? до мамите на третокласници

  • 14 860
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Как се справяте с предмета"човекът и обществото"?
Тези дни синът ми имаха тест по този предмет.Всеки урок сме го учили с много зор.Аз първо му написвам кое трябва да запомни,защото той все още не може да определи,и съответно учи наизуст.Та написвам му аз урока,той го учи пак наизуст и така...На всяко изпитване в клас има 6.
Но на тестта има 2.Тотално объркал всички царе и дати. #Crazy JoyГоворих с госпожата,дали само при нас е така.Тя каза,че направо е шашната.Всички деца са объркали всичко на този тест.Аз си го обяснявам с факта,че не си затвърждават знанията от урока.Например: единият ден урока им е за Княз Борис Първи,на следващия урок взимат Симеон,на по-следващият цар Петър и цар Самуил заедно.
Объркал датата на Съединението с датата на Независимостта ooooh!
Та въпроса ми е:труден ли е този предмет на децата ви?
Според мен самият учебник е написан много необятно, за да го разберат децата на тази възраст.Много дати имат за запомняне,много нещо ooooh!.За това и учат на изуст.Дано не съм права!Но учебника по"човекът и природата"е написан много увлекателно,и поне моят син го учи с голям кеф.
 Как е при вас?

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 15:57 от Анонимен

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Моята дъщеря е във втори клас, та не съм много за тук, но предметите от тази група са ми любими.   Wink В края на първия срок имаха тест и едната задача беше да опишат датите на всички празници - Коледа, Великден, Деня на народните будители, Съединението и т.н. Е, това са 10-15 дати. Не разбирам кому е нужно на тази възраст да се наизустяват тези дати. Да не говорим за неточностите и недомислиците в тестовете и учебниците. Последната простотия беше един безумен спор папратта стайно или горско растение е. За мен и двата варианта са верни, за съставителите на учебника е стайно /?/, за дядо й, който й е правил чадъри от горска папрат е горско... Занимават ги с глупости. Това е истината.

И тя учи уроците почти наизуст. Обяснявам й как да си "преработи" урока, но тя не се усеща още. Но на тестовете се справя де. Но това с царете и датите... Безумие!

# 2
  • Мнения: 3 743
И синът ми е в трети клас, Човекът и обществото определено му е най-трудния предмет. Според мен причината е в учебника, както и ти си забелязала. Много материал, нахвърлян на кратко с много дати и събития, написано е като телеграма. Изобщо не мисля, че е подходящ  за тази възраст. Трудно им е  да запомнят толкова години, царе, хронология...  Доколкото знам има няколко различни учебника на различни издателства. Нашия е на "Просвета". Една приятелка е учителка и каза, че има друг учебник пак на Просвета, който е много по-добър.

# 3
  • Мнения: X
Ия,и нашият е на Просвета.Цветът на учебника е оранжев с малко жълто отстрани.
Поне се успокоих,че не само на нас ни е трудно. Tired

# 4
  • Мнения: 3 743
Ия,и нашият е на Просвета.Цветът на учебника е оранжев с малко жълто отстрани.
Поне се успокоих,че не само на нас ни е трудно. Tired

Да, и нашия мисля, че е същия. Аз не знам на какъв принцип и кой подбира учебниците, защото няколко пъти вече питам учителката как е възможно да им е толкова ужасен учебника и защо не са избрали друг, и тя ми вдига рамене.

# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Ей, най накрая се появи тема с 97-ми набор. От кога чакам подобна, но ми е неудобно да пускам такава.
Много ми е интересно какво учат децата на тази възраст в нашите училища. Какви предмети и до къде са с математиката и българския.
Evana, както си описала нещата мисля и моят син щеше да има проблем с датите. Той по принцип е скаран с времето тотално, а камо ли да помни конкретни дати.

# 6
  • Мнения: 2 567
И аз като мери отдавна чакам тема за третокласниците, защото понякога имам разни въпроси, ама все ми е неудобно да пусна  Embarassed
И на моята Бети най-трудно и е по общество. В началото като чуеше за този предмет и почваше да се муси. Както още не можеше добре да преразказва, направо и дойдоха нанагорно уроците с толкова много думи и то все странни за нея. Разни имена на племена, на богове и тем подобни. Датите слава богу ги помни, защото явно има добра памет.
При нас нещата може би са малко по-лесни, защото като си учи вкъщи мога аз спокойно да и обясня урока, да и кажа кое е най-важното, да си поговорим върху урока и така не се е стигало до учене наизуст. В момента, в който го взимаме, го и учи и така и беше май по-лесно. След всеки нов урок я препитвах върху предните уроци и нямаше възможност да ги забравя.
Сега съм много доволна от нея, защото може да ми каже хронологията от траките до Александър Батенберг без проблеми. Даже смая баба си като почна да и говори за хановете и царете от двете царства  Simple Smile
Сега завършихме и географската част от учебника и определено тя и беше по лесната.

И тя "Човекът и природата" много го обича. Толкова добре е написан, че да ти е кеф да учиш  Simple Smile

Като имам повече време ще се включа пак, че трябва да минем днеска и през Читанката.

# 7
  • Мнения: X
Ей, най накрая се появи тема с 97-ми набор. От кога чакам подобна, но ми е неудобно да пускам такава.
Много ми е интересно какво учат децата на тази възраст в нашите училища. Какви предмети и до къде са с математиката и българския.


Ами по математика учат деление на числата до 1000 с остатък.Както и умножение до 1000.
По български вече са на съчинене.
Човекът и природата изучиха вече кости и мускули Joy
А по човекът и обществото е най-зле:ако искаш ще ти препиша поне един урок.Да видиш за какво става въпрос Mr. Green

# 8
  • Мнения: 2 567
мери, по български учат видове изречения, корен на думата, представка, наставка, членуване на съществителните имена, лични местоимения, лице на глагола, сегашно, минало свършено и бъдеше време на глагола, спомагателен глагол Съм в трите времена.

А по развитието на речта - как се прави сбит преразказ, съчиняване на повествователен текст, съчиняване по преживяване, на разказ по картинки, на разказ по дадено начало, съчиняване на приказка, на край на приказка, правят описание на човек и на предмет....
Абе все неща, които на моята са и все още доста трудни.
Преразказите най накрая успя да ги пооправи, но има ли съчинение на нещо с дадено начало или край напълно блокира. По лесно съчинява, като и е дадено сама от начало до край да си го измисли.
Дано догодина почне и съчиненията по лесно да прави.

А по математика Evana ти е писала. Само ще добавя, че учиха за видовете ъгли, милиметър, километър, грам, тон, секунда.

# 9
  • Мнения: X
Благодаря ти Летисия,че толкова подробно си описала какво изучават в трети клас  bouquet
На мен ме мързеше(от топлото време ли,незнам)да пиша толкова подробно. Embarassed

# 10
  • Мнения: 2 567
Благодаря ти Летисия,че толкова подробно си описала какво изучават в трети клас  bouquet
На мен ме мързеше(от топлото време ли,незнам)да пиша толкова подробно. Embarassed

Ами аз съм си малко Мара подробната  Grinning

Искам да ви питам за нещо, което може на някой смешно да му се стори.
Колко са високи и тежки децата ви, защото аз нямам база за сравнение и все си мисля, че моята нещо не расте  Crazy
От първи клас само 8 сантиметра е пораснала и е качила 4 килограма.
Сега е 139 см. и тежи 32 килограма.
Не знам дали това е добре за дете на възрастта и. В първи клас беше най-висока от момиченцата, ама сега имам чувството, че нещо взе да изостава в ръста  Thinking

# 11
  • Мнения: X
Ох,болнта ми тема.Моят син е едно от най-слабичките деца в класа.Сега е на училище още.Като си дойде ще го измеря и ще ти кажа с точност.Защото отдавна не съм го мерила.

