Работа, CV-та, HR-и, съвети - 59-та тема

  • 82 944
  • 794
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 9 050
Аз доколкото разбрах, тя е предупредила само че има дете. Не е предупредила, че детето доста боледува и тя често ще отсъства Wink

Аз съм на малко по-различно мнение. Жасмина, можете да опитате да поговорите с работодателя за увеличение, но без изнудване. В края на краищата, казвате, че заплатата Ви не е пипана от 6 години, но през 3 от тях Вие сте отсъствала. Така че "дават ми толкова и ако не ми ги дадете и тук, аз ще се махна" обикновено води само до едно. Ще ВИ пожелаят всичко добро.т5

Имайте предвид, че работа, на която можете да отсъствате често е трудно да се намери. Преценете си плюсовете и минусите и тогава решавайте.

# 571
  • Сф
  • Мнения: 4 765
    Цитат на: optimistic22 ink=topic=974228.msg35328266#msg35328266 date=1500724136
    Някакво мнение за работа чрез агенция за подбор? Викат ме на интервю за офис сътрудник, но не знам коя е фирмата. От познати работили в завод,  с договор и всичко минаващо през агенция, знам за по-ниски заплати, бонуси и социални придобивки в сравнение със служителите директно на завода. Не искам да се прецаквам

    Да споделя как мина. Разпитаха ме всякакви неща от - до. Само въпроса какво съм ял сутринта липсваше Astonished CV -то ми било некоректно, защото не било в юропас формат Sweat Smile въпреки, че е изчистено и подредено.  Не било хубаво да си пиша адреса в cv-то. Въпреки, че работното място, за което говорихме било извън София, нямало транспорт, тъй като служителите били от региона. Уат да фак си казах, защо ме викат тогава.
    Също така средната работна заплата в София била около 700-800 лв, затова и тяхното предложение е за толкова Smiley
    Изобщо не се свързах с тях повече
    [/list]

    Правилно си направил. Какво означава, че не е коректно св- то? Ако е вярна информацията в него- ок е. Това, че на тях не им харесва форматът не означава,  че не е коректно. 700_800лв ср3дна за Сф за коя област ? Кво се правят на ударени, мн ме дразнят. Че и не е осигурен транспортът. За завода в Мусачево ли става въпрос?

    Така че "дават ми толкова и ако не ми ги дадете и тук, аз ще се махна" обикновено води само до едно.

    При мен е работило това- наистина имах по- 2исока оферта, но исках да остана в текущата фирма и им го казах. По- точно ставаше въпрос да ми направят осигуровките на реалната заплата, предпочетоха да ме задържат и ги вдигнаха. Не съм изнудвала, нито блъфирала.

    # 572
    • Мнения: 298
    Напротив казах, че се разболява често. Отсъствала съм 2 години, не 3. От 9 месеца съм се върнала на работа. Знам, че много малко фирми са съгласни служителите им да отсъстват, затова и се избягва да се назначват жени. На сегашната ми работа нямам такъв проблем и това е единственото, което ме спира. ОТ друга страна не е честно, не мога да се развивам и да прогресирам и да претендирам за по-висока заплата само защото имам малко дете, което ходи на ясла и се разболява. Люшкам се от напускам до оставам. Ще говоря с работодателя, но подозирам, че ще ми каже : Имам те в предвид, но не знам кога ще стане, което може да значи от месеци до години нз и аз.
    А какво става ако те освободят в пробния период, отиваш ли на борсата или не....

    # 573
    • Сф
    • Мнения: 4 765
    Ако бях на твое място (а реално съм), ако му пусне по пързалката с едно обещание, че някой ден ще е я актуализира- махам се. Все му е едно за мен. Можеш да отидеш на борсата, ако те махнат в пробния, само не напускай по взаимно съгласие, че ще е малко обезщетението.
    Септември ми предстои да се върна от майчинство, малката тепърва ще я пускам на ясла. Т.е. тепърва ще боледува. В понеделник съм на интервю за нова позиция, на изпитателен срок, но това не ме спира. Оказа се, че, ако се върна на старото място няма да правя почти нищо от старите ми задължения, а 80% от времето ще съм data entry в новата система, което нито ми отговаря на образованието, нито на възможностите, нито на желанието. Та разбирам те добре, за мен си струва.

    # 574
    • София
    • Мнения: 6 219

    А не познавам колега, който да получава CV-тата в общата си поща. Обикновено има отделен мейлбокс за това. Няма как да се пропусне CV, само защото няма текст към него.

    Честно, наистина ли мислите, че хора, които получават по минимум 30 CV-та на ден, имат време и нерви да четат и други неща, освен самото CV? Пък и да си създават впечатления за култура на комуникацията от придружаващите кандидатурата мейли. Обикновено сядаш и ги подкарваш едно след друго. Отделяш подходящите за втори, по-подробен преглед и толкова със самия мейл.

    Ами аз все съм си мислила, че културата на комуникация е важна, но според теб не е. Ако търся зидар, няма да ме интересува дали има боди текст на писмото. Но всеки средно интелигентен човек е редно да пише два реда какво изпраща. Не защото трябва да се задълбава в тези два реда, а от уважение към другото човешко същество седящо пред монитора. Иначе се получава - влиза в офиса, без да поздрави ти хвърля един лист и излиза пак без да поздрави. Дали ХР-а, или който и да било друг, би бил очарован от подобно поведение? Комуникацията по мейл не е по-различна от личната такава. Но пък по нашите ширини не сме и особено възпитани, та не се учудвам от това мнение.

