Дъщеря ми не иска да ака

  • 14 312
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 920
Онези тоалетни с дупка по средата и две стъпала отстрани. И мене ме беше страх от селските клозети, все ми се струваше, че ще падна в тях.

А това било най-доброто средство срещу запек. Четох статия със съответните картинки.
И как човекът си махнал чинията в апартамента и сложил клекало. Laughing

Ако беше израсла на село със селски кенеф, щеше да те е страх от чинията.

# 31
  • Мнения: 3 491
Онези тоалетни с дупка по средата и две стъпала отстрани. И мене ме беше страх от селските клозети, все ми се струваше, че ще падна в тях.


Ако беше израсла на село със селски кенеф, щеше да те е страх от чинията.

Че аз на село съм израсла, първите 14 години от живота си съм живяла само на село, но да не забравяме, че там освен селски кенефи има и лехи, дето спасяват положението.  Laughing
На чиния съм сядала само на екскурзиите при градски роднини - не беше страшно.  Grinning

# 32
  • Мнения: 154
Охх а ние какво да кажем. Изчетох цялата тема и всеки пише - имаме проблем от няколко месец, откакто пихме антибиотик, от скоро....... А при нас е откакто се е родила, т.е. откакто спрях да я кърмя (по-точно ми спря кърмата за голямо съжаление). Опитали сме всичко, което сме чули или прочели някъде, дуфалак приема почти редовно, на лекар сме ходили, сега и други хапчета пие и няма ефект и няма... Просто вече не ми се живее заради този запек. Предполагам всички знаете какво е чувството детето да се мъчи, да се стиска, по личицето му да личи огромен ужас, а ти стоиш и нищо не можеш да направиш....направо е ужасно.
Аз също съм съгласна че причината на този етап вече е повече психическа отколкото физическа. Незнам при нас как ще се оправят нещата, но аз почти съм се отчаяла. Не съм сигурна дали се дължи на това, но Лара е едно много нервно и ревливо дете, все още не приказва, само отделни думички знае и неиска да се учи на нови, но това не ме притеснява толко. Лошото е че този дискомфорт я изнервя и тя понякога изпада в може да се каже някакви кризи - реве, инати се а няма причина затова. Направо вече незнам какво да мисля.
А лекарите казват - лениви черва и това е. Сега вече от недоумение какво да направим съм записала час при хомеопат. Да пробваме и този вариант пък да се надяваме че ще помогне...
Аз май се позабравих в писане, но като видях темата и я взех присърце, пък и ми се иска да си изплача мъката на някой....

Последна редакция: ср, 07 фев 2007, 09:56 от desitka^

# 33
  • София
  • Мнения: 7 097
Предполагам всички знаете какво е чувството детето да се мъчи, да се стиска, по личицето му да личи огромен ужас, а ти стоиш и нищо не можеш да направиш....направо е ужасно.

Ужасно е наистина... Tired Всеки път преживявам огромен страс, защото никога не съм я виждала толкова ужасена и изплашена - изпада направо в страшни кризи и освен да й говоря и да я държа за ръчичките и да я гушкам докато е на тоалетната, друго не мога да направя и тази безпомощност направо ме съсипва... #Cussing out

# 34
  • София
  • Мнения: 3 099
Да Ви споделя собственият си опит; в смисъл - съвсем собствен!  Mr. Green
Аз бях от тези деца и отказвах да акам докато сълзи не ми избият в очите и наистина стане невъзможно. Когато майка ми ме "излови" седнала зад фотьойла да се боря да стискам за пореден път, ми каза с ужасен глас, че е задължително човек да ака всеки ден, иначе ще се отровя, понеже това са отпадъци и може да умра. Ей, да Ви кажа това и до сега действа  Laughing - така се е врязало в съзнанието ми, че гледам да няма пропуски!

# 35
  • Мнения: 1 278
В интерес на истината при второ дете ще започна много по-рано с гърнето. Просто памперсите са всичко друго, но не и естествен начин на отглеждане. Че то котето ми се научи по-бързо.


 newsm10

И аз така с девойката някой ден.

# 36
  • usa
  • Мнения: 2 113
В интерес на истината при второ дете ще започна много по-рано с гърнето. Просто памперсите са всичко друго, но не и естествен начин на отглеждане. Че то котето ми се научи по-бързо.


 newsm10

И аз така с девойката някой ден.

а ако е пак момче  newsm78 ? или чак като ти се падне момиче ще пробваш работата с ранното гърне?

