Пътуване с дете в ЕС - документите?

  • 7 666
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 598
Здравейте,

Мислим да посетим за няколко дни страна членка на ЕС. Татито няма възможност да дойде с нас. Ще пътуваме със самолет.

Какви документи са ни необходими на летището, освен документи за самоличност? Извадихме пълномощно при нотариус (допитвайки нотариуса), с което единия родител упълномощава другия родител да го представлява и да подписва вместо него и да извежда детето в чужбина. Обаче, сега гледам в сайта на главна дирекция "Гранична полиция" някакви шаблони на декларации.  newsm78

Можете ли да ми разясните какви документи искат на летището за малко дете, пътуващо с единия от родителите?

# 1
  • Мнения: 1 122
Паспорт на детето, пълномощното от бащата (оригинал) + копие/я. Копието остава за българските гранични власти и ако сте само с оригинал, ще вземат него. Евентуално копие от акта за раждане (по принцип не би следвало да го искат, но едно копие няма да натежи). Застраховка или Европейска здравна карта са препоръчителни, но не и задължителни.

# 2
  • Мнения: 10 598
А, пълномощното как трябва да изглежда? Трябва ли да бъде преведено?  newsm78

# 3
  • Мнения: 1 122
А, пълномощното как трябва да изглежда? Трябва ли да бъде преведено?  newsm78
Ами как- нотариусите знаят какво се пише стандартно. Не трябва да е преведено- то е за извеждане на детето от България и затова написах, че го взимат българските гранични власти (копие, за да не вземат оригинала). Може да е срочно, може да е безсрочно...

# 4
  • Мнения: 10 598
Добре, а за връщане, като минаваш през чуждото летище, не трябва ли и на тях да се покаже пълномощно? Аз видях Декларация за напускане на страна от малолетно/непълнолетно лице, че има и за това се зачудих за пълномощното, точно какво трябва да бъде...

http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm

# 5
  • Мнения: 1 122
Добре, а за връщане, като минаваш през чуждото летище, не трябва ли и на тях да се покаже пълномощно? Аз видях Декларация за напускане на страна от малолетно/непълнолетно лице, че има и за това се зачудих за пълномощното, точно какво трябва да бъде...

http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm

На тях за какво им е? Simple Smile За ИЗВЕЖДАНЕ от Б-я на дете с българско гражданство!
И в декларацията пише: "Ако страната напуска малолетно или непълнолетно лице, което не е придружено от родителите си български гражданин или единият от тях..."
А в другия линк пише:
Скрит текст:
1. При пътувания на ненавършили пълнолетие деца, които са само български граждани.
Малолетните българските граждани (до 14 г. възраст)  напускат страната с  паспорт, по смисъла на чл. 13, ал. 1, т.2 от ЗБЛД. Непълнолетните български граждани (навършилите 14 год. възраст) напускат страната с паспорт или лична карта по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗБЛД. Личната карта е документ за пътуване и преминаване през вътрешните граници на Република България с държавите - членки на Европейския съюз, както и в случаите, предвидени в международни договори.
Пътуванията на малолетни (до 14 г. възраст) и непълнолетни (до 18 г. възраст) български граждани, по-конкретно излизането от България, е регламентирано в Закона за българските лични документи (ЗБЛД). Полицейските органи имат специфични контролни функции както в етапа на издаване на паспорт, така и във етапа на самото пътуване /излизане/ от България.
Съгласно чл. 76, т. 9  от ЗБЛД може да не се разреши напускане на страната на малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които притежават валиден паспорт или лична карта, но нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители.
   Примерен текст на декларация, съдържаща такова съгласие може да намерите на интернет адрес:

http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/827F5101-3BB0-4FB6-9C88-E61D … /0/deklaracia.doc

   Освен от български нотариус, декларацията може да бъде заверена и от съдията по вписванията при съответния районен съд, кметът на населеното място, което не е общински център, а ако е общински център - кметът, заместник-кметът, секретарят на общината, както и кметският наместник, когато в района няма нотариус.