А аз искам да питам Мери нещо!
Щом като и е интересно да разбере какво учат третокласниците в Бг,на мен пък ми е интересно какво учат третокласниците в Англия newsm78
Ще се радвам да споделиш.Предполагам твоето дете учи там Grinning

# 12
  • Мнения: 2 567
Аз също щях да помоля мери да направи доколкото и е възможно едно сравнение между двете системи.

# 13
  • Мнения: 994
Мога да споделя за 3ти клас в САЩ.
Тази година за 1ви път имат оценки. Досега работите им винаги се оценяваха - само с чек- т.е.- изпълнено или неизпълнено. Но от тази година си имат бележник с истински оценки - по-различна е системата от БГ - оценяват ги на % . Бележникът получаваме 4ри пъти годишно - имат 4 срока и се вписва средната оценка за периода.
Освен това тази година има два задължителни теста - по четене и по математика. И двата теста са писмени. По четене мисля бяха 36 въпроса, а по математика 40. Тестът е задължителен за нашия щат и за да преминат в 4ти клас трябва да имат минимум 75%. По математика и да не го изкарат добре няма значение. Тези тестове са задължителни от 3 до 12 клас, като с годините се променят. Следващата година ще има и тест по писане. За да решат теста имат на разположение цял учебен ден - учат от 7:45 до 14:45.

Имат следните предмети - Четене, Писане, Правопис, Социални науки, Наука, Математика, Рисуване, Музика и Физическо.
По четене имат няколко неща - едното е четат книга и водят дневник. Друго, за което се сещам е, правят тестове на различни текстове - художествен или научнопопулярен и след това се отговаря на въпроси, за да се разбере какво са разбрали от текста. Може да има въпрос и за значение на някоя дума. Често научнопопулярните текстове са свързани с темата, за която учат в момента по Наука или Социална наука. Освен това по четене имат и специални компютърни тестове - отговарят на въпроси за прочетени  с цел натрупване на точки.

По писане учат граматика, но не много задълбочено. Рядко правят преразкази, повече се набляга на собственото творчество, като ги учат на структура на изречения и начин на излагане на мислите им

По правопис имат всяка седмица тест на думи - общо 16, които винаги са от дадена група. Има и допълнителни думи, непознати за ученика, които ако направи правилно получава допълнителна оценка - така понякога има оценка 102 Simple Smile

По математика тази година учиха умножение, събиране и изваждане до 1000, мерки и теглилки,  графики, малко геометрия, събиране и изваждане на десетични дроби (под формата на пари обаче само, не са им обяснявани смисъла на дробите като цяло), обикновени дроби - графичен израз и сравняване на такива с еднакви знаменатели, имаха елементарни текстови задачи, представяне на големи числа - до 1 000 000 в текстови и разширен вид. Сигурно има и нещо, което пропускам, но в момента това ми идва наум.

По Социални науки - учиха икономика, малко география - основни понятия, известни американски жени, учени и изобретатели (само 5-6 броя, кои от кои по-странни - не бях ги чувала с изключение на Луи Пастьор)

По наука учиха физика - материя и вещество, работа, енергия, прости машини - според мен абсолютно излишно обременяване, защото не ми се вярва 8 -9 годишни да могат да проумеят такива абстрактни понятия. А учиха и за слънчевата система. И за животни и растения - много общо.

Това е май в общи линии. Друга голяма разлика е, че класът им е разделен на различни групи и често учителката им се занимава с всяка група по отделно. Техният клас е малък -16 деца са, така че учителката има възможност да обърне на всяко дете внимание по отделно.

Имам познати, чието дете е в друго училище, но на същия район - учат по абсолютно различни програми - всичко си зависи от учителката.
Нашата учителка има една програма, която се нарича Wake Up Work - всяка сутрин за 15тина минути си загряват мозъчетата с различни предмети - математика, или пък с интересни въпроси - другото дете нямат такива тестове.

Изпитването им е винаги в писмена форма. И никога не носят учебници вкъщи. Не ползват тетрадки (само за читателския дневник имат такава), всичко е на хвърчащи листа.
Имат кратка обедна почивка - 40 мин и едно голямо междучасие - следобед - иначе никакви други междучасия.


Имам българсктие учебниците за 3ти клас и "Човекът и обществото" е наистина ужасен предмет - не знам как се справят децата в България. Не че тукашната система я намирам перфектна, но намирам доста положителни неща, сравнявайки с това, което чета и чувам за България.

# 14
  • Мнения: X
КТВ страхотна си  bouquetКолко подробно си го написала.Браво.
Много от нещата ,които си писала,са ми необятни #Crazy
Каква икономика,каква физика на трети клас.А аз си мислех,че в Америка обучението е по-лесно. ooooh!
А това,че не носят учебници и тетрадки вкъщи ми стана много интерено Shocked
Това означава ли,че вкъщи не учат?

# 15
  • Мнения: 994
И на мен все още ми е странно за икономиката и за физиката - защото определено учеха правила -вярно с 1 изречение, но си е дефиниция. Когато се подготвяше за теста, синът ми донесе едно листче с написаните определения - пишеше, че въз основа на него трябва да се подготви за теста - добре е, все пак че е писмено, а не трябва да се разказва. Макар че аз се стремя да обяснявам, за да разбере. Идва ми нанагорно понякога, защото има разлика в системата на определенията  от тези на български и често ровя в интернет, ако синъ ми не е разбрал за какво става дума, дано на мен ми се изясни Simple Smile. Виж нямам нищо против да учат география или за животни - това са предмети, които можеш да онагледиш, но физиката на 8 години ми идва в повече.
Имат домашни - всеки понеделник им се раздава 1 пакет - пише по дни какво трябва да свършат. Най-много се набляга на правописа - всеки ден имат различни видове задачи по правопис. По математика също имат всяка седмица (но не е особено голямо) - обикновено то трябва да се предаде в петък. Трябва задължително да прочетат и инимум 100 минути на седмица - това си е част от домашното. Понякога имат разни проекти, които не са от стандартното им домашно и обикновено трябва да им се помага, защото те не биха могли да се справят!!!
За неизпълнено домашно ги наказват с липса на междучасие!!! Много против съм!!!

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385

Искам да ви питам за нещо, което може на някой смешно да му се стори.
Колко са високи и тежки децата ви, защото аз нямам база за сравнение и все си мисля, че моята нещо не расте  Crazy
От първи клас само 8 сантиметра е пораснала и е качила 4 килограма.
Сега е 139 см. и тежи 32 килограма.
Не знам дали това е добре за дете на възрастта и. В първи клас беше най-висока от момиченцата, ама сега имам чувството, че нещо взе да изостава в ръста  Thinking
Да се включа и аз в темата. Моята третокласничка е 137см. висока и тежи 28кг., така че се успокой за твоята.
За сравнение, малката ми е второкласничка, висока колкото голямата и тежи 32кг.
А иначе за уроците, какво да ви кажа изумявала съм се многократно през тази учебна година, не знам какво да очаквам по натъка.Теста ни по ЧО още не е минал, ще ви пиша отзиви като мине. Вчера бяха пък на тест по английски, възмущението беше, че е имало неща които не са изучавани през годината.

