"На гол тумбак, чифте пищови" или "въпрос на приоритети"...

  • 20 199
  • 203
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 19 905
Е, то вече все тая – авторката каза, че ще ходят на вилата уикенда. Дано си е починала и се е отпуснала.

Но след уточненията ѝ – и аз мисля, че са поели повече ангажименти, отколкото им позволява чергата. Това с огромните, мощни коли и нерелавнтните доходи, наистина не го разбирам. Работи се, за да се издържа някаква кола (данъци, застраховки, гориво, сервиз, поддръжка). Отделно имот, който ремонтират. Е, защо са всички тези "главоболия" и то в един и същ момент. Ако нямате накуп пари да влагате, карайте го на етапи.

# 196
  • Мнения: 13 291
В техния случай случай селския имот не решава нищо, продават го взимат някоя неголяма сума пари, която при разучно харчене, ще ги охлаби за година-две и после какво пак там откъдетго са тръгнали.
За колата и мотора обясних, мотора е икономичното средство, а колата когато се налага семейството да отиде някъде, не е задължително да е почивка, доста често ситуация налагат семейството да си вози някъде в ежедневието.
Днес ще свият селския имот, утре мотора, вдругиден не остана какво и пак повтарям въобще нито говорим за луксове, нито за екстри, а за нормални неща от ежедневието.

# 197
  • Мнения: 54 448
Нормални и излишни не е едно и също.

# 198
  • Мнения: 19 905
Говорим за лошо бюджетиране. Не за нужди от лишаване. Ако нямаш пари да караш скъпа кола с огромен данък, не си купуваш такава. Купува се икономична кола. Моторът си е жива екстра, а не необходимост. Велосипедите са алтернатива.
Имотът изисква освен поддръжка, първоначално вложение (примерно, да се купи). Затварят се там пари. Това не виждам как да е необходимо за ежедневието, ако изнемогваш с бита. Тук има класически случай – работим, за да си поддържаме придобивките, а не за да можем да си позволим да разпускаме, когато не работим.
Щом им е проблем да си дадат почивка и за 2 дни в годината, смятай.

# 199
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Не знам колко се справят в ежедневието - сигурно и там имат подобни разходи, които изглеждат нормални, но гълтат повече. След като не могат да си вдигнат доходите, ще трябва да си свият разходите.
И ние сме ползвали години наред кола 75 к.с. за 4-членно семейство (и без мотор) и ни е била много добре, чак пък да не можеш да преживееш с кола под 150 к.с. - звучи смешно.
В селския имот могат да почиват, та дори могат и да посадят нещо да го ядат - хем ще е домашно и по-вкусно. Да поотложат малко ремонта там.

Пише, че и за миналата година не са си платили данъците - докога още ще протакат? Тези пари само ще се увеличават и ще ги (или само нея явно) натоварват психически.

# 200
  • Мнения: 22 036
Мишелин, благодаря за книжката. Има какво да се научи.
По принцип съм съгласна за колата и къщата, но може колата да се ползва като работна, ако мъжът и се занимава с някакви строителни и технически дейности, а къщата може да е бъдещият им дом и е нормално тогава да се постиснат, докато я завършат.

# 201
  • Мнения: 4 275
За нищо Down, определено има какво да се научи от книжката, макар и да е малко аматьорски написана. Мисля, че би била много полезна на авторката, ако има желание да я прочете.

Иначе за колата, мотора и имота - има много варианти. Колата може да служи на мъжа да си изкарва заплатата, а може и просто да му е кеф да кара кола 156 к.с, примерно. Имотът може да е купен с цел да живеят там, а може и да е купен, защото им е изпаднал на добра цена. Просто на мен ми е странно да не може да заделиш 200 лева, но да имаш да плащаш данък 250 лева за мощна кола, като може да платиш и 30-50 лева. Както пише в заглавието на темата... въпрос на приоритети Simple Smile А жената може изобщо да не знае, че има вариант и за по-нисък данък

# 202
  • Мнения: 22 036
Така е, полезно е да се чете и да се правят сметки. Аз съм много зле в това отношение, защото до скоро нямах кой знае какви ядове. Сега съм доста по-пресметлива, но пак има какво да се желае.

# 203
  • Мнения: 54 448
Мише, и аз набързо прочетох книжката. Simple Smile
Тази авторка съм я чела в kade.bg, много ми е била полезна. Heart

Общи условия

Активация на акаунт