Защо мюсюлманите (май) не лепят некролози?

  • 10 769
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Не го намирам за безумие. Наскоро погребах баща си. Почерпката в заведение осигури няколко часа, в които мама се държеше и общуваше сравнително нормално (предвид обтоятелствата). Ако имаше как да останем няколко дни там сред хора, с които да се разсейваме. Некролози не поиска да сложим "за да не знаят, че вече го няма", като че ли това ще го върне. Щом не иска - няма нужда от тях - в малък град за млад човек бързо се разчува. Възрастните ми баби и дядовци са си избрали снимка за некролога (от преди 40 години, за да ги познаят старите приятели и да ги помнят млади и красиви  Simple Smile ), дрехи, с които да бъдат погребани, място... Като сравнявам с неочаквана загуба на по-млад човек, мисля доста улеснява - уважаваш желанията им, вместо в неадекватно състояние да се чудиш какво искаш ти и как да отговориш на въпросите на погребалния агент.

Жаве, не навсякъде е популярно ходенето на църква. Тук некролозите ги лепят при дома на починалия и на местата, където се събират и покрай които минават пенсионерите - около основни спирки на градския транпорт виждам повече.

# 46
  • Мнения: X
Жаве, не навсякъде е популярно ходенето на църква. Тук некролозите ги лепят при дома на починалия и на местата, където се събират и покрай които минават пенсионерите - около основни спирки на градския транпорт виждам повече.
Разбира се, вече не. Но преди 70-80 години навсякъде е било популярно. Мисля, че оттам идва традицията.

# 47
  • София
  • Мнения: 193
Ще отида в малко по-различна посока.

Тъй като изгубих и мама, и татко, и тяхната липса ми е все по-осезаема, нищо че съм на 36,  от много време ме вълнува темата за отвъдното, за прераждането, за сънищата с мъртви близки и т.н.  Има и тук тема за сънищата с близки умрели.

И понеже ми е много интересно, прочетох доста книги по темата.  Има две - Пътят на Душите и Следите на душите, който иска може да ги намери.  Та там са описани доста случай на регресивна хипноза, която достига до душите на умрелите. Няма да влизам в подробности, но ще кажа, че там НИКЪДЕ " умрелите" не казват - яжте и пийте вместо нас, некролозите много ни помагат в пътя ни, правете помени всяка година на датата, палете свещи...   Даже напротив - всички тези мъчителни ритуали дърпат душата на покойника назад. Поне така излиза от всичко написано. Не случайно този, който най-силно тъгува за умрелия, не може да го сънува. Поне не, докато не преодолее малко мъката си. Не знам колко истина има в това, за себе си мога да кажа, че съм сънувала няколко пъти майка си за 9 години от смъртта й, и всичките сънища бяха напълно адекватни към действителността. Тоест аз си говорех с нея, осъзнавайки че тя е умряла и това, което ми каза тя, се сбъдна.

# 48
  • Мнения: 17 546
Също така много искам да спрат да сядат и да ядат след погребение. Отвратително ми е това.
За мен това е чисто езически обичай! А всички твърдят че са по-християни от папата иначе.
Наистина съм се изумявала от артистичните възможности на много хора по погребения. То са сълзи, то са нареждания, то е мирова скръб неописуема и като закопаят човека, дето си е отишъл, като се залеят едни вина, едно хапване, пийване и приказки за какво ли не, та и смях даже. ooooh! Ба си хората! Ми аз не мога така! Не мога да рева нарочно, дори и да ми се къса от мъка душата, но и не мога да ям, все едно нищо не е станало преди малко. Но традиция, видиш ли...

# 49
  • Мнения: X
Традициите често си имат съвсем логични обяснения - оплакването на починалия на погребението успява да разплаче и близките, които се държат и трупат вътре, плачът ги изтощава и често облекчава. Събирането след това - разсейва с други неща, неяли с дни хапват по малко... Та от някои традиции все още има реална полза.

# 50
  • Мнения: 17 546
Начи така като те чета, datura_inermis, ти обяснение за всичко ще намериш, пречупено през своето виждане за нещата, но мен няма как да убедиш. Stop

# 51
  • София
  • Мнения: 193
Сетих се за още нещо, което потвърждава тезата, че сънят е начин душата на покойника да влезе във връзка с жив човек.

Истинска случка. Медицинска сестра в реанимация в голяма столична болница, нощна смяна, заедно с друга колежка. Пациентите са интубирани и са в обща зала. По принцип нямат право да спят, но когато отделението е спокойно, си позволяват да дремнат, като едната задължително стои будна.  И едната заспива за половин час. Изведнъж подскача от кушетката и  хуква към залата с пациентите. Другата я пита какво става, а тя казва
 - Сънувах нещо - пациентът на еди си кое легло ми каза да му отвържа краката.
 - Ама ние него не сме го връзвали.
 - Да, ама отивам да видя.
 Отиват, поглеждат - човекът издъхнал. Отмятат чаршафа и виждат краката му завързани с бинт.
 Починал в съня си и не могъл да си отиде, защото вечерната смяна на санитарките, вързали краката му с бинтове, незнайно защо. И единственият начин да се освободи, е бил да влезе в контакт с някой спящ.
Будната сестра нищо не е чула - нито шумове, нито апаратура, нищо. Тя ми разказа това.  

Така че аз имам основания да вярвам в сънищата с умрели. Това, което ни казват, не е просто фантасмагория.

# 52
  • Мнения: 2 600
Начи така като те чета, datura_inermis, ти обяснение за всичко ще намериш, пречупено през своето виждане за нещата, но мен няма как да убедиш. Stop

Храненето успокоява нервите, това си се знае от време оно. Затова и хората преяждат от нерви.

Иначе никой от вас не се замисли, че в наши дни некролозите  в села  и малки градчета са покана за крадците, не само за познатите на покойния.

# 53
  • Мнения: 17 546
Някои хора не ядат като са нервни, ако хапнат нещо - го връщат, така че - хора най-разни...

# 54
  • Мнения: 2 600
Някои хора не ядат като са нервни, ако хапнат нещо - го връщат, така че - хора най-разни...

Да, обаче огромното мнозинство дебелеят, а не отслабват  (нерви или не). Wink

# 55
  • Мнения: X
Начи така като те чета, datura_inermis, ти обяснение за всичко ще намериш, пречупено през своето виждане за нещата, но мен няма как да убедиш. Stop
Бижу, по антропология учехме подобни неща, по-умни хора от мен са ги разнищвали и са изписали мнооооооого повече, отколкото имам възможност и желание да прочета и дълбая Mr. Green Споделям, не целя да убеждавам някого.

# 56
  • Мнения: 30 802
За исляма и традициите с некролозите хипотезата ми е следната:

Това е религия, която в сравнение с християнството е много по-суеверна и свързана с магията. Освен това при тях я няма доктрината за въплъщението. Съответно тленните останки са нещо ненужно и дори вредно. Нямат мощи на светци. Гробищата също не са места за посещение, а са по-скоро зловещи места, с известен страх от витаещи духове. Така че възпоменаването на мъртвите не е като при християните.

# 57
  • Мнения: 17 546
Е, пак добре, че не сме като племето Торая...

# 58
# 59
  • Мнения: 2 909
Опази боже  Sick

Общи условия

Активация на акаунт