# 17
  • Мнения: 2 567
мили, много ти благодаря за отговора  Hug Поуспокоих се. Понякога се паткам за такива неща, защото никой не знае накъде може да даде отражение болестта и и се замислих дали пък сега в растежа и не дава. Явно излишно се притеснявам  Crazy

# 18
  • Мнения: 2 567
KTB, доста интересни неща си споделила....
Имам чувството, че при вас децата не ги карат да се тормозят толкова от рано с математиката. При нас още миналата година взеха таблицата за умножение и деление, а тази вече делят трицифрени на едноцифрени във всевъзможни комбинации.

И ние имаме нещо като физика и биология. Поне аз Човекът и природата на такова го оприличавам  Simple Smile
Учат за обем и маса на телата, свойства на материалите, за свойствата на въздуха и водата, за кръговрата на водата, за растенията, животните, хранителни вериги, важните органи в човешкото тяло.
На пръв поглед доста неща, но лично на мене ми допада начина, по който са ги представили. Много достъпно, с примери. А не сухи дефиниции.
Ще ми се и по другите предмети по този начин да се представени уроците. И особено в по горните класове, ама май няма да дочакам това да стане.

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Летисия, супер си е девойката на размери, не се притеснявай!  Hug
КТВ, браво, как си в час с материала! А Български в къщи учите ли?
И тук наказват децата като по време на междучасие пишат домашни или просто седят на земята с лице към стената, ако са нарушавали дисциплината.

Аз питах за математика и български, защото понякога коментираме, ако се върнем в БГ, как ще учи сина. Тук с математиката са по-назад. В момента са на таблицата за умножение до 12  Crazy и борят дробите, които на моят никак не са му ясни  Confused Учат периметър и площ, но по съвсем елементарен начин, делят на квадратчета фигурката и така смятат площа. Ягли парви, остри, тъпи. Запознават се с мерните единици. Най-интересното е, че наблягат на метричните, а не тукашните тукашните инчове, унции, мили, паунди и какво ли не още  Crazy
Българският ни е на доста ниско ниво, в бг училище сигурно ще закъса яко. На мен не ми стига търпението да го занимавам  Embarassed речникът му е беден, а писането и четенето е на нулево ниво.

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 22:17 от м_е_р_и

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Подготвителен клас тук започват от 4-ри навършени години, затова в момента сме 5ти клас Wink Догодина ни е последна в началното училище и 7ми клас ще сме в гимназия  ooooh!
По английски учат части на речта, времена. Преразкази правеха преди, сега разни съчинения и есета пишат. Днес са имали тест по английски и за задача са имали да пишат на една много странна тема. На едно училище е отпусната определена сума пари, какво бихте купили с тези пари, покупките трябва да се обосноват  Crazy Утре имат тест по правопис.
Въобще към края на годината правят няколко теста по английски и математика, които се преглеждат от независими учители и ги оценяват по много странен начин, няма да го обяснявам, защото и на мен не ми е ясен. Аз имам помагала за разшифроване на оценката, добре че само веднъж годишно ми се налага! Съответно последния учебен ден дават резултатите на родителите.
Друг предмет е така наречената Наука. Там си спомням само 3 домашни, които синът е писал тази година, другите сигурно ги е правил сам или в училище. Първото беше за човешкото тяло, второто за съпротивителната сила и земното притегляне и третото го писа скоро, за слънчевата система беше нещо.
Имат и религия и история, но там занятията ги правят много увлекателни, като приказки.
Учебници и тетрадки в къщи не се носят, за това ми е трудно да следя материала, основно се ориентирам по домашните му, които са малко. Веднъж седмично дават по английски и по математика. Спелинг домашното синът ми не го пише, защото нямало нужда той си знаел Thinking няколко пъти го тествах и наистина нямаше проблеми, от тогава разчитам на неговата преценка. Дано не ме подведе.
В училище преди ги деляха на групи, според знанията по математика и английски. Тази година обаче всички учат заедно, но учителите в клас им дават да вършат различни задачи в зависимост от нивото им. Не знам как се справя една учителка с 30 деца на различно ниво  newsm78
Учат от 9 до 3:30, но основното учение и часовете по математика и английски са сутрин. Следобед задължително имат един час, в който децата носят да четат книга в училище  Tired Моят понякога в този час си пише тайно домашните, за да е свободен след училище  Laughing Голям риск поема, защото после може да пропусне някое междучасие Wink

# 21
  • Мнения: 2 567
мери, това което си споделила също е много интересно. Абе хубаво Evana отвори тази тема  Simple Smile
Явно и при вас математиката е по назад. Тука всички все за математически гении ги гласят  ooooh!

Не знам вашите деца обичат ли да четат, ама на моята това нещо не и е от любимите. Трудно се намира книга, която да хареса и да чете по желание.
Ей го сега чета Мечо Пух. Според учебният план трябва да може да напише по нея препоръка за четиво. Ами няколко пъти вече идва да ми каже, колко тъпа била. Чете ми разни откъси от нея и ми вика, че нали уж целта било да се научи на хубаво изразяване от книгите, пък от тези простотии нищо не научавала  Simple Smile
И аз сега се чудя да я карам ли да продължава или да прочете друга книга и да направи препоръката по нея  Thinking
Не разбирам, защо не са оставили свобода на децата да могат да направят препоръка за книга, която им е харесала.

# 22
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Наистина математиката е по-назад, а и моят никак не си дава зор. Много ме е яд за това.
Но пък ми харесва, че по английски им дават доста свобода при писане. На синът ми това му дай, да си развихри фантазията  Crazy
За четенето няма проблеми, чете много, но само на английски, на бг аз му чета  Rolling Eyes Едвам намерих книжка на бг, която да му чета последно. Пробвах Човекът амфибия, Тошко Африкански и най-накрая се спряхме на Емил от Льонеберя  Peace
Историята също им я представят по много забавен начин. А син ми веднъж ги беше разбил с едно тълкувание за втората световна война  Embarassed Мъж ми е половин руснак и много го подковава за тази война и руското участие, а тук гледната точка е по-различна  Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 11 707
Това е любимият предмет на сина ми.Изчел е толкова книги и енциклопедии,че определно знанията му в тази област са по-големи от написаното в учебника.

# 24
  • Мнения: 994
Да, определено с математиката са по-назад от 3ти клас в България. Умножението е само до 12. Но не учат само метричната система - учат и другата с инчове и прочие. Учителката ни всяка седмица праща вестник на класа, в който пише какво ще учат и въобще какво се очаква да се случи през настоящата седмица - така че имам представа поне за темите.
Може да чете на български, но го прави само след подканяне. Лошото е, че не разбира доста от думите, а и вариациите в българския са му стряскащи - например козленцето, ръчичката - ене може да направи връзка с думите козле и ръка, които знае. И той чете в момента "Емил от Льонеберя". Simple Smile Опитвам и другият вариант - да ми чете на глас на български, за да може да дискутираме всяка непозната дума. Никак не е лесно!
Иначе много обича да чете, но на английски, че му е по-лесно.

Тук започват подготвителен/ предучилищен  клас  при навършени 5 години. Затова в 3ти клас са на 8 години.

