Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 6

  • 60 201
  • 747
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 738
Оф, и 2 пъти в месеца да влизаш, как ще знаеш че подматрачната рамка е счупена...
Не знам. Rolling Eyes

# 16
  • София
  • Мнения: 16 025
Лесно е - уговаряте среща по тел. за да си  вземеш наема. Ако ги няма - оставят го на масата в кухнята. Всеки месец го практикувам, но не гледам. Нямам оставени драгоценности и луксозни мебели. Леглата и матраците са техни - пука ми какво са счупили, да си купят.
Ти влизаш, оставяш разписка за получената сума, прибираш я и оглеждаш апартамента.
А на следващите им купи перде за 3 лв. от втора употреба. Много хубави десени има.

# 17
  • Мнения: 4 275
Отчайвате ме като ви чета  Confused Аз също съм наемател и никога не съм причинявала такива неща в квартирите, в които съм живяла

# 18
  • Мнения: 25 738
Отчайвате ме като ви чета  Confused Аз също съм наемател и никога не съм причинявала такива неща в квартирите, в които съм живяла
Няма да се отчайваш в тоя бизнес трябва да си безскрупулна.

# 19
  • Мнения: 3 020
За темата - благодаря! Успех на всички наемодатели и наематели!

И аз имам клауза в договорите за посещение 1 път месечно, но виждам, че на наемателите не им е приятно, а и те всичко ми превеждат по банков път - и наеми, и платените от мен суми за сметка.

До сега не съм имала проблеми, но както вече е писано, с един поглед какво мога да разбера - трябва да е тотален погром или мръсотия, за да мога веднага да го видя и съответно да реагирам. Мисля, че може да се задържа депозита за 1-2 седмици - да се изчистят сметките, а и да имам време да огледам всичко в детайли и съобразно състоянието и при евентуална виновност от тяхна страна да си удържа някаква сума, отговаряща на щетите.

Но, както и преди се е коментирало, има случаи когато те ти казват - ами депозита да бъде последен наем. Добре, аз ще кажа, че не съм съгласна, но реално какво мога да направя - да ги изгоня по време на предизвестието - пак ще са негативни емоции за мен и разправии, а пък и ако са с дете/деца.... да ги изгоня на улицата ли.... До сега само един път имах такъв случай, след 3 г., и разбира се имаше обещания да се платят последните сметки, ама не го направиха. Добре че тогава наемите бяха високи, та по-лесно приех  това, а и като нямаш избор...

# 20
  • Мнения: 2 465
В договора в частта за депозита има клауза, че депозитът не може да се използва като последен наем. И аз ходя всеки месец. Като ми се обадят за наема си уреждаме среща. Не правя инспекция на апартамента, но влизам в хола за 5 минути. Винаги питам има ли някакъв проблем, разплащаме се и това е. Не ходя в банята и спалните. Имах една мърлячка веднъж. Мивката все прелива от мръсни съдове, дрехи разхвърляни навсякъде... То и от един поглед се добива, макар и повърхностна представа.

# 21
  • Мнения: 896
Все пак някои неща се чупят. Вкъщи като си пазя моите неща пак се чупят. Ако ще отдаваш имот и ще очакваш че след 2-3 години всичко ще бъде по старо му....

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 6 013
Много ви благодаря на всички за коментарите.
Аз въобще не ходя в апартамента. От една страна и чисто емоционално - ако видя мръсотия, най-много да ме хване яд и да се разстроя излишно. Защо трябва да си го причинявам?
Все си мисля, че ако човек си плаща редовно сметките и наема, би трябвало да бъде внимателен и към имуществото.

В договора ми има клауза, че наемателят сам си отстранява повредите от вещите, които са причинени вследствие на нормална експлоатация. И сега се питам - ако се счупи примерно пералнята, кой ще плати ремонта? Не я ползвам аз, а наемателят. Нормално е все някога нещо да се повреди. Вие как процедирате?

