МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 63-та ТЕМА

  • 93 105
  • 742
  •   1
Отговори
# 495
  • Добрич
  • Мнения: 5 463
Не ми стана ясно този хляб пълнозърнест ли е или е бял?

Аз на пълнозърнест хляб 1.4кг слагам 1/4 прясна мая, т.е. 10.5г се пада.
Скрит текст:
Сама си смесвам брашната и откакто замених овесените ядки с ръжени не ми втасва толкова добре, та се чудя, ако увелича малко маята дали ще помогне или просто ми е тежка сместта (към пшеничното брашно добавям/замествам 1 чаша с ръжени ядки и 1 чаша смес от пшеничен зародиш, овесени трици, смлени лен и сусам, слънчогледово семе).


Това брашно в рецептата пълнозърнесто или бяло е?
Скрит текст:
Тежичка ми звучи сместа, нормално е да не се надигне много, а ако е и само пълнозърнесто брашното няма много толкова много глутен в това тесто. Аз бих добавила и лъжица оцет или лимонов сок, и една идея повече мая, също би трябвало да го подобри малко.
Как изглежда хлябът отгоре - нормално надигнат или пукнат? Мисля си и че може да иска малко повече течност, отколкото с по-голям процент брашно. Всичките тези трици и ръжени ядки сигурно абсорбират доста, но не толкова бързо както брашното и отначало консистенцията ще изглежда ок.

Брашното е бяло (това от Лидл и Кауфланд).
Скрит текст:
Вярно, че тук бяхте коментирали оцет да се сложи, благодаря за напомнянето! 1 с.л. ли?

Отгоре хлябът е равен, като го извадя е четвъртит, като огромно паве, но не е твърд вътре. Преди букваше като калпаче отгоре, но откакто увеличих полезните семена и не се получава.

Явно хлябът е бял със семена, а не пълнозърнест със семена.

# 496
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 833
Какво различава бялото брашно от пълнозърнестото - триците, зародиша и пепелното съдържание. Момичето си добавя трици и зародиш, единствено пепелното съдържание е по-ниско. Хлябът й е пълнозърнест, защото съдържа всички елементи на зърното. Аз също така го правя и не виждам разлика с такъв, направен от изцяло пълнозърнесто брашно.

# 497
  • Мнения: 13 190
Как изглежда хлябът отгоре - нормално надигнат или пукнат? Мисля си и че може да иска малко повече течност, отколкото с по-голям процент брашно. Всичките тези трици и ръжени ядки сигурно абсорбират доста, но не толкова бързо както брашното и отначало консистенцията ще изглежда ок.
Брашното е бяло (това от Лидл и Кауфланд). Вярно, че тук бяхте коментирали оцет да се сложи, благодаря за напомнянето! 1 с.л. ли?

Отгоре хлябът е равен, като го извадя е четвъртит, като огромно паве, но не е твърд вътре. Преди букваше като калпаче отгоре, но откакто увеличих полезните семена и не се получава.
Щом не се е пукнал после, едва ли да е от много сухо тесто, поне при мен се получава така ако метна трици или овесени ядки на око и поемат повечко течност, а пък аз не съм сложила повече от обикновено и не съм оставила тестото по-мокро.
Явно просто става по-тежка сместа и с по-малко глутен и няма как да бухне повече.
Оцет аз слагам някъде две чаени лъжички, но правя доста по-малък хляб, към 750 грама, така че предполагам че поне супена лъжица или малко повече. Не се усеща миризмата на оцет после по никакъв начин, в случай че ви притеснява, нищо не пречи да опитате. Бих опитала веднъж и с една идея повече мая, това освен оцета, то си личи ако е превтасал. Тежките теста като това за козунак и подобни се правят с доста повече мая отколкото хляб и са ок, може и да свърши работа и във вашия случай.

с какъв нож режете филиите, за да са тънки, особенно когато хляба е мек ми е много трудно
Нож за хляб, като трион назъбен и голям. Но пък аз обичам хлябът да е напълно изстинал и рязането никога не ми е проблем, тогава всеки достатъчно голям и остър нож върши работа.
Какво различава бялото брашно от пълнозърнестото - триците, зародиша и пепелното съдържание. Момичето си добавя трици и зародиш, единствено пепелното съдържание е по-ниско. Хлябът й е пълнозърнест, защото съдържа всички елементи на зърното. Аз също така го правя и не виждам разлика с такъв, направен от изцяло пълнозърнесто брашно.
Правила съм бял с добавени трици, смляно ленено семе, семена... за мен е много различен на вкус и консистенция и повече ми харесва с пълнозърнесто брашно. Въпрос на вкус де, всеки си открива какъв вариант му е най-добре като вкус, форма, съдържание, цена... Какъвто и експеримент да направя, пак ми е по-хубав от хляб от магазина и знам какво съм сложила вътре и какво не съм, смятам че това е най-важното.

