Добре дошли в Люлин! Тема 30

  • 89 364
  • 768
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 269
ДОБРЕ ДОШЛИ В ЛЮЛИН!

Снимка на темата: http://prikachi.com/images.php?images/805/7647805Z.jpg  --> предложена от Зизу

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ
Люлин е разположен в западната част на София и е разделен на 10 микрорайона. Комплексът започва да се строи през 1971 год. Силно обособеният градски център му придава облика на самостоятелно селище.
            

ОБРАЗОВАНИЕ, КУЛТУРА, ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И АДМИНИСТРАЦИЯ
Образователната система, решена на териториален принцип, по микрорайони, включва 11 Обединени детски заведения, 4 централни детски градини, комплекс за детско хранене.
Училищата в района са:
137-мо СОУ – 1-ви микрорайон  на ул. 335;
90-то СОУ – 2-ри микрорайон на ул. 204;
33-то ОУ – 3-ти микрорайон на ул. 307;
33-та Езикова гимназия – 3-ти микрорайон на ул. 308 --> от лятото на 2013 г. 33 ЕГ не е в Люлин, а някъде към Захарна фабрика. В сградата остана само 33 ОУ, а малката сграда се очаква да я възстановят отново на детска градина, каквато е била навремето;
96-то СОУ – 4-ти микрорайон на ул. “Никола Беловеждов”;
97-мо СОУ – 5-ти микрорайон на ул. “Кап. Иван Златев”;
27-мо СОУ – 6-ти микрорайон на ул. “Петър Горанов”;
Частна Немска Гимназия „Ерик Кестнер” – 6-ти микрорайон;
79-то СОУ – 7-ми микрорайон на ул. 704;
56-то СОУ – 8-ми микрорайон на ул. Търново;
40-то СОУ – 9-ти микрорайон на ул. “Ген. Никола Генев”;
37-мо СОУ – 10-ти микрорайон на ул. “Майски ден”.

На територията на комплекса се намира новопостроената църква "Св. Св. Климент Охридски" (на ъгъла на булевардите „Панчо Владигеров” и „Джавахарлал Неру”), Културен център "Люлин" и четири читалища.

Със своите над 22 000 деца до 18 години ж.к „Люлин” е един от районите с най-младо население в столицата. Жителите му ползват здравните услуги на ДКЦ 12, разположен в сградите на двете бивши поликлиники 26-та /2-ри микрорайон/ и 12-та /9-ти микрорайон/, два стоматологични центъра и една частна клиника "Медива". На територията на комплекса са също така болница "Люлин", медицински център "Св. София" и "Люлин Мед" - медицински и стоматологичен център.

Община „Люлин” се намира в 3-ти микрорайон на бул. “Захари Стоянов”.
              
ИКОНОМИКА И СПОРТ

На територията на Люлин, в 6-ти м.р., са намира новата спортна зала на "Левски-Сиконко", както и големият открит басейн “Люлин Бийч”, Търговският „Силвър Център”.
Магазини: “БИЛЛА”, “ФАНТАСТИКО”, "КАУФЛАНД", "ЕВРОПА", “Техномаркет Европа”, “Технополис”, “Технолукс”, “Мосю Бриколаж”, близо е и “МЕТРО”-2.
В района има обособена и промишлена зона.
Някои мебелни магазини в Люлин са: Лабиринт, Зона, Арон, Айко, Търговска къща "Мебел".
Молове: Мега Мол (след тунела срещу ОМВ).

ТРАНСПОРТ
През 1998 г. бе пуснат най-модерният градски транспорт - Метрото, осигуряващо достъп до центъра на града в рамките на 7-8 минути.
През 2009 г. се свърза трасето Младост - Люлин.    
 
Градски транспорт: Жителите на комплекса могат да се ползват от всички видове транспорт:
-метро;
-трамвай (ТМ)   - № 8 – до Люлин 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3;
-тролейбуси (ТЛ) – № 6 и 7;
-автобуси (А) –  № 53, 108, 43, 52, 42, 54, 111, 309, 310 - по бул. ‘Сливница’

 

Информация за извънкласните дейности - спорт, изкуства и всякакви занимания, които посещават нашите деца.

