Бихте ли подкрепили изучаване на изобразително изкуство като висше образование?

  • 7 518
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 12 003
Уши, огледай и средно професионално образование и училищата по изкуствата, че и там има такава специалност графичен дизайн.

# 31
  • Мнения: X
Мама Ру, професионални гимназии съм изключила като вариант за нея. Те ограничават човек до занаятчия, а академичното образование силно им куца.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Мама Ру, професионални гимназии съм изключила като вариант за нея. Те ограничават човек до занаятчия, а академичното образование силно им куца.

Не съм съгласна.
Дъщеря ми е в МГ - Пловдив, едно от най -добрите училища в града, в паралелка "Графичен дизайн". Там се влиза с доста висок бал след 7кл., децата са много знаещи и мотивирани. Изисква се много от тях по всички предмети, не само по специалните. И част от тях, след това няма да продължат да се занимават с изучаваната в средното образование специалност, а ще кандидатстват нещо коренно различно, примерно няколко нейни съученици са се насочили към медицина и фармация.

# 33
  • Мнения: X
Какво е МГ? Математическа гимназия?

# 34
  • Мнения: 30 802
Още един глас за МГ паралелките с дизайн. Още повече, че ще учат не само визуалната, а и логическата страна на дизайна за електроника.

# 35
  • Мнения: X
Ако МГ е математическа гимназия, това не е професионална гимназия. Надявам се правите разлика между двете. Професионални гимназии са бившите техникуми. Мне, мерси съм. Ако в Пловдивската математическа гимназия има такива паралелки, това е ок.

# 36
  • Мнения: 30 802
Да, точно математическата.

В Пловдив има едно училище "сценични кадри", в което точно минават на режим занаят. Може много да разбират от цветове и форми, ама ако нямат грамотност и език да се продават в чужбина, или дори да са грамотни и да направят портфолио, то няма много смисъл от такова образование.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Математическа гимназия е, но има и две професионални паралелки - системно програмиране и графичен дизайн, които са приравнени към професионалните гимназии т.е. бившите техникуми, само дето са в МГ- то.

# 38
  • Мнения: X
С професионалните гимназии има и друг проблем. Дъщеря ми е по новата програма, т.е. за нейния випуск хорариумът на академичните часове е смехотворно малък, т.е. забиват ги съвсем в занаятчийство и оттам кандидатстването в университет се забатачва.

# 39
  • Мнения: 12 003
Не съм съвсем съгласна. Работя точно в професионална гимназия. Вярно, че нивото на 80% от учениците не е ниво МГ или АГ, но доста от учениците продължават после в университети, в т.ч и медицина, а наша ученичка на национално състезание получи пълна стипендия от Камарата на строителите в България, за да продължи в това направление висше. Персонално я отпускат като разбират, че семейството й няма възможност да я прати в София студентка. Има и ученици сменили посоката и отишли да учат медицина. Така или иначе никой, който мисли за сериозен университет не разчита само на училището. А часовете по английски в осми клас навсякъде са 13-16 часа на седмица.

Последна редакция: пн, 26 ное 2018, 15:43 от Mama Ru

# 40
  • Мнения: X
С кое не си съгласна, Мама Ру? Че нивото на образованието в професионалните гимназии не е като в езиковите и математическите? Ами, не е. И средата в тях не е точно това, което човек иска за детето си. Ако бяха, напливът за тях щеше да е зверски, а те едва си пълнят паралелките.

# 41
  • Мнения: 12 003
Не съм съвсем съгласна, че децата, които завършват професионална гимназия са забатачени в занаятчийство и не могат да продължат да учат нагоре. Нито, че едва си пълнят паралелките. И между тях има разслояване - към едни има наплив, защото специалностите им са модерни, съответно влизат по-силни ученици и нивото е добро, към други - не и се налага да ги спасяват по някакъв начин, за да има къде да учат и посредствените деца и да има кадри за някои професии. Аз също обмислям графичен дизайн за моето гардже, нищо че е само втори клас и доколкото разбрах към момента не само в професионална гимназия го има, но и в училището по изкуствата в града ни, където подготовката не е за пренебрегване. Просто го посочих като вариант. А дали ви устройва или не - вие си преценявате.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
С кое не си съгласна, Мама Ру? Че нивото на образованието в професионалните гимназии не е като в езиковите и математическите? Ами, не е. И средата в тях не е точно това, което човек иска за детето си. Ако бяха, напливът за тях щеше да е зверски, а те едва си пълнят паралелките.
Не съм съвсем съгласна с това. Има и такива професионални гимназии, естествено. Но има и с паралелки с висок бал и доста голям интерес към тях.

Последна редакция: пн, 26 ное 2018, 15:58 от *Бенджи*

# 43
  • Мнения: 12 003
Точно това написах и аз.

# 44
  • Мнения: X
Да, има разслояване и сред професионалните гимназии. Но и най-високият бал в която и да е професионална гимназия е далече от баловете на Немската, 1 АЕГ, СМГ и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт