Къде живеем? Разкажете за мястото, където живеете.

  • 332 004
  • 427
  •   1
Отговори
# 165
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
здравейте и от мен.
Аз съм от Стара Загора,но живеем в Испания,на 80 км от Валенсия.Градчето се казва Олива,но ние му викаме малкия Пазарджик и е на морския бряг.Вече 4 години сме тук и тук се роди и синчето ни Алекс(вече е на 1г. 8мес. и 12 дни).Има доста българи,но аз познавам много малко от тях.Има и много майки с деца, и с тях обменяме опит.Като цяло Испания не ми харесва много,дори мислим до 1-2г. да се връщаме в България.И за детето ще е по-добре.Но засега това са само планове.

Последна редакция: ср, 26 мар 2008, 15:16 от anita29

# 166
  • Мнения: 2 386
Здравейте и от мен, темата е страхотна, но все не се престрашавах да пиша.
От миналата година живеем в Сиатъл, щата Вашингтон в САЩ. Намира се в най-северозападната част на Щатите, на границата с Канада (Ванкувър е на няколко часа с кола). Има излаз на Тихия океан и климатът е влажен, прохладен и приятен. Наричат го Изумрудения град, както и Вечнозеленият щат, защото е много красиво, с разнообразни дървета и много зеленина. Доста вали, но не постоянно. Сиатъл е кръстен на индиански вожд, а в района има доста кореняци-индианци. Към днешна дата се срещат много индийци, по-малко азиатци и испанци, а белокожите са мнозинство. Черните са рядкост. Районът е известен с хай-тек индустрията - Майкрософт  Heart Eyes, Боинг, Амазон, Нинтедо и Гугъл... От тук тръгва и Старбъкс.
Близо до Сиатъл се намира една от най-красивите планини в света - Mount Rainier, както и Olympic National Park.

Тук има много и разнообразни снимки от Сиатъл, приятно гледане

Ако има интерес мога да пиша и за предградията.  Grinning

# 167
  • Мнения: 2 093
Evanescent много ми хареса как изглежда Сиатьл на тези снимки. До някьде ми напомня на Торонто, но и е доста по различен. Щом е на близо до Ванкувьр сигорно градовете доста си преличат, Ванкувьр има сьщата природа, океан и планини. Все си мисля че ще ми хареса да живея вьв Ванкувьр повече от колкото в Торонто. 

# 168
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Аз бях във Ванкувър миналата година! Супер град е.

# 169
Здравейте!
А аз живея в Бергротенфелс, най-малкото градче в Бавария. То си е съвсем като село - сред хълмчета и горите на Снежанка, над река Майн, китно, спретнато, но понякога пък оживлението на София, откъдето идвам, ми липсва Simple Smile За 2-те ми деца (и очакваното 3-то) засега изглежда доста добре - не боледуват като преди, спокойно и чисто е. Хората са дружелюбни, отзивчиви и доста дейни в организацията на различни местни празници, събития, клубове на доброволни начала, което ни впечатли, като дойдохме - май е типично за немците.
И така...
Ако има мами наблизо, щв се радвам да се обадят Simple Smile

# 170
  • Мнения: 111
zdr i ot men,strahotna tema!!!Ot skoro sam v Lyon,France(golqm i mnogo krasiv  grad-haresva mi ;-)ima mnogo 4ujdestranni studenti,tuk obu4enieto e na dostapni ceni i moje bi tova privli4a o6te pove4e mladi i ambiciozni hora)ina4e sam rodom ot Varna :hug:morskata stolica na BG Laughing
p.p izvinqvam se 4e pi6a na latinica,no nqmame kirilica na laptopa Embarassed

# 171
  • Мнения: 2 266
Ние от няколко месеца сме в Убърн,Масачузетс.Не много голям град,на около 20-30км от Бостън.Климата е влажен,често вали.Всичко е чисто,подредено.Наброява около 35 000 души.На моменти много ми прилича на село.Спокойно е,но е много скучно.Хубав град.