от harmony_broken: моят син тренира карате в Културен център"Люлин", към Спортен клуб "Максима". Имат и занимания за майки (разни зумби-мумби), но не знам детайли.
Айкидо има в 97 СОУ, заедно с йога.
Таекуон До  има в сградата на Хепи, не се сещам името й в момента.
Рисуване за деца, а май и за възрастни, има в Културния център.
А преди време открих и харесах това, но още не съм го посетила лично www.sledtunela.org

от НеПоКоРнА: да похваля курсовете по английски за деца до 7 клас в читалище Константин Величков в трети м.р.! Ние ходим при Ади Георгиева - невероятен човек и преподавател! Там няма ненаучено дете!

от Arim: 27 СОУ в 6-ти: там предлагат Йога http://sitekreator.bg/yoga_harmony/main_page.html, футбол и май таекуондо, не съм много сигурна за последното. Каквото и бойно изкуство да е, децата тренират усилено дори и през зимата в снега.
В Силвърцентър има много добра езикова школа "Астра" http://ezikovashkola.com/
намерих си клубче по йога, точно до блока ми в 27 СОУ. http://sitekreator.bg/yoga_harmony/main_page.html

от елказелка: в 90-то училище има таекун-до, синът ми тренира там. Има също латино и народни танци, но не знам дали са само за учениците. Да не пропуснем и ФК Люлин.

от Или_: За езикови курсове - в Люлин има още
"Фарос" http://www.pharos.bg/ ,
 Британика http://bg.britanica-edu.org/contacts/,
 Училища Европа http://www.europeschools.net/learning_centers/sofia_lulin.html
тук имат приложни изкуства http://kclulin.eu/

от svetla81: англ. някъде срещу Билла се пада: http://www.kalina-bg.com

От Валенцето: В Читалище К . Величков в 3 микрорайон освен споменатият английски се предлагат още доста интересни неща. От опит- малката ми дъщеря посещаваше детска англ. забавачка. Нещо като детска градина. Мног бях доволна навремето, преди 4 години беше, но като гледам и сега е пълно. Пак от опит- курсовете по рисуване в читалището при Вики Гълъбова са за деца от всякаки възрасти. Моето ходи отскоро, но познавам дечица, които от години ходят и са много доволни. Цената е около 75лв месечно, два пъти седмично по час и половина. Ако се плаща на три вноски за годината малко се намалява цената, но не съм смятала точно колко.
Също в Читалището има театрално студио Амадеус. Дъщеря ми го посещаваше две години и беше много щастлива там, но от миналата година нещо не иска да ходи, децата са мънички- повечето са предучилищна и първи клас, а и заниманията са им от 18,30 вечер, та второсменниците като нас когато имат 6 часа свършват именно тогава и не успява да отиде.
Отделно в Културен център Люлин посещава студио за модерен и класически балет Дани денс от 4 годишна, а утре ще навърши 10. Там и харесва много, не са просто танци, а сбор от гимнастика, акробатика ако щете, всякакви упражнения. Класика почти не танцуват обаче. На мен ми харесва това, че не се набляга просто на танците, а на цялостно развитие на физиката на децата , на тяхната пластичност.

от Естел Бързоход: школа или уроци по рисуване за деца: в читалище Кирил и Методий /бул. Европа 20/ има, но не знам цената.
допълнение от НеПоКоРнА: Да, там има танци, свирят на разни инструменти и пр. Мисля, че и театрално майсторство има. Ние ходим на английски. Ето сайта, много е готин:
http://stcrd.com/ Просто съм виждала деца, които танцуват народни танци и такива, които свирят на пиано. Чувала съм за рисуването, актьорското майсторство и китара. Виждам, че на сайта обаче ги няма всичките. Най-добре се обади в Люлинския клон и питай. Единствено за английския език мога да кажа, че са от предучилищна до седми клас вкл.
ПП: На втория етаж има и библиотека със символична годишна такса за абонамент. Ползваме я от години. Намирали сме всички книжки, които са ни искали за у-ще, аз също съм взимала за четене от там. Библиотекарката е много готина жена и децата много я харесват!

