Добри новини за майчинството

  • 2 809
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 181
Момичета, тъй като вчерашната тема се затри пускам нова Mr. Green
И така, благодарение на общите ни усилия, на Христина Христова, Весела Драганова и Хасан Адемов извювахме най-накрая уреждането на завареното положение.

Всички майки , чиито деца не са навършили 9 месеца на 1-ви януари 2007г. ще получават 90 % от заплатата си, а не 160 те лева. Heart Eyes

Освен това обезщетението за отглеждане на дете става 180 лв.

Честито на печелившите както се казва Laughing

# 1
  • Мнения: 5 362
 smile3501
Поздравления!
Само дето нас не ни хваща тази промяна

# 2
  • Мнения: 4 181
Е то и нас не ни хваща, ама около 16000 майки ги хваща Hug
А и нас ни огряват 20-те лв повече, не че са кой знае какво обаче искаха да го направят 170

# 3
  • Мнения: 1 666
Поздравления за СНБМ!

# 4
  • Мнения: 1 029
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes

# 5
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Браво!   bouquet

# 6
  • Мнения: 61
това е най-хубавата новина след раждането на щерката   bouquet апропо, чух за някяква молба към работодателя за удължаване на болничния - някой запознат ли е по-добре с процедурата  newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 2 227
Страхотна новина!!!

# 8
  • Мнения: 934
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

# 9
  • Мнения: 306
супер newsm44 smile3501 newsm68 newsm10,страхотна новина newsm19  Hands Clap  Hands Clap

# 10
Моми4ета, какво е това обещетение от 180лв, не е ли 200 лв помоща, или става въпрос за съвсем друго нещо?

# 11
  • Мнения: 8 917
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

Процедурата си е ясна - вземат се 6-те месеца, предхождащи месеца, в който ще излезете в болнични поради бременност и раждане - това в случай, че сте се върнали вече на работа, а ако все още не сте - то базата ви е изчислена отдавна - още прии злизане в болнични 45 дни преди термин. Днес разиграх подобен случай, и не искам да съм лош пророк, но при повечето рзликата ще е минимална /ако въобще има такава/.

# 12
  • Мнения: 8 917
Моми4ета, какво е това обещетение от 180лв, не е ли 200 лв помоща, или става въпрос за съвсем друго нещо?
200 лв са еднократната помощ за раждане, тук става въпрос за обезщетение поради бременност и раждане - старите 135 дни и обезщетение за отглеждане на дете до 2 год - т.нар.майчинство.

# 13
Момичета, тъй като вчерашната тема се затри пускам нова Mr. Green
И така, благодарение на общите ни усилия, на Христина Христова, Весела Драганова и Хасан Адемов извювахме най-накрая уреждането на завареното положение.

Всички майки , чиито деца не са навършили 9 месеца на 1-ви януари 2007г. ще получават 90 % от заплатата си, а не 160 те лева. Heart Eyes

Освен това обезщетението за отглеждане на дете става 180 лв.

Честито на печелившите както се казва Laughing
Без СБНМ нямаше да успеем, едно голямо БЛАГОДАРЯ Hug

# 14
  • Мнения: 138
Извинявайте за въпроса, но не съм съвсем наясно. Тези 315 дни включват 45-те дена болнични преди раждане и 9 месеца след това, т.е. още 270 дни, така ли?

# 15
  • Мнения: 8 917
Извинявайте за въпроса, но не съм съвсем наясно. Тези 315 дни включват 45-те дена болнични преди раждане и 9 месеца след това, т.е. още 270 дни, така ли?
Точно. Peace

# 16
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Ех, радвам се поне на това. Дано има повечко деца сега!

# 17
  • Мнения: 446
Моето бебче се роди края на август и се водя на заплата 160 лева,тоест от 2007 какви пари ще получавам ,нали 9 месеца се дават 90% от заплатата а след това по колко ще ми се дават?

# 18
  • Мнения: 8 917
Моето бебче се роди края на август и се водя на заплата 160 лева,тоест от 2007 какви пари ще получавам ,нали 9 месеца се дават 90% от заплатата а след това по колко ще ми се дават?
9 месеца МРЗ /за 2006 е 160 лв/, и после - обезщетение за майчинство - пак 160 лв за 2006 г.

