Сбъркал ли е царят като осъдил Вапцаров на смърт?

  • 18 059
  • 363
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 616
Вапцаров ми е интересен тъкмо с радикализма си, чета го като един от най-добрите утописти.
Интересно ми е, ако беше останал жив още две години, дали щеше да се превърне в казионен поет, подобно на разни като Джагаров, В. Марковски и пр. персони, които днес никой не чете. Дали талантът му би се съсипал, както се случва с Н. Фурнаджиев например, който - също с леви убеждения - през 20-те години издава една прелестна стихосбирка "Пролетен вятър", а после - по време на тоталитаризма,
стига дъното с възхвали на режима. Или пък Багряна, която прави прелом с "Вечната и святата" през 20-те години, а след 1944 г. пише ей такива стихове:

"На Сталин гласът! – той е глас на борците свободни,
На повика жизнен за труд, за строителство, мир!"

Не знам какво би се случило с Вапцаров.


Напълно възможно, но така и няма как да разберем. Rolling Eyes

Комунягите са успели да размътят умовете на доста хора със зловредната си идеология, включително и по отношение на Македония в случая с Вапцаров. Талантлив, но заблуден човек, който е участвал в терористична група и по тогава действащия закон са постъпили с него по съответния начин - независимо как ще бъде оценявано това днес. Rolling Eyes Я вижте в днешна Турция един Ердоган какво прави със своите опоненти и с несъгласните с него!  Sunglasses Rolling Eyes  

Няма да пиша и да чета повече тази тема, точно заради мнения като това. Ясно е, че е благодатна за провокации; понякога си мисля, че този тип теми се пускат от пишман "журналисти", за да видят какво ще стане.


Никой насила не кара когото и да било да чете и да си дава мнението.  Sunglasses Комунизмът е строй за покорни идиоти и е създаден от престъпници.  Sunglasses

# 31
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
....Не знам какво би се случило с Вапцаров.
В. Андреев? В. Маяковски? О.Манделщам?

# 32
  • Мнения: 2 843
Да, хрумна ми, че е можело да си тегли куршума, ама реших да не го пиша.

# 33
  • Мнения: X
Цитат на: Как` Сийка уlink=topic=988035.msg35332352#msg35332352 date=1500836652
Хайде пак. Подписал, но той ли е произнесъл присъдата? Ей-така, като в средните векове – кефнало му, пратил го на кладата или гилотината?
Съдиите къде са в картинката? А хората, създали закона, по който е осъден?
А тези, които са го накарали да направи това, за което е арестуван и осъден?
Всички в бяло, само Вапцаров и царят в черно?
Добре.

 Е нали е било диктатура. Тогава съдът не е бил независим.

Диктатура?
Историята не ми е силната страна, но тук се пишат безумия просто.

# 34
  • Мнения: X
Може само на мен и само да ми се струва така, но определено смятам, че ако днес се приема нещо подобно на ЗЗД или пък антиеврейско законодателство, то поокъснелите самозвани антифашисти ще са всред най-ревностните му поддръжници.
И мен много ме занимава този въпрос. Предполагам ще има изненади и в средите на подкрепящите и в средите на противопоставящите се. Свобода на личността, свобода на самоопределението, върховенство на закона... от коя страна на барикадата сме. Наблюдавам напоследък дискусията по фейсбук и новинарски форуми относно Качински в Полша и тенденцията да прокарва недемократично законодателство... Уж тези, от които очакваме защита на демократичните ценности, заемат много изненадващи позиции...Много изненади, много...

# 35
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Да, хрумна ми, че е можело да си тегли куршума, ама реших да не го пиша.

Дали той сам, дали те с хладния си ум и чисти ръце? Но ясно е -  шанс за щастливо развитие не е имал, хеле пък ако го бе помилвал лично върховния "монархофашист" Борис III... Само си го представи как този етикет би му се отразил в периода до 1955, че и след това.

Той, наивно и прибързано, както и мнозина интелектуалци в Европа по неговото време ( Сартр, Фойхтвангер, Шоу), хранят ирационална привързаност към кървавата Сталинова империя. Традиционно левият  европейски (в това число и български) интелектуален елит осъзнава безчовечността на болшевишкия режим бавно, на части, с уговорки чак до публикуването на Солженициновия "Гулаг". Бог знае какво би писал, ако изобщо би писал каквото и да е, ако наистина е знаел за Колима, Голодомора, за Крим(1920), Тамбов(1921), за изселванията на народите и всичките останали прелести.