# 498
  • София
  • Мнения: 6 291
И аз си го смятам за пълнозърнест хляба. Simple Smile

# 499
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 313
Аз на пълнозърнест хляб 1.4кг слагам 1/4 прясна мая, т.е. 10.5г се пада.
маята се слага според  брашното.
1.4 кг  при теб вероятно е общото количество продукти , което слагаш в машината , задаване на настройка за количество (от програматора), но не вярвам брашното ти да е 1.4 кг  за този хляб.

за различните видове брашна има много инфо. https://www.edna.bg/za-roditeli/kakvo-predstavliavat-razlichnite … e-brashna-4630449
не съм на мнение , че с добавянето на различни видове зърна към бяло брашно ще се получи пълнозърнесто брашно.  тогава би изникнал въпроса как се получава многозърнестото брашно?

# 500
  • София
  • Мнения: 6 291
1.4кг готов хляб. Брашното мисля ми е 900г, но не съм го теглила.

# 501
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 313
според мен е правилно да се казва , че си сложила 1/4 жива мая на 900 гр. брашно.

# 502
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 833
По принцип многозърнестото е като сложиш различни брашна в един хляб - пшенично, ръжено, царевично, ечемичено. А пълнозърнест е, когато съдържа всички елементи на едно зрънце - зародиша, триците и вътрешната бяла част. Пълнозърнест може да е и ръжен, и пшеничен, и царевичен - стига зрънцето да е смляно цяло, а не да е взета само вътрешната бяла част.
Това е хубаво на домашните пекарни, а и на форумите, че човек може да експериментира и да обменя опит с други любители на домашния хляб 😊

# 503
  • Мнения: 5 136
Току що изкарах хляб от лидълската новата, направих го с готовите им смеси пълнозърнеста, 500гр. смес и 350гр вода, сложих го на 1000 (най-малкия грамаж), тестото се полута и се спря на едната бъркалка, та малко крив излезна хляба, с наклон, не беше препекан сложих го на средно препичане, но вътре ми се струва суров, сякаш лепне в сърцевината. Какъв може да е проблема?

# 504
  • Мнения: 13 190
Нямам опит с готови смеси, но ако сте го разрязала току-що изваден, е нормално отвътре да е като недопечен според мен, особено ако е бил горещ. То дори е трудно да се нареже нормално така.

# 505
  • Мнения: 5 136
Нямам опит с готови смеси, но ако сте го разрязала току-що изваден, е нормално отвътре да е като недопечен според мен, особено ако е бил горещ. То дори е трудно да се нареже нормално така.

Да така направих, изчаках 5 мин и го подхванах с ножа, отвън беше хрупкаво изпечен

И аз не мисля за нататък да залагам на готовите смеси, ще чета темата дано да има изпитани хубави рецепти, търся такава пълнозърнест хляб.

# 506
  • Мнения: 13 190
Ако го изчаквате да изстине, няма да е така отвътре, реже се съвсем различно и консистенцията му е друга, просто е бил горещ. За рецепти има отделна поредица теми, тя е само за рецепти за хлебопекарни, в тази няма толкова много.

# 507
  • Мнения: 5 136
Ако го изчаквате да изстине, няма да е така отвътре, реже се съвсем различно и консистенцията му е друга, просто е бил горещ. За рецепти има отделна поредица теми, тя е само за рецепти за хлебопекарни, в тази няма толкова много.
Може ли да ме насочите към такава тема Simple Smile

# 508
# 509
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
По повод въпроса на Аня и отговора на natka за ползването на оцет в тестото,
имаше коментари, а и една тенденциозно приела чуждо мнение, съфорумка, ме убеждаваше, че оцет се слага само и единствено в  тесто замесено със сода, не с мая.
Киселината, независимо каква ще предпочетем, оцетна или цитрусова, подсилва глутеновият скелет и нишките стават еластични. Това е за слаби брашна. Но в България по принцип се произвеждат слаби брашна.Такава е пшеницата. Същото се постига и с аскорбиновата киселина(вит.Ц). В повечето брашна тази съставка вече присъства и си я пише на опаковката.За това някога в домашни условия се слагаше оцет.
Когато се замеси тестото се активират едни ензими...какви точно бяха...които атакуват белтъчините на глутена и го разграждат, което отслабва глутеновият скелет на тестото. С оцета се повишава киселинноста на средата и това деактивира тези ензими. За това тестото се оставя да се "отпусне" и омекне за по-лесна по-нататъшна евентуална обработка. В случая оцета е този който разкъсва белтъчната молекула на глутена и прави изделието по- пухкаво, леко и приятно за консумация.
Не задължавам никого с твърденията си. Не че и аз съм нямал неуспешни опити...по една или друга причина...Stuck Out Tongue

Последна редакция: нд, 18 мар 2018, 08:48 от midkoo

Общи условия

Активация на акаунт