# 19
  • Мнения: 446
А тези 180 лева какви са ?

# 20
  • Мнения: 8 917
А тези 180 лева какви са ?
Отнасят се за 2007.

# 21
  • Мнения: 592
Моето бебче се роди края на август и се водя на заплата 160 лева,тоест от 2007 какви пари ще получавам ,нали 9 месеца се дават 90% от заплатата а след това по колко ще ми се дават?
от 2007 -180лв., защото има и едно условие, което не се афишира - 90% от заплата, но не по-малко от МРЗ, а тя ще бъде 180лв за 2007г., а след това пак 180лв, но вече ще се водят майченски, а тези през 9мес. се водят болнични Peace

# 22
  • Мнения: 8 917
Моето бебче се роди края на август и се водя на заплата 160 лева,тоест от 2007 какви пари ще получавам ,нали 9 месеца се дават 90% от заплатата а след това по колко ще ми се дават?
от 2007 -180лв., защото има и едно условие, което не се афишира - 90% от заплата, но не по-малко от МРЗ, а тя ще бъде 180лв за 2007г., а след това пак 180лв, но вече ще се водят майченски, а тези през 9мес. се водят болнични Peace
Защо да не се "афишира" - това си е напълно нормално написано в КСО и то от години Peace

# 23
  • Мнения: 287
БРАВО на вас! Лично аз съм заинтересована, към 1ви януари Борко ще е почти на 7 месеца. Благодаря!

# 24
  • Мнения: 76
Това е страхотно!!! Едно голямо БЛАГОДАРЯ на СБНМ и най-вече на Христина Христова, Весела Драганова и Хасан Адемов !!!!!  smile3501

# 25
  • Мнения: 76
А това сигурно ли е, че по телевизията казаха друго?

# 26
  • Мнения: 277
Сърдечни благодарности на изключително активните и амбициозни майки от СНБМ, както и на всички останали инициатори. За мен разликата между 90те % и 180те лв. е огромна, затова съм безкрайно задължена!  newsm20

# 27
  • Мнения: 1 029
Имам още едно питане, ако някой може да ми отговори.  Rolling Eyes След изтичането на тези 135 дни по КТ трябваше да изляза в майчинство, но аз си пуснах отпуск. Какво се случва при това положение? Вероятно ще го прекъсна от януари и ще изляза в майчинство, за да взимам тези 90% от заплатата си, но какво става с времето, през което съм била в отпуск (или то си остава така и няма отношение към настоящите изменения)?
Дано да е станало ясно какво всъщност питам.  Confused

# 28
  • Мнения: 8 917
Имам още едно питане, ако някой може да ми отговори.  Rolling Eyes След изтичането на тези 135 дни по КТ трябваше да изляза в майчинство, но аз си пуснах отпуск. Какво се случва при това положение? Вероятно ще го прекъсна от януари и ще изляза в майчинство, за да взимам тези 90% от заплатата си, но какво става с времето, през което съм била в отпуск (или то си остава така и няма отношение към настоящите изменения)?
Дано да е станало ясно какво всъщност питам.  Confused
След като си била в отпуск, фактически си се върнала на работа и отново би следвало да ти се изчисли болничният лист - може да е за по-добро, може и да не е....зависи върху каква сума се осигуряваш

# 29
  • Мнения: 4 181
А това сигурно ли е, че по телевизията казаха друго?

Лично Весела Драганова ми се обади в момента в който го гласуваха в залата.
Какво друго си чула по телевизията моля те кажи?

# 30
  • Мнения: 4 181
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

Процедурата си е ясна - вземат се 6-те месеца, предхождащи месеца, в който ще излезете в болнични поради бременност и раждане - това в случай, че сте се върнали вече на работа, а ако все още не сте - то базата ви е изчислена отдавна - още прии злизане в болнични 45 дни преди термин. Днес разиграх подобен случай, и не искам да съм лош пророк, но при повечето рзликата ще е минимална /ако въобще има такава/.
Слънце, това нещо не го разбрах поясни моля те, може и на лични Hug

