Диета без глутен и казеин - Трудния път към успеха

  • 47 922
  • 161
  •   1
Отговори
# 120
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Какво трябва да добавим към менюто на детето?


Искам да ви обърна внимание за невъзможността за използване на вегетарианска диета при тези деца. Убитата ферментативна система не им позволява да разграждат много от продуктите. По този начин детето не  еспособно да получи пълния набор незаменимите аминокиселини от немесните продукти. Не искам да се впускам в подробности за да обоснова тази позиция, при желание можете да направите това самостоятелно и да се убедите , че това е така. И така – месото ОБЕЗАТЕЛНО трябва да присъства в менюто на аутиста! Именно протеина, получен от месото, трябва да покрива дневната потребност на детето от незаменими аминокиселини. Причината е, че месото могат да разграждат всички, докато за разграждането на растителна храна е необходим фермент, чието присъствие е много критично.
Да предположим, че сте махнали всички продукти, които детето не може да усвои или разгради (това ще бъде доста голям списък, повярвайте ми)Но тогава възниква друг проблем – детето не получава достатъчно хранителни вещества от продуктите, защото ги няма в достатъчно количество.
В случая на обичайната GFCF диета ние ще имаме само един такъв проблем – недостатъчно постъпление на калций в организма.Но реално всичко стои по-зле – стомаха на аутистичното дете така или иначе не работи нормално, ще мине много време, докато се възстанови, даже и при провеждане на всички необходими терапии. Затова реално аутиста трябва да получава пълния спектър хранителни вещества от добавките – тоест всичко освен белтък, мазнини и въглехидрати. Отделно към този списък искам да добавя и препаратите с полезни бактерии.
Освен обичайния списък добавки, вие можете да разгледате възможността за добавяне към менюто на детето и специални ферменти, които могат да разградят случайно попаднало някакво количество от забранени продукти. Изследванията показват, че запълвайки по такъв начин недостатъка на фермента DPP-IV, отсъствието на който е зарегистрирано практически при всички аутисти, ще ви се отдаде да подобрите състоянието на дете даже на строга диета. Работата е там, че този фермент ни е нужен не само за разграждане на определени продукти, затова изключването им от диетата не решава напълно проблема с отсъствието на даден фермент.Използването на фермент на начален етап може да помогне по-бързо да се спре възпалителния процес на стомаха.

Ротационна диета

Съществуват няколко различни схеми на ротация, те са достатъчно много и пълният им обзор изисква отделна статия. Затова тук ще разгледам само една – тази която ние използваме.
Ролята на ротационната диета е да защити вашето дете от възникване на нови непоносимости. Така тя дава възможност на детето да яде тези продукти, към които се наблюдава по-слаба алергична реакция. В основата й лежат 2 основни принципа:
-   Нито един продукт не бива да се повтаря до петия ден при 4 дневен ротационен план. Тоест, ако сте яли ориз първия ден, вие не бива да го ядете до петия ден.За по-чувствителните индивиди може да потрябва 7 или даже 12 дневна ротация (реално такива случаи са неизвестни)
-   
-   Продуктите от едно ботаническо семейство могат да се използват в течение на 1 ден от четиридневната ротация. Ботаническите семейства на продуктите се базират на общ ботанически корен, затова биха могли да предизвикат еднаква реакция.
Информация за принадлежността на продукта към една или друга група вие можете да намерите в книгата  на Nicolette M. Dumke  Информацията там е много и в интернет никъде не я намирам. Затова накратко ще ви запозная с разпространените в нашата култура продукти.Всички останали неупоменати тук продукти се отнасят къвм други семейства. И така, към едно семейство се отнасят:
-   Домат, патладжан,пипер и картофи
-   Всички цитрусови
-   Всички бобови (вкл. и фъстъци)   
-   От ядките само walnut и pecan се отнасят към едно семейство
-   Чесън и лук
-   Цвекло и спанак
-   Всички видове зеле
-   Къпина, малина и ягода
-   Ябълки и круши
-   Сливи,кайсии,праскови,вишни (там е и бадема, колкото и да е странно)
-   Кешью(не намерих превод) и манго
-   Морков, магданоз, копър и кервиз
-   Боровинка и клюква
-   Краставица, тиква, диня
-   Палмово и кокосово масло
 [Иpточник:5 Years Without Food: The Food Allergy Survival Guide : How to Overcome Your Food Allergies and Recover Good Health]