Сега предстои да отдавам втори имот, ще заложа два наема депозит - един за сметки, един за щети. Ако щат да се сърдят.

tays
, оборудвай базово, че да не те е яд после...

# 23
  • Мнения: 496
Аз съм заложила два наема депозит. При повреда на уреда, която не е по вина на наемателя подменям уреда за моя сметка. Обаче съм пред дилема: при продължително обитание на апартамента от наемател все ще дойде време за освежаване-за чия сметка би било редно да бъде? За моя, за негова, делим? Вие как процедирате?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 742
Поздравления за новата тема.  Hug
Добре е да се взимат 2наема депозит и той да се връща чак при получаването на изравнителните сметки на парното, което е. някъде 30.08
Лъки до къде стигна с наемателите

# 25
  • Мнения: 14 418
Аз съм заложила два наема депозит. При повреда на уреда, която не е по вина на наемателя подменям уреда за моя сметка. Обаче съм пред дилема: при продължително обитание на апартамента от наемател все ще дойде време за освежаване-за чия сметка би било редно да бъде? За моя, за негова, делим? Вие как процедирате?
По въпроса за освежаването.Девет години живя едно момиче,живо и здраво да е -нямаше нужда от освежаване.То освежаването ,ако е по желание на наемателя си е текуща подръжка за негова сметка,но с Ваше съгласиета.Аз много не съм навита те да освежават ,че много се мърля при самото боядисване.

# 26
  • Мнения: 29 325
За мен освежаването си е текущ разход и би трябвало да е за сметка на наемателя, ако имате желание може да разделите сумата.

Аз лично смятам, че всичко, което бих си подменила/освежила/ремонтирала, ако жилището е мое, е текущ ремонт, например боядисване, подмяна на крушки, смазване на врати и брави. Ако е примерно топлоизолация, ремонт на водопровода и т.н., което е по самото жилище - за сметка на собственика.

Имам познати, чийто наемател искаше от тях да ходят да му сменят крушката, понеже бил наел жилището с крушки. Също да му отпушват канала.... Sick   Naughty Stop

# 27
  • Мнения: 25 738
Поздравления за новата тема.  Hug
Добре е да се взимат 2наема депозит и той да се връща чак при получаването на изравнителните сметки на парното, което е. някъде 30.08
Лъки до къде стигна с наемателите
До никъде, звънят ми само агенции. От 2 дни не правя огледи, само разпитвам за какви хора точно става въпрос, или се карам с брокери, че ако искам да платя комисионна, поне аз ще избера към коя фирма да се обърна, а не някакви които дори ги няма в имот.бг, те имали офис...някъде си. Отпускарски сезон е...Отказах на едни 3 момчета студенти...достраша ме...и така...

Освежаване винаги е било за моя сметка, счупен електроуред- също.

# 28
  • Мнения: 4 400
Обаче съм пред дилема: при продължително обитание на апартамента от наемател все ще дойде време за освежаване-за чия сметка би било редно да бъде? За моя, за негова, делим? Вие как процедирате?
В някои по-уредени от нашата страни въпросното освежаване се прави задължително от фирми демек професионално . Също задължително имота се освобождава във вида в който е нает демек освежен и почистен.Хубава практика!Какво пречи и тук да е така?
Искам да споделя моя грешка на времето за дето се съгласих да платя материали за освежаване ...уж и бях меко казано шокирана като ''открих'' стените на кухня с трапезария боядисани в цвят черен шоколад ,а вградена поръчкова кухня от масив боядисана в ярко червено с блажна боя. И това за моя сметка  Banghead
Та аз от тогава приключих с ''освежаванията'' от наемател.
Давам го в идеален вид. Не позволявам нищо да се променя и нищо да се дупчи, защото както е по договор се разделяме моментално.
Ако наемателя реши че има нужда от ''освежаване'' и има желание да си го плати аз ще се погрижа да наема фирмата и да им стоя над главите за да го направят отговорно.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 742
Според мен освежаването трябва да е за сметка на наемателя.Все пак влизат на боядисани жилища.

Общи условия

Активация на акаунт