Трудната страна на майчинството

  • 49 803
  • 1 317
  •   1
Отговори
# 495
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Иначе тръшканиците са ми познати, но аз не се впечатлявам много от тях и просто ги игнорирам докато се успокои и види, че така само губи време за игра.  Flutter
Мхм. Като не повръща на фонтан, не се самонаранява, не губи съзнание от рев и тръшкане, и аз така правя...

# 496
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Аз дори работя от два месеца вече, но предвид характера на работата не ми се налага да тръгвам никъде(поне за сега), та едновременно със същата си гледам и детето. Взехме окончателно решение, че на ясла няма да ходи, а нататък дали детегледачка или градина ще видим според ситуацията.

# 497
  • Мнения: 9 475
Иначе тръшканиците са ми познати, но аз не се впечатлявам много от тях и просто ги игнорирам докато се успокои и види, че така само губи време за игра.  Flutter
Мхм. Като не повръща на фонтан, не се самонаранява, не губи съзнание от рев и тръшкане, и аз така правя...

Нали? Аз ако съм на теб ще си водя записки от тази тема. Аз си водя, само че за затова какво не трябва да правя и засега дебело съм подчертала ДА НЕ ДАВАМ НЕПОИСКАНИ СЪВЕТИ НА НЕРАЖДАЛИ ПРИЯТЕЛКИ!!!

# 498
  • София
  • Мнения: 1 489
Казах ли ви, че ви обичам? Cupid
Четох ви днес, нямах време да пиша.
sixsens, добре дошла. Това, което пишеш ми е толкова познато! Съгласна съм с всеки 1 ред, написан от теб.
Има някои хора които не знам защо пишат в темата. Нищо не казват освен да се похвалят. Ми радвам се! Похвалете се тук, че в темата на супермайките не сте интересни. На мен ми се случи веднъж да се оплача в темата за родителството и веднага ми обясниха, че голяма работа някакво си дете се тръшкало, пък някои имали по 3 и т.н. знаете... И колко не съм добре и как имам нужда от помощ (разбирай психиатрична). Да не кажа, че някои от супермамчетата от тази тема пишат и тук, но не смеят да опонират. Чудя се защо тук си траят, защо и тук не ни обяснят колко не сме добре. Или просто ще се настройваме накъдето духа вятъра, само темата да върви. Изобщо не визирам Чери блосъм или Контесата - те поне си казват. Както и да е.
 
Благодарение на тази тема напълно осъзнах, че не съм нито луда, нито психично болна, нито просто едно мрънкало. Най-много от бебешкия период на детето съжалявам за споделянето на мислите и чувствата си в отчетната ни тема. Такова неразбиране, каквото получих там, никъде не ми се е случвало. (Обещала съм си, ако случайно пак забременея, никога да не пиша в отчетна тема!)  Ми то не бяха едни супермайки захласнати по бебетата си. Млякото им с литри, нон стоп кърмят, нон стоп с бебето, не спят, не ядат, на ръба на силите и същевременно на ръба на щастието. Само охкат и ахкат как това им е най-хубавия период в живота. И като попитам "Добре де, как може да сте толкова щастливи, единствено и само щастливи? Не сте ли на ръба понякога?", а те ме гледат като извънземно и почва шушукането. И ако съм казала, че съм дала детето на нашите да се видя с някоя приятелка и веднага - "Ауууу, ма как така? Аз никога не бих си дала бебето, та то е част от мен. Как така можеш да се отделяш от бебето си???" И т.н. Чувствах се като престъпник! В такива моменти казвах, че не е ничия работа на кого съм си оставила бебето и че ако ще и да съм лоша майка, не ме вълнува тяхното мнение. И естествено, не стига, че съм лоша майка, която си зарязва бебето, ами заядлива и невъзпитана! Освен това ни се вменяваше ужасна вина относно кърменето. Там само няколко момичета не кърмеха и като на някоя започнеше да й спира кърмата, наставаха страшни драми! Думите "адаптирано мляко" вървяха заедно с "отрова".
После разбрах, че и други майки от отчетната са се чувствали като мен. Но просто са се страхували да споделят какво чувстват, за да не бъдат порицани и набедени за лоши майки. След като един ден си казах какво ми е на душата и се махнах от там, започнах да получавам много лични съобщения от същите тези "лоши" майки и да осъзнавам, че не съм сама. Някои от тези майки бяха с второ дете, други после родиха второ с ясното съзнание какво ги чака. Трети, като мен, казаха "не мога повече това да го преживея" и така...

Относно това, което обсъждахте за кротките деца, аз имам колежка чието дете е било като ангелче до 7 клас и всички им завиждали за доброто момиче. И изведнъж, като станала в пубертета, им казала, че те няма вече да й казват какво да прави в тоя живот, махнала се от училище, бягала от вкъщи и ... изобщо големи проблеми са имали. Накрая са се наместили нещата, завършила е все пак гимназия и даже е студентка. Но не мислете, че кротките и добри деца винаги са лесни. Понякога те толкова таят някакъв гняв в себе си, че в най-неочаквания момент ги избива нанякъде.