# 172
  • Мнения: 229
Здравейте и от мен,
аз съм в Берн, Швейцария.
Климата е типичен за Швейцария, дъжд, малко слънце и после пак дъжд и така докато не свикне човек.

# 173
  • Мнения: 214
И а3 живея от доста години във Виена, тук 3авърШих, по време на следването смятах да се връЩам в бг, но плановете ми се провалиха, 3апо4нах работа и сега имам семейство  и водя един нормален 3а тука спокоен живот.
Виена е красив град, има мн култура (клас. му3ика, му3еи...), но и паркове и места 3а 3абавления 3а цялото семейсво като пратера (един вид Дисниленд). Има добре ра3вити колое3да4ни пътиЩа, така 4е в свободното ни време 4есто обикаляме така Виена.
Ина4е има съЩите + и - на голям град и европейска столица.

# 174
  • Мнения: 666
Здравейте и от мен, темата е страхотна и невероятно увлекателна. Аз живея вече 3-та година в Cape Town, Южна Африка. Градът е прекрасен, не е голям и интензивен като йоханесбург, но и тук си имаме нашите красоти, два океана, много маймуни, прекрасни плажове и още куп други природни забележителности. Cape Town е последната най-южна точка на Африка, разположен на 2455 км2 и с 3.5 милиона население, той е втория по брой на население град в Южна Африка. Навремето от тук за влезли първите Европейски заселници и тъй като са се умешали доста с местното население бушмени или буквално преведено хора от храстите, сега мнозинството в нашия град са така наречените цветни, които приличат на мулати, някои са толкова светли че аз лично не ги различавам от белите. Южна Африка е прословута с огромното разнообразие от раси и религии които обединява и понякога имам чуcтвото че е страната с най-много бели хора в Африка. Не сам забелязала расизъм и особено след извращенията на които местните са били подлагани по време на Апартейда бих казала че са безкрайно толерантни. Това което обожавам тук е че всички са спокойни и усмихнати, поздравяват ме постоянно непознати хора по улиците, както се случва по принцип в по-малките градове. Тук е разположена Table Mountain както я нарекъл първият заселник (планината маса) защото му заприличала на маса, тъй като е плоска от горе. Тук се намира също и точката където се събират Индийския и Атлантическия океан - Cape Point. Града е известен също с многобройните си лозя и прекрасно вино което се търгува по цял свят. Има множество ферми където може да се дегустира и закупи вино, както и се провеждат фестивали на виното и сирената, на които аз обожавам да ходя защото хапвам сиренце на корем и пийвам винце колкото ми душа иска. За любителите на jazz културата тук се провеждат годишно големи jazz фестивали на които идват да свирят известни изпълнители от цял свят. Най-големият проблем който седи пред Cape Town и пред цяла Южна Африка е престъпността разбира се, но се надяваме със смяната на президента догодина да се вземат по драстични мерки в тази насока. Тук е разположен и прословутия Робен Айланд, където Мандела е бил политически затворник, интересното там е че сега екскурзоводи са бивши затворници, които разказват много интересни лични преживявания от времето прекарано там и от опита който Мандела е споделял с тях. Мога да продължа да пиша още много, но май вече стана много дълго и ще спра до тук за сега. Прилагам и малко снимков материал

 Tova e Table Mountain

Izgled ot centara na Cape Town

babuni po patya za Cape Point tam se sreshtat dosta

izgled ot Cape Point

tochkata kadeto okeanite se sreshtat

# 175
  • Мнения: 806
Zdraveite,
az jiveia v Yjna Africa.  Po tochno v Johannesburg.  Tyk sam ot 13 godini i tyk sam obajena veche mesec.  Mnogo priasno.
Johannesburg e gradat s nai visok procent na prestapnost v sveta.  Istina e che majat mi kara kolata si s pistolet mejdy krata.  A az ne izlizam sama vecher, daje i ako e do magazina. 
Skoro mislim da se varnem kam Evropa, tai kato planyvame bebche.

