МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 63-та ТЕМА

  • 92 967
  • 742
  •   1
Отговори
# 510
  • Сф
  • Мнения: 4 767
В книжката на моята Морфи Ричърдс, за всички пълнозътнести пише точно вит. Ц да се добави. Аз заменям с 2 с.л. ябълков оцет

# 511
  • Мнения: 14 101
Когато правех дърпана баница, винаги слагах малко оцет. Така се дърпат по-лесно корите и да не се разкъсват. В тестото за хляб не съм се сетила да сложа. За Благовец ще репетирам с козунак и ако не забравя, ще сложа. Оцетът не се усеща по никакъв начин.

# 512
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 247
понеже има и калпав оцет на пазара и за да не се рискува,  по-добре е да добавите малко сок от лимон. поне не е изкуствен.

# 513
  • София
  • Мнения: 1 464
Не мога да намеря мненията за съотношението течност брашно + 300мл течност на 600гр брашно ли е правилното?

# 514
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 247
Не мога да намеря мненията за съотношението течност брашно + 300мл течност на 600гр брашно ли е правилното?

при различните машини има разлика в това съотношение. също така има разлика и във влажността на брашната дори от един и същ вид/производител.
по спомени течността спрямо брашното варира от 60-65  до към 70-75 %
залагай на по-ниската стойност и добави 1-2 лъжици брашно в процеса на месене.

# 515
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
понеже има и калпав оцет на пазара и за да не се рискува,  по-добре е да добавите малко сок от лимон. поне не е изкуствен.
В коментара си аз също ясно съм предложил избор - "Киселината, независимо каква ще предпочетем, оцетна или цитрусова"
Винаги, когато приготвям нещо, което не изисква изрично цитрусова киселина, ползвам ябълков оцет и никога не съм бил подвеждан по отношение на резултата.  Не споменавам марката на оцета с цел рекламна пропаганда.
Въпреки това още едно напътствие не е излишно Бонго

Последна редакция: нд, 18 мар 2018, 21:55 от midkoo

# 516
# 517
  • София
  • Мнения: 1 877
Здравейте, да попитам като съвсем начинаеща в правенето на хляб в хебопекарна - когато правите хляб с прясна мая, разтваряте ли си я предварително в хладка вода или директно я слагате в хлебопекарната с другите съставки?

# 518
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Здравейте, да попитам като съвсем начинаеща в правенето на хляб в хебопекарна - когато правите хляб с прясна мая, разтваряте ли си я предварително в хладка вода или директно я слагате в хлебопекарната с другите съставки?
За да си сигурна, че маята е годна, желателно е в малък съд с хладка вода, до 40гр. 1ч.л. захар и около 2 с.л. брашно да я разтвориш и изчакаш да се активира, като удвои обема си, тогава да я изсипеш в хлебопекарната след като си сложила първо течностите, после брашното и най-отгоре маята. Тя не обича да я смесват с течностите.
Това се практикува при прясната мая - на кубчета. А инстантната - суха мая я изсипвай направо върху брашното без да я разтваряш.

Последна редакция: пн, 19 мар 2018, 12:35 от midkoo

# 519
  • Мнения: X
Никога не разтварям прясната мая, досега фалове не съм имала. Естествено не ти пречи да си я разтвориш, ако имаш желание, аз коментирам в случай, че нямаш такова. Но основната ми програма е 4 часа, което вероятно има някакво значение.

# 520
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
И аз не разтварям маята. Ползвам само прясна мая. Натрошавам я най-отгоре върху брашното. И за бял и за пълнозърнест хляб все така процедирам. Последните пътища и козунака така направих, че като я активирам, ми опираше тестото в капака.

# 521
  • София
  • Мнения: 1 877
Благодаря за съветите! Simple Smile

# 522
  • София
  • Мнения: 12 006
И аз не разтварям маята, но много рядко ползвам прясна, сухата ми е по-удобна и от към съхранение. Обаче за да си сигурна, че е годна е хубаво да се празва написанто от midkoo, иначе има вероятност, ако маята не става да съсипеш цялото тесто.

# 523
  • Мнения: X
Като цяло вероятността от съсипване е много малка. Примерно, ако 2-3 месеца маята седи в хладилника. Даже и тогава хляба ще се наддигне, но ще има кофти дъх и няма да е годен за консумация. Затова е добре прясната мая да си е в срока на годност + 2/3 седмици.

# 524
  • на вълнолома
  • Мнения: 165
Здравейте! Ако ползвам прясна мая, я разтварям, но по-често ползвам суха, която смесвам с брашното.
Белият хляб, който се прави у дома е селският на Ердинч. В него има лимонов сок, това е най-пухкавия хляб който ми се е получавал досега. ( машината я имам от около 4 месеца ).

Общи условия

Активация на акаунт