# 31
  • Мнения: 8 917
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

Процедурата си е ясна - вземат се 6-те месеца, предхождащи месеца, в който ще излезете в болнични поради бременност и раждане - това в случай, че сте се върнали вече на работа, а ако все още не сте - то базата ви е изчислена отдавна - още прии злизане в болнични 45 дни преди термин. Днес разиграх подобен случай, и не искам да съм лош пророк, но при повечето рзликата ще е минимална /ако въобще има такава/.
Слънце, това нещо не го разбрах поясни моля те, може и на лични Hug
Секунда, моля, че отиваме да слагаме Гери да спи Peace

# 32
  • Мнения: 4 181
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

Процедурата си е ясна - вземат се 6-те месеца, предхождащи месеца, в който ще излезете в болнични поради бременност и раждане - това в случай, че сте се върнали вече на работа, а ако все още не сте - то базата ви е изчислена отдавна - още прии злизане в болнични 45 дни преди термин. Днес разиграх подобен случай, и не искам да съм лош пророк, но при повечето рзликата ще е минимална /ако въобще има такава/.
Слънце, това нещо не го разбрах поясни моля те, може и на лични Hug
Секунда, моля, че отиваме да слагаме Гери да спи Peace
Браво на нея и тя нощна птица като нас Mr. Green

# 33
  • Мнения: 8 917
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

Процедурата си е ясна - вземат се 6-те месеца, предхождащи месеца, в който ще излезете в болнични поради бременност и раждане - това в случай, че сте се върнали вече на работа, а ако все още не сте - то базата ви е изчислена отдавна - още прии злизане в болнични 45 дни преди термин. Днес разиграх подобен случай, и не искам да съм лош пророк, но при повечето рзликата ще е минимална /ако въобще има такава/.
Слънце, това нещо не го разбрах поясни моля те, може и на лични Hug
Секунда, моля, че отиваме да слагаме Гери да спи Peace
Браво на нея и тя нощна птица като нас Mr. Green
Да, но заедно с Гери, заспа и майка й  Mr. Green съпругът ми си играл на РС и заспал на стола Wink, усетил се все пак и дойде да си легне , а аз "застанах" втора смяна, да ти отговоря и си лягам и аз Mr. Green - сега ще ти отговоря Peace

# 34
  • Мнения: 8 917
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

Процедурата си е ясна - вземат се 6-те месеца, предхождащи месеца, в който ще излезете в болнични поради бременност и раждане - това в случай, че сте се върнали вече на работа, а ако все още не сте - то базата ви е изчислена отдавна - още прии злизане в болнични 45 дни преди термин. Днес разиграх подобен случай, и не искам да съм лош пророк, но при повечето рзликата ще е минимална /ако въобще има такава/.
Слънце, това нещо не го разбрах поясни моля те, може и на лични Hug

Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени осигурителните вноски за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

Право на обезщетение при бременност

и раждане


 

Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 oт 2003 г., в сила от 1 юли 2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.
 

Обезщетение при бременност и раждане

 

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.




Както знаете процедурата си е - вземат се предходните 6 месеца, предхождащи месеца, в който излизате в болнични. Сумира се брутният доход, разделя се на бр.работни дни за този период и от тази сума, която се получи, имате право на 90% /при бременност и раждане/от нея за всеки работен ден, в който вие ще сте в болнични. Сумата не може да бъде по-малка от МРЗ.
Отделно от това за база се взема МРЗ, когато за тези 6 месеца сте били
в слуаите 1.2.3.4 от по-долният цитат:

2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:

1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;

2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;

3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;

4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете.

(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението



Ще взема пример от началото на годината със заплата например 400 лв.
Излизате в болнични поради брем. и раждане м. юли - периодът е януари - юни,  изчислението ще бъде 400*6=2400.Бр. работни дни да кажем е  125. 2400/125*90% =17.28.
135 дни са приблизително 4 месеца, т.е. ноемрви ви почва майчинството  - отпускът за отгл. на дете до 2 год.

Имаме тук няколко варианта - вече по новото положение - пак казвам - това е начинът по който се смяташе досега.Предполагам, че може да има някакви решения относно обезщетението в този случай, понеже е особен и е еднократен, но за момента е такова:

1. Почвате си работа и излизаш в отпуск м. ноември и м.декември. От януари по новият вече закон може да си останете отново в отпуск по бременност и раждане до ставане на 315 дни. Но тук имаме вече започване на работа и прекъсване на първите болнични - т.е. ще има второ смятане на болничен, който ще започне от януари.07 и ще включва в себе си юли-декември. За тези месеци ще имаме следните доходи/обезщетения
 юли, август, септември, октомври - слагам ги само за примера по 20 работни дни за по-лесно и така 80*17.28 =1382.40.
За ноември и декември - по 400 лв. Общо 2182.40. Този доход ще е разделен на бр. работни дни за юли/декември - отново вземам 125 за пример. И така 2182.40/125*90% = 15.71 Както виждате от двете болдвани суми при вторият болничен базата ви е паднала.

