за бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 66 303
  • 738
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 4 694
Изпуснах темата, но сега имам питане, дано не се е споменавало в последните страници - дайте идея за нещо с нахут. Имам цял пакет и седи така от 6 месеца, никога не съм приготвяла нещо с него и не знам как да процедирам. Има ли тънкости?

# 646
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
накисва се поне за 12 ч. в студена вода после се вари в тенджера под налягане.

аз го обичам на яхния с патладжани и доматен сос.
става и на салата или на хумус (нахутът се пасира с малко от водата, в коята е врял, слага се сусамов тахан и се овкусява със сол, лим. сок и зехтин)

# 647
  • Мнения: 58
Реших да правя салата табуле.
Знам,че се слага магданоз и булгур...нещо друго необходимо ли е,други зеленчуци,подправки?
Как да приготвя булгура? От арабския е,фин.



В дълбок съд заливам 250г кус-кус в който съм сложила олио/зехтин (за да не залепва)и сол с 560мл вряла вода и похлупвам с капак, като само раздрусвам от време на време съда, докато изстине.

През това време нарязвам половин краставиза, няколко домата, много магданоз, много мента, половин глава лук или зелен лук и сока от половин лимон

# 648
  • Мнения: 4 694
накисва се поне за 12 ч. в студена вода после се вари в тенджера под налягане.

аз го обичам на яхния с патладжани и доматен сос.
става и на салата или на хумус (нахутът се пасира с малко от водата, в коята е врял, слага се сусамов тахан и се овкусява със сол, лим. сок и зехтин)
Благодаря. Довечера го накисвам.  Peace

# 649
  • Sofia
  • Мнения: 26 400
Dombi,мерси и за твоя вариант на табуле.
Направих я с настърган морков,пера на пресен лук,домат без семчестата част,магданоз,лим.сок,зехтин,сол
Стана вкусна,но след 1/2ч.много се разводни и добавих лъжица чия,обаче не помогна.Ще пробвам и с краставица,предполагам че и тя трябва да се изчисти от семето.И ще се овкусява с дресинг преди ядене,иначе става каша.

# 650
  • Мнения: 10 264
Пак имам въпрос с висока трудност Grinning. Кое брашно в БГ става за месене на пити и козунаци. Тук където съм вземам такова с най-много глутен и всичко става за чудо и приказ. Обаче кое е аналога му в БГ? Може и на лични, ако въпроса е досаден bouquet. Благодаря.

# 651
  • София
  • Мнения: 11 713
Пак имам въпрос с висока трудност Grinning. Кое брашно в БГ става за месене на пити и козунаци. Тук където съм вземам такова с най-много глутен и всичко става за чудо и приказ. Обаче кое е аналога му в БГ? Може и на лични, ако въпроса е досаден bouquet. Благодаря.
Около Великден правих козунаци с италианското брашно на  Divella Farina, също така ползвам и брашното за направата на прясна паста отново на Divella Semola, също така ползвам за сладкиши Divella Farina 00 Manitoba , също така за пица е различно пак е на Divella Pizza, , но също така ползвам и нашето българско на СофияМел от което съм доволна. Днешните ми кифли са точно с това брашно, ето ги
Скрит текст:
.
 Определено съм доволна.
Има разлика в брашното , но тя не е толкова фрапираща, в никакъв случай.

# 652
  • Мнения: 10 264
Благодаря marcheva  bouquet bouquet bouquet Heart Eyes изнамерих им снимките. Това на София Мел, видях, че има Брашно Екстра и него го дават за пити и козунаци според упътването.

# 653
  • Мнения: 9 111
на София мел има специално за козунак  Peace Много хубаво е и бялото им брашно, със зелен надпис по БДС
Скрит текст:
  и класика е страхотно за питки

# 654
  • Мнения: 10 264
Страхотни сте bouquet bouquet bouquet, видях и класика как изглежда. Значи ще търся едно от двете Hug. Аз не живея в БГ над 15 години вече, та кое от къде, кое как се включва, направо тепърва ще разучавам. Родителите ми са доста възрастни вече, какво готвят, какво не ще видя на място. Не са от хленчещите и колкото пъти се видим по скайпа всичко им наред и парите им стигали. Кой знае как дупчат сирене и хляб само, но не казват. За това съм решила да им понаправя нещо докато съм там. Но и през ум не ми минава, че печката им стара, продуктите кои какви са, макар че той стандарта се изравни навсякъде. Пари да има човек.

