Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота!! Тема 42

  • 78 298
  • 722
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 2 536
Начало на профилактиката: 21 годишна възраст. Жени под 21 НЕ трябва да бъдат изследвани без значение от възрастта, на която са станали сексуално активни и други рисков фактори.

Изявление относно ежегодната профилактика: Жени на всякаква възраст НЕ трябва да бъдат ежегодно тествани профилактично за РМШ с цитонамазка или други методи.

Това е някакъв абсурд...

# 286
  • Мнения: X
Това са последните препоръки, които успях да намеря от 2012. Канадските от 2013 са подобни. Британските мисля са 25-49 годишни на 3 годинир 50-65 - на 5. Австралийските са сходни. За френско- и немскоговорящите някой друг трябва да прегледа. Това е за профилактични, при тези с проблеми са други насоките, при тях има ежегодни до два или три поредни отрицателни, след което се минава към стандартна на 3 години, но ще си поиграя някой друг път да ги превеждам.

# 287
  • Мнения: 2 536
Да бе, ясно, аз ти вярвам, просто това ги прави не по-малко абсурдни. Не мога да повярвам просто, че могат да са толкова зле...
Не дай Боже ако при първия контакт се заразиш с ЧПВ, на средно 18 години, до 21 без прегледи може да си за хистеректомия...

# 288
  • Мнения: X
Не, не става така както го мислиш. Единици са случаите при жени 21-25, затова и няма консенсус - някои държави вдигат границата на 25, други я свалят на 21 (по мои впечатления не толкова по медицински съображения, колкото след като гръмне по медиите за някоя симпатична бяла терминално болна в тази възраст). Като цяло съгласието е, че по-скоро не помагат, а нанасят вреда профилактичните тестове под 25. Случаите на рак в тази възраст, на които съм попадала, са наистин малко, обикновено със съпътстващи проблеми и/или с по 3 и повече деца. Просто младият организъм се справя добре в общия случай, без значение на 18 ли се заразяват или на 13, проблемите зпочват на по-късен етап.

# 289
  • Мнения: 2 536
Тотално не съм съгласна. На 24 бях с карцинома ин ситу и то без да водя безразборен полов живот и с редовни прегледи (само един пропуснат след цитонамазка първа група). Един спасен живот да има от профилактика, си струва. Не мога да повярвам, че хората отричат нещо толкова полезно като пеофилактиката. Уверявам те, че в кабинетите на онколозите е пълно с момичета под 25, уви.

# 290
  • Мнения: 4 872
 Съгласна съм с DreamComeTrue . Отделно , ако с профилктиката се започваше  по-рано, може би и броят на 30 годишните пред кабинетите щеше да е по-малък  .

# 291
  • Мнения: X
Това е проблемът, че е пълно, а единици биха стгнали до рак. За сметка на това доста ще минат през много ненужни процедури и в последствие проблемно забременяване. Освен това при млади жени ракът е по-вероятно да бъде диагностициран заради наличие на симптоми, цитонамазките често го пропускат - обичайно е силно агресивен и се развива много бързо.

# 292
  • Мнения: 4 872
 Има логика, но не е ли игра с живота това , да неглижираш прегледи и цитонамазки и да чакаш да се появят симптомите на рак?

 ПП: За да е ясно , datura_inermis, уважавам мнението ти.  Помагаш на много жени в темата и в другите - също . Нямам знанията ти и опита ти и не се опитвам да споря , а само си размишлявам Hug

# 293
  • Мнения: 19 339
В Германия профилактиката започва на 20г. Сега са го променили и от 20 до 35г се прави веднъж годишно, а след 35г-веднъж на 3 години при липса на проблем, като с цитото след 35 включват и тест за ЧПВ. Аз не виждам смисъл защо я разреждат точно в тази възраст.
След като са въвели програмата за ранна диагностика броят на заболелите от рак е спаднал от 20 000 на 4300.

И да ви кажа какво се случи на моя позната в Онкологията в София (бях питала по-назад за нейн проблем). Отиде на преглед с направление при д-р Стоянов, платила цитонамазка, излязъл резултат, но забелязала, че няма подпис и печат. Ходила в лабораторията на болницата и се е оказало, че името й го няма. Цитонамазката изобщо не е дадена от лекаря за изследване там, а просто си е прибрал парите в джоба.
Та, явно човек трябва сам да си носи материала, защото някои лекари не им пука изобщо за здравето на пациентите.

