храната на кърмещите мами

  • 1 174
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 284
мерси мамчета значи яжте пийте но с мярка отвсичко но по малко

# 16
  • София
  • Мнения: 2 162
Мами, а какво ядете, за да подобрите качеството на кърмата. Скоро едно мамче се беше похваливо, че кърмата й е гъста. Това дали може да се контролира с храната?
Аз с първото също имах много гъста кърма, а сега ми се струва доста водниста. Та си мисля дали не е от това, че тогава по време на бременността нагъвах яко месо, а с второто ме караше само на салати.

# 17
  • Мнения: 4 242
Кърмата бива рядка и гъста с течение на едно хранене, в началото тече рядката (синкава), за да утоли жаждата, после идва гъстата (кремообразна) за да задоволи глада. С други думи няма майки с рядка и майки с гъста кърма, кърмата на всяка майка е точно такава каквато е нужна на бебето й в дадения момент!
Храната не оказва почти никакво влияние в/у качеството на кърмата, по- скоро начина на хранене се отразява на майката. Дори майките в гладуващите страни, които са редовно недохранени кърмят дълго и успешно.
Иначе за количеството има решение! На първо място за да се увеличи кърмата е нужно често кърмене, колкото по често и дълго суче бебето, толкова по-скоро кърмата ще се увеличи!
Помощни средства са: овесени ядки, варено жито, сурови бадеми, вода поне литър отгоре това което майката пие обикновено (около 2-3л на денонощие), лактогонен чай, бирена мая на таблетки, почивка, спокойствие и увереност в силите (почти няма неразрешим проблем при кърменето).

# 18
  • Мнения: 498
дъщеря ми все още е изцяло на кърма и аз ям почти всичко (по принцип избягвам опаковани храни с дълъг срок на годност и много консерванти), ям си цитруси, чесън, лук, мляко, боб.....
почти никакви колики нямахме, може би само за 1-2 месеца и то не много силни, не се е обривала досега...
да, някои билки трябва да се избягват наистина, но те са много специфични- върба, дилянка (ако не се лъжа) и други, с които не съм запозната много
кофеина също избягвам в големи дози, така че пия по 1 слабо кафе сутрин
в общи линии смятам, че почти всичко, което е полезно за майката в много редки случаи може да  навреди на бебето  Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 2 162
Кърмата бива рядка и гъста с течение на едно хранене, в началото тече рядката (синкава), за да утоли жаждата, после идва гъстата (кремообразна) за да задоволи глада. С други думи няма майки с рядка и майки с гъста кърма, кърмата на всяка майка е точно такава каквато е нужна на бебето й в дадения момент!

Това е т.нар. предно и задно мляко, нали? За него знам, но понеже аз сравнявах кърмата, която имах с първото ми дете (беше много плътна, като я оставех в хладилник образуваше направо масло отгоре), а сега не е така и аз си мислех, че сигурно е заради храната.  newsm12

# 20
  • Мнения: 2 631
Кажете ми моля, как стои въпросът с пресните зеленчуци - домати, краставици, марули, спанак, тиквички, лук, чесън, картофи?! Може ли кърмещата майка да ги яде спокойно, предвид нитратите в тях? Аз така ги обичам, но се замислям, дали не трябва да ги огранича.

Също за ядките - много ги обичам, но пак не съм сигурна, дали да ям. Прочетох тук, че суровите бадеми са добре, а орехи и лешници - и сурови или печени? За фъстъците знам, че са алергени.

Много ви благодаря предварително!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 21
Здравейте на всички мами,пиша за първи път и надявам се да съм полезна. Това което аз съм чела до момента е, че не трябвя да се ядат храни които съдържат консерванти, оцветители, солено и много сладкол. Аз много обичам сладко и едвам се удържам от хапването на шоколади, вафлички и т.н. В момента на пазара изобилства от пресни зеленчуци и салати, но имайте едно на ум те са пълни с нитрати, които след като хапнете отиват директно в кърмата; затовамоя призив е по-полека със зелените салати и спанака!

# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Нищо не трябва да ядеш- само трици........

 Laughing

Майтапя се....за всеки е различно, но ако спазиш всичко, наистина нищо няма да ти остане за ядене.....Едни деца получават колики от едно, други от друго........

Има общи неща за всички, обаче- има ги в Библиотеката

# 23
  • Мнения: 3 760
Нищо не трябва да ядеш- само трици........

 Laughing

Майтапя се....за всеки е различно, но ако спазиш всичко, наистина нищо няма да ти остане за ядене.....Едни деца получават колики от едно, други от друго........
Joy Joy Joy
При мен първите три месеца бяха кошмар - почти всичко докарваше зверски колики на дребната - кафе, какао, млечни продукти (всички!), бобови, зелеви, репи, цитруси, ядки, всички подправки (без магзданоз и копър), колбаси, консерви... Животът ми не беше много весел  Cry
Сега постепенно въвеждам това-онова, но по малко - лук, ядки, грах и т.н.
За съжаление кафенцето все още я побърква  Cry

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Ами то наистина освен трици не остана нищо. Аз лично избягвам само кафето и колата. Алкохол не обичам, така че проблеми в това отношение нямам. И всичко е наред  Peace

# 25
  • Мнения: 582
Ох, това с храненето ми е единствената неприятна част, свързана с кърменето. Непрекъснато да мисля какво да хапна и какво да пийна, за да имам достатъчно кърма #2gunfire  Sad
Иначе не се ограничавам с нищо, а прясно мляко пия на корем Laughing

# 26
  • Мнения: 2 631
Днес нашият педиатър каза, че се разрешавало по 1 кафе на ден, а ако било безкофеиново - още по-добре.
Пресни зеленчуци можело да се ядат спокойно, защото нитратите се преработвали от майчиния организъм и не стигали директно в кърмата. Но пресният лук и чесън водели до колики у бебето, затова трябвало да се ограничават, поне в началото.

# 27
  • Мнения: 4 242
Ох, това с храненето ми е единствената неприятна част, свързана с кърменето. Непрекъснато да мисля какво да хапна и какво да пийна, за да имам достатъчно кърма #2gunfire  Sad
Иначе не се ограничавам с нищо, а прясно мляко пия на корем Laughing
Внимавай с прясното мляко защото има немалко случаи когато децата придобиват АБКМ точно от майките си които са прекалили с млякото и млечните продукти.
Достатъчно кърма ще имаш ако пиеш достатъчно течности (2-3л дневно) и кърмиш  често на поискване (минимум 8 пъти в деноношието) това е достатъчно условие. Peace

Общи условия

Активация на акаунт