# 176
  • Мнения: 126
Здравейте и от мен
Ще споделя за мятото,където живея сега-това е арабският квартал в Париж....поясът около хълма Монмартър.Уличката ,на която е кооперацията ни е тясна..с кълдаръм,а в края и се вижда куполът на църквата  Сакре Кьор.Обичам квартала си- тук се чува   всякаква реч,и  можеш да опиташ всякаква кухня-от традиционната френска,до  китайска ,индийска ,арабска и турска-дюнер.Странно ми е само защо наричат Дюнерите-гръцки сандвичи?! newsm78
През лятото често цялото ни семейство е на стъбите пред Сакре-винаги има музиканти и самодейци.Харесвам и това че в този кватал се намират магазините Тати-с евтини и интересни стоки за бита и ежедневието,както и облекло.Но най-харсвам Съботния пазар на Барбес...виковете,препирните,подканванията да купиш,да опиташ....За символични пари напълвш кошницата с екзотични плодове и зеленчуци

Последна редакция: пт, 16 май 2008, 21:47 от dala

# 177
  • Мнения: 7
Здравейте мили хора , на един дъх прочетох толкова много ваши разкази и почти като в приказките се пренесох от Европа в Америка , обиколих Париж, прелетях над Холандия , понесох се почти с валсова стъпка из Виена ...но с най-голямо удоволствие отново и отново се връщах в Германия - станата в която е сърцето ми ...Обиколила съм много , видяла съм достатъчно , а езика им го уча дете ...сега вече си имам и мъж германец .....който дойде да живее при мен в БГ , в Пловдив ....тук е нашият град , тук е мястото където се събуждаме, тук в страната Абсурдистан, която няма да можем скоро да променим или превърнем в европейска....
На една крачка от най-големия цигански квартал на БГ - Столипиново  картината е невероятно близка с гетата в Америка или в Париж , с турските квартали на Берлин / и не само/ ..Из въздуха се носи  ароматът на различни етноси , смесват се цветовете и ритмите на различни култури, чуват се езици -както познати , така и непознати на лингвистиката .....Тук няма общоприети правила, борбата за оцеляване е на живот и смърт , но също като за южняците от Испания или Италия бедността не е порок , още по-малко повод за униване .Сватбите се вихрят целогодишно  - по 3 дни е пробната , а след това истинската сватба, булката има три разноцветни рокли за трите празнични дни , музиката свири от сутрин до вечер ,масите са опънати на улицата , мъжете пият а жените играят на турскто хоро , смехът и виковете огласят околността ...На другата пресечка пък ще срещнете празнично шествие  с дете , качено на трон и носено като принц , облечено като падишах - празникът е Сюнет , т.е обрязване .Щастливите родители за нагиздени и щастливи , а гостите многобройни ....Малко по-надолу бедни хора готвят на огън на улицата , а дрипави деца тичат боси на воля , но не през алеи и красиви паркове , а по прашни улици и сиви булеварди.....
Това е моят мил град , приятели , като гледам тези картини сърцето ми се свива от болка , защото знам каква е разликата ..... Това е моят свят, частица от Вселената , аз имам своя - плугермански - полубългарски - почти шизофреничен .....
Радвайте се мили хора на свободата си и  не затваряйте очите си за цялата красота край вас

# 178
  • Мнения: 3
А аз живея във Виена. Винаги казвам ‘в момента’, защото при нас никога не се знае за колко време още. През последните 5-6 години доста се местихме, сега сме тука, но пак имаме някои идеи за местене И е въпрос на време да се реализират.