2.Същият по-горен пример, но вместо ноември и декември да се върнете на работа си ползвате отпускът за отглеждане на дете до 2 год. В този случай ще имате
юли/октомври - 1382.40 /като по-горе/
ноември/декември - по МРЗ /виж.ал.4 по-горе/ т.е. 160*2 = 320
Смятаме 1382.40+320=1702.40/125*90%=12.26 - тук имаме още по-голям спад


3.Последен вариант /не е обвързан с по-горните суми/ в който сте си все още в болнични поради бременност и раждане към 01.01.07 и базата ви се запазва като в началото.

# 35
  • Мнения: 508
БРАВОС БЕ!!!!!!!!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 36
  • София
  • Мнения: 1 230
Момичета от СНБМ страхотни сте. Толкова труд положихте, за да могат майките в заварено положение да не са дискреминерани. БРАВО!!!!!  newsm20  newsm10 newsm44 newsm44 newsm44
Благодаря и на Христина Христова, Весела Драганова и Хасан Адемов.  smile3525 newsm10
Въпрос ми е, кога ще се обнародва, за да влезе в сила? Аз лично спадам към точка 3 посочен от The Sun.

# 37
  • Мнения: 3 360
Благодарности на всички потрудили се!Браво!Аз защо разбрах ,че от 1.08.2007 ще влезе в сила?Или пак съм чула- недочула Embarassed

# 38
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Взимат се на същия принци на който си получавала болничния при досегашните 135 дена.
Все още предстоят доста разгвори и уточняване на роцедурите, но щом това стане ясно ще Ви информираме незабавно.

И от мен честито на всички печеливши.

Процедурата си е ясна - вземат се 6-те месеца, предхождащи месеца, в който ще излезете в болнични поради бременност и раждане - това в случай, че сте се върнали вече на работа, а ако все още не сте - то базата ви е изчислена отдавна - още прии злизане в болнични 45 дни преди термин. Днес разиграх подобен случай, и не искам да съм лош пророк, но при повечето рзликата ще е минимална /ако въобще има такава/.
Слънце, това нещо не го разбрах поясни моля те, може и на лични Hug

Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени осигурителните вноски за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

Право на обезщетение при бременност

и раждане


 

Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 oт 2003 г., в сила от 1 юли 2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.
 

Обезщетение при бременност и раждане

 

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.




Както знаете процедурата си е - вземат се предходните 6 месеца, предхождащи месеца, в който излизате в болнични. Сумира се брутният доход, разделя се на бр.работни дни за този период и от тази сума, която се получи, имате право на 90% /при бременност и раждане/от нея за всеки работен ден, в който вие ще сте в болнични. Сумата не може да бъде по-малка от МРЗ.
Отделно от това за база се взема МРЗ, когато за тези 6 месеца сте били
в слуаите 1.2.3.4 от по-долният цитат:

2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:

1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;

2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;

3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;

4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете.

(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението



Ще взема пример от началото на годината със заплата например 400 лв.
Излизате в болнични поради брем. и раждане м. юли - периодът е януари - юни,  изчислението ще бъде 400*6=2400.Бр. работни дни да кажем е  125. 2400/125*90% =17.28.
135 дни са приблизително 4 месеца, т.е. ноемрви ви почва майчинството  - отпускът за отгл. на дете до 2 год.