от Димяни
: За спорт в 96 то у ще има народни танци, които са безплатни, както и спортна гимнастика и карате - те са по 45 лв на месец.

от Арим: Спортен клуб Нео се намира над Хепи и има мнооого видове спорт там.

от Йованка
: За футбола - батковците от ДГ имат и засилени тренировки и в училищата, сина ми ходи в 27 СОУ трета година, почнал е на 5 г. Почват от 16, 30 - 17 ч. Имат тренировки в 33-то, 56-то и 27-мо. В сайта на клуба има графици по училища и телефоните на треньорите.http://www.fcnational.com/%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE/37/%D0%A3%D1% … D0%B8%D1%89%D0%B5

от зелено човече: Местенцето: http://www.detetoigrae.com/%D0%B4%D0%B0-%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0 … 0%B5%D1%82%D0%BE/

ПЛУВАНЕ:
от НеПоКоРнА: Моите ходят в 33-то, записват се в групи при съответния треньор при отварянето на басейна или малко след това. Ако се помолиш и има свободни места, става и през годината! СЛед първи клас ги взимат там. Потърси информация за другите басейни. Моя позната води четиригодишното си дете на някакъв минерален басейн в Банкя. Ако си с кола, и това е вариант!
Записвам ги в началото на учебната година в групи, по класове. Така плащаме само някакви 20 лева на дете за дарение. Няма такса. Иначе знам, че по едно време беше нещо от сорта на 2-3 лева на час за ученици, които не са в група, ама вече не съм сигурна още ли е така. Моите ходят при Стоичкова, страхотна е! Има една пълничка, и за нея съм чувала, че е добра!
въпрос елказелка: А в същото училище ли учат?Понеже разбрах,че е такава смешна сумата,ми се иска да запиша големия да тренира,но,дали ще стане по средата на годината?А,и учи в друго училище.Отказа се от футбола,и сега умуваме какво да тренира.
отговор: Не учат в 33-то, от друго училище са. Трябва да питаш дали има свободни места в групите и ако има да го запишеш.

от Или_: В 33 със сигурност има и деца предучилищна. Даже миналата година едно от тах се яви на състезание с първокласниците.

от Beeps: Синът ми ходи на плуване от 2 месеца в басейна на болница "Св.София" на бул. България.  Има малък и голям басейн. Детските занимания са събота и неделя от 16:00 и 16:45, 12 лв. посещението. Сега на 11 месеца. С татко си влиза; хубаво е да ходят само с един родител, иначе другият е навън и малкото става нервно. Бебетата първо са в джакузи, водата там е по-топличка от големия басейн. Има треньор, който дава напътствия какво да се прави. В началото бебето се държи за коремчето и се "разнася" из джакузито, докато свикне с водата. После има гмуркане под вода /докато родителят го държи, разбира се/. И така лека-полека сега сме в големия басейн и малкият плува с надуваем макарон. Има доста деца и понякога в джакузито е голяма навалица. Но определено си заслужава.

от Светла81: За плуване да добавя, ремонтиран е и басейнът в 56 СОУ, имат страница във фейсбук:
https://www.facebook.com/basein56
Да се плува с очила. Принципно във всичко различно от физиологичен разтрвор ще му е кофти на очите след 1 час. А свободният хлор от дезинфекциращите вещества в басейна се отделя когато влиза в реакция с нещо, т.е. колко ще мирише на хлор около един басейн зависи  най-вече от хигиената и културата на влизащите в басейна (най-вече дали си взимат душ преди влизане в басейна, не случайно пише във всички съблекални, че е задължително). А иначе по темата - малко е малък басейна - 17м. е, но за не много активно плуващи, както и за деца, става.

от Йованка:  За плуването на по-малки деца - в 33-то ще ги вземат, моите плуват там от 5 г., но не по програмите на министерството, които са през седмицата и се плаща 20 лв. на срок, а събота и неделя - плаща се на тренировка. Но...в момента басейна е затворен за ремонт, в края на октомври ще пуснат този в 97-мо и там ще има съботно-неделни.