# 37
  • Мнения: 1 278
а ако е пак момче  newsm78 ? или чак като ти се падне момиче ще пробваш работата с ранното гърне?

Хаха.. много смешно, няма що  Mr. Green
Диагноза В...   Twisted Evil

# 38
Ужасно е когато ги гледаш как се мъчат тези мъничета. Аз съм майка на 2 деца, същият проблем имам със баткото които е на 3 г. Той просто вече ни заявява, че нямя да ака на гърнето. Изпробвахме всичко за което се сетим, награди, наказване, каране просто всичко позволено и непозволено от дебелите книги, но тйо отказва. Галя ми е на 11 м. и вече ака на гърнето, използвах в такъв момент да го сложа и него на гърнето, но ефекта беше нулев. Вече съм на ръба на нервна криза защото сме така от миналото лято. Мисля да го заведа на психолог надявам се някой да ми помогне със съвет приемам всякакви. Единственото което не сме правили е да го ударим, защото според нас това не начина на въспитание.
Една сутрин звъни телефона и баба му ми казва, че цяла вечер не са спали защото го е боляло дупенцето, било изринато в малки бели пъпчици. Съответно нашият лекар в момента не е на смяна и след консултация по телефона каза да мажем с пиоктанин. Следобед вече ми казват че не е пишкал цял ден. Значи вече вечерта след цял ден мазане с различни кремова, подмиване с тетра или калиев перманганат, от негова страна мрънкане, плач и т.н. успя да ака и като  почна да пишка не можа да спре половин час. Как да му обясня че това му вреди на здравето.
Благодаря на всички който могат да помогнат

# 39
Моята дъщеря имаше същият проблем но за щастие вече мога да кажа че се справяме. Близо година и половина се борих с проблема. Все още имаме ритуали които се спазват, но в началото когато се случваше да се изака (можеше да стиска и 10 дни) под гърнето слагах без да ме види подарък които тя е искала а аз съм избягвала да купувам и съм и казвала че не може -шоколадови мечета и яйца, близалки... После поцял ден си говорим колко е добро гърнето. следващият път пак и пак... Може да се съчетава и с Дуфалакт или нещо такова (сини сливи сушени накисват се от нощта и се пасират или цели пие се и водата) за да е по лесно защото запекът мн боли. И така през 3-4 дни после през два и накрая през един. Но това е много дълго във времето. Всичко започна преди две години когато сменяхме жилище гледаше я баба и, макар и за не повече от 2 седмици тя смени мн обстановки и накрая и се роди сестриче. При нея определено беше стрес тя е мн чуствителна преживяваше всичко по свой си начин. Иначе съм чела книжки, карала съм се и какво ли още не! Само това помогна. Имаме толкова мн играчки от шоколадови мечета ТЕДИ. Дори да се скараш за да седне на гърнето накрая с усмивка се изненадай колко хубав подарък има от гърнето

# 40
  • Мнения: 154
И аз ще съм много благодарна на всеки който сподели изпитани средства и методи за борба с този проблем.
Най-лошото е наистина това че децата се съпротивляват вече на психологическо ниво с акането и това усложнява много нещата.
Ако успея да се преборя някак задължително ще се обадя....

# 41
  • Мнения: 503
При голямата ми дъщеря проблема не се появи при свалянето на памперса и "сблъсъка" с гърнетата и тоалетните, а много по-късно. Беше на 3,9 г. , с достатъчно добре изградени навици, когато започна спонтанно да се нааква. Ей така- както си играе. Ужасих се ,защото помислих, че е някаква психотравма (чувала съм за такива) , а и детето имаше прблеми в градината. Споделих с педиатъра и стана ясно, че е от леко сцепване на кожичката около ануса. Разказвам всичко това, защото именно тази случка ни докара якото запичане. Та от тогава детето се страхува да не се изпусне и стиска ли стиска. А аз месеци наред я придружавам в тоалетната и обясняяяяяяявам и утешавам. Не мисля, че проблема ни е свързан с храненето. Когато си е в къщи виждам как по няколко пъти на ден и се прихожда, обаче стиска.