    И все пак да уточня, че не става въпрос за преразказ на СВ-то, а за елемантарно обръщение.
    Особено, когато реално не сме наясно дали срещу нас стои ЧР или пращаме файл на човек, отговорен за конкретния подбор, който наистина получава десетки писма на ден с различни причини и податели. Има и такива хора, колкото и странно да звучи на някои.

    Последна редакция: сб, 22 юли 2017, 16:22 от В@ня

    # 575
    • Мнения: 8
    Здравейте,

    Моля да коментирате следната ситуация.
    От месец март работя на ново място с изпитателен срок от 6 месеца. Днес случайно видях, че компанията е публикувала обява за същата позиция със същите изисквания и задължения както когато аз кандидатствах.
    Върша си задачите и се старая, преките ми ръководители не са ми правили забележки, нито са ме привиквали на разговори и съм меко казано неприятно изненадана и се притеснявам, че ще ме освободят без предупреждение.
    Можете ли да ми дадете съвет какво да правя?

    Благодаря!

    # 576
    • София
    • Мнения: 38 489
    Кофти! Все още има гадове, които те държат само за изп.срок и после те хвърлят като кърпичка.

    # 577
    • Мнения: 278
      Цитат на: Miraj
      [/quote
      [/list]
       За завода в Мусачево ли става въпрос?

      Казичене

      # 578
      • Мнения: 9 050
      Може би не обясних добре. Да се напише "Здравейте, изпращам еди-какво си" е ОК. При все, че изобщо не смятам, че това е признак на каквато и да е култура на комуникация. И споделих, че за мен разлика дали има такъв текст или не, няма. Не защото културата не комуникация не е важна (това е доста смело извъртане на думите ми), а защото наистина това не е от такова значение.
      Изразих мнението си обаче, защото напред имаше мнение, че били желателно да се изпрати мотивационно писмо, дори когато не е поискано. Това е напълно излишно.

      Иначе няма нищо лошо да се смени работата с малко дете. Смених моята с дете на година и месец, току-виж тръгнало на ясла, при това насред зимата. Не смятам, че децата са спирачка и всеки би трябвало да преследва целите си. Просто казвам две неща - новият работодател трябва да е наясно. Това спестява неприятности и за двете страни. И второ, със стария работодател е добре просто да се поговори за възможностите и до там.
      Доколкото разбирам, Жасмин е била открита с новия си работодател (което не бях разбрала от първия и пост), така че няма проблем.


      Здравейте,

      Моля да коментирате следната ситуация.
      От месец март работя на ново място с изпитателен срок от 6 месеца. Днес случайно видях, че компанията е публикувала обява за същата позиция със същите изисквания и задължения както когато аз кандидатствах.
      Върша си задачите и се старая, преките ми ръководители не са ми правили забележки, нито са ме привиквали на разговори и съм меко казано неприятно изненадана и се притеснявам, че ще ме освободят без предупреждение.
      Можете ли да ми дадете съвет какво да правя?

      Благодаря!


      Просто попитай. Нищо няма да загубиш.

      Последна редакция: нд, 23 юли 2017, 10:30 от Нищо лично

      # 579
      • Мнения: 2 744
      Здравейте, интересува е докато съм на изпитателен срок от 6 месеца, имам ли право на платен годишен отпуск в размер на изработените дни такъв до момента или трябва да минат въпросните 6 месеца изпитателен срок?

      # 580
      • Мнения: 29 341
      Имаш право на платен отпуск, ако принципно имаш 8 мес. трудов стаж изобщо, независимо в коя фирма.

      # 581
      • Мнения: 2 744
      Имаш право на платен отпуск, ако принципно имаш 8 мес. трудов стаж изобщо, независимо в коя фирма.
      Много благодаря!
      Питам, защото от работата, която напсунах скоро, ми се налагаше да ползвам платен отпуск и в този момент бях все още на изпитателен срок и ми беше отказано с мотива, че е необходимо да минат 6 месеца и тогава. До този оммент имах над 2 години трудов стаж. А сега уж ме одобриха на желана от мен позиция и ще бъда 6 месеца на изпитателен срок и е хубаво да си знам все пак и правата, освен задълженията. В интернет четох и тогава и сега и наистина никъде не пише да минат 6 месеца и тогава да може служителят д аизползва платен отпуск. Наясно съм, че работодателят може да отакаже такъв, просто в моя случай имах съмнения, че е без основание отказът.

      # 582
      • Мнения: 29 341
      Вероятно могат да ти откажат с основанието за вътрешнофирмен ред, т.е. шефът е решил, че на хората в изпитателен срок няма да се дава отпуск. Принципно имаш право, но дали ще стане е друг въпрос.

      В първата фирма, в която работих, не ми даваха платен отпуск. Шефът беше предупредил отначало още.... Ако искаш.....

      # 583
      • Мнения: 2 744
      Аз пак да питам нещо, този път във връзка с необходимите документи за започване на работа.
      Изисква се "документи удостоверяващи осигурителния стаж (ако има разминаване между трудов и осигурителен стаж)"-така е написано в имейла, който ми пратиха с необходимите документи. За първи път ми искат такова нещо. От НОИ ли се издава, в какви случаи могат да ми издадат? newsm78
      Може ли малко инфо? За какво служи?

      # 584
      • Мнения: 501
      По принцип е нужно да предоставиш такива документи, ако нямаш трудова книжка, или ако има разминаване между трудов и осигурителен стаж - т.е. работила си на граждански договор или си се самоосигурявала.
      В такъв случай се предоставя осиг. книжка или декларация от НОИ.
      Ако не си - само трудова книжка е достатъчно.

      Общи условия

      Активация на акаунт