# 25
  • Мнения: 667
И на моята дъщеря ЧО не е любим предмет. Не го харесва и това е. Госпожата им е строгичка, преподавател на горните класове. Аз лично съм доволна от плановете, които им дава в тетрадките. Могат да учат по тях, дори моята понякога не чете в учебника /нейният не е на Просвета, но съдържанието е същото/.
Трудно е, защото учат дати, години, а есента още не бяха взели по математика числата до 1000. На теста по история бе объркала повечето дати. Другият тест по география бе отличен. Сега това не ме притеснява, но догодина при вх.нива ми се вижда много тъпо да имат тест с дати от тази година. Въобще тези вх.тестове не намирам, че са правилни.
Летисия, моята дъщеря чете много.  Сега  е на тема Винету - изчете трите тома. Всяка вечер преди лягане си чете, не мога да й загася лампата. Преди това чете Емил от Льонеберя - много й хареса. И въпеки, че чете много, й е страшно трудно да прави съченения - май не съм им обяснили как.

Ръст ок.142 см и 35 кг.

# 26
  • Мнения: 994
а забравих набор 1998 е, но е слабичък - висок е 130 и тежи към 25 кг.

# 27
  • Мнения: 3 743
Моя син е 40кг и 148см, но той е роден края на 96г, и го пуснах малко по-късно на училище.

# 28
  • Мнения: X
Извинявам се,че чак сега се включвам по темата,но нямах нет досега. Tired
Моя син е 29 кг.ръст към 1,38м.Слабичък е,но да е жив и здрав,ще навакса. Grinning
Летисия,това с четенето е глобален проблем.От както има телевизия и компютри,децата не искат да четат.Рядко са деца,които обичат да четат книжки.
Лятото купих няколко книги от списъка за четене.Еми почти така си останаха.Синът ми се оправдаваше,че всичките ги е гледал на филмчета.Защо да ги чете?Не му били интересни ooooh!

Ох,немога да се стърпя,ще препиша един от последните уроци на сина ми.

Първият основен закон-Конституцията на Княжество България,бил приет в старата столица Търново.Начело на държавата стоял княз.Той разделял властта с Народното събрание,правителството и съда.На всички геаждани Конституцията давала равни права:да изповядват вярата си,да изказват без страх мнението си,да се сдружават,да избират народни представители.Никой не можел да бъде осъден без решението на съда.Всички били длъжни да плащат данъци,а родителите-да пращат децата си на у-ще.
На 6 септември 1885г.Южна България се съединила с Княжеството.На 22 септември 1908г.то било обявено за независима държава-Царство.
През 1939-1945 г.по време на най-страшната война през 20.век в света България спасила от смърт своите евреи-преследвани и убивани в много страни.
След допитване до гражданите през 1946г.Б-я е обявена за република.Повече от четири десетилетия редица човешки права са нарушени,но в края на 20 век те са възтановени.Конституцията от 1991г.обяви основните права-мир,свобода,равенство,търпимост-за водещи в обществото.Зачитането на правата на хората осигурява развитието на всеки човек в обществото.
Търновската конституция,приета през 1879г.,осигурявала широки и равни права на гражданите.Свобода,равенство и търпимостта са основа на живота в обществото днес.


Започнахме от; Траките-съкровища и гробници
Старите българи
България на река Дунав
Княз Борис Първи-Покръстител
Симеон Велики-владетелят-книголюбец
Цар Петър и цар Самуил-тези двамата са в един урок
Възобновена България
Животът на хората в бълг.царство
Пътешествие по старите столици на Б-я----всички стари столици сложени в един урок,но задължително да се запомнят коя с кое е известна Mr. Green
Българите през 15-17 век
Българският град прз 19 век
Време на промени.Будителите
Апостоли на свободата
Освобождението на Б-я
Българското общество(края на 19-20 век)
Гражданите на Б-я-права и задължения
София-столица на Р България
На екскурзия в столицата
Политици на България
Българска култура
Спортна слава на Б-я


раздел 4
От нивата през завода до човека
Пътят на подземните богатства
Труд в услуга на другите
Моят роден край

# 29
  • Мнения: 2 567
Evana, така както си ги написала уроците по ЧО имам чувството, че все едно сте по различна програма, а не само учебника ви е на друго издателство.
Нашите са на Булвест(само математиката е на Просвета) и имат разминаване с вашите. Не знам дали всичките си ги написала, но ако е така нашата историческа част е май по-голяма. А и географската ни включва доста неща. Ние тъкмо тази седмица направихме теста по нея.
Включваше -  Повърхнина на България( низини, равнини, котловини полета...), Планини на България (пролом, проход, било), Времена и сезони, Водно богатство, Почва и растителен свят, Животински свят, Природни забележителности, Национални паркове и резервати.
За теста трябваше да знае примерно коя река от къде извира, Като тръгнеш от Русе към Гърция през кои природни части минаваш, Къде се намират Мелнишките пирамиди и пещерата Магурата.
Чак сега имаме част, която е свързана с Трудовата дейност на хората.

В началото беше споменала, че по математика , учите остатък, но и нашата математика е на Просвета, а не го учим. Дали пък няма различни учебници дори и на едно и също издателство  Thinking

# 30
  • Мнения: X
Аз съм написала уроците от трети и четвърти раздел.
Първи и втори ги спестих.Ако искаш ще ги напиша и тях. Mr. Green
А за математиката, май са на изданието- Булвест2000.После ще проверя.На тях са им разбъркани учебниците.Не са всички на едно издание.Абе, българска работа ooooh!
Даже по "човекът и обществото", учебника е на Просвета,а учебната тетрадка на Булвест.Направо тотална обърквация. Sick

# 31
  • Мнения: 2 567
Ами те, ако са като нашите географските, значи просто разминаването е в оформлението на учебниците. Едното издателство е сложило един раздел първи и втори, а драгото друг.
Аз това  не го разбирам. Ами тези деца, които ходят на олимпиади как се справят. Едните учили едно, другите друго. Ей го, вие явно сега учите историческите уроци, а ние отдавна ги минахме. Ако имаше олимпиада по този предмет, какви щяха да са тогава въпросите?! Исторически - минати от нас или географски - минати от вас.
И по математика и български съм установявала такива неща. Едното издателство решило, че първо ще се учи за глагола и времената му, другото решило, че ще се учи първо за съществителните и прилагателните.
По математика едните учиха кога, кога видове триъгълници според ъглите, ние не толкова отдавна.

# 32
  • Мнения: 2 567
Ооооо, това е ужас. Ние едвам се оправяме да нагодим нещата дори с еднакъв учебник и тетрадка, защото примерно се оказва, че трябва информация от Атлас, който разбира се не ни е даден. Та какво остава пък, ако учебника и тетрадката и те се разминаваха.
Ако поне подредбата на материала на различните издателства беше еднакъв - става, но той нито е еднакъв, нито и съдържанието е едно и също.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 952
Госпожата на сина ми ни повтаря често, че и догодина и по догодина по ЧО ще учат същите неща, но още по задълбочено. Сега се поставяла основата. Гледам, че тя не се втелява докрай във датите, но държи принципните неща да им останат в главите.

# 34
  • Мнения: 2 567
Нашата пък все в датите се хваща.
Аз гледам дъщеря ми да научи важните моменти от историята ни. Да свързва хановете и царете ни с това, с което са били най-известни, а като идем на проверка и тя все дати я пита. И то не само дати, дето са основни, ами примерно - кога е написана История славянобългарска, кога дошли учениците на Кирил и Методии при Борис, кога бил убит Христо Ботев(като за дата не се и споменава в учебника). Добре малката се сети, че е в годината на Априлското въстание, та я закопа  Simple Smile

# 35
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Ужас ако моят трябваше да учи тези неща  Crazy Щях да се поболея.
Летисия, за книжките, защо не пробваш да дадеш на щерката сама да си избере четивото. Моят е много капризен по отношение на книгите, но си ги избира сам и чете много. Особенно вечер преди да заспи задължително. На дълъг път също винаги носи книга в раницата. Ако аз го притисна с някое произведение, което според мен е хубаво, нищо не става  Confused Преди време купих Трилогията за Джони на Тери Пратчет и си мислех, че ще му хареса. Да, но съм грешила. Добре че един съученик му говорил нещо за тези книги, седна и прочете едната от тях с голям интерес, но за другите две е категоричен. За това вече и не му купувам книги, ако той сам не си ги е избрал.

# 36
  • Мнения: 2 567
Мери, тя си ги избира, ама трудно пожелание сяда да ги чете  Simple Smile Повече обича да ходим в книжарницата, да се рови из тях и да купим, отколкото да седне и да чете. Има дни, когато чете без да я карам, но има периоди и то не малки през, които книга не похваща. Може би една от причините е, че има много за учене. Виждаш сама, колко много е материала тука, а тя ходи на плуване и има и уроци по немски. Не знам....., ако имаше повече време дали пък щеше повече да чете. С баща и снощи си говорихме, колко много и двамата сме четяли, а тя явно не е като нас. Сега я оправдавам, заради времето, но и аз не съм сигурна дали е от това или си няма желание.
Единствено съм я карала да чете нещата от списъка, но и от него не всичко. Сега малко насила чете Мечо Пух въпреки, че от разказчетата в списанията и беше любим герой, но като зачете книгата видя, че е леко глуповата  Simple Smile Но пък от училище ги задължават да е това препоръката за четивото и нямаме голям избор. Въпреки, че аз често пъти не спазвам училищните неща, та нищо чудно и ако тази вечер пак се оплаче, да я накарам да препоръчва четиво, което наистина и е харесало  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 667
Ох,немога да се стърпя,ще препиша един от последните уроци на сина ми.

Първият основен закон-Конституцията на Княжество България,бил приет в старата столица Търново.Начело на държавата стоял княз.Той разделял властта с Народното събрание,правителството и съда.На всички геаждани Конституцията давала равни права:да изповядват вярата си,да изказват без страх мнението си,да се сдружават,да избират народни представители.Никой не можел да бъде осъден без решението на съда.Всички били длъжни да плащат данъци,а родителите-да пращат децата си на у-ще.
На 6 септември 1885г.Южна България се съединила с Княжеството.На 22 септември 1908г.то било обявено за независима държава-Царство.
През 1939-1945 г.по време на най-страшната война през 20.век в света България спасила от смърт своите евреи-преследвани и убивани в много страни.
След допитване до гражданите през 1946г.Б-я е обявена за република.Повече от четири десетилетия редица човешки права са нарушени,но в края на 20 век те са възтановени.Конституцията от 1991г.обяви основните права-мир,свобода,равенство,търпимост-за водещи в обществото.Зачитането на правата на хората осигурява развитието на всеки човек в обществото.
Търновската конституция,приета през 1879г.,осигурявала широки и равни права на гражданите.Свобода,равенство и търпимостта са основа на живота в обществото днес.


По-несвързан текст не съм чела напоследък!

Този учебник е някакво недоразумение. Защо не го пратите на Министъра на образованието?

# 38
  • Мнения: X


По-несвързан текст не съм чела напоследък!

Този учебник е някакво недоразумение. Защо не го пратите на Министъра на образованието?


Всеки урок в този учебник е толкова несвързан #Crazy
.Как да го изпратим в Министерството на образование?
Нали от там е одобрен? Joy
Цитат
Учебникът е одобрен със заповед номер:РД 09-1331
31.08.2004г. на министъра на образованието и науката

# 39
  • Мнения: 3 491
Мери, тя си ги избира, ама трудно пожелание сяда да ги чете  Simple Smile Повече обича да ходим в книжарницата, да се рови из тях и да купим, отколкото да седне и да чете. Има дни, когато чете без да я карам, но има периоди и то не малки през, които книга не похваща. Може би една от причините е, че има много за учене. Виждаш сама, колко много е материала тука, а тя ходи на плуване и има и уроци по немски. Не знам....., ако имаше повече време дали пък щеше повече да чете. С баща и снощи си говорихме, колко много и двамата сме четяли, а тя явно не е като нас. Сега я оправдавам, заради времето, но и аз не съм сигурна дали е от това или си няма желание.
Единствено съм я карала да чете нещата от списъка, но и от него не всичко. Сега малко насила чете Мечо Пух въпреки, че от разказчетата в списанията и беше любим герой, но като зачете книгата видя, че е леко глуповата  Simple Smile Но пък от училище ги задължават да е това препоръката за четивото и нямаме голям избор. Въпреки, че аз често пъти не спазвам училищните неща, та нищо чудно и ако тази вечер пак се оплаче, да я накарам да препоръчва четиво, което наистина и е харесало  Simple Smile
Летисия, а опитвали ли сте варианта да чете навън, не у дома? Явно й харесва да ходи на книжарница. Моят син е в първи клас, трябва да четат всеки ден по 20 минути и да пишат какво са чели. У дома не винаги мога да го накарам, има какво да му отвлича вниманието, но като отидем в детския кът на книжарницата, си изработва седмичната норма за отрицателно време.
Ако няма около вас книжарници с детски кътове, можете да опитате друго - да чете в парка, или в някоя сладкарница, да е свързано в с някакъв друг тип удоволствие четенето.
Тукашните големи вериги книжарници например на това залагат - има кафета в книжарницата (в смисъл в самата книжарница, не фоайето), седнеш, пийваш, хапваш, четеш си нещо, не е необходимо да купиш. Но от книжарницата се носят такива аромати на кафени и шоколадови деликатеси, че самото четене става апетитно. Дори и любовта към книгите да се оказва минаваща през стомаха, не смятам, че е толкова лошо.

# 40
  • Мнения: 2 567
Блажка, това което казваш ми звучи много хубаво. Виждала съм само по филмите обаче подобни неща  Sad Тука дори една свястна книжарница няма, а какво остава чак такива екстри. Виж за четене в парка или сладкарница не съм се сещала. Ще взема да опитам пък.
Мерси за идеята  Hug

# 41
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Oooooo, за 3-токласници се говорело... Де съм бляла?!  Crazy

Щерката е в 3-ти клас. ЧО само в частта си история малко я затрудни, но все пак - по-добре се справяше от мен. Ей, ма ненавиждам история аз  #2gunfire.... и явно и тя малко като мен ще да е.
Всички други раздели са големи локуми и за мен и за нея. Все още не са правили цялостния тест в/у целия материал.
На последния тест от последния р-л има 5.
Объркала и 2-3 нещица, но като цяло е ОК и аз съм доволна.
Нея математиката не й се нрави. И ако влага само малко повечко старание, ще я владее и нея... ама не иска.  Crossing Arms

Висока е 140+ и тежи 24-25кг., ако някой може да си я представи  #Crazy

# 42
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Леле, Шани, ти си имаш манекенка!!!  Flutter

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Да се отчета:вчера минаха първите два теста, по математика и ЧП. и по двата има пет и една втора. По ЧП повечето от въпросите са за човешкото тяло, щерката е разменила местата на дебелото и тънкото черво. А по математика "обърканата задача" е всъщност решена правилно, но оценката е намалена тъй като на госпожата не и харесва самото решение, макар че аз е реших в същата последователност като детето.