Последна редакция: пн, 18 сеп 2017, 17:13 от Пролетен дъждец

# 294
  • Мнения: 2 536
Това е проблемът, че е пълно, а единици биха стгнали до рак. За сметка на това доста ще минат през много ненужни процедури и в последствие проблемно забременяване. Освен това при млади жени ракът е по-вероятно да бъде диагностициран заради наличие на симптоми, цитонамазките често го пропускат - обичайно е силно агресивен и се развива много бързо.

Е как, то ако има симптоми то обичайно е вече твърде късно. Да не говорим, че да, цитонамазката е недостатъчен метод, но има и колпоскопия все пак...

А какви ненужни процедури при момичета с ЦИН3 или карцинома ин ситу? Естествен подбор Grinning

# 295
  • Мнения: X
При момичета с ЦИН3 не са ненужни. Но при тези с ЦИН1 какво се случва? При 20-годишна ЦИН1 може да излиза всяка година на цитонамазка, като в общия случайняма да става въпрос за персистиращо възпаление, а за ново, което и без да го човъркат и горят N пъти ще се оправи спонтанно. Не става въпрос, че само цитонамазка е недостатъчна, а че при агресивното развитие на рака в тази възраст се губи смисъла от нея, защото е възможно от нормална да стигне до рак за под година.

Цитат
След като са въвели програмата за ранна диагностика броят на заболелите от рак е спаднал от 20 000 на 4300.
И в България вероятно е станало същото когато по комунизма са започнали да ги водят под строй на профилактика. Както би се случило и във всяка една държава при преминаване от липса на такава към програма, обхващаща голяма част от населението. Още по-розови са и ще стават нещата в държавите, където въведоха ЧПВ ваксината, но тук вече и със задължителни неща не могат да обхванат достатъчно голям %, а камо ли с пожелателни.
Доколкото виждам в момента в Бг профилактичната цитонамазка започва от 30 ежегодно, а след 2 негативни минава веднъж на 3 години. Т.е. при нас групата 25-30, която наистина е рискова, защото тогава започва развитието на тези процеси, е обхваната единствено при бременните. А бремнеещите преди 30 са все по-малко. Но, според мен, високата заболеваемост тук не се дължи на това, че не са обхванати тези под 30, а на това, че и тези над 30 реално не са обхванати. Подозирам, че щи сме доста далеч от германското 50% правещи ежегодно и 70% на 3 години.

# 296
  • Мнения: 2 536
Не съм съгласна, при ЦИН1 не е нужно нищо да се прави, просто се проследява следващата година пак, пият се имуностимуланти, но ако стане ЦИН3 за по-малко от година, какво, отписваме момичето ли? По тая схема аз сигурно нямаше да имам матка вече. Аз имах цитонамазка първа група, пропуснах една година понеже закъснях и хоп - карцинома ин ситу.
Не виждам с какво може да навреди профилактичен преглед с адекватни мерки (или никакви, но пак адекватни) след него, освен да спаси живот.

# 297
  • Мнения: X
DreamComeTrue, с адекватни няма да навреди. Но данните са, че вреди - т.е. адекватността куца. Проблемът е в определянето на това какво е адекватно, защото не е едно и също за жена на 30 и такава на 20. И тази на 20 чела-недочела е недоволна
А.защото са я горили 3 пъти вместо да я режат или
Б.защото само я следят и хуква по други лекари за цитонамазка след цитонамазка, докато накрая намери някой, който да я кръцне, или
В. защото правят нещо, съответно тръгва да търси лекар, който иска само да я следи или спира да ходи по лекари.

Аз не ти говоря за от нищо до ЦИН3 за 2 години, говоря за от нищо до терминален инвазивен за толкова и по-малко. Има случаи на рак на шийката и при деца под 16, това не означава, че трябва да се правят цитонамазки от 13.

# 298
  • Мнения: 2 536
Е, ама нали идеята е да се хване преди да стане терминален инвазивен и жената да има и деца?

# 299
  • Мнения: 206
Момичета помагайте...до вчера шести ден от конизацията ми имах жълтеникаво течение...тази сутрин когато станах си потече кръв върху превръзката с едно малко съсирече ...цикълът ми ми беше на 1.09...конизацията на 13.09 а днес е 19.09...мисля,че ми е рано за цикъл,но при ставането така добре си потече пък и това съсирече.... оххх панирах се,моля ви кажете ми нормално ли е или да звъня на професорката!
Благодаря ви!

Общи условия

Активация на акаунт