. Не е плакал от колики.
Освен това много добре правеше разлика между кърма/мляко и вода. Даже с баща му се смеехме, че има два стомаха – един за млякото и втори за водата.  Laughing

# 166
  • София
  • Мнения: 4 370
Развитието на темата косвено подсказва една от причините за търканията /меко казано/ между майките и бабите при отглеждането на децата. Колкото по-бързо и двете страни разберат, че няма един единствен правилен начин за гледане на дете, толкова по-безболезнени ще са контактите. От една страна това би трябвало да засили самоувереността на майките, че няма да навредят на детето си ако направят нещо "неправилно". От друга страна - по същата причина би трябвало да успокои и бабите, че скъпоценните им внучета ще оцелеят, макар и отглеждани по странен начин  Laughing.

Всичко това, от позицията на баба, която с изненада научи, че на бебетата не се дава вода /давахме, и то подсладена - поради което те я харесваха/, не се дава прясно изцеден сок след навършване на 3 м, че не е необходимо бебето да се къпе всяка вечер, че дрехите му не се гладят кажи речи до годинка. И, разбира се, универсалното ни лечение срещу разстройство или запек беше оризова или, съответно, овесена вода. Да не зачеквам темата за възпитанието....

Та, след като на стари години узрях за идеята, че може "и така и инак" /като майка бях болезнено педантична, особено в началото/ ми беше много по-спокойно на душата да оставя дъщеря ми да си гледа детето по нейния си начин. Защото аз убеждението, че децата са отговорност на родителите си и те трябва да решават за тях  го имам, но сега с леко сърце мога да наблюдавам "погрешно" отглеждане. В интерес на истината-  не живеем заедно и  нямам проблеми да споделям опасения, информация и др. /Но съм майката на момичето, и определено комуникацията е по-лесна
Laughing/.


Много добър пост! Heart
Pipelot, що не си свекърва на толкова млади майки... А, щото те така няма как да си научат урока Wink

# 167
  • София
  • Мнения: 24 839
И моята жабка пиеше много чай, само че от семена на копър. Не е плакал от колики.
Освен това много добре правеше разлика между кърма/мляко и вода. Даже с баща му се смеехме, че има два стомаха – един за млякото и втори за водата.  Laughing
Така си е, ама има доктори, които искат да си получат парите от " откритията" Mr. Green
Помня книгата на доктор Спок- за ужасТ на всичко, което ни бяха учили, той препоръчваше да се водим единствено от реакциите на детето.
Пробваш с мед, с подсладена вода, с копър, с анасон, с оризова вода..............с всичко, което докторите сега, без да ги интересува конкретното бебе, " по принцип" забраняват, че да не се било отключило едикакво си.
И да- пишлеметата много добре различават вода от кърма и докато не ги заситиш с първото, не ти щат заместителя.

# 168
  • Мнения: 12 687
Д-р Спок е променил много неща в книгите си.

# 169
  • София
  • Мнения: 24 839
Може, тя конюнктурата, какво ли не прави?
Аз съм му благодарна, защото ме спаси от паниката и обвиненията на майка ми, че не правя нищо както трябва......

# 170
  • Мнения: 9
Едно време нямаше нет , само книгата на доктор Спок и баби с препоръките си "след третия месец се дава прясно изцеден сок,  бебето се къпе всяка вечер, дрехите му се гладят до годинка и повече.
Имам четири внучета, не се меся, родителите си решават.

# 171
  • София
  • Мнения: 24 839
То не е и за месене, но някои неща са ми доволно необясними.
Ако някой каже, че не си взима душ всяка вечер поне, го обвиняват в нечистоплътност, но бебето не било нужно да го къпеш всяка вечер. Не знам какво е обяснението.
Не било нужно да му гладиш дрешките, за дезинфекция, но пък е редно да ги сушиш в сушилна. newsm78

# 172
  • Мнения: 12 687
Някои неща и аз не си обяснявам . И недаването на вода е едно от тях.

# 173
  • София
  • Мнения: 24 839
А, изумява ме номера с кърменето на 3 годишни- бетер Крали Марко.
И тая гордост- да вадиш цица в МОЛ- а, за да увековечиш фигурата на майката- героиня....... Mr. Green
По този повод, чух виц от сина на Катето Евро:
Блондинка седи в кафенето пред чаша кафе, с извадена цица.
Влиза орган на властта и пита, защо?
Русокоската стреснато опипва атрибута и възкликва:
- Боже, забравила съм бебето в МОЛ- а!

# 174
  • Мнения: 9
Някои неща и аз не си обяснявам . И недаването на вода е едно от тях.
Майките си решават....като не се дава вода,не се дава

# 175
  • Мнения: 4 292
Има си разумно обяснения тая вода, Трещерица, не знам какво има да си обясняваш. Едно новородено увеличава теглото си около 30 процента първия месец, всеки следващ също качва значително, толкова колкото през никой друг етап от живота му. Затова му е нужна храна, а не вода, още повече, че кърмата и АМ са 90 % вода. Ето ти едно семпло и разумно обяснение.
 Къпането всеки си преценя, там ала бала прочити много. Сушилнята измества гладенето, защото то е предимно дезинфекция, после естетика, а тя развива високи градуси. Та така, аз се водя от логиката, дори и в съвети от  свекърва ми Simple Smile

# 176
  • Пловдив
  • Мнения: 23 888
Някои неща и аз не си обяснявам . И недаването на вода е едно от тях.
Моите не са умрели, пък за другите не знам.



С втория и третия не съм гладила съвсем нищо, от мързел. Сушилня ползвам от раждането на първия, пак от мързел. И бебешките шишета миех в миялна, познахте - от мързел.

# 177
  • Мнения: 12 687
Чудесни свекърви сте - особено доводът "моите не са умрели" е любим на всяка свекърва.

# 178
  • Мнения: 3 228
Някои неща и аз не си обяснявам . И недаването на вода е едно от тях.

И аз това с водата не го разбирам. За гладенето, къпането и т.н според мен си е въпрос на лично усещане. Но недаването на вода според мен наистина може да навреди

# 179
  • Пловдив
  • Мнения: 23 888
Чудесни свекърви сте - особено доводът "моите не са умрели" е любим на всяка свекърва.
А ти щото голям довод извади.


Някои неща и аз не си обяснявам . И недаването на вода е едно от тях.
И аз това с водата не го разбирам. За гладенето, къпането и т.н според мен си е въпрос на лично усещане. Но недаването на вода според мен наистина може да навреди.
Кърмата е основно вода. Ако бебето се налива с вода, тя заема мястото на кърмата без да носи хранителните вещества. Повечето бебета не обичат чиста вода, природата се е погрижила.

Общи условия

Активация на акаунт