Имаме тук няколко варианта - вече по новото положение - пак казвам - това е начинът по който се смяташе досега.Предполагам, че може да има някакви решения относно обезщетението в този случай, понеже е особен и е еднократен, но за момента е такова:

1. Почвате си работа и излизаш в отпуск м. ноември и м.декември. От януари по новият вече закон може да си останете отново в отпуск по бременност и раждане до ставане на 315 дни. Но тук имаме вече започване на работа и прекъсване на първите болнични - т.е. ще има второ смятане на болничен, който ще започне от януари.07 и ще включва в себе си юли-декември. За тези месеци ще имаме следните доходи/обезщетения
 юли, август, септември, октомври - слагам ги само за примера по 20 работни дни за по-лесно и така 80*17.28 =1382.40.
За ноември и декември - по 400 лв. Общо 2182.40. Този доход ще е разделен на бр. работни дни за юли/декември - отново вземам 125 за пример. И така 2182.40/125*90% = 15.71 Както виждате от двете болдвани суми при вторият болничен базата ви е паднала.

2.Същият по-горен пример, но вместо ноември и декември да се върнете на работа си ползвате отпускът за отглеждане на дете до 2 год. В този случай ще имате
юли/октомври - 1382.40 /като по-горе/
ноември/декември - по МРЗ /виж.ал.4 по-горе/ т.е. 160*2 = 320
Смятаме 1382.40+320=1702.40/125*90%=12.26 - тук имаме още по-голям спад


3.Последен вариант /не е обвързан с по-горните суми/ в който сте си все още в болнични поради бременност и раждане към 01.01.07 и базата ви се запазва като в началото.


Тези членове от КСО ли са или от КТ?
Благодаря!

# 39
  • Мнения: 8 917


Тези членове от КСО ли са или от КТ?
Благодаря!

КСО Peace

# 40
  • Русе
  • Мнения: 659
Браво smile3501
А тъй като идват Коледа и Нова година, да попитам дали майките ще получим нещо допълнително newsm78

# 41
  • София
  • Мнения: 3 064
Някой има ли представа след 1.1.2007 как ще се получават болничните? Нали вече няма да е чрез работодател, а директно от НОИ?  Някакво заявление трябва ли да се подаде, болничния къде да се носи и най-вече, как да си получим парите?

Благодаря предварително  bouquet

# 42
  • Мнения: 8 917
Някой има ли представа след 1.1.2007 как ще се получават болничните? Нали вече няма да е чрез работодател, а директно от НОИ?  Някакво заявление трябва ли да се подаде, болничния къде да се носи и най-вече, как да си получим парите?

Благодаря предварително  bouquet
Още няма методика Peace

# 43
  • Мнения: 8 917
Проект на Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2007 г.

§ 4. В Кодекса за социално осигуряване (обн., ДВ, бр. 110 от 1999 г.; Решение № 5 на Конституционния съд от 2000 г. - бр. 55 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 64 от 2000 г., бр. 1, 35 и 41 от 2001 г., бр. 1, 10, 45, 74, 112, 119 и 120 от 2002 г , бр. 8, 42, 67, 95, 112 и 114 от 2003 г., бр. 12, 38, 52, 53, 69, 70, 112 и 115 от 2004 г., бр. 38, 39, 76, 102, 103, 104 и 105 от 2005 г. и бр. 17, 30, 34, 56, 57, 59, 68, 76 и 82 от 2006 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 4:
...................................................
53. В Преходните и заключителните разпоредби се създават § 22б, 22в, 22г и 22д:
“§ 22б. Паричните обезщетения за лицата, заварени в отпуск за временна неработоспособност, трудоустрояване, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете към 1 януари 2007 г., за които е започнало плащане на обезщетение, както и неизплатените парични обезщетения и помощи, отнасящи се за периоди до тази дата, се изплащат по досегашния ред. В документите за теглене на осигурителните плащания задължително се вписва единният идентификационен код на осигурителят или самоосигуряващото се лице. § 22в. При определяне на осигурителния доход, от който се изчисляват паричните обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане, трудоустрояване и за безработица за времето до 31 декември 2006 г., не се включват начислени и неизплатени възнаграждения.
§ 22г. Процентът от 1,5 съгласно чл. 70, ал. 1 за всяка година осигурителен стаж след навършване на възрастта по чл. 68, ал. 1 – 3 се определя за осигурителен стаж, придобит след 31 декември 2006 г.
§ 22д. Лицата по § 3 и 4, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, имат право на допълнителна пожизнена пенсия от универсален пенсионен фонд при навършване на възрастта по чл. 68, ал. 1–3.”