ПП.Вчера купих от един РЕП сборни тестове за 4 клас.Надявам се да влязат в употреба.

# 44
   Човекът и обществото затруднява дъщеря ми. Много години и термини, които трудно се запомнят и разбират. А доколкото знам в четвърти клас ще се учи същото, само че по- разширено.

# 45
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Вчера на теста по ЧП, в частта си човешко тяло моята има 6. Йееееее... умницата на мама е тя.   bouquet

м_е_р_и, манекенка е тя, ама да ти кажа в Бг няма дрехи за този вид менекенски деца... Като им кажа р-р 134-140 и продавачите като ми извадят някой чувал, дето освен щерката ще побере поне още 2 като нея и аз се ужасявам  Shocked... те пък почват да ме убеждават, как ще й стане, нали била 10 годишна (почти) и т.н.
Та така... голям зор с намирането на дрехи виждам. Най-вече с дънки и панталонки . Crazy Настава мисия невъзможна. ooooh! И затова доста често купувам дрехи с р-р 122-128, че да й станат. На децата с този р-р са им добре, а моята ги носи като 7/8 панталони. Нали сега така е модерно. Laughing

# 46
  • Мнения: 195
.Всеки урок сме го учили с много зор.Аз първо му написвам кое трябва да запомни,защото той все още не може да определи,и съответно учи наизуст.Та написвам му аз урока,той го учи пак наизуст и така...На всяко изпитване в клас има 6.
Но на тестта има 2.

 newsm78  Назубрената информация не е активна, т.е не може да бъде използвана за друго освен за възпроизвеждане.  А как мислиш да се справяте в 5-6 клас, когато разказвателните  предмети са по няколко на ден и уроците са дълги.

Дъщеря ми също е 3-ти клас, наистина учебниците по ЧО са написани ужасно, понякога има излишни подробности, а понякога са изпуснати основни моменти от историята, да не говорим за стила, езика и терминологията. Когато имаме време  четем от енциклопедии или от и-нет интересни неща и се надявам в главата и да се оформи една логична и разбираема картина за българската история, а не назубрени дати и имена. По-скоро като интересно приключенско четиво искам да възприема ученето на история.

м_е_р_и, много ми харесва вашата система, някак ми се струва, че обучението следва естественото развитие на детето  и не се налага ненужно зубрене и насилствено заучаване на непонятни неща, вкл. и в математиката.     

# 47
  • Мнения: 1 069
Да се присъединя и аз към майките на третокласници. Моят син с голяма радост учи по Ч и П, дори вторник му е любим ден, защото имат Ч и П, но не бих казала същото за Ч и О. Май проблема наистина е в учебника, много е объркан, най- лесен му беше урока за спортната слава на Б-я. Иначе правихме в тетрадката хронология на събитията от създаването на държавата насам, но мисля че не могат така да се запомнят толкова дати, имена и събития на тази възраст. Ако в четвърти затвърдяват ще е добре.
 Висок е около 145см и тежи 37кг.

# 48
  • Мнения: X
Ще си позволя да цитирам едно мнение на една потребителка,по повод темата за урока по "Човекът и обществото"

Цитат
Съжалявам, но аз не виждам с какво въпросният урок е толкова сложен  . Дати се учат по един единствен начин - на изуст. Колкото до сложните думи - не намирам много такива които да не знае 5 годишния ми син. Не искам да бъда груба, но не знам как по-просто може да бъде написан този урок. Или може би изобщо не трябва да се преподава?!? Кога да започнат да изучават История, в гимназията ли?
 
 
 


Само ще се засрамя Embarassed,че моето дете на 5 год.не знаеше какво е конституция Joy
Колко ми е глупавичко,милото! ooooh! Joy

# 49
  • Мнения: 2 567
Гледам темичката ни бая назад отишла.
Evana, не се тревожи. Не е глупаво детето ти.
Като гледам това, което си цитирала от урока имам чувството, че нашият за конституцията е по-добре обяснен.
Ти май беше споменала, че сте на Просвета и това за мене е поредното доказателство, че техните учебници са най кофти написани.

Госпожата ни във втори клас беше взела на Просвета и казваше, че били най-лесни и с най- къси уроци. Явно това, че се залага на по късите уроците прави обяснението  по трудно.
Сега се радвам, че сме на Булвест. Дано и догодина пак да е така.

# 50
  • Мнения: 967
Вчера на теста по ЧП, в частта си човешко тяло моята има 6. Йееееее... умницата на мама е тя.   bouquet

м_е_р_и, манекенка е тя, ама да ти кажа в Бг няма дрехи за този вид менекенски деца... Като им кажа р-р 134-140 и продавачите като ми извадят някой чувал, дето освен щерката ще побере поне още 2 като нея и аз се ужасявам  Shocked... те пък почват да ме убеждават, как ще й стане, нали била 10 годишна (почти) и т.н.
Та така... голям зор с намирането на дрехи виждам. Най-вече с дънки и панталонки . Crazy Настава мисия невъзможна. ooooh! И затова доста често купувам дрехи с р-р 122-128, че да й станат. На децата с този р-р са им добре, а моята ги носи като 7/8 панталони. Нали сега така е модерно. Laughing

Пробвай с детски дрехи на Tom Taylor, много са тесни, моята сега е на 10г, 152 см и 40 кг. и никога не е успявала даже да доближи копочето на закопчаване на тези дрехи. Тъкмо за вас са!

# 51
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Ох, то и това не е лесно, като детето е слабо  Confused Моят е 145 см 40 кила  Rolling Eyes Уж го водя по тренировки и тича много след топката, но той и много хапва. Чудя се как да го накарам да тича с мен из квартала и да прави всеки ден коремни преси. Хем и аз покрай него ще се стегна Wink
Миналата седмица пък се сдърпал с едно дете в училище и ме повикаха да си го взема по-рано. Водихме го в болницата, счупен пръст  Crazy Хем е малкото пръстче, но ако ви кажа колко проблеми ни създава  ooooh! За 6 седмици спира тренировките по плуване, футбол и баскетбол, слава богу китарата остава. И всяка седмица ни викат в болницата на рехабилитация. Вчера говорих на дълго и широко с учителя по този въпрос, защото те никакви мерки не предприеха след случилото се, а според мен трябва да се поговори с момчетата за тази агресия. Стават по-големи и по-силни. Днес е синина и счупен пръст, а утре какво да очакваме...