Моят земляк Благой Попов, подсъдим на Лайпигския процес, също убеден комунист, позапознавайки се с изброената сталинова нежност, побелял и осакатен (не го познава при среща собствената му майка - а и какво друго да е след 15 години лагер край Норилск?), та той пише само една книга - "За да не се повтори никога вече". Той не е искал да се повтори именно онова, което поетът Вапцаров много и пламенно желае, приветства... Та така.

# 36
  • Мнения: X
Пеньо Пенев, "поетът с ватенката", си тегли куршума.

# 37
  • Мнения: 5 903
Веселин Андреев също се самоубива.

# 38
  • Мнения: 5 903
Пеньо Пенев, "поетът с ватенката", си тегли куршума.
При него вероятно е депресия, все пак прави няколко опита за самоубийство.
Но Веселин Андреев- политкомисар на партизански отряд, придворен поет...
Всъщност, най-страшни са не хората на деня, а хората, които успяха да бъдат през всеки ден, при всяко управление.

# 39
  • Мнения: 2 843
Да, изглежда страшно цинично, но смъртта прави Вапцаров звезда и някак го запазва без да го подлага на естетически изпитания. Защото в литературната история няма поет, който след 1944 г. да е продължил необезпокоявано да пише така, както е писал преди това. Прехвърлих наум авторите с левичарски възгледи: А. Каралийчев и А. Разцветников (също с много силни книги през 20-те) след 1944 г. започват да пишат за деца; последният получава и някаква страхова невроза; за Н. Фурнаджиев казах... Значи вариантът е или стигаш естетическото дъно, или започваш да пишеш детска литература, или се самоубиваш, или отиваш в лагер. И така до към 60-те, когато все пак се появяват Хр. Фотев, К. Павлов, но и техният път е изпълнен с превратности.

# 40
  • Мнения: X
Пеньо Пенев, "поетът с ватенката", си тегли куршума.
При него вероятно е депресия, все пак прави няколко опита за самоубийство.
Но Веселин Андреев- политкомисар на партизански отряд, придворен поет...
Всъщност, най-страшни са не хората на деня, а хората, които успяха да бъдат през всеки ден, при всяко управление.
Веселин Андреев все пак се самоубива 1991 година. Както и да е де - не искам да спекулирам. Не съм наясно с мотивите и на двамата. Скоро за Ботев си мислех...какви ли стихове щеше да пише след Освобождението. Труден въпрос.

# 41
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз съм убеден, че ако Царят беше помилвал Вапцаров, то другарите щяха да го разстрелят без да им мигне окото някъде 1949-1950. Щеше да е подписал показания, че е шпионин и диверсант. Жена му нямаше да получи никакво прощално стихотворение, а много вероятно би споделила съдбата на мъжа си. Просто чекистите пипат по-здраво.

Пътят на творците по това време се дели, като при богатирите, на три: казионщина и снишаване, самоизолация или смърт. Понякога се е случвало така, че са изминавали и всичките три, като по Дилън. При всички положения говорим за трагични съдби.

# 42
  • Мнения: 2 843
В. Андреев не преживява краха на режима (има и други, по-малко известни, самоубили се в ранните 90-те - това си е идеологическо крушение, сигурно трудно се преживява), а освен това ми се струва, че е имал и пример в лицето на Петя Дубарова, за която пише и с която може би по някакъв начин се идентифицира.

# 43
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Мисля, че в съдбите на тези творци има сюжети за няколко филма.

Може би някой някога ще се заеме да разчепка със силата на художествените средства неописуемата драма на Николай и Богомил Райнови, на Елин Пелин и Стоян Венев (имам книжка с негови илюстрации на тема колко е глупаво да не влезеш в ТКЗС) и на кого ли не още.

# 44
  • Мнения: 1 945
Талантлив, но заблуден човек, който е участвал в терористична група и по тогава действащия закон са постъпили с него по съответния начин - независимо как ще бъде оценявано това днес. Rolling Eyes Я вижте в днешна Турция един Ердоган какво прави със своите опоненти и с несъгласните с него!  Sunglasses Rolling Eyes  
To и Ботев го смятат за терорист, и Левски и Солунските съзаклятници ...Поклон пред такива терористи .
Не ви прави чест от една дума, от една параноя за комунизъм да  правите ваши си изсмукани от под пръстите
изводи за умове, които не заслужават това.

Общи условия

Активация на акаунт