Последна редакция: пн, 18 сеп 2017, 21:41 от Spastik Children

# 499
  • Мнения: X
Каква е тази тема за родителството?

# 500
  • BG
  • Мнения: 892
Ох, момичета  Hug Hug Hug като ви чета и се връщам назад във времето направо... Аз писах и преди, но и сега пак ще кажа-моето магаре беше така от първият месец до 4,5 г. То не бяха колики, зъби, болести, трудно проговаряне, тантруми, нощни кошмари и какво ли още не. ooooh! ooooh! ooooh!Сега малко се поочовечи уж, а аз за сефте мога да седна на пейка като "норманите майки", а не да бягам до него като кон. Отделно мен ме спасява ТВ и таблетът-пък нека да съм лоша майка! За съжаление като излезем семейно още разиграва циркове, но това е защото ММ всичко му позволява както ММ на sixence. Crossing Arms
Иначе се сещам за една "перфектна майка" моя позната-тя така имаше момиченце от типа на Чери и Контесата и всичко можеше, с всичко се справяше. Тъй ама роди момченце, коренно различно от послушното ѝ момиченце и като гледам съвсем изчезна от фейса, където постваше снимки на перфектния си живот. Joy Joy Joy

# 501
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 889
В отчетната тема ми бяха казали да оставя детето в социален дом щом толкова не се оправям и ми е трудно?!?! Не съм и отваряла повече...
Иначе аз съм била прекрасно, кротко и послушно бебе и дете, та очаквах и моето да е такова, но се оказва, че просто си трябва усилия да го пречупиш. Майка ми казва, че като съм била будна вниманието й е било 100% за мен и се е стараела средата около мен да е възможно най-спокойна, да имам точен режим и да няма свръх натоварващи емиционално ситуации. А след това(1.5-3г) е трябвало твърдо да покаже кой е шефа, за да няма тръшкане и мрънкане.... Нямам идея до колко тези й способи са разковничето или самото дете, но се е справила макар че е била на 20.
Аз си признавам, че съм супер истеричка и нямам грам търпение за нищо, което доста допринася за кофти ситуациите с детето, но пък и в последната седмица съм се карала за качването по дивана около 1000 пъти и файда няма...

# 502
  • Мнения: 4 413
А защо не му даваш да се качва на дивана?

# 503
  • Мнения: 4 087
Колкото повече се опитваш да пречупиш едно 3 годишно, толкова по за психиатрия ще си. Не е нужно да ги пречупваш, а първо да го  разбереш от позицията на възрастта му и възможностите и след това да му сложиш граници, но това не означава да го пречупиш, а да му позволиш до толкова да "полудява" и изследва света, до колкото е поносимо, полезно и здравословно за възрастта му и мааалко по малко да го вкараш в социалните норми. От раз няма как да стане.

Това да скача в локви, да маже с бои и т.н.....си е нормално.И за да мога да покажа с пример къде е разликата да го пречупиш и да му сложиш поносими за възрастта граници- дъщеря ми, като всяко едно 3 годишно, обожава да маже с бои и да рисува по стени/че кое ли не обича/.....няма как да избегна намацаните стени на тази възраст, ще да съм голяма късметлийки, ама не съм- ОБАЧЕ имаме договорка- маже само в нейната стая и никъде другаде. По 50000 пъти се повтаря едно и също- бои, лепенки, пластелин и подобни чудесии, само в детската. Резултат- да стените са изрисувани, има лепенки навсякъде, пластелин включително, ама само в нейното си пространство. Трябва да му хванеш цаката на детето, а не то твоята, щото тогава се получават подобни ефекти.  Peace  

И да, все пак понякога натрупва повече точки от мен, особено като съм изморена психически  Crazy Crazy Веднага ме усеща да ме изработи.

Най-сложно е с 2 годишните, защото са любопитни, а рядко са напълно вербални, тогава си иска повече занимание и разнасяне и така да си нагласиш ежедневието, че да не страдаш много от вечната лепка. Има си начини, ежедневно благославям момичетата в моята отчетна , че ме "светнаха" за някои номера- като това съм слинга, захранване водене от бебето и т.н. И то основно момичетата с опит и 2-3 деца, които не ме оставиха да открия топлата вода. Винаги съм гледала как максимално на улесня живота ми на майка, защото промяната е достатъчно тежка, че и аз да си усложнявам положението. Разни дребни хитринки винаги се намират за всяка ситуация.

