Подготовка за кандидатстване в СМГ след 4 клас

  • 113 709
  • 783
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 982
На всички интересуващи се от кандидатстване в СМГ след 7 клас им е ясно, че решаващият изпит е този по БЕЛ. Това трябва да се промени. Но засега няма такива изгледи,  поради което деца със 100 точки на НВО по математика  не успяват да продължат.

# 736
  • София
  • Мнения: 9 123
Решаващи са и двата изпита, не се заблуждавайте. Математиката се утроява и всяка точка надолу е решаваща.

# 737
  • Мнения: 205
Решаващи са и двата изпита, не се заблуждавайте. Математиката се утроява и всяка точка надолу е решаваща.
И ако за смг след 7 клас има отделен по-сложен изпит (по изучавана математика, не нещо от школи), кой точно ще спре тези математически таланти да се явят, какъв е проблемът?
За мен принципът е различен. На теория след 4 клас търсят надарени деца със заложби за едно нишово образование в гимназии-8 паралелки общо. Двата изпита след 7 клас дават достъп до всички училища, децата се профилират, и да, българския също е важен.

# 738
  • Мнения: 41 303
Кои са тези, дето влизат с минимум усилия при положение, че има десетки типове задачи, които трябва да минат като материал, да изградят психика, за да се справят под стрес за определено време и да се научат да разписват задачи, за да получат по-високи точки?

Например тези, които всеки път се класират в десетката или двадесетицата на състезанията. Съвсем не е нужно да се скъсват от решаване, което не значи и че не са погледнали нищичко, разбира се. Просто попиват бързо и лесно още на курсовете и вкъщи решават минимално, само домашното или съвсем малко отгоре. А и на курсовете не се скъсват, а се забавляват.

Що се отнася до влизането след 7 клас, това все пак не е универсално добро училище, а специализирано училище, където се набляга на математиката. Защо в спортното, балетното или музикалното не се влиза с оценката по БЕЛ от НВО, а?  И наистина някога си имаше отделен изпит, но се натрупа доста хейт от амбициозни родители и това се смени по политически причини. Впрочем фактът, че СМГ днес не е същото СМГ като преди 15-20 години, пак се дължи до голяма степен на родителски хейт и незадоволени амбиции. В резултат се разруши една работеща система, която подготвяше и подбираше най-добрите деца, организираше им безплатно явяване на всички състезания и ги подготвяше на високо ниво. После имаше директорски войни, разкол, промени в настоятелството, увеличаване на броя паралелки и нещата се развалиха. Може би днешните пишещи не знаят как изглеждаха класиранията на националните състезания по математика преди 15 години? Нямаше го сегашното многообразие, явяваха се поне по 50 деца от всеки випуск на СМГ и класирането в първите 20-30 места изглеждаше страшно монотонно и еднообразно Wink Но това е минало, което беше разбито от баш такива идеи, че всеки трябва да може да влезе в специализирано училище, даже и да няма талант.

Последна редакция: пн, 28 ное 2022, 10:00 от Черна станция

# 739
  • Мнения: 6 936
Не е хич по темата кандидатстването след 7. клас, но последно се включвам: нво 7 клас не може да отсее математически мислещи деца от само старателни и трудолюбиви деца. 100т на нво са лесно постижими без човек да има заложби. И след като има такъв голям наплив за смг няма нищо по-нормално да има по-смислен вход за училището. Вижте пробните на смг за нво и вижте нво, разликата е огромна, нищо, че и двете са по изучаван материал и в един и същ формат. В годината, която дъщеря ми беше на нво деца с по 50-60т на пробните на смг имаха по 100 на нво. Да, имаше и състезатели, които с техническа грешка по мат и бел около 90т останаха да чакат 4то класиране. Такова нещо, дори и с оставане на нво бел в бала, няма как да се случи при друга сложност на мат.

# 740
  • София
  • Мнения: 9 123
За мен е универсално добро училище след 7 клас и точно отсяването с двата изпита събира силно мотивирани и трудолюбиви деца, на които после се създават условия да се развиват в различни области.

# 741
  • Мнения: 41 303
За мен е универсално добро училище след 7 клас и точно отсяването с двата изпита събира силно мотивирани и трудолюбиви деца, на които после се създават условия да се развиват в различни области.

Не, не е универсално, а с природонаучен, математически и ИТ профил. И да, децата след това се развиват в различни области, но подготовката все пак е насочена на във всички посоки. СМГ не е най-добрата опция за неориентирани деца, за деца искащи да станат адвокати, филолози, лекари... Универсални за езиковите гимназии и АК.