# 52
  • Мнения: 2 567
Мери, това което казваш е много гадно. Разбирам какво ти, че трябва да спрете тренировките. И моята като получи на два пъти инфекции от басейна, трябваше да ги спрем за по близо месец и двата пъти. Дано бързо се оправи синът ти и да няма повече такива произшествия.
И браво на тебе, че така добре си отреагирала на случката  Peace
Аз все си мислих, че при вас директорите и учителите реагират с по строги санкции в тези случаи. А то излиза, че и при вас малко безхаберна работата.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
м_е_р_и ,много не приятен инцидент. Пожелавам ви бързо възтановяване и връщане на обичайните ви занимания.
Прави ми впечатление, че и при нас подобни случки зачестяват, не знам на какво се дължи. Преди няколко дни едно от момчетата подгонило момиче, тя се удря в едно дърво, изкривява си носа и е с множество рани по лицето, добре че носа не е счупен. Вчера друго дете пада по време на физическо и с охлузване и на двете колене. Моята дъщеря и тя е цялата в синини. Направо не знам.

# 54
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
краката на щерката са във всички фази на синината  Crazy... Абе казвам й аз, това крака на дама ли са...?  ooooh!

И при нас е трагедия... Счупиха нослето на нейна съученичка, бутат се, гонят се... М.г един нейн съученик в Пирогов го кърпиха 2 часа... После 1м. в гипс и после раздвижване.
Не знам какво ще излезе от това тяхното поколение... Само Господ да ни ги пази  Praynig

м_е_р_и, супер неприятно. Час по-скоро да се оправи момчето ти  Peace

# 55
  • Мнения: 3 743
 м_е_р_и, много неприятно,  дано по-бързо се оправи детенце.
И при нас е същото положение-бутане, блъскане, кеч... Преди около месец синът ми беше си разбил челюстта в час по физкултура - скочил да посрещне една топка (на волейбол са играли), заплита си ръцете в мрежата и пада директно на брадата си. Зъбите му се клатеха, не можеше да си отваря устата 2 дни, но се оправи вече.

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 113
И на моята дъщеря ЧО не е любим предмет. Не го харесва и това е. Госпожата им е строгичка, преподавател на горните класове. Аз лично съм доволна от плановете, които им дава в тетрадките. Могат да учат по тях, дори моята понякога не чете в учебника /нейният не е на Просвета, но съдържанието е същото/.
Трудно е, защото учат дати, години, а есента още не бяха взели по математика числата до 1000. На теста по история бе объркала повечето дати. Другият тест по география бе отличен. Сега това не ме притеснява, но догодина при вх.нива ми се вижда много тъпо да имат тест с дати от тази година. Въобще тези вх.тестове не намирам, че са правилни.
Летисия, моята дъщеря чете много.  Сега  е на тема Винету - изчете трите тома. Всяка вечер преди лягане си чете, не мога да й загася лампата. Преди това чете Емил от Льонеберя - много й хареса. И въпеки, че чете много, й е страшно трудно да прави съченения - май не съм им обяснили как.

Ръст ок.142 см и 35 кг.
                                                                                                                                                          Здравейте,и сина ми се зтруднява от ЧО,сега ми даде теста има 5,а когато го изпитват има 6.Много ми хареса идеята за план към урока,който да му пиша,защото в клас не им преподават урока,а само има казват да го учат.
  За моя радост вече  му е приятно да чете книги,в началото насила сядаше и четеше по половин глава всеки ден и вече свикна.Понякога му давам задача да напише разказ по книгата.

# 57
  • Мнения: 1 069
И аз да не повтарям същото към м_е_р_и, ама с тази агресия в училищата е страшна работа! Миналата седмица ме викаха заради една случка с моя и негов приятел. Виктор беше предизвикания и нападнатия, но въпреки това не го оправдавам. Постоянно му говоря да не си изпуска нервите, да е спокоен и да не влиза в конфликти.

# 58
  • Мнения: 2 567
Малко да ви се оплача.....
Тъкмо се връщаме от училището, където Бети ходи на изпити. Там ни изненадаха с информацията, че другите вторник и сряда ще имали нещо като матурата на 4 клас. Ще е само по български и математика обаче. И ще е само за някой училища от региона ни.
Ще започват в един и същи час и ще са по 40 минути. Точно както матурата на четвъртокласниците.
Не знам защо в края на годината тези от инспектората са решили да отчитат дейност и то информирайки в последния момент.

Не е болка за умиране, но не ми беше приятна тази изненада.

# 59
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Не е болка за умиране, но не ми беше приятна тази изненада.

мда, особено като вече сме на ваканционна вълна. Много сконфузно.   Confused
Аз не съм чула за такова нещо тук, при нас. Само последни контролни и препитвания имаше..., но чак подобие на матурите в 4-ти клас, не.

Пиши после какво точно е било, плз! Мерси  Hug

# 60
  • Мнения: 2 567
Точно заради това Шани. Вече за ваканция мислим, а тези решили матури да правят. Чудя се от какъв зор и с какво право.
Как само за региона ни и то само за някой училища от региона. Все едно тези училища са нарочени заради нещо си. Госпожата ни е много възмутена и леко шокирана. Ще има външно оценяване, като при 4 клас и квестора ще е от инспектората. Децата съвсем ще се панират.
Ще пиша обезателно какво е било.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Онзи ден щерката са правили тест по ЧО, като задачите са ниво 4 клас. Госпожата им казала, че оценките от теста няма да повлияят на годишната, но за какво е всичко това и аз се чудя.

# 62
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Видяхте ли тестовете за 4-ти клас? Интересно ми е има ли голяма разлика в материала между 4-ти и 3-ти клас. Тук системата на обучение е спираловидна и всяка година се повтаря материала, като се добавя и по нещо ново.
За дисциплината какво да кажа, стягат ги много и наказания има, но децата са еднакви навсякъде. Не толерират агресията и попаднеш ли в сбиване, независимо дали имаш вина за започването му, всички си носят последствията. От начало малко ме дразнеше тази система, защото така стимулират клюкарството. А пък момчетата редовно се дърпат обедната почивка, като играят футбол  Crazy Учителят е говорил с тях и е предупредил, че при още един подобен инцидент щял да им забрани да играят футбол в училището. Дано има ефект  Peace

# 63
  • Мнения: 2 567
Ами аз не само видях тестовете, но и ги дадох на моята да ги направи  Simple Smile Госпожата ни, ни каза, че по тяхно подобие ще са нейните във вторник и сряда.
По ЧО ги реши само с една грешка, защото не знаеше къде е избухнало Априлското въстание. Но ми заяви, че ако е била на теста е щяла да даде отговор по предполагане и това беше верния  Simple Smile
Материала беше почти същия като в 3ти клас. Учили са само някакви разширения явно, но по теста не си пролича.
По ЧП не можа да отговори на два въпроса. Свързаните със Земята, Луната и Слънцето. Явно това за планетите е новото, което са учили в 4 клас.
По математика използвахме модела на теста, защото в 3 клас не се решава до милион. Иначе за видове ъгли и триъгълници, намиране на неизвестно, условната задача бяха на нивото на 3ти клас.
По български БЕЛ на три въпроса не можа да отговори - за антоним, многозначна дума и просто изречение. Другите неща се учат в 3ти клас . На диктовката имаше една грешка. Не беше правилно пренесла една дума. И това ме е яд, че прави елементарни грешки, а с по-трудните неща се справя. Успя да напише правилно всички сложни думи от текста, а да допусне такава глупава грешка.
Надявам се другата седмица да е по-съсредоточена  Peace

# 64
  • Мнения: 764
Здравейте,сега видях,че има такава тема и се включвам веднага.Първо да учудя присъстващите с ръст и тегло-158см.и 58 кг.Носим дрехи еднакъв размер.
По ЧО се справя много добре,помни датите като слонче,знае повече от мен,но общо взето не отделя много време за учене и това много ме ядосва.Аз нямам време да се занимавам с нея и съм я оставила сама да се оправя,но съм и казала добре да си помисли какво ще прави с учението.
На мен специално би ми се искало учителката да им дава по-сложни задачи от тези в учебника като домашно.И въобще да не се ограничава всичко само с учебника.
Иначе и аз мисля,че материалът по ЧО е доста сложен,то си е чиста история.
А вашите деца решават ли задачи от сборници,какви извънкласни форми посещават,спорт?Ще ми бъде интересно да разбера!

