МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 63-та ТЕМА

  • 93 217
  • 742
  •   2
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 6 309
Аз на пълнозърнест хляб 1.4кг слагам 1/4 прясна мая, т.е. 10.5г се пада. Сама си смесвам брашната и откакто замених овесените ядки с ръжени не ми втасва толкова добре, та се чудя, ако увелича малко маята дали ще помогне или просто ми е тежка сместта (към пшеничното брашно добавям/замествам 1 чаша с ръжени ядки и 1 чаша смес от пшеничен зародиш, овесени трици, смлени лен и сусам, слънчогледово семе).

# 481
  • Мнения: 13 424
Аз на пълнозърнест хляб 1.4кг слагам 1/4 прясна мая, т.е. 10.5г се пада. Сама си смесвам брашната и откакто замених овесените ядки с ръжени не ми втасва толкова добре, та се чудя, ако увелича малко маята дали ще помогне или просто ми е тежка сместта (към пшеничното брашно добавям/замествам 1 чаша с ръжени ядки и 1 чаша смес от пшеничен зародиш, овесени трици, смлени лен и сусам, слънчогледово семе).
И двете, според мен. Аз бих пробвала следващия път с повече мая, поне доколкото мога да се ориентирам от написаното, ми се вижда малко за такъв хляб. Може би ако напишете цялата рецепта, ще могат да дадат повече съвети, така е малко мъгляво.

# 482
  • Добрич
  • Мнения: 5 469
Ако маята дойде повече, хлябът ще превтаса и ще разбереш, че няма нужда да увеличаваш. Можеш да опиташ и с по-топла вода.

През лятото се налага да намалявам количеството на маята. Явно зимата водата е доста по-студена и увеличавам маята с 2 г. за да получа нормално втасване.

Хлябът грахам от 1,5 кг. зимата става с 14 г. мая, а лятото с 12 г. Обичам да добавям слънчогледови и тиквени семки, но те сякаш не влияят на втасването.

# 483
  • София
  • Мнения: 6 309
Когато беше студено слагах топла вода.
Иначе рецептата ми е (чаша от 240мл):
2чч вода
1сл захар (т.е. голямата мерителна л.)
2чл сол (малката мерителна л.)
4сл олио
1чч ръжени ядки
1чч смес от овесени трици, пшеничен зародиш, смлени ленено и сусамово семе, белен слънчоглед)
4чч брашно
1/4 кубче прясна мая

До скоро правих с 5ч брашно и 1ч ядки и хлябът опираше почти до прозорчето.

# 484
  • Мнения: 13 424
Това брашно в рецептата пълнозърнесто или бяло е? Тежичка ми звучи сместа, нормално е да не се надигне много, а ако е и само пълнозърнесто брашното няма много толкова много глутен в това тесто. Аз бих добавила и лъжица оцет или лимонов сок, и една идея повече мая, също би трябвало да го подобри малко.
Как изглежда хлябът отгоре - нормално надигнат или пукнат? Мисля си и че може да иска малко повече течност, отколкото с по-голям процент брашно. Всичките тези трици и ръжени ядки сигурно абсорбират доста, но не толкова бързо както брашното и отначало консистенцията ще изглежда ок.

# 485
  • Мнения: 746
Може ли да ми дадете изпитана рецепта за козунак .. Благодаря

# 486
  • Добрич
  • Мнения: 5 469
Адаптирала съм си тази рецепта за козунак.

Скрит текст:

Продукти:
150 мл. мляко /ползвам овесено/
3 яйца  XL /1/2 жълтък e за намазване/
90 мл мазнина /слагам кокосово масло, олио, мас или смес от мазнините, стопени. Например 45 г. кокосово масло и 45 г. олио/
150 гр. захар /слагам кафява/
14 г.  прясна мая
есенция ванилия, течна или 3 сухи
700 г. брашно  /или колкото поеме/

При сплитането: до 200 г. добавки
озахаросани портокалови кори
сушени стафиди
сушени боровинки
бадеми
/За детето слагам само 2 кутии локум, предварително нарязан, че то не обича други неща/
сусам и кафява захар за поръсване

Програма: сладък хляб за 1500г.  За Мулинекс е 3 ч. и 55 мин.
Избирам слабо препичане на коричката.

