За джобните на 13-18 годишните

  • 4 640
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 13 512
... на 14 и половина. ...... Телефона му зареждам веднъж - два пъти годишно с 20-30 лв.
Да не би да  си сбъркала нещо?  newsm78

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
... на 14 и половина. ...... Телефона му зареждам веднъж - два пъти годишно с 20-30 лв.
Да не би да  си сбъркала нещо?  newsm78

Защо? И при нас е така! И не само при нас. Децата са си достатъчно изобретателни, имат си система за съобщения, според броя пратени стрелички. Говори се по домашни телефони или безплатни смс в интернет. Които имат възможност, звънят. Като започне училище , ако обядва в къщи , не смятам да давам повече от лев джобни, изключвам случаите когато се черпят по някакъв повод. Никога не съм отказала екскурзия, рожден ден или малка глезотийка, а има родители които го правят. Да не забравяме, че семейния бюджет е много различен.

# 17
  • Мнения: 13 512
Не,не...не коментирам семейния бюджет,просто  ми стана  чудно колко ти е съвестно детето да изкаржа с 20-30 лева половин година или цяла година. Браво!

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
А от каква възраст е хубаво децата да се научат да боравят с пари? На моята реално няма да и се наложи дълго т.к. яденето й в училище ще е уредено, а няма лавки и магазинчета в близост. Но все пак от един момент нататък ще е хубаво да и давам някаква символично сума, за да си създава навици.
Иначе за 13 -18 г. деца струва ми се 2 лв/ден е нормалното.

# 19
  • Мнения: 2 757
Абе знаете ли, че тук (Dania)  учениците си носят в училище храна от вкъщи. Това е нормално, не съм чула някое дете да си купува храна. И училищни столове не знам да има. И в детските градини е така - носят си от вкъщи. Има си специални детски кутиики по магазините - да ти е  кеф да си извадиш кутииката и да си ядеш. Че даже и възрастни правят същото - жената приготвя  lunch package  за мъжо и той си го носи на работа. Ама то като работиш примерно в някоя къща в забутано село няма и от къде да си купиш ядене. Но това е съвсем нормално. В БГ учениците сигурно ще се смеят ако някой си носи храна от вкъщи, нищо, че ще е по-хубава от тази, която другите си купуват.

# 20
  • Мнения: 446
Никифин, така е, наистина. Аз също предпочитам да направя сандвич на сина ми, не заради икономията, а заради това, че мога да контролирам качеството на това, което има вътре, вместо да се натъпче с някой гаден хамбургер с майонеза и боядисан кетчуп  Sick Обаче в тази възраст е много важно да е като другите, дето ходят на лавката в голямото междучасие ...

# 21
  • Мнения: 2 757
Никифин, така е, наистина. Аз също предпочитам да направя сандвич на сина ми, не заради икономията, а заради това, че мога да контролирам качеството на това, което има вътре, вместо да се натъпче с някой гаден хамбургер с майонеза и боядисан кетчуп  Sick Обаче в тази възраст е много важно да е като другите, дето ходят на лавката в голямото междучасие ...

Точно от това ме е страх, че децата държат да си подражават. И за лафката няма проблем, ама после почват и за лошите неща да го правят. Трябва някак си да научим децата си да мислят и да имат индивидуалност, от която не се срамуват, а напротив - да се гордеят, че са по-добри от другите. Като гледам на къде е тръгнал светът просто ме е страх за моето дете. Искам още едно, но като знам как ще се мъчи просто ме е страх. Един приятел много умен човек казваше че днешно време не си струва да имаш деца, защото са обречени. Имаше 2 дъщери и всячески се мъчеше да ги опази. Бореше се човека със злото с всички сили, ама... без особен успех... То май затова и Господ се смили над него и си го прибра без време...

# 22
  • sofia
  • Мнения: 8 936
А от каква възраст е хубаво децата да се научат да боравят с пари?
На моя приятелка детето скоро ще направи 5. Праща я до магазина за дребни покупки (хляб, сладолед) като й дава пари обяснява кое колко струва, колко ще й върнат....не че е наясно, но почва да влиза в час детето.

# 23
  • Мнения: 857
Ами аз съм на 15,за 9-ти клас съм.Когато съм на училище ми дават по 10 лева и отделно за събота и неделя 5.Не мога да се оплача.Понякога ми стигат,понякога не.Отделно ми дават за рожденни дни,дрехи и такива неща.На сметка съм...наще малко ми мрънкат, защото се бях отпуснала последните месеци, но сега всичко е ОК.