# 44
  • Мнения: 3 336
Поздравления за печалившите и от мен Hug

Клеопатра, браво за труда и постоянството, имаш огромни персонални заслуги  bouquet

Благодаря ти от сърце Hug

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 12:44 от mishlentze

# 45
  • Мнения: 492
Браво!!! Много се радвам за майчиците и дечицата в заварено положение /беше ми мъчно за тях/   bouquet

# 46
  • Мнения: 81
Супер!Страхотен новогодишен подарък!Браво на всички потрудилисе за да стане това реалност!Едно голямо БЛАГОДАРЯ!!! ВЕСЕЛИ КОЛЕДНИ ПРАЗНИЦИ!  family

# 47
  • видин
  • Мнения: 358
няма да се възползвам от новото положение, защото рискувам да загубя работата си, а така не вземам и някои допълнителни плащания - все пак три деца не се гледат лесно.
но извоюваното е справедливо.
а какво ще получават майките, които са се върнали на работа - например аз се върнах веднага, след като ми изтече болничния - на 2.09. поради  финансови причини. сега получавам 1/2 от 160 -те лв. предполагам, че ще получавам 1/2 от 180 -те.

 

# 48
  • Мнения: 3 336
няма да се възползвам от новото положение, защото рискувам да загубя работата си, а така не вземам и някои допълнителни плащания - все пак три деца не се гледат лесно.
но извоюваното е справедливо.
а какво ще получават майките, които са се върнали на работа - например аз се върнах веднага, след като ми изтече болничния - на 2.09. поради  финансови причини. сега получавам 1/2 от 160 -те лв. предполагам, че ще получавам 1/2 от 180 -те.

 

Точно така, 10 лв са си 10 лв Money  Laughing

# 49
  • Мнения: 2 479
Нещо не ми стана ясно на мен по въпроса откъде ще си получаваме майчинството - доколкото чух по телевизията - след 01.2007 директно от НОИ,вместо да минава през работодателя,но не съм много сигурна правилно ли съм разбрала...

# 50
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Супер!Страхотен новогодишен подарък!Браво на всички потрудилисе за да стане това реалност!Едно голямо БЛАГОДАРЯ!!! ВЕСЕЛИ КОЛЕДНИ ПРАЗНИЦИ!  family
Hug И от мен БЛАГОДАРЯ от сърце!

# 51
  • Мнения: 1 733
Нас ни хваща само 1 месец, но...пак е нещо!!!

# 52
  • Мнения: 8 917
Нещо не ми стана ясно на мен по въпроса откъде ще си получаваме майчинството - доколкото чух по телевизията - след 01.2007 директно от НОИ,вместо да минава през работодателя,но не съм много сигурна правилно ли съм разбрала...

“§ 22б. Паричните обезщетения за лицата, заварени в отпуск за временна неработоспособност, трудоустрояване, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете към 1 януари 2007 г., за които е започнало плащане на обезщетение, както и неизплатените парични обезщетения и помощи, отнасящи се за периоди до тази дата, се изплащат по досегашния ред. В документите за теглене на осигурителните плащания задължително се вписва единният идентификационен код на осигурителят или самоосигуряващото се лице.

# 53
  • Мнения: 2 479
Благодаря ти.От фирмата,от която си взимам парите ме попитаха дали има начи да ми ги превеждат директно,без да минават през тях.Има ли такъв начин?

# 54
  • Мнения: 8 917
Благодаря ти.От фирмата,от която си взимам парите ме попитаха дали има начи да ми ги превеждат директно,без да минават през тях.Има ли такъв начин?
Предполага се,че така ще бъде 2007 г. Указания обаче точно как ще става това чакаме.

# 55
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 710
Поздравления!  bouquet

# 56
  • София
  • Мнения: 833
Браво и честито на тези, които ще се възползват. Надявам се и аз да съм една от тях! Simple Smile

# 57
  • Варна
  • Мнения: 567
Браво момичета!!!
И мен ще ме хване за 3 месеца.   bouquet

# 58
  • Мнения: 128
как на практика ще стане това след като вече сме започнали да получаваме обезщетение за отглеждане на дете ?за декември щ евземем обезщетението 160 лв, за януари отново болничен? кой ще го издаде тоя болничен и как ще се изчисли ? както е бил изчислен болничния от 135 дни ли ? много неща има за доизясняване........