ФИТНЕС

от Зизу: http://www.maxpower2012.com/#!/page_Contact


ДЕТСКА КУХНЯ
от svetla81: Ето това е телефона на КДХ Люлин - 826-85-72, обади се и попитай най-добре. Записването е сутрин от 7:30 до 10:30, тогава си и вдигат телефона, но по обяд като раздават пак може да звъннеш и има шанс да ти вдигнат, звъняла съм и по обяд.

Лаборатории:

от Tottó: От години ползвам Цибалаб, доволна съм, включително и за хигиената. Посещавам лабораторията в Люлин Мед в Люлин 7, защото ми е по-удобна. Не харесвах, че приемната е каустрофобично малка, но вече се преместиха на ново място, чисто, по-просторно и с добра организация. Има указателни табели и лесно ще я намерите.

ж.к. Люлин 7, ул. "Христо Фотев" 29
Медико-стоматологичен център ''Люлин Мед''
Работно време:
Понеделник - Петък 7:30 - 13:00 ч.
Събота 8:00 - 11:00 ч.
Четвъртък - 7:30 - 16:00 (ден за кръвно захарен профил)
Възможно е безкасово плащане на ПОС терминал (плащане с карта)

Люлин - Орион
жк. Люлин 10
ул. "Майски ден " 9, партер
МЦ Орион
Работно време:
Понеделник - Петък 7:30 - 13:00 ч.


от Ni_kito:
Аз съм доволна от лаборатория Рамус в Люлин 9, бл. 985. Изследванията за двете ми бремености си ги правех там - чисто е и жената, която е там е много мила.

от Мигла: Много съм доволна от
http://sanalab-bg.com/#/,6803423ss293883=5978855s14ss,8983=29974 … 82237i=,5410607i=
Срещу някаква не голяма  такса предоставят възможност да идват направо вкъщи! Резултатите излизат бързо, проверявам ги он-лайн. Персоналът е компетентен, с подход, на ниво ми се струва всичко при тях.


ЗЪБОЛЕКАРИ:
от НеПоКоРнА: не взима скъпо, работи по ЗК - Елкина в поликлиниката във втори. Чух и за много добър зъболекар в индианската градинка, ама му забравих името. И той работел добре и не взимал много... За Елкина да предупредя, че е малко недружелюбна, не говори, дръпната е , но пък каквото ми е правила е ОК. От години ходя при нея и съм съгласна да я изтрайвам в името на здравите зъби! Само един зъб не успя да ми оправи, но ме предупреди, че е с много крив корен и съм за ендодонт, не за зъболекар, така че й прощавам!

от Arim: От 15-тина години ходя само при нея. Тя ме отърва от ужасяващия страх от зъболекарските машинки. Казва се Величка Николова, адрес: ж.к. Люлин, бл. 105 вх. А, ет.1.
Тел. 02/9273365.  Работи със Здравна каса. Мисля обаче, че има доста много пациенти и не съм сигурна дали приема нови.

от mama_angel:
http://izdrave.com/spravochnik/%D0%B0%D0%B8%D0%BF%D0%BF%D0%B8%D1 … %B0-%D0%B5%D1%82/
аз ходя при тази ,страшно доволна съм

от tooclose
: мога да похваля д-р Пешев от 401 блок. Цялото семейство ходим при него и няма недоволни. Не работи със ЗК


[bот ]blueeyes[/b]
: Салонът е в бизнес сградата, след 64 то ОДЗ,  на първи етаж, вътре, не този салон, който е до книжарницата - Галя - зъболекар на трети етаж /за възрастни и деца, но не работи с касата.
уточнение от Julia_21: водила се бизнес сграда Грийн парк или нещо подобно. На първия етаж има еврофутбол, който се вижда от страната на бул. Дертлиев, не съм влизала в самата сграда - виждам че има доста табелки, мебели продават и т.н. Намира се между 729 и 730 блок.