# 6
  • Мнения: 10 598
Да, де. "Или единият от тях" какво значи?  Simple Smile Виж, че има бланка за декларация. Такава ли декларация трябва да подпише родителя, който не придружава детето? Щото нашето пълномощно, което таткото подписа, не представлява тази точно декларация. В самото пълномощно са включени безброй правомощия, не само извеждане на детето извън страната.  newsm78

На другите за какво им е? Ами, не знам. Мислех си, че и тях ги интересува, когато някой извежда дете задгранично. В ЕС не следят ли да не откраднат някое дете? Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 122
Добре- да го кажем така- пълномощното е достатъчно. В него трябва да има данните от тази декларация- ЕГН на детето, имена- на дете и родител, от кого за кого е пълномощното...
Правите копие на въпросното пълномощно и с маркер отбелязвате частта/текста, в която е разрешението за извеждане на детето от страната.

# 8
  • Мнения: 10 598
Значи, тогава пълномощното трябва да послужи, викаш? И за превода си сигурна, че няма да е необходим?

# 9
  • Мнения: 1 122
Значи, тогава пълномощното трябва да послужи, викаш? И за превода си сигурна, че няма да е необходим?
Точно. Моето дете без превод и само с пълномощно съм го извеждала. И паспорт, разбира се. Simple Smile Не са ми искали акт за раждане, но го имах сниман за всеки случай.

Ето и няколко линка, които потвърждават това:
(нотариално заверена декларация = нотариално заверено пълномощно)

1. и 2.

Последна редакция: вт, 16 май 2017, 16:55 от Galettta

# 10
  • Мнения: 1 122
За Ваше спокойствие, може да звъннете и да попитате.

# 11
  • Мнения: 10 598
Благодаря ти! Имам чувството, че ще ни изгледат странно пълномощното на летището.  Rolling Eyes Защото не е декларация като тази от линковете и се посочва и други дъра-бъра неща: "да извършва вместо мен като законен представител на сина ни........ всякакви действия разрешени по законодателството на РБългария, в това число да го извежда в чужбина сама в страни по нейна преценка, и в тази връзка ме представлява пред съдебни, данъчни, осигурителни, медицински институции, митнически и административни органи .... и подписва вместо мен всякакви документи".

Тая нотариуска май ни е прекарала с въпросното "пълномощно".  newsm78 Да вадим ли ново "пълномощно", според теб?

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Няма конкретен формат на пълномощното. Важно е да съдържа данните на детето, твоите данни и тези на таткото и да пише кой кого за какво упълномощава.
Пътувала съм безброй пъти само с детето, имам безсрочно пълномощно, дълго около 3 реда. Никога не са ми искали копие , деклараци и др. подобни, последните години не искат и акт за раждане (но винаги нося).

# 13
  • Мнения: 10 598
Тъкмо си викам Ок - ще минем, и попадам на следния пост:

Здравейте на всички участници тук!
Помогнете ми моля със съвет!Случаят е следния,живея в Испания от няколко години,имах брак със българин,с когото се разведох и се наложи да извадя документ за преминаване на граница на непълнолетната ми дъщеря.Получих го по доста труден начин, с големи молби и разправии/от страна на мъжа ми/,но ми го издадоха испанските власти.Когато си бях в Бг го преведох и легализирах,с апостил,всичко  минах по легален и законен ред!Да,но се оказа че испанците ми издали Пълномощно от бащата,а не Декларация и естествено на летището ми направиха проблем.Явно имах късмет и ни пуснаха.Прибрах се в Испания и от една година испанските власти ме мотаят и не могат да ми извадят въпросната Декларация,поради неявяване не бащата!
Моля Ви помогнете ми със съвет,скоро пак ми предстои да се прибирам в Бг и незнам какво да правя!Предварително Благодаря на всички!

Май трябва да е, все пак, Декларация, а не пълномощно??  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 1 122
Колко човека още трябва да напишат с какъв точно документ са извеждали детето си (и то не еднократно) от БЪЛГАРИЯ?! Не от Испания, не от Дания... Такъв документ се издава от българските власти или консулства/ посолства, ако се намирате в друга държава.
В крайна сметка- напишете си една декларация, таткото да я подпише пред нотариус, той да я завери, да вземе още някой лев и да спите спокойно.
В по- горен коментар Ви пуснах линк с телефони на агенция митници и още инфо. Звъннете и питайте ТАМ!

Общи условия

Активация на акаунт