По брой на населението Виена е горе-долу с големината на София. Има И някои архитектурни прилики защото в началото на века България е била под много силно виенско влияние. Австрия всъщност доста прилича на БГ. Тук живеят малко над 8 мил. Човека и повечето са концентрирани в столицата. Има и едно такова разделяне на виенчани И провинциалисти. Е, може би не е толкова силно изразено колкото у нас, но някак се усеща във въздуха.
Който е бил във Виена знае че това е един от най-красивите градове в Европа. Разбира се покрайнините не са много по-различни от ‘Младост’ И ‘Люлин’, но центъра е много впечатляващ И там непрестанно се случва нещо. Особено през лятото е много, много приятно. Някак си град с дух, на човек му е приятно да седне И да изпие едно кафе някъде, защото във Виена кафето е вид култура. И разбира се предлага всички предимства на големия град: инфраструктура, култура, работа. Но също И недостатъците са налице: доста високи наеми И цени. Ако искате да живеете в къща, ще ви се наложи да излезнете извън града, защото в града къщи почти няма. А цените са такива че средният човек трябва да излезне И доста извън града И да пътува всеки ден по 40-50 мин с кола за да стигне на работа. Ние решихме че искаме да използваме предимствата на големия град И наехме апартамент. Не е далече от центъра (4 спирки с метрото, или 10 мин.).
В нашата кооперация живеят главно местни, макар че май има едно унгарско име на звънците, но да си призная не познавам всички, макар че не сме много хора. Но предполагам всичкит знаете колко сме анонимни в големия град.
Това което на мен най-много ми липсва тука са парковете, истинските, като Борисовата градина например. Не тия които тук наричат паркове: 3 дръвчета в кръгче. И тук има няколко такива, но като цяло Виена не е зелена. Затова през лятото почти никога не си стоиме вкъщи през weekendа, планините са на около 1 час път с кола и стига да не вали дъжд, ние обезателно катериме някой баир.

И аз живея във Виена и затова донякъде не съм съгласна с тебе, защото тук има много повече паркове от София, много по-големи и по-поддържани, като Острова на Дунава -22км, Парка на Пратера, дори в центъра, където вярно нямя много дървета по улиците има приятни и хубави паркове, където можеш да полегнеш или да отидеш с децата. В София както е тръгнало и малкото останали зелени площи ще се застроят скоро, а по-големите паркове са в окаяно състояние. Едни нормални люлки за децата няма:( Иначе Виена е много приятен град, ако изключим големите тълпи туристи и че центъра доста понамирисва на коне:) Като цяло наемите са прилични дори съизмерими с тези в София, по моя преценка разбира се. Едно много хубаво качество на Виена е отличния транспорт. Аз със бебе на 4 месеца мога да отида навсякъде удобно и бързо с количката. Това което спечели Виена за мене като град, са условията в болницата в която родих и като цяло отношението на хората там и информираността им за последните тенденции в раждането и отглеждането на бебета. Изключително съм доволна и направо се ужасявам като слушам от моите приятелки какво е положението в България и как си плащаш дори и пак не получаваш каквото искаш. Това е и от мен с две думи за Виена.

# 179
  • Мнения: 1
Здравейте!Приемете моите най-искрени поздрави за чудесната тема,както и за красивите писма на всички участници!Аз живея от 1 год. в Москва,тук съм временно само за няколко години.Искам да споделя с вас наистина колко красив град е руската столица,особено през пролетта и лятото!Зимата си е зима-сняг,студ и няма нищо интересно,но през пролетта се започва едно чистене,боядисване,засаждане на цветя(които се сменят според сезона).Много,много зеленина,много паркове и зелени площи,и много ,ама наистина много детски площадки! Даже вчера си мислех къде в София щяхме да се разхождаме със сина ми,който е на 1 год.,ако си бяхме вкъщи?Замислих се и не можах да си спомня някъде по кварталите на моя любим роден град  да съм виждала красиви,почистени,боядисани и здрави детски площадки!Дано някой ден с подобен ентусиазъм някой да разказва за  площадките в родните ни градове!

Общи условия

Активация на акаунт