Използване принципите на здравословното хранене

Това също е много обширна тема, затова не мога в рамките на тази статия да отговоря подробно по всеки въпрос.По-долу са посочени основните моменти:
Максимално използвайте органични хранителни продукти. Помнете, че всички останали продукти допълнително затормозяват организма на вашето дете с токсини.
Максимално се старайте да използвате натурални (предполагам сурови*) продукти (зеленчуци, плодове, месо, зърнени). Тези продукти винаги съдържат нужните вещества в правилно съотношение. Това е вярно за всички продукти, освен месото, там има има само белтъци и мазнини.
-        Старайте се колкото може по-малко да използвате рафинирани продукти (масла, захар, различни видове брашна), те нямат балансиран състав.
 -        Старайте се да не използвате продукти, претърпели промишлена обработка. Те също не са балансирани. Освен това съдържат маса вредни добавки ( оцветители, ароматизатори, консерванти) Да въведете ротационна диета с такива продукти е просто нереално.
- Никога не използвайте маргарин, това са изкуствено наситени растителни мазнини, които не могат да се разградят от никой от нас.
Старайте се маслата,у които използвате да не минават термична обработка,при нагряване менят своята структура и стават много токсични.
-       Не използвайте пушени продукти, в тях също има голямо количество токсини.
- Добре е да варите месото, вместо да го пържете и печете, това също довежда до образуване на токсини и се унищожават повече хранителни вещества
- Зеленчуците е добре да готвите на пара, така се губят минимум хранителни вещества
 - Не се увличайте със солта, тя съдържа голямо количество натрий, излишъка предизвиква недостиг на калий. Затова най-добре използвайте морска сол, при нея натрия е само 70%
-       Не използвайте морепродукти ! В днешния свят това е една от гарантираните възможности да получите голяма доза живак. Във връзка с това се погрижете да получите достатъчно количество йод от добавки. Не разчитайте на солта, тя практически не съдържа йод, с изключение на йодираната морска сол.
 - Никога не използвайте изкуствени захарозаместители, това е страшна отрова за всеки от нас. Каквото и да ви говорят за вредността на захарта, химичните подсладители са къде къде по-опасни от нея.
- Старайте се да не използвате консервирани продукти, особено тези от метални кутии.
- Старайте се да не използвате генетично модифицирани продукти.       
Въвеждаме диета
И така – ще преминем от теория към практика. В този раздел ще се опитам да дам някои практически съвети, които ще ви помогнат да реализирате замисленото. Преди всичко, запасете се с търпение. Постоянните опити винаги ще ви доведат до успех, просто за това е нужно повече време.

Първи етап

Избавяме се от глутена и казеина.

Отначало извеждаме глутена и казеина, всичко останало оставяме за бъдещето.В каква последователност ще го направите – това е ваша лична работа, обикновено се започва с премахване на казеина, защото това е малко по-просто. Честон казано аз направих обратното.

Премахваме казеина

Тук ви предлагам да не си блъскате главата, а просот да подберете нещо приличащо. Нито един уважаващ себе си аутист няма да се откаже така просто от любимия си наркотик. Заменител може да бъде оризово, орехово, кокосово, соево(използвайте го само в краен случай) или картофено мляко.Ако детето не го приеме веднага, използвайте техниката на смесването, по този начин за 2 седмици можете да преминете на млекоподобната субстанция. . Заменители на млякото можете да правите и сами.
Ако използвате готова смес, проверявайте внимателно, тя често съдържа някакъв вид ечемичен сироп, а той съдържа глутен.Даже ако решите да изведете първо казеина, не въвеждайте в менюто нови продукти, съдържащи глутен, защото ще си усложните живота за в бъдеще.
Много добре се заменя млечния йогурт са орехов йогурт  домашно производство, но ако не планирате да следвате SCD диета за постоянна основа, разходите за покупка на специални уреди за подквасване може да ви се сторят излишни.
Много често проблемен за премахване от менюто се оказва сладоледа. Мога да ви зарадвам, че можете да го направите в домашни условия и то не само GFCF, но и SF. Базова съставка се явява прах  DariFree. (нещо като картофено нишесте*) От него може да се направи и подобна на йогурт субстанция Ersatz Yogurt и много други млекоподобни продукти.

Последна редакция: вт, 17 апр 2007, 09:39 от ljuboznatelna

# 121
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да ви разкажа какво се случи вчера. Пак по мое невнимание Наталия си открадна предиобед чашата ми с прясно мляко и си пийна добро количество - около 100-150мл. Всичко наред, докато стана от сън. Стана с рев, нещо което от началото на диетата се е случвало много рядко, и то след градина (май бях писала, че имам съмнения , че си хапва нещо забранено там понякога). Рева близо час без прекъсване, беше много нервна. После се успокои, всичко беше наред до заспиването й, което се оказа трудно, за малко да направи още една истерия.
Вече знам как й влияе казеина  Sad
Не знам писала ли съм друг път, че има географски език - едни лъскави червени петна по езика, които си менят мястото и големината. Сам по себе си географския език означава само предразположеност към алергии. Откакто сме на диета не съм видяла петно по езика, освен в един случай, когато си хапна добре хляб. На другия ден езика й наполовина лъсна. Rolling Eyes

# 122
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Любознателна, и аз виждам, че много се трудиш. Днес докато чистих из вкъщи ме осени една идея.