АПТЕКИ:
Вълшебство: вече не е денонощна: Медея, Люлин 5, ето адреса: http://www.aptekamedea.bg/where/16/
"Жийон": девети микрорайон, до магазин "Европа". Не е денонощна, но е много добре заредена, евтина и работи с НЗОК, може да се плати с карта.
Денонощна аптека - срещу поликлиниката във 2-ри микрорайон
Денонощна аптека има и в бл.132/133 , блока с бившата сладкарница Миньор. На бул. Петър Дертлиев е, малко след Орион по пътя на 310, след завоя на тролеите.

Шивашки услуги:
от triksy_81: Отвориха сравнително от скоро в Люлин 10 шивашко ателие до метростанция Западен парк в блока на пицария Поли, откъм страната на Т-маркет.
от buni: В първи има в блок 032, на гърба му, който гледа към бившият хлебозавод, а сега магазин за месо. В някой от средните входове, има табелка, не помня кой точно беше.
от Брук Дейвис: във втори има на Александър Станишев, блока веднага след поликлиниката  в посока Бриколаж (не знам кой номер е)

ФРИЗьОРИ, КОЗМЕТИЦИ...:

от blueeyes
: За фризьор в седма част, препоръчвам Ваня. Салонът е в бизнес сградата, след 64 то ОДЗ,  на първи етаж, вътре, не този салон, който е до книжарницата. Работи всеки ден, без понеделник, като в почивните дни е доста натоварено. В същата сграда препоръчвам Гери - козметик на втори етаж /за кола маска основно/
уточнение от Julia_21
: водила се бизнес сграда Грийн парк или нещо подобно. На първия етаж има еврофутбол, който се вижда от страната на бул. Дертлиев, не съм влизала в самата сграда - виждам че има доста табелки, мебели продават и т.н. Намира се между 729 и 730 блок.
от ♥ Димяни ♥: Студио Frog, Ани се казва момичето препоръчвам, В Силвъра е на 2 етаж.

      


Старите теми:
Скрит текст:
ЛЮЛИН чудесен тук ни събра - форумски майки засмяни с деца! - тема 1

Л Ю Л И Н С К И Я град в града - пълен с майки и деца - тема 2

ЛЮЛИНчетата засмени,под елхата наредени - тема 3

ЛЮЛИНските малки слънчица вече чакат пролетта - тема 4

ЛЮЛИНСКИТЕ Мами са вечно засмяни  - тема 5

на ясла,на градина,или вкъщи е ЛЮЛИНСКАТА дружина - тема 6

Зима иде, сняг ще пада, а Люлин се стяга за маскарада  - тема 7

ЛЮЛИНчето чака първия сняг,а мама шие костюмче за маскарад - тема 8

ЛЮЛИНчета чакат маскарада,за да видят своята награда - тема 9

Световна криза се задава, ЛЮЛИНче на пук ще прави маскарада - тема 10

Новата година вече е на прага,а ЛЮЛИНче тръпне в очакване намаскарада - тема 11

Коледа е тука,а Новата година на ЛЮЛИН на вратата чука - тема 12

ЛЮЛИНска среща:25.01 в Калпазани от 11ч.!!!!  - тема 13

Януари си отива,в ЛЮЛИН срещата ще е игрива - тема 14

14 февруари, ден на ЛЮЛИНските влюбени гъзари - тема 15

Баба Марта идва със студ и сняг,в ЛЮЛИН мартенички ще връзва пак - тема 16

Слънце или сняг, ЛЮЛИНските майки в градинките сме пак  - тема 17

ЛЮЛИНчето чака пролетта,а Роси-бебе у дома - тема 18

Великден дойде,време не остана...чакаме следващата ЛЮЛИНска бъде … мама!!! - тема 19

ЛЮЛИНските деца,подготвят се за първоюнска веселба! - тема 20

Дъжд и слънце се редува, ЛЮЛИНчето не спира да лудува - тема 21

Всяка ЛЮЛИНска мама свещичка ще запали,за здраве и късмет на мал … и Влади - тема 22

Ноември слънце ни донесе и ЛЮЛИНки по градинките са вече! - тема 23

ЛЮЛИНско другарче с чанта и букварче!  - тема 24

ЛЮЛИНската дружинка чака свойта валентинка! - тема 25

Добре дошли в ЛЮЛИН! Тема 26 - тема 26 - тук може да видите таблиците с р.д. и списъци от стари теми

