Коледа

  • 34 712
  • 175
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 5 956
Аз да си призная, последните години , се уморявам от Коледа. 30 дни преди Коледа се започват коледни песни и реклами, които са толкова еднотипни, че ми кънтят в ушите. Има някаква неоправдана истерия по магазините, блъскане и пазаруване сякаш е дошъл края на света. Stuck Out Tongue Winking Eye Като добавим чистене, пазаруване, готвене, гости , тържества в градини и училища, коледен базар на децата, коледни празнувания с колеги, харчене извън границите на възможностите и обилното ядене и пиене. Предпочитам да ида някъде да се скрия, това ми е чувството. Инак след празниците съм уморена, напълняла и с празни джобове. Какво да съм щастлива?  Поне да ида някъде да си почина Grinning

# 76
  • Мнения: 5 647
Да си кажа честно Коледния дух мога да го усетя и в Бали, Сингапур, Гоа, Филипините...Wink Мога да преглътна липсата на елхички и клатещи се дядо Коледовци. Пък и там живеят хора, храна има, гладни няма да останем Simple Smile

# 77
  • Мнения: 9 052
На Бали ще е много готино . Направо в естествените био ефекти на вулкана Simple Smile

# 78
  • SF
  • Мнения: 21 230
Аз също не държа на стандартната Коледа в града. Бих искала да се изстрелям нанякъде и да се върна, когато зимата е свършила.

# 79
  • Мнения: 36 503
Бих отишла в Бали да гледам вулкана - особено ако сега туроператорите изкарат някакви изгодни оферти, предвид ситуацията. След Нова година съм свободна Simple Smile

# 80
  • Мнения: 5 647
На Бали ще е много готино . Направо в естествените био ефекти на вулкана Simple Smile
Оу, вярно бе. Нищо, другите дестинации все още са читави SatisfiedSatisfiedSatisfiedSatisfied

# 81
  • Мнения: 128
Досега не сме пътували никога по празниците, но тази година решихме да прекараме една слънчева и топла Коледа.

И аз като Yangdze вече се изморих от коледната лудост, не ми се украсява, не ми се харчат пари, не ми се гледат коледни филми.

# 82
  • Мнения: 801
Moмичета, чрта ви и усещам умора от нещо. Защо? Животът е хубав. Имате семейства, близки, деца... Радвайте се и живейте щастливи!

# 83
  • Мнения: 5 647
Това, че не искаш да се вписваш в общоприетите рамки, не значи, че не си щастлив.
А пък такова поучително размахване на пръста ми е меко казано смехотворно.

# 84
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Аз също не държа на стандартната Коледа в града. Бих искала да се изстрелям нанякъде и да се върна, когато зимата е свършила.
Мечтая за същото  Peace

# 85
  • София
  • Мнения: 19 249
Moмичета, чрта ви и усещам умора от нещо. Защо? Животът е хубав. Имате семейства, близки, деца... Радвайте се и живейте щастливи!
Животът е хубав и без да правиш 7, 9, 11 постни яденета, че и содена питка, която не ми е любима. На 30 и на 60 години тази фраза носи различен смисъл имам предвид, че животът е хубав.
Предпочитам едно ядене - на кокал с гарнитура и греяно вино на корем, ама пусти традиции.
Руска салата си забърках наскоро, без да е Коледа или НГ.

Последна редакция: чт, 30 ное 2017, 13:56 от Cuckoo

# 86
  • Мнения: 36 503
Има ли отделна тема за това как хората празнуват Бъдни вечер, че ми е любопитно? Ние си го правим по класическия начин - през целия ден само постно, а вечерта определен брой постни ястия и содена питка. Така през целия ми съзнателен живот. И по-близките ми роднини също празнуват по този начин.
За моя изненада обаче, се оказа, че много познати, които твърдят, че са традиционалисти, или празнуват с пищна трапеза по западен образец (като по американските филми - празнуват Коледа на Бъдни вечер, а на другия ден си правят семеен обяд и отварят подаръци..), или пък снимат една гигантска набухната (която очевидно няма как да е содена) пита редом с боба и сърмите и я публикуват в социалните мрежи.
 Всеки може да празнува както иска, не критикувам никого, но ми е странно, че хора, които настояват, че празнуват по традиционния начин, всъщност изобщо не го правят.

# 87
  • София
  • Мнения: 19 249
Всеки може да празнува както иска, не критикувам никого, но ми е странно, че хора, които настояват, че празнуват по традиционния начин, всъщност изобщо не го правят.
Мда, кажеш ли някъде, че питката не трябва да е с кисело мляко или мая - "Ами аз така си я правя и става супер". То пък остава да не е супер  Joy Аз открих газираната вода като начин да стане по-мекичка питката.
А ако питаш - сума ти народ са вярващи православни. Аз не съм, обаче си спазвам традициите за постно, макар авокадото да не е точно по българската традиция.  Mr. Green Също слагам гъби под някаква форма, за да хапне нещо малката месоядна гадина (синът ми).
Свеки открай време прави за бъдни вечер сарми с кайма, защото не ги ядели постни, ами направи 5-6, но спази обичая, като се правиш на голям християнин.

# 88
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
...но ми е странно, че хора, които настояват, че празнуват по традиционния начин, всъщност изобщо не го правят.
Вероятно все е по "традиционен" начин, просто при тях традицията е друга. Все пак много хора са вярващи и без да постят...

# 89
  • Мнения: 36 503
Е, то пък голяма работа, ако питката е плоска - нали на следващия ден ще се преяжда и ще има точно такава питка, каквато искат... А и не мога да разбера как някои хора не могат да издържат и една вечер без месо. Поне да кажат, че не зачитат празника - ще е някак по-разбираемо. Освен това, макар и постно, яденето е хубаво и разнообразно.

Традицията е една, а семейните традиции са друго нещо - когато някой казва, че прави определено нещо по традиционния начин, би трябвало да има предвид общоприетата и популярна традиция, а не тази, която сам си е измислил (защото повечето хора ще го разберат погрешно). 

Общи условия

Активация на акаунт