Да направим изложба на такива продукти без глутен и казеин и направени от тях различни видове храна - хляб, бисквити.... и др.
Това според мен ще е добре да се види от много майки на практика какво представляват продуктите и ястията, приготвени от тях. Ще разтръбим повече за тези диети и идеи за хранене на деца с проблеми и как се отразя тя.

Изложбата ще е на ниво майчински опит. Ако е възможно и си навита да направим такова нещо мога да се опитам да намеря такъв специалист по храните, който да присъства. Това разбира се няма да стане за ден-два.  А за период до 2 месеца.
Идеята ми е с откриване на функционирането на клуба да бъде придружено и с такава полезна изложба.

Помисли и по натакъв във времето ще ми кажеш какво мислиш по тази моя идея newsm78

Така и твоя тук положен труд ще има реализация в реалността.

Такааа, помислих по този случай и мога да кажа следното - не е необходима изложба от 3 неща (толкова  правя), при условие , че за диетата знаем малко хора. Далеч по-полезно ще  е да се разпространи това, което до сега съм превела. То засега не е всичко, освен това е и недостатъчно, но все пак е добро за начало. Специалиста по храненето ще ти каже, че това са глупости. Аз съм ходила и на гастроентеролог, който изобщо не е в час с тези неща и си кара както си е учил. Отделно педито приема това супер несериозно, както и почти всички лекари предполагам. Лично аз за кой знае какви резултати не мога да говоря, защото диетата ни не е изчистена и постоянно се издънвам с разни забравени на масата неща. Моят успех е спокойствието на детето, но това може да го отчете само човек, който е живял с нея, случайни хора могат единствено да се доверят на думите ми. Майка ми например не беше идвала повече от година, и въпроса ,който ми зададе беше - "Ама тя вече не плаче ли след сън?", което е показателно, защото преди си беше задължително, и това в продължение на почти 5г! Изобщо не е лесно да се убедят хора в успеха на диетата, защото спазването е трудно, ти самата още не си се решила да опиташ, а и резултатите не идват веднага. Единственото , което мога да направя, е да разясня на кратко за какво става дума и да отговоря доколкото ми позволяват знанията на въпроситте.

# 123
  • Мнения: 3 504
Заради труда, който полагаш тук ми се иска да направим нещо повече. За това се сетих за това като изложбата. Но и консултация на живо с родителите също е вариант. живот и здраве като отворим клуба ще го обмислим - да изсложим твоите Трудове  Peace защото те за мен са такива и при желание за консултация да им я направиш, като еекстра на клуба Laughing Това са само идеи, които предстои да реализираме в твоя чест.

# 124
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ох, благодаря ти, ама каква чест, аз почести не искам, искам тези, които искат да опитат един вариант да помогнат на детето си, поне да са наясно какво правят, защото това, че някой някъде в Америка си лекува детето с диета, не може да бъде достатъчен мотив. Ако нямах интернет и ако не знаех руски, никога нямаше да се навия да започна. Диетата създава доста ограничения на цялото семейство, не само хранителни, но и социални (не можеш да си заведеш детето на сладкарница, дори в магазина няма нищо освен пуканки, което да мога да й купя)), татковците се навиват още по-трудно, надявам се поне като има знания и обосновка, да се намерят повече смелчаци. Ако не виждах ефекта върху собственото си дете, нямаше да пиша това.

# 125
  • Мнения: 3 504
 Имено за това, което казваш :искам тези, които искат да опитат един вариант да помогнат на детето си, поне да са наясно какво правят, защото това, че някой някъде в Америка си лекува детето с диета, не може да бъде достатъчен мотив....   НЕка да ни намерят хората, за това ми се иска и ме гложди нещо да направим... Thinking Нали си ме знаеш, дай ми да правя нещо... Naughty

# 126
  • Мнения: 3 591
Ами за статистиката тогава и аз да се запиша. И при моето дете има ефект. Хем сме я въвели отскоро и не сме изключили на 100% глутена/но той толкова рядко яде нещо различно от месо и соево мляко и то в микроскопични количества, че може да се брои за изключен/. Всички около мен казват, че много напредва, макар и аз да не мога да го забележа като "много", но и аз все пак го виждам всеки ден и може би затова.
Иначе това което аз най-много забелязвам, е че почна да спи нощем повече/буди се, но заспива отново като го гушна, без дори да се разплаче/ и като че ли повече гледа в очите като му говориш/ама и аз много го тормозя за това/. Имаме напредък и в говора - марак и да говори все още само у дома. Прави изречения от 2-3 думи и научава нови думички.
Носим и обувки  newsm44 /което за нас е по-голям успех от проговарянето даже/

А за инцидентните нарушавания на диетата - при нас веднага си личи ако е изял нещо сладко или е пил мялко. Погледа се рее, става отвеян, писъците и рева се връщат веднага... И то с такава страшна сила, че никой у дома не смее и да си помисли за нарушаване на диетата.

