НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 114

  • 102 429
  • 731
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 277
dejie, ти май спомена, че имаш поликистоза, така ли беше? А някакви други хормонални проблеми, с щитовидната жлеза например? Освен това сега под стрес ли си или пък наскоро да си била? Как ти е сънят, имаш ли енергия през деня, изпитваш ли глад за сладко? И въпросът на Лейди Брин е основателен - спазвала ли си много диети през живота си?
Да при СПКЯ организмът има нужда от повече фибри и да не се клони към крайности относно ВМ-то хранене. Да не се окаже, че са ти малко въглехидратите? Въпросите на Шоки са много насочващи и полезни.

Точно поради този пост ми се иска още веднъж да се каже, че когато човек се ориентира към този начин на хранене и добре да знае защо го прави. Ако е решил да свали до 5кг за лятото и после да си кара както преди- няма никакъв смисъл, най-много да стане още по-лошо положението. Ако е със здравословна цел, наистина е важно да се знаят: хормони на ЩЖ, кортизол, инсулинова чувствителност и други заболявания като например СПКЯ. Защото в някои от изброените случаи е напълно достатъчно от менюто на човек да се премахнат преработените храни, захарта, бързите въглехидрати, а  не да се влиза в крайности от тип кетогенно хранене.

Някой беше попитал за мазането на Ж.Щ.- няма значение по колко пъти на  ден. Достатъчно би било да я мажете вечер преди лягане, в случай, че не обичате кокосово масло. За тези, които не го обичат- не го яжте, не се насилвайте. Като не можете кокосови продукти да ядете, яжте авокадо, бразилски орех и т.н. има варианти, за да помогнете на Щ.Ж. Слушайте си организма той и само той ще Ви каже най-добре от какво имате нужда.  Simple Smile

# 721
  • Мнения: 7 748
Silverstone, има и обезмирисено кокосово масло
в магазин съм го виждала RAPUNZEL, онлайн има в Iherb

# 722
  • UK
  • Мнения: 4 308
dejie, ти май спомена, че имаш поликистоза, така ли беше? А някакви други хормонални проблеми, с щитовидната жлеза например? Освен това сега под стрес ли си или пък наскоро да си била? Как ти е сънят, имаш ли енергия през деня, изпитваш ли глад за сладко? И въпросът на Лейди Брин е основателен - спазвала ли си много диети през живота си?
Да при СПКЯ организмът има нужда от повече фибри и да не се клони към крайности относно ВМ-то хранене. Да не се окаже, че са ти малко въглехидратите? Въпросите на Шоки са много насочващи и полезни.

Със СПКЯ съм, писах и преди, диети съм спазвала последните 5 години, първите две правих 90-дневната диета и свалих доста, но после след бременността и раждането на дъщеря ми ги качих пак, последните 1-2 години съм се хранила подобно на този режим, ограничавах хляб, надявах се само с това да мина, сладко по принцип не ям, алкохол не пия, преминаването към този режим не беше рязка промяна и смятам, че на това се дължи, че не смъквам нищо.
160 см съм, 70 кг, имам едни 15 излишни, не е да нямам, и си ми личат, че ги трупам на неподходящи места.  Blush Въглехидратите ги държа около 50 г както сме говорили тук. Първия месец спазвах по-стриктно и по-ниски въглехидрати и все ми беше отпаднало, сега съм по-добре, започнах да пия витамини и рибено масло по ваша препоръка.
От година и половина живея в чужбина и бих могла да кажа, че е някаква промяна и стрес, качих последните си 7-8 кг тук, отдавам го на храната.
Щитовидната жлеза изследвах преди 3 години май, беше си ок, не съм имала съмнения за нея досега. Нямам един яйчник, не знам това как влияе на другите хормони и на спкя-то.

Благодаря за коментарите. Нямам грам възможност да ходя сега да горя по фитнесите, затова реших да пробвам поне така да раздвижа някак нещата.

Единственият начин, по който съм успявала да смъкна е с 90-дневната, а всички вкл. лекари ми казват, че за полискоза не е подходяща никак. Съмнява ме, че е било единствено заради намалените калории - там не се закусва сутрин и всеки четвърти ден се ядат само плодове и зеленчуци - яде си се малко.

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 18:47 от dejie

# 723
  • Пловдив
  • Мнения: 1 742


Някой беше попитал за мазането на Ж.Щ.- няма значение по колко пъти на  ден. Достатъчно би било да я мажете вечер преди лягане, в случай, че не обичате кокосово масло. За тези, които не го обичат- не го яжте, не се насилвайте. Като не можете кокосови продукти да ядете, яжте авокадо, бразилски орех и т.н. има варианти, за да помогнете на Щ.Ж. Слушайте си организма той и само той ще Ви каже най-добре от какво имате нужда.  Simple Smile
А с какво точно помага мазането с кокосово масло на щитовидната жлеза?

# 724
  • Мнения: 6 346
А някакви подобрения на здравето нямаш ли? Или въобще нещо друго да се е променило в положителна посока? Понякога самото отслабване отнема повече време. А щитовидната не е зле да я видиш, но и също се опитай да ограничиш стреса, да се разхождаш, да се смееш, спи повече (ако можеш).

# 725
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
dejie, аз до скоро имах твоите мерки.  Peace
Стартирах режима през пролетта на 2014 г., но отначало имах адаптивен период, в който консумирах повече въглехидрати, понякога черен хляб, после ходих на море и там не бях особено режимна. Да кажем, че започнах сериозно да се придържам към това хранене септември 2014 г. За около година смъкнах 12-13 кг. - започнах от около 80-82 кг на 160 см. Преди това се въртях около 68-70 кг. За около година безразборно хранене, заседнал живот и може би преминаване към 40 годишните  Mr. Green ми залепиха още 10-тина кила и станах направо кръгла. Не меря стриктно тегло, защото нямам кантар, обаче мерките ми доста намаляха и визуално изглеждам по-прибрана с режима. Коремът ми се сви, а винаги ми е бил слабо място. От миналата година спрях да свалям, а едно поне 7-8 кг. ще е съвсем ОК да намаля. И мерките не мърдаха доста време. Но аз харесвам този начин на хранене, удобен ми е, вкусно ми е, даже ММ привлякох към него. По пролетните дрехи забелязвам, че съм свалила още някой и друг см. - 3-4 см може би, т.е. явно вече нещата ще стават бавно. Последно се мерих - бях 65 кг.
Според мен трябва да дадеш време на тялото си да се напасне на това хранене - има хора, които отначало не свалят, а после ударно губят доста кг и см.  Peace

# 726
  • UK
  • Мнения: 4 308
А някакви подобрения на здравето нямаш ли? Или въобще нещо друго да се е променило в положителна посока? Понякога самото отслабване отнема повече време.
Да, последните два цикъла ми се регулираха, а последната една година да речем бяха тръгнали много наникъде. Кожата на лицето като че ли се поизчисти, не знам дали е заради режима или защото започнах и да ползвам по-скъпи продукти за лице. Това са точно симптомите ми на спкя, рано е още да кажа дали си въобразявам или е от храненето, два цикъла са малко още да преценя. За жалост себореята на скалпа ми си е все така зле, даже съм чувала че високомазнинното хранене може да е една от причините за нея.
Благодаря за съветите и куража.  bouquet

# 727
  • Мнения: 1 746
Ако да и ако все още питаш, за ИР аз бих пуснала инсулин и кръвна захар на 0, 60, 120мин.
За холестерола казваш, че искаш липиден профил или общ Х, HDL, LDL, триглицериди.


Благодаря ти, че се отзова. Обаче аз не искам да правя обременяване с глюкоза, а просто да проверя след определен период на режима как стоят нещата с ИР. Подобрението е налице, то се усеща, но искам да сверя и с изследване. Достатъчно ли е да пусна инсулин и захар еднократно на гладно?

# 728
  • Мнения: 1 746
relight , нямам представа какво означава холестеролови отлагания в жлъчката.
Камелот, честно казано и аз се опулих на изказването на лекаря, какви ли не съм ги чувала... Ставало въпрос за натрупване, което предхожда образуването на камъни в жлъчката. Дано така е по-разбираемо. 

# 729
  • Мнения: 3 050
Ако да и ако все още питаш, за ИР аз бих пуснала инсулин и кръвна захар на 0, 60, 120мин.
За холестерола казваш, че искаш липиден профил или общ Х, HDL, LDL, триглицериди.


Благодаря ти, че се отзова. Обаче аз не искам да правя обременяване с глюкоза, а просто да проверя след определен период на режима как стоят нещата с ИР. Подобрението е налице, то се усеща, но искам да сверя и с изследване. Достатъчно ли е да пусна инсулин и захар еднократно на гладно?
Според мен, да. Ще изчислиш НОМА индекс и ще видиш в коя група си. Аз с кр захар 5,4 и инсулин 15 съм в рисковата. Така че се захващам по-стриктно с режима. Покрай бременността и грижите за малкото се бях отпуснала и не бях стриктна, което е оказало влияние веднага. Та с две думи - чета ви  Hug

# 730
  • Мнения: 5 713
Ако да и ако все още питаш, за ИР аз бих пуснала инсулин и кръвна захар на 0, 60, 120мин.
За холестерола казваш, че искаш липиден профил или общ Х, HDL, LDL, триглицериди.


Благодаря ти, че се отзова. Обаче аз не искам да правя обременяване с глюкоза, а просто да проверя след определен период на режима как стоят нещата с ИР. Подобрението е налице, то се усеща, но искам да сверя и с изследване. Достатъчно ли е да пусна инсулин и захар еднократно на гладно?
Направи тогава еднократното. Поне ще видиш какво е сегашното положение на 0мин, а и ще можеш да сравниш със стари резултати.

# 731
  • Мнения: 6 346
Заповядайте в новата тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=982147.new#new

Общи условия

Активация на акаунт