Бъркалките се омазняват /с четка/.. Добавят се яйцата, разбити с вилица със захарта, ванилията и брашното. Маята натрошавам най-отгоре. Ако я разтворя в млякото, козунакът опира в капака. При необходимост количеството брашно се коригира, за да стане хубава топка, която не лепне. Следва добавяне на мазнината лъжица по лъжица, като се изчаква след всяка лъжица да се поеме. Аз слагам мазнината в бехерова чашка и наливам по малко от нея.
Тестото и бъркалките се изваждат  след последното месене. Капакът се затваря, за да не изстива машината. По най-бързият начин тестото се разстила в омазнена тава, слагат се добавките, реже се на три и се усуква. Прави се плитка, която се връща в казанчето, но без бъркалките.

Последните минути от втасването, точно преди печенето се намазва с жълтък /може жълтъкът да се смеси с малко мазнина/ и се поръсва със сусам и захар.

# 487
  • Мнения: 6 865
Може ли да ми дадете изпитана рецепта за козунак .. Благодаря
Аз съм доволна от рецептата на Пина за козунак изцяло правен в хлебопекарна.
Иначе само за месене съм правила на Кулинарен еликсир - обикновениия и със сметана.

# 488
  • Сф
  • Мнения: 4 784
Преди месец правих козунак, но само месих и единия път втасва в хл.пекарната. Второто втасване и печенето беше във фурната.  Отдавна исках да пробвам рецептата на Елексир със сметана и стана прекрасен! Този Великден само такъв ще правя.

http://kulinarenelixir.blogspot.co.uk/2012/04/blog-post_05.html

# 489
  • София
  • Мнения: 6 309
Това брашно в рецептата пълнозърнесто или бяло е? Тежичка ми звучи сместа, нормално е да не се надигне много, а ако е и само пълнозърнесто брашното няма много толкова много глутен в това тесто. Аз бих добавила и лъжица оцет или лимонов сок, и една идея повече мая, също би трябвало да го подобри малко.
Как изглежда хлябът отгоре - нормално надигнат или пукнат? Мисля си и че може да иска малко повече течност, отколкото с по-голям процент брашно. Всичките тези трици и ръжени ядки сигурно абсорбират доста, но не толкова бързо както брашното и отначало консистенцията ще изглежда ок.
Брашното е бяло (това от Лидл и Кауфланд). Вярно, че тук бяхте коментирали оцет да се сложи, благодаря за напомнянето! 1 с.л. ли?

Отгоре хлябът е равен, като го извадя е четвъртит, като огромно паве, но не е твърд вътре. Преди букваше като калпаче отгоре, но откакто увеличих полезните семена и не се получава.

# 490
  • Мнения: 5 155
с какъв нож режете филиите, за да са тънки, особенно когато хляба е мек ми е много трудно

# 491
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 869
Отгоре хлябът е равен, като го извадя е четвъртит, като огромно паве, но не е твърд вътре. Преди букваше като калпаче отгоре, но откакто увеличих полезните семена и не се получава.
Става тежичка сместа, затова. Но по-добре да е по-сплескан, но полезен. Моите добавки или различни от бялото брашна са 150-200 гр. макс и става приличен хляб, леко с капаче отгоре. Ако сложа ръжено, обаче, не бухва така. Но на вкус си е съвсем добре. По принцип домашният хляб си е по-сбит, защото му липсват всички онези подобрители и набухватели, които се слагат в купешкия.
Само за пример - снощи почти изядохме с ММ един купешки черен хляб от 500 гр., че нямах време да пусна пекарната. Ми той грамажът малък, обемът по-голям от домашния ми хляб. Хапваш филийката, тя на 2 залъка и я няма.

# 492
  • София
  • Мнения: 6 309
Да, да, така е за домашния хляб! Затова и на купешкия му казвам дунапренен! Моят домашен, 1.4кг на вид (размер) е като (че дори и по-малък от) добруждата, дето е 0.7кг, даже май 650гр.

# 493
  • Мнения: 6 865
с какъв нож режете филиите, за да са тънки, особенно когато хляба е мек ми е много трудно
Аз режа с нож за хляб, който е назъбен като трион. Но хлябът трябва да изстине, като е горещ, не стават хубави филии. Peace

# 494
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 869
Топъл, само с чупене или с много остър нож. Като изстине, с нож за хляб или отново с много остър нож. С ножа за хляб стават много трохи, поне с моя.

Общи условия

Активация на акаунт