Аз ако не бях прочела писанията на ljuboznatelna нямаше да си подложа детето на диета. Тук имам информация за нея, но все си мислех, че е ала-бала... друго си е като прочетеш как някой пише от личен опит.

Между другото, тук БКБГ+БЗ диета се прилага при всички деца с ADD и хиперкативност.

# 127
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
.... Тук имам информация за нея, но все си мислех, че е ала-бала...
Между другото, тук БКБГ+БЗ диета се прилага при всички деца с ADD и хиперкативност.

Много се радвам, че имате успех, дано по-скоро постигнете и по-голям.
Аз също гледах малко несериозно, после реших да изчета всичко в сайта и главата ми щеше да гръмне от информация, още повече че беше на руски, изобщо не можах да я асимилирам. Като започна да ми се изяснява, ми се стори толкова сложна, че имах чувството , че само професор може да се справи Simple Smile Като се зачетох във форума им, там се разискваха такива неща,на такова ниво,  че получих комплекси  Rolling Eyes Сега започнах да влизам в час, това че превеждам ми помага да осмисля и по-добре информацията.
Моята дъщеря тия дни е нервна и още си изяснявам причината, имам сериозни съмнения, че е заради Брейн Бустера, въпреки, че сме още на 1-1,5мл. Май ще приключваме с него Naughty Въпреки това е станала доста по-изпълнителна - днес ми подаваше дрехите, които свалих от простора, за да ги сгъвам, изпълни поне десетина команди "Дай" без да роптае, първите 3-4 с желание, за всяка следваща я връщах от другата стая, като почна да нервничи, спрях. Такова търпение до сега не е било!:) После си подавахме топка, което също й се стори достатъчно интересно да го направи 4-5 пъти. Доста по-изпълнителна от преди ми се струва Simple Smile

# 128
  • Мнения: 4 585

Между другото, тук БКБГ+БЗ диета се прилага при всички деца с ADD и хиперкативност.

Деси, почти съм сигурен, но все пак да попитам, какво имаш предвид под АDD?

# 129
  • Мнения: 3 504
Деси, много  се радвам за вас!
Особено, че вече носите обувки Hug

# 130
  • Мнения: 4 585
Да бъркам ADD със CDD
Цитат
Другото много рядко разстройство е детско дегенеративно разстройство (CDD), което се отнася за деца, които след три или четири години нормално развитие без (засега) известна медицинска причина изостават, като губят способностите си в повечето области на развитие. "
И все пак какво е ADD?

# 131
  • Мнения: 3 591
Attention Deficit Disorder - дефицит на концентрация май е на БГ - незнам как се превежда точно.
Тук хиперактивността и дефицита на концентрация ги разглеждат отделно - като 2 отделни състояния. Разбира се, може и да са и двете заедно.

CDD не знаех какво е  Laughing

Rossoneri
, аз още немога да асимилирам,че сме с обувки. Днеска успяхме да сменим и връхните дрехи сутринта /със същия модел, но друг цвят/. Е все още спи и ходи с едни и същи дрехи и се носят по няколко дни, но от това което беше преди е страшна разликата - на 2-3 дена си смяня връхните дрехи, носи панталони и дълги ръкави, носи и обувки. Все още му е по-хубаво без обувки, но не пищи като го обуя.

# 132
  • Мнения: 4 451
Като ви чета и аз се амбицирам, но как да се справя с храната в детската градина?
Любознателна, иска ми се да се срещна с теб и да ми разкажеш по-подробно за тази диета, че аз съвсем се обърках. За мен е новост.
Волф, АДД е наистина хиперактивност и дефицит на внимание. Нещо латиницата ми я няма днес. newsm78

# 133
  • Мнения: 4 585
Да, благодаря ви. Ние сме със CDD. С умиление си спомням за дните, когато Кирилчо тичаше на пръсти подир батко си и не млъкваше. Имаше много богат речник, никога не е употребявал бебешки думички. Даже и на снимките си личи промяна.

# 134
  • Мнения: 3 591
ADD  е само дефицит на внимание /концентрация/ и при него няма хиперактивност.

Общи условия

Активация на акаунт