# 24
  • Мнения: 13 512
Ами аз съм на 15,за 9-ти клас съм.Когато съм на училище ми дават по 10 лева и отделно за събота и неделя 5.Не мога да се оплача.Понякога ми стигат,понякога не.Отделно ми дават за рожденни дни,дрехи и такива неща.На сметка съм...наще малко ми мрънкат, защото се бях отпуснала последните месеци, но сега всичко е ОК.
Сега ти заагледах ника и  разбрах,че означава J Lo.OK.
Ако някой ден ти стигнат и останат- вземи и си купи един правописен речник- да погледнеш как се пише "наще". Остани си със здраве Joy

# 25
  • Мнения: 2 757
Поинтересувах се повече за джобните на тукашните деца и рекох да споделя с българските мами.
Значи тук по принцип не е практика да се дават пари на учениците. В много малко училища има лафки, където децата могат да си купят храна и тя по правило не е евтина. Затова нормално всички си носят храна от вкъщи. Има единици, които получават джобни, но са единици - повечето не разполагат с пари. Иначе примерно могат да си ги изкарат, като си чистят стаята, разтребват масата и други леки къщни работи и примерно получават 50 крони  (около 13лв) за това веднъж седмично. Но тези пари не стигат за нищо. Може не повече от веднъж да си купиш обяд с тях и толкова. Ако родителите дават на децата си някакви джобни изобщо са по 5-10 крони, с които не знам кво можеш да си купиш - бонбонки или малко шоколадче или нещо такова, но не и за обяд или за кафе примерно (за там отиват поне 30-40 крони). Това за малките. Гимназистите ако искат джобни си намират почасова работа - разнасят вестници, в уиикенда помагат в някой супермаркет или не знам и аз кво ама има такива възможности. Разбира се ако имат някакви организирани мероприятия от време на време родителите ги спонсорират, ако трябва да се приберат през нощта им дават пари за такси. Но за алкохол и цигари примерно не получават пари.  Иначе всички имат GSMи примерно, това е нормално.

# 26
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
синдарела, браво на тебе и сестра ти! моите тиинс полу4ават 1-2 лв на ден, а баткото сега  работи дневно за 10лв и иска да си купи дрехи и неща за у4илище, анцунг, без да зависи от нас като пари и избор! не е за дълго, дано да приклю4и сезона добре и да е доволен от себе си! каката си е  неориентирана за работата ,макар, 4е търси, но  не наемат малки затова остава за догодина!не см ги глезила моите нито с пари, нито с киби4ене и бездействие! такива суми, които спомена са си нереални за бюджета ни!сами си пестят, но и баба им дава понякога, леля им и аз допълнително при нужда или заслуги!

# 27
Моята получава по 10 лв седмично + остатъкът от храната нея и другите фъстъци.
Едната и приятелка получава по 70 стотинки дневно, а другата повече от пет лева...
Зависи от родителя. По-принцип не бях толкова съгласна на тази сума, но вече съм.

# 28
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Като стана дума за бабите.....От баби, дядовци , лели и всякакви други доброжелатели парите си остават строго нейни и си ги харчи за каквото й дойде наум. Забелязвам, че го прави мнооого разумно.

# 29
Цитат
Na goliamata mi dachteria-Vladislava,koiato e na 12 godini i sega chte bade 6 klas,davam po 1 lev,1 lev i 50 stotinki,2 leva...Po princip sam y kazala da si vzima po tolkova,no ima edna kasichka,ot koiato tia si vzima pari,a kogato gi privarchi,az ia zarejdam,taka che ne znam kolko tochno si vzima,no tia e seriozno dete i az y imam doverie,znam,che ne bi me izlagala!Za praznici v uchilichte i za izlizane s priateli y davam otdelno po 10 leva,no tia si e spestiavala pari i ot babite i diado si poluchava pari,taka che ima okolo 400 leva v men i v sebe si,taka che e 'bogatachka'.Otdelno y zarejdame s bachta y vaucher za telefona vseki pat po 15 leva,kogato y svarchat-otnovo.Po princip sam y kazala vse pak da gi pesti,no da ne se pritesniava za pari i che vinagi moge da razchita na nas,da ne se pritesniava za parite v kartata si i vaobchte!Vij,sas sina mi ochte niamame takiva problemi,zachtoto toy e na 5 i ochte e na detska gradina.Vapreki tova smiatam s nego da procediram po sachtia nachin,kakto i sas sestra mu.
На голямата ми дъщеря-Владислава,която е на 12 години и сега ще бъде 6 клас,давам по 1 лев,1 лев и 50 стотинки,2 лева...По принцип сам й казала да си взима по толкова,но има една касичка,от която тя си взима пари,а когато ги похарчи,аз я зареждам,така че не знам колко точно си взима,но тя е сериозно дете и аз й имам доверие,знам,че не би ме излъгала!За празници в училище и за излизане с приятели й давам отделно по 10 лева,но тя си е спестявала пари и от бабите и дядо си получава пари,така че има около 400 лева в мен и в себе си,така че е 'богатичка”.Отделно й зареждаме с баща й ваучер за телефона всеки път по 15 лева,когато й свършат-отново.По принцип съм й казала все пак да ги пести,но да не се притеснява за пари и че винаги може да разчита на нас,да не се притеснява за парите в картата си и въобще!Виж,със сина ми още нямаме такива проблеми,защото той е на 5 и още е на детска градина.Въпреки това смятам с него да процедирам по същия начин,както и със сестра му.


-------
Моля, пишете на Кирилица!

Последна редакция: нд, 03 сеп 2006, 20:25 от Ellypr

Общи условия

Активация на акаунт