Психиатър или невролог?

  • 5 157
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Здравейте,дано тук мога да наря отговор на този въпрос.От около година и половина -две имам проблем,който се изразява с прилошаване,задух,припадъци,изтръпналост в крайниците,безсъние,треперене,ускорен пулс,безокойство,мисли ,че нещо лошо ще се случи,обилно потене.Ходих при невролог изписа ми Сероксат,пих го година и ефекта от него беше временен,сега ходя при друг ,направиха ми ЕЕГ (прекалена възбуденост на мозъка) и сега пия неуротоп ретард 300мг.Не са ми дали точна диагноза.Дали може всичко да е на психическа основа ,а не на нервна?

# 1
  • Мнения: 3 157
Мисля,че на този въпрос може да ти отговори само специалист.От последното лекарство имаш ли подобрение?

# 2
  • Мнения: 49
Пия го от три дни ,днес съм страшно замаяна .За ефект още не мога да преценя понеже тези неща не се случват в точно определено време-понякога просто така -нищо ми няма и изведнъж ми прилошава,замайвам се ,трепери ми...

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Поне половината симптоми могат да се дължат на щитовидната жлеза, нея преглеждала ли си я?

"прилошаване,задух,припадъци,изтръпналост в крайниците,безсъние,треперене,ускорен пулс,безокойство,мисли ,че нещо лошо ще се случи,обилно потене."

# 4
  • Мнения: 822
Прилича ми на тиреотоксикоза - хиперфункция на щитовидната жлеза....

# 5
  • Мнения: X
Погледни в темата за паническо разстройство http://www.bg-mamma.com/?topic=996378. Типични пристъпи на паника описваш, там момичетата обсъждат лекарства и методи за справяне с проблема.

# 6
  • Мнения: 49
Прилича ми на тиреотоксикоза - хиперфункция на щитовидната жлеза....


Имам леко увеличена щитовидна жлеза,но изследванията на хормоните не показаха никакви отлконения.

# 7
  • Мнения: 46 403
И според мен е щитовидната, при мен симптомите бяха много подобни (само без припадъци и потене).

Имам леко увеличена щитовидна жлеза,но изследванията на хормоните не показаха никакви отлконения.
Това е много относително.
По принцип примерно за ТСХ дават норма 4.2, но реално ако е над 2-2.5 вече има проблем. Също и еднократно изследване не винаги дава представа, при мен са се случвали големи разлики примерно веднъж 2.9 и после близо 6.
За другите показатели дори да са в границите пак нивото може да е проблем.

# 8
  • Мнения: 822
И според мен е щитовидната, при мен симптомите бяха много подобни (само без припадъци и потене).

Имам леко увеличена щитовидна жлеза,но изследванията на хормоните не показаха никакви отлконения.
Това е много относително.
По принцип примерно за ТСХ дават норма 4.2, но реално ако е над 2-2.5 вече има проблем. Също и еднократно изследване не винаги дава представа, при мен са се случвали големи разлики примерно веднъж 2.9 и после близо 6.
За другите показатели дори да са в границите пак нивото може да е проблем.

Щом жлезата е увеличена, значи има проблем с тироксина! 

# 9
  • Мнения: 2 420
Стига с тези невролози и психиатри...
Само тъпчат хората с лекарства, които ги разболяват.
Каква е тази мода напоследък за всяка болежка да се търси причината в психиката?
...прилошаване,задух,припадъци,изтръпналост в крайниците,безсъние,треперене,ускорен пулс,безокойство,мисли ,че нещо лошо ще се случи,обилно потене...

Горните симптоми могат да се дължат на прекалено много
работа, физическо натоварване, диети,
на климакс или преклимакс,
липса на движение или лоша стойка продължително време,
най-прозаични битови неудобства и т.н.
липсата на пари, финансови проблеми...
Такъв е животът просто. Една борба за оцеляване.
И таблетките от психото няма как да помогнат да реагираш по/добре.
Само ще ти отнемат и последните остатъци от смелост и хъс.
И вместо да вярваш в себе си и че твоята сила ще те измъкне от проблемите, ще чакаш на таблетките или на психиатъра.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 10 493
липсата на пари, финансови проблеми...
Такъв е животът просто. Една борба за оцеляване.
И таблетките от психото няма как да помогнат да реагираш по/добре. .


Не е ли пак проблем на психиката?

# 11
  • Мнения: 2 420
липсата на пари, финансови проблеми...
Такъв е животът просто. Една борба за оцеляване.
И таблетките от психото няма как да помогнат да реагираш по/добре. .


Не е ли пак проблем на психиката?

Не, изобщо не е проблем на психиката.
Или може би мислиш, че който няма пари, вместо да запретне ръкави и да търси по-добра работа, по-печеливш бизнес, трябва да посети психиатър, който да му помогне посредством таблетки да изпитва спокойствие, дори и червата му да куркат, или децата му да ходят парцаливи.