# 742
  • Мнения: 536
И все пак е странно да намериш талант в 5 клас и да го изпуснеш в 8. Случва се, а кому е нужно.
Хм, на упражняващи се 3 години с родителски напъни деца не казвам 'таланти'. Ама вий много сериозно сте се взели в тази тема. Ето затова не искам СМГ... заради родителите на децата, които ще са евентуално съученици на моето... Смешно-тъжно е.
И имам опит, както с кандидатстване, така и с влизане и с пребиваване в СМГ/НПМГ, личен и от много близък роднина, та отлично знаем какви хора учат там, над 50% насилствено натикани от родители и Не продължават с математика поради липса на личен интерес. Включително и детето на една изказала се много остро майка в темата. Един мой съученик стана диригент, толкова силен математически талант и интерес е имал Wink.

# 743
  • Мнения: 29 695
Ама, разбира се, никой и не те натиска да избираш СМГ. Да те светна, че на никой не му дреме за детето ти, че да се вълнува от вашия избор. Местата в СМГ не остават, щом ти е смешно-тъжно, варианти има много. Кварталните училища също обучават деца. Защо ли деца и родители не се натискат за обикновените СОУ, ами влагат време, пари и труд за едното кандидатстване, като шансът е около 1 към 5....?!? Може би, щото е лошо....?

ПС: Изказванията ти в темата са в стил "Гроздето е кисело...". Останете си в квартала, там детето ти ще е отличник и родата ще се гордее с него.

ППС: Странни писания за някой, завършил СМГ, доколкото разбирам...

# 744
  • София
  • Мнения: 3 497
Ето затова не искам СМГ... заради родителите на децата, които ще са евентуално съученици на моето... Смешно-тъжно е.
Подозирам, че във всички МГ родители, деца и учители, ще се замислят над думите Ви и веднага ще се променят.

# 745
  • София
  • Мнения: 9 123
Аз нужда да убеждавам някого нямам. Моето дете беше там 5-7 клас и е там от 8. Той си харесва училището, ние го намираме за много добро. Има място и училища за всеки под слънцето. И да универсално е - деца от училището се класират по национални кръгове на олимпиади по всякакви предмети. Защото, за да се развиваш е важно и в каква среда вирееш.
А такива обобщения какви били родителите са меко казано неуместни.

# 746
  • София
  • Мнения: 5 034

Впрочем фактът, че СМГ днес не е същото СМГ като преди 15-20 години, пак се дължи до голяма степен на родителски хейт и незадоволени амбиции. В резултат се разруши една работеща система, която подготвяше и подбираше най-добрите деца, организираше им безплатно явяване на всички състезания и ги подготвяше на високо ниво. После имаше директорски войни, разкол, промени в настоятелството, увеличаване на броя паралелки и нещата се развалиха. Може би днешните пишещи не знаят как изглеждаха класиранията на националните състезания по математика преди 15 години? Нямаше го сегашното многообразие, явяваха се поне по 50 деца от всеки випуск на СМГ и класирането в първите 20-30 места изглеждаше страшно монотонно и еднообразно Wink Но това е минало, което беше разбито от баш такива идеи, че всеки трябва да може да влезе в специализирано училище, даже и да няма талант.

Не знам как е било преди 15-20 години, но в последните десетина няма как състезател да се класира на водеща позиция без допълнителна подготовка. Тя не се дава в нужнатата степен в СМГ.  Затова има множество школи - наши и чужди, форуми като AoPS, специализирани издателства, сайтове и др. И ако преди информацията е била достъпна до по-малък кръг от учители и те са били предимно в СМГ (преди това в НПМГ е била силната школа по математика на ниво състезания), то сега информацията, школите и материалите за подготовка са достъпни за учители и ученици от цялата страна.
Много причини има за "шарената" подредба, но най-малко ми се струва причината да е НВО-то в 7.клас като критерий за прием.

Последна редакция: пн, 28 ное 2022, 12:11 от Prizma

# 747
  • Мнения: 41 303
В цитирания откъс от моя пост никъде не се говори за НВО 7 клас като причина. Съвсем на друго нещо фокусирах.

# 748
  • Мнения: 536
Ей, пак наскачахте. Опасни сте значи, никак не сте толерантни към инакомислещите. Hug
Дайте го малко по-чил!

Бях забравила какъв е тонът в някои теми тук, доста дълго се подвизавах само в литературния подфорум и съм останала с впечатление, че мамата се е подобрила. Аз пък ще си пиша тук, добре е да се пише по същество, че инак става махленска сбирка Blush

Дайте нещо за подготовката и не ми плюйте кварталното училище /дъщеря ми не в него, но нейсе, фантазирайте щом ви влече Grinning/.

# 749
  • Мнения: 29 695
Ние сме спокойни, ти си тази, която се обяснява колко е гадно в СМГ..... За каква толерантност говорим?!? С кое сме не толерантни? ....че имаме различно от твоето мнение?!?! Хммммм....... Смешно-тъжно е......

Общи условия

Активация на акаунт