# 59
  • Мнения: 8 917
как на практика ще стане това след като вече сме започнали да получаваме обезщетение за отглеждане на дете ?за декември щ евземем обезщетението 160 лв, за януари отново болничен? кой ще го издаде тоя болничен и как ще се изчисли ? както е бил изчислен болничния от 135 дни ли ? много неща има за доизясняване........
По горе написах  двата начина....кой ще изберат обаче - не знам....

# 60
  • София
  • Мнения: 148
Момичета едно голямо БЛАГОДАРЯ просто нямам думи колкото и малко да ме хваща и с каквато и да е сума за мен ще е от полза newsm51

# 61
  • Мнения: 1 059
Поздравления

# 62
  • Мнения: 106
Ето най-после някой да разясни какво точно става, че аз питах преди малко в друга тема, но никой не беше чул по новините хубавата вест  Laughing
А как точно се изчислява до кога се взимат тези 90% при положение, че вече си в майчинство и взимаш 160? Може ли някой да разясни  Rolling Eyes
Да,и аз искам да знам тъй като съм родила май месец и вече съм на 160лв,но януари сме на 7месеца и тогава и аз съм в заварено положение.Интересно ми е и на мен как ще се изчислят тогава тези пари,които не сме получили newsm78.

# 63
  • Мнения: 1 975
Аз пък нищо няма да усетя, защото ме осигуряваха на 190 лв. Cry

# 64
  • Мнения: 1 243
аз съм на 190лв заплата колко идват 90% newsm78

# 65
  • Мнения: 8 917
аз съм на 190лв заплата колко идват 90% newsm78


За 2007 ще вземаш минимума - 180 лв.

# 66
  • Мнения: 407
ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ МАЙЧЕТА!!! Laughing

# 67
  • Мнения: 11 003
апропо, чух за някяква молба към работодателя за удължаване на болничния - някой запознат ли е по-добре с процедурата  newsm78

В един вестник от събота пишеше, че за времето от 3-тия до 9-тия месец няма да вадим болничен лист, а специална молба за отпуск към работодателя. Това за бременни ли се отнася или за майки с деца до 9 месеца?  newsm78

# 68
  • Мнения: 8 917
апропо, чух за някяква молба към работодателя за удължаване на болничния - някой запознат ли е по-добре с процедурата  newsm78

В един вестник от събота пишеше, че за времето от 3-тия до 9-тия месец няма да вадим болничен лист, а специална молба за отпуск към работодателя. Това за бременни ли се отнася или за майки с деца до 9 месеца?  newsm78


Бременните ще си имат болнични листове. Според мен се отнася за майките с деца до 9 месеца.

# 69
  • Мнения: 3 929
Поздрави! Много се радвам за тези, които ги хвана тази промяна. Аз не съм от тях, но при мен така или иначе нямаше смисъл, защото започнах работа, докато детето ми беше на 5 месеца и получавам заплатата си + 50% от майчинството. Въпреки всичко много се радвам за другите мами!

# 70
  • Мнения: 791
 newsm10   newsm44
Щастие грее в моята душа!!! Или поне мисля, че съм разбрала правилно!
За тези който ще родят през 2007г., или през 01.2007г. имат бебче до 9мес. ще получават 90% от раб. си заплата, но не и по малко от 180лв., до навършването на 9мес. на бебечето. Нали така?!
Е, щастлива съм, защото се оказа че съм осигурявана на 160лв. и си мислех че ще вземам 160лв.(нали това е минималната раб. заплата), а то се оказа че ще е с 20лв. повече. Е 20, като 20, и те са пари. По-добре 180, отколкото 160лв.
Благодаря!!!

# 71
  • Мнения: 8 917
Поздрави! Много се радвам за тези, които ги хвана тази промяна. Аз не съм от тях, но при мен така или иначе нямаше смисъл, защото започнах работа, докато детето ми беше на 5 месеца и получавам заплатата си + 50% от майчинството. Въпреки всичко много се радвам за другите мами!
Защо да няма смисъл - колко е голямо детенцето ти?

# 72
  • Мнения: 1 602
Едно голямо БЛАГОДАРЯ! newsm51 И мен ме хваща новата промяна. Сега ще следя каква точно ще е процедурата с новите молби. Аз съм в майчинство от края на Ноември.

Общи условия

Активация на акаунт