# 12
  • Мнения: 49
Стига с тези невролози и психиатри...
Само тъпчат хората с лекарства, които ги разболяват.
Каква е тази мода напоследък за всяка болежка да се търси причината в психиката?
...прилошаване,задух,припадъци,изтръпналост в крайниците,безсъние,треперене,ускорен пулс,безокойство,мисли ,че нещо лошо ще се случи,обилно потене...

Горните симптоми могат да се дължат на прекалено много
работа, физическо натоварване, диети,
на климакс или преклимакс,
липса на движение или лоша стойка продължително време,
най-прозаични битови неудобства и т.н.
липсата на пари, финансови проблеми...
Такъв е животът просто. Една борба за оцеляване.
И таблетките от психото няма как да помогнат да реагираш по/добре.
Само ще ти отнемат и последните остатъци от смелост и хъс.
И вместо да вярваш в себе си и че твоята сила ще те измъкне от проблемите, ще чакаш на таблетките или на психиатъра.

Колкото и да се самонавивам,че съм ОК и проблемите ми да са в рамките на нормалното ,нещо не се получава.Без да предприемам нищо и както казах да се само навивам,освен да се осакатя на работа или да нараня децата си без да искам ,нищо друго няма да се получи.Единият ми припадък с някакъв голям късмет не беше върху врата със стъкло,а удър в стена и резултат беше само рана на главата и болка в гърба.
Ти какво ще ме посъветваш?

# 13
  • Варна
  • Мнения: 10 493
липсата на пари, финансови проблеми...
Такъв е животът просто. Една борба за оцеляване.
И таблетките от психото няма как да помогнат да реагираш по/добре. .


Не е ли пак проблем на психиката?

Не, изобщо не е проблем на психиката.
Или може би мислиш, че който няма пари, вместо да запретне ръкави и да търси по-добра работа, по-печеливш бизнес, трябва да посети психиатър, който да му помогне посредством таблетки да изпитва спокойствие, дори и червата му да куркат, или децата му да ходят парцаливи.

Явно не си изпадала в такова състояние. То не следва логика.

# 14
  • Мнения: 2 420
Marchi88,

от това, което си написала досега е явно, че имаш реални проблеми. И то сериозни. За което имаш моето пълно съчувствие. Постът ми беше в смисъл да не търсиш само в посока нерви и психика.
Напоследък наблюдавам в близко и не толкова близко обкръжение прекалено много сбъркани човешки съдби, точно поради актуалното течение в медицината за почти всичко да се намира причината в психиката или нервите, и пациентите да биват набързо засилвани към най-близкия невролог или психиатър.
Важното е да има оборот. Изписват се едни таблетки, без изобщо да се споменава за страничните действия.
Една огромна част от хората с наднормено тегло, които познавам лично, го дължат на антидепресантите, които са им били предписани точно против оплаквания, подобни на тези, които описваш и след като не се намира дефицит в изследвания на кръв, урина, хормони и т.н. Оплакванията на пациента намаляват или дори изчезват, което се дължи на успокоителния ефект на таблетките. Причината не е премахната и тя няма как да бъде премахната, защото в състоянието на спокойствие и щастие, постигнато в мозъка ти по химически път ти не можеш да действуваш трезво, решително и най-вече интелигентно.

Давам реален пример.
Беате, икономист-висшист, шефка във фирма е на 42 години и има син Удо на 16 години, който повтаря учебната година и е на път да изпадне от гимназията. Беате знае, че Удо няма да има никакви шансове после да следва и това ужасно я тревожи...Освен това Удо се е сбрал с една тайфа нехранимайковци, които обичат да експериментират с треви и подобни.
От тревога и притеснения Беате не може да спи, от което сутрин тя става изморена, изтощена и на работа трудно се концентрира. Съответно работата и започва да и тежи все повече. Появяват се проблеми, защото и липсва търпение, когато работи с клиенти или подчинени и т.н. Главоболие, виене на свят, замайване, засилено чувство на страх ...
Вариант 1
Беате отива на невролог, прави се преглед ЯМР и кръвна картина. Всичко е наред. Затова следва психиатър. Той прави тестове за установяване на психично заболяване. Такова не се доказва. Следва диагноза депресия. Изписват се таблетки антидепресант. Тяхното действие няма нужда да описвам, но най-общо това е успокояващо и даващо позитивни емоции, които напоследък са  липсвали. Успоредно с това се предписва терапия при психолог, който всяка седмица провежда терапевтични сеанси с Беате против депресията и разговаря с нея за проблемите, които я вълнуват.
Беате спи по-спокойно, реагира без паника на ситуацията с Удо и успява да го убеди да започне частни уроци по важните предмети, на работа вече не е толкова изнервена и колеги, и клиенти я възприемат отново като позитивна и креативна персона......Хепи енд така да се каже.
Някой да вижда къде е слабото място на Вариант 1 ??? No Mouth

Вариант 2
ще напиша по-късно, че трябва да излизам.
А може и някой да предложи собствена версия.

Общи условия

Активация на акаунт