# 42
  • Мнения: 154
Аз редовно следя темата и затова пак ще се изкажа.
Моето мнение също е такова - проблема не е в яденето (макар че при нас е от доста отдавна и точно от адаптираното мляко се получи), но на този етап вече става въпрос за емоционално, психологическо ниво на въпроса. Лошото е че незнам как да помогна в случая. Много пъти съм си мислила че моето дете е за психолог и ако имах достъп до такъв кадърен специалист бих го посетила. Но сега трябва сами да се оправяме. И най-лошото е че не мога да обясня на малкото ми "свределче" какво и как да го направи, че това което прави (да се стиска) и вреди. Та тя въобще не спира да ме чуе, а когато и дойде акото на дупето и аз я умолявам и обяснявам как трябва да се изака, тя само се пази да не би да я пипна и въобще не слуша какво и приказвам.За нея най-важното е да остиска положението засега....и така докато не стане нетърпимо и няма накъде, когато вече в погледа и наистина се чете ужас.
Но тази картинка сигурно е позната на повечето писали тук. Въпроса е как да помогнем ние-родителите....Ако някой намери начин да го сподели  Peace

# 43
  • Мнения: 1 547
Както и по-горе вече са казали, проблемът с акането най-често е заради страха на децата от "разделяне" - колкото и абстрактно да звучи, те се плашат от чувството, че губят част от себе си. Друга причина би могла да бъде веднъж появилия се запек, който оставя у детето неприятен спомен за болка и напрежение - то се стиска, за да ги избегне и не може да осъзнае, че това е вредно за него. Трета причина са адаптираните млека, които от съвсем ранна възраст правят запека ежедневие за някои деца и съответно налагат периодичната употреба на разхлабващи - последното обаче е нож с две остриета, понеже решава проблема за момента, но не и като цяло, плюс възможността организмът на детето да привикне към изкуствено стимулиране на изхождането, т.е към слабителни.

Аз лично съм нямала такъв проблем с децата си и ще споделя вероятната причина. С баща им сме обръщали специално внимание на акането и на неговия резултат в памперса, още откак бяха съвсем малки бебета  Mr. Green Бяхме превърнали смяната на наакан памперс в повод за чудно веселие - на 10-11 месеца те знаеха кога са направили "аки", бърчеха нос от миризмата и нямаха търпение да видят що са сторили. Миенето на наакано дупе също им беше любимо - все пак повечето деца обичат досега с водата и не отказват малко извънредно цопкане. Впоследствие важна привилегия беше подритването на "позлатения" памперс до коша за боклук. Всъщност няма значение какъв е точно ритуалът - важно е детето отрано да приеме естествените си нужди като нещо нормално, а защо не и забавно... Оттам нататък, като подготовка за следващия етап, започнахме да ги взимаме с нас в тоалетната, а също и да изакваме куклите и плюшените играчки. Когато още на годинка детето свикне с мисълта, че всички акат всеки ден /и мама, и тати, и баба, и Мечо/, не се фиксира толкова много върху себе си. Може да ви се стори смешно, но дъщеря ми /на 1г. и 3м./ с огромно нетърпение чака да чуе цопването на "акито" във водата и тогава грейва, плясва с ръце и казва "хоп!краааааайййй"  Crazy По-този начин сме прескочили и гърнето /изобщо нямаме такова/ - децата имат желание да ни подражават и без особени драми започват да използват директно тоалетната.


При по-големи деца с такъв проблем /хроничен запек/ е най-важно изчистването на стреса. Напрежението на родителя се предава и на детето - то започва да се тормози от мисълта, че или трябва да се стиска, което е много вредно, или да се изходи, което пък е много болезнено - изборът му не е кой-знае колко ведър. Може би ще е добре за известно време никой вкъщи да не споменава и дума по въпроса, разхлабителните да се заменят с чайове, плодове и изобщо всякакви естествени стимуланти, и най-вече, детето да започне да се движи повече. Деца, които спортуват или прекарват достатъчно време в активно движение /скачане и бягане навън, не вкъщи/, страдат по-малко от такива проблеми. Инак, ако детето не иска да ака без видима физиологична причина, са необходими не толкова разговори, колкото действия от страна на родителите - както казах и по-горе, добра работа ще свърши отклоняване на вниманието му от собственото му изхождане, към това на всички останали  Laughing Няма нужда да се обяснява нищо - просто започнете нехайно да молите детето да ви прави компания, докато клечите във WC-то /и да ви къса хартия, примерно/ или да отиде и да изака плюшеното куче, щото виждате, че май му се ще  Laughing


Не мога да повярвам, каква утринно-понеделнишка ода за акането написах  Joy

# 44
  • Мнения: 1 278
...
Не мога да повярвам, каква утринно-понеделнишка ода за акането написах  Joy

Много ми хареса твоята ода.  Grinning Поздравления!   bouquet

Много ме впечатли, че детенце е бърчело носле от миризмата, а в същото време е приело акането и вероятно и самото ако като нещо нормално. Аз винаги съм се притеснявала, че, ако обръщам внимание на миризмата, детето може да започне да се гнуси от производството на тялото си. Явно обаче този детайл не е толкова важен, когато целият процес е забавен и се приема естествено, както разказваш, че е при вас.  Grinning


Общи условия

Активация на акаунт