# 655
  • София
  • Мнения: 11 713
Страхотни сте bouquet bouquet bouquet, видях и класика как изглежда. Значи ще търся едно от двете Hug. Аз не живея в БГ над 15 години вече, та кое от къде, кое как се включва, направо тепърва ще разучавам. Родителите ми са доста възрастни вече, какво готвят, ............................................Пари да има човек.
vici75 има разкошни италиански магазини в София , в тях има всичко. Повечето неща пазарувам оттам. Много съм доволна, е, сега за цените няма да говоря. Всеки кой както може. Мисля, че последното което си написала е определящо, след многоточието.

# 656
  • Мнения: 10 264
Да, да така е. Преди години като се прибирах, навсякъде от пиле мляко имаше. Имам чувството, че повече стока и разнообразие видях отколкото в чужбина #Crazy. Аз съм от провинцията, но и там навсякъде всичко имаше. Човек като има средства и идея какво ще прави, чудеса може да сътвори Grinning.

# 657
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Dombi,мерси и за твоя вариант на табуле.
Направих я с настърган морков,пера на пресен лук,домат без семчестата част,магданоз,лим.сок,зехтин,сол
Стана вкусна,но след 1/2ч.много се разводни и добавих лъжица чия,обаче не помогна.Ще пробвам и с краставица,предполагам че и тя трябва да се изчисти от семето.И ще се овкусява с дресинг преди ядене,иначе става каша.


http://ipeychev9.blogspot.bg/2014/05/blog-post_3.html

Скрит текст:

# 658
  • София-Младост
  • Мнения: 23 357
Страхотни сте bouquet bouquet bouquet, видях и класика как изглежда. Значи ще търся едно от двете Hug. Аз не живея в БГ над 15 години вече, та кое от къде, кое как се включва, направо тепърва ще разучавам. Родителите ми са доста възрастни вече, какво готвят, ............................................Пари да има човек.
vici75 има разкошни италиански магазини в София , в тях има всичко. Повечето неща пазарувам оттам. Много съм доволна, е, сега за цените няма да говоря. Всеки кой както може. Мисля, че последното което си написала е определящо, след многоточието.
Я кажи ти къде пазаруваш, знам един...на ул. Костенски водопад, но не ми е съвсем удобен. До офиса имам място, където продават ит.брашно и от него купувам.

# 659
  • Мнения: 58
Dombi,мерси и за твоя вариант на табуле.
Направих я с настърган морков,пера на пресен лук,домат без семчестата част,магданоз,лим.сок,зехтин,сол
Стана вкусна,но след 1/2ч.много се разводни и добавих лъжица чия,обаче не помогна.Ще пробвам и с краставица,предполагам че и тя трябва да се изчисти от семето.И ще се овкусява с дресинг преди ядене,иначе става каша.

Доли, за да не стане каша всичката вода трябва да се абсорбира от кус-куса, затова посочвам точно количество вода и прибавям зехтина в кус-куса, за да остане само на мазнина, след като изстине. Другият момент е да се изчака напълно да изстине преди да прибавяш останалите съставки, които съдържат вода.
След като поеме количеството вода всяко зрънце е напълно отделено И кус-куса е рохкав, а не слепен. И да, ако все още с е притесняваш че ще се разводни можеш да прибавиш останалите продукти точно преди сервиране, но според мен е добре кус-куса да поеме за известно време тези свежи аромати от останалите продукти. Никога не махам вътрешната част на краставици или домати.

Другият вариант който правя с кус кус е с печени на фурна със зехтин чушки патладжани и тиквички които се смесват след като изстинат с кус кус. Но това не е салата,а по-скоро гарнитура към печени меса особено агнешко

Общи условия

Активация на акаунт