# 504
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
С какво по-точно ти улеснява положение ЗВБ? С десеторно допълнително чистене и вечно гладно бебе? За мен си беше живо мъчение, например.
Повтори многократно слинга, но темата за носилките не се изчерпва единствено с него. Моята носилка се оказа ерго раницата и пак не са малко моментите, в които просто не съм имала енергия да нося. Помагала ми е много, че как не с бебе, което не иска в количка буквално от родилното, но като си смачкан парцал как се носи с часове и особено по-едро дете, не можещо да стои на едно място и 5мин, каквото е моето?
Иначе да, детето трябва да бъде дете и аз лично не само, че не забранявам естествени неща в развитието, но гледам дори да ги насърчавам.

# 505
  • Мнения: X
ЗВБ и слинга не са хитринки, все едно пюретата и бебешката количка да са. Въпрос на преценка на майката и желание на бебето е дали ще се използват. Дай някой съвет за спане без събуждане, ще ми е от полза след поредната тежка нощ ☕☕☕?

# 506
  • Мнения: X
Не знам Черри.
В практиката си имам над 350+ деца под 6 години и ми е ясно за какво става въпрос. Просто не е само до дете, а до организираност и подход. Виж тези над 7 не са ми специалност и те са ми леко мътни като концепция.

Как зависи от подхода на родителите дали детето им ще спи например? От новородено до 2 годишна вързаст, да кажем? Детето се буди, през деня спи малко, заспива трудно, видимо просто не му се спи. Вечер си ляга навреме, но нощем се буди. По 1 - 2 - 3 - 4 пъти. Ей така. 2 години. Или 3. Къде бъркат родителите и как да се "организираме и тренираме" да започне да спи като ангелче по 10 - 11 часа нощем?


Barefoot Kontesa, не ми отговори на въпроса. Whistling

# 507
  • Мнения: 4 087
ЗВБ ми помогна с това, че не му се молих като икона на всяка хапка- колкото толкова, когато-тогава. В резултат, детето не изпадаше в истерия при времето за хранене и вида на лъжицата. Да захранва се по-бавно, ама както казва майка ми- няма непроял човек....тъй , че когато-тогава. Дохранвах си с мляко, че да не умре от глад. Чистенето също си има цака- подходящ стол и найлон, и не съм го измислила аз.

И раница имам  и слинг, раницата влезна в употреба при по-голямо дете и на мен ми беше по-удобна за това така натъртвам. Носила съм я до 3 годишна в раницата. Беше само илюстрация, за конкретна "трудна" ситуация. Когато ми е било трудно, съм се опитвала винаги да намирам съвет от някой на който също му е било трудно и е намерил решение, не да си мрънкам само колко ми е трудно. Както и когато ми стана наистина трудно и не стана само с между родителска подкрепа си потърсих професионална. За това толкова се чудя каква е ползата просто да си мрънка човек.

Подозирам , че просто не е чак тооолкова трудно и е само за спорта да се мрънка  Whistling  Ама щото нали всичко се знае, как така да се приеме и пробва чужд съвет и то от опитен човек......егати унижението. А има и в "групата" жена с опит с възпитанието на децата, ама по-важното е да кажем как ние всичко си знаем и просто така стоят нещата.

От новородено до 2 спеше залепено за нас или при нас, резултата беше- спокоен сън и да не се размотавам аз като сомнамбул като има проблем. Когато се появиха нощните терори пак потърсих помощ и начин да се справя със ситуацията, а не да полудявам.

# 508
  • Мнения: X
ЗВБ и слинга не са хитринки, все едно пюретата и бебешката количка да са. Въпрос на преценка на майката и желание на бебето е дали ще се използват. Дай някой съвет за спане без събуждане, ще ми е от полза след поредната тежка нощ ☕☕☕?

Тъкмо и аз вчера исках съвет от Barefoot Kontesa за същото, но както се вижда тя не отговаря. Защо ли?  Thinking

А, да, сигурно защото както каза Сирен всичките безброй бебета, които е отгледала и "тренирала" са й ги носили сутрин след като тя сладко си е поспала цяла нощ и е пила кафенце, а после в определен час работния й ден е свършвал, за разлика от този на майката. Дали ако 2 - 3 години не спи всяка нощ ще бъде на другия ден пак така свежа и ентусиазирана и заредена със сили да "тренира и дресира" бебета?
Няма и да разберем явно...нищо чудно  Sunglasses

# 509
  • Мнения: X
Чери, за разлика от теб имам две деца и мога да направя някава разлика в отглеждането им. Имам слинг и раница и по ЗВБ съм захранвала и с пюрета. Нищо от изброените не е панацея и решение на трудности, свързани със захранването, приспиването и рева. Действа се според ситуацията и детето. Мрънкам колкото ми душа иска, темата е за това, а съвети и акъли имам откъде да почерпя при нужда. Без нужда съм в момента, мерси. Най-малкото с повече опит от теб съм.

Общи условия

Активация на акаунт