Добре дошли в ЛЮЛИН! Тема 27

Добре дошли в ЛЮЛИН! Тема 28

Добре дошли в ЛЮЛИН! Тема 29

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 10:42 от зелено човече

# 1
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 836
Вместо запис - сега като е зелено и с цъфналите дръвчета и пролетно .. Люлин си е красота  Heart Eyes

За темата  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 1 641
Имаме си всичко на удобни разстояния, метрото ми е пред блока и е зелено и открито, лесно се излиза и влиза от квартала по дестинациите ни от интерес, само ИКЕА ми липсва в района и Декатлон-а, който не достройха  Grinning

# 3
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 836
Само да вметна във връзка с първия пост - мисля, че само тази срещу поликлиниката остана денонощна аптека  Peace Медея в 5 със сигурност вече е до 21ч.

# 4
  • Мнения: 1 177
Аптека Орион в Люлин 10, бл. 132 е денонощна. Може да се допълни в първия пост. Ние от там сме пазарували, когато ни се е налагало. За родителите с малки деца е добре да се знае.

По темата - сега е много красиво с разцъфналите дръвчета и цветя пред блоковете.

# 5
  • 1st floor
  • Мнения: 9 064
А във въздуха се носи ухание на цъфнали дръвчета... Heart Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 3 698
Благодаря за новата тема! bouquet
Планира ли се още един вход от околовръстното в Люлин? Онзи ден висяхме в задръстване, за да влезем от страната на марешката бензиностанция и после да обколим половин Люлин, за да се приберем...Добринова скала не се ли планира да се свърже с околовръстното?

# 7
  • 1st floor
  • Мнения: 9 064
Имало е идея при Лидл да има изход, но собствениците на земите се дърпат.

# 8
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 836
Мхмм планираният вход е на кръговото за Банкя и излиза някъде около Рай комерс и Лидл, ама има силни драми с очуждаването. Даже лампи сложиха на този изход, после го засипаха с пръст и сега обикаляй половин Люлин да се прибереш  ooooh!
Поне можеха да оставят някой подход срещу Филиповци докато си решат имотните драми там.

# 9
  • София
  • Мнения: 618
В Люлин всичко ми е на една ръка разстояние.

# 10
  • Мнения: 3 997
За единадесет минути с метрото съм в центъра Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 14 444
Мхмм планираният вход е на кръговото за Банкя и излиза някъде около Рай комерс и Лидл, ама има силни драми с очуждаването. Даже лампи сложиха на този изход, после го засипаха с пръст и сега обикаляй половин Люлин да се прибереш  ooooh!
Поне можеха да оставят някой подход срещу Филиповци докато си решат имотните драми там.

Там втора пролет някой разорава нивите, пониква слънчоглед, който не се прибира и изгнива на нивите. Някакви врътки има там - или точат субсидии за земеделие или извиват ръцете на общината. Някакъв ужас стана влизането и излизането от Люлин.

# 12
  • София
  • Мнения: 5 269
Аптека Орион в Люлин 10, бл. 132 е денонощна. Може да се допълни в първия пост. Ние от там сме пазарували, когато ни се е налагало. За родителите с малки деца е добре да се знае.

Вече няма опция за редакция :/
Ако някой се наеме да събере всички неща за дописване, ще ги пуснем към модератор накуп.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 935
Дупките във вътрешно кварталните улички вече могат да погълнат автомобил. Моля за линк, къде можеше да се съобщи за проблема, не че се надявам на някакво решение, но все пак  Confused

# 14
  • 1st floor
  • Мнения: 9 064
Дупките във вътрешно кварталните улички вече могат да погълнат автомобил. Моля за линк, къде можеше да се съобщи за проблема, не че се надявам на някакво решение, но все пак  Confused
Аз пусках, върнаха ми отговор, че кмета е подал молба да намерят фирма, която да запълни дупките и всичко си остана така. Стоят си дупките пред блока вече  втора година. Обаче в момента не мога да се сетя къде подавах сигнал. Някакъв сайт с карта беше и си избираш адрес от цялата столица...

Общи условия

Активация на акаунт