# 65
  • Мнения: 2 567
Ами моята решава от сборници. Учебника по математика е на много ниско ниво, а и няма много задачи за упражнение. Купувам и от сборниците на Слово.
Иначе тренира плуване и учи по засилено немски.

pipilota viktualia, уби ме с размерите на твоята дъщеря  Simple Smile

# 66
  • Мнения: 667
Освен в учебника по математика и уч.тетрадка решават и в сборника на Е.Динева. Госпожата й беше дала сборника на Н.Петрова, т.к. била свършвала задачите в час първа, един вид да си решава в къщи допълнително, но моята се прави, че не и остава време и не решава.
Отделно ходи на тенис и английски.

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Моята решава от сборници предимно лятото, чете книжки, а иначе като извън класни занимания и двете спортуват и ходят на английски.

# 68
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
И аз исках да пробвам моят на тези тестове, но по математика числата са много големи за нашите възможности  Thinking ЧП ударихме на камък с разбирането. Той не знае термините на български, аз на английски. Голям зор докато се разберем  Crazy ЧО и българския няма да ги коментирам  Embarassed Ако го запиша в Бг училище ще закъса яко. Преди имах тези подозрения, сега вече съм убедена  Rolling Eyes
Ние сборници не ползваме. С мъж ми сме малко мързели, по този повод на сина му купихме СД със задачи по математика. Направено е точно като сборник. Дава му задачите, той смята и пише. Ако има грешка, програмата сигнализира и коригира. А нас като ни отмързи, проверяваме какво е направил и къде е сгрешил  Laughing Точно днес коментирах с мъж ми, че трябва вече да купуваме нова програмка, за следващия клас. Но съм решила и примерни тестове на хартия да му взема, защото догодина резултатите били важни. Приключват началното си образование, ще се превръщат в тинейджъри  Rolling Eyes
Да се оплача и похваля. Купих една книга с гръцки митове и легенди. Обаче нали изборът е мой, синът като я погледна и я отрече. Направо ми се дорева. Толкова красиво направена и прекрасно написана. Една вечер му я зачетох на английски, моят се изнерви от сричането ми, продължи той да чете и въпреки нежеланието му, историйките го завладяха  Whistling Сега не мога да го откъсна от нея  Peace

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
м_е_р_и, знае си синчето ти работата...  Laughing

Сега поред. Моята не е задължена от училище да решава доп. задачки, но майка й се е погрижила. Купила съм й сборник по математика и чат-пат й давам от там задачки. Не й се нрави много... просто математиката не й е любима. Знае и може, но й е трудно да се концентрира и да не бърка.
Ходи на пиано и английски. На 18.05 й беше продукцията. Доволна съм. Само 1 грешка от 2 произведения.
С английския малко изпускам нещата... трябва малко по-сериозно обучение, знам си го. Догодина мисля да направя нещо по въпроса. Само се чудя на частен учител ли да заложа или на групово пак?!  Rolling Eyes
Тя иска да ходи на спорт, но аз не виждам кога може да е това... Пък и каквато е слаба, ще я вземат за някоя гимнастика и ще вземе да се запали и да почне да спазва и диети и тогава ще стрелям на месо  #2gunfire


Замислила съм и аз да я тествам на матурите от 4-ти клас. Видях, че има по няколко въпросчета, на които тя няма да знае отговора, но ще се пробваме. Ако щерката има късмет, да ги решава с баща ми на главата си, всичко ще й бъде обяснено перфектно и задълбочено. За това ще ги разпечатам и в сакчето й за ваканцията при баба и дядо ще попаднат незнайно как  Twisted Evil

Туй от нас. Аз съм си вкъщи, че малчо е с варицела. Ако до 10 дни се опъпчим с щерката, няма да се учудя... и 2-те не сме я карали  Tired Стискайте палци, да се закрепим и 2-те  Hug

# 70
  • Мнения: 2 567
м_е_р_и, не се притеснявай, че синът ти не може да се справи с тукашния материал. Просто за дете извън системата, което и не ползва езика постоянно си е доста сложна работа.
Важно е там при вас да си се справя, а оставам с впечатление, че това е така  Peace

Шани, браво на щерката ти за продукцията  smile3501

# 71
  • Мнения: 2 567
Сега да ви споделя за теста.....
Малката прави и двата теста в един ден. С момиченцето, което като нея си учи вкъщи правиха тестовете отделно от класа. Според мене не беше добре, защото останалите деца докато изчакваха постоянно влизаха и излизаха от стаята, крещяха, пееха.... Трудно за съсредоточаване си беше. Не се намери един учите. да им направи забележка.
И двата теста бяха и по обемни и по-трудни от тези на 4 клас. Хората от тукашният инспекторат се опитали да надскочат сложността на националния тест. По какви причини обаче не ми стана ясно.
Въпросите бяха по 18.
Диктовката беше с доста по-сложни думи. Всяка втора можеше да се сгреши и почти всяко изречение имаше различен препинателен знак.
Въпросите бяха с доста сложен изказ и объркващи. В някой от въпросите имаше заложени по две условия.
Примерно - дадено изречение и да се допълни с форма на спомагателния глагол, като формата трябва да е в определено време и лице вързващо се с текста.
Бети имала една грешка, която още тогава си оправила. Аз понеже още в началото погледнах текста за диктовката си мислих, че ще е насбъркала сума ти думи, но се оказа, че не съм била права. Май повече трябва да вярвам в нея  Simple Smile

По математика теста не ми се стори труден, но пак беше по обемен. И имаше задачи, които нямат  възможност за ограждане, което един вид си е подсказка, а трябва сам да прецениш дали си пресметнал вярно.
И условната за разлика от таза на 4 клас, трябваше да се пресмята и лицето на правоъгълника също нямаше възможности за ограждане. Дори за да ги объркат повече беше написано, че дължините били по еди колко си сантиметра, а ширина не споменато.

На този тест моята е допуснала две грешки и то пак от невнимание и бързане, защото пак времето беше малко.
Въпреки, че им се полагаше и на двата теста по 40 минути, едва ли повече от по 30 им бяха дадени.

Ако решат да качат тестовете ще ви ги пусна.

# 72
  • Мнения: 994
Ако ви е интересно, ето на този линк може да видите какви тестове дават за нашия щат - както  вече писах те  са задължителни от 3 до 12 клас.
Като кликнеш на съответния тест за съответния клас се отваря примерния тест в Адобе формат

http://www.tea.state.tx.us/student.assessment/resources/release/taks/index.html

Ето това е кликнатата математика за 3ти клас

http://www.tea.state.tx.us/student.assessment/resources/release/taks/index.html

А ето тук може да се реши онлйан примерен тест - пак е по математика

http://www.tea.state.tx.us/student.assessment/resources/online/2 … 3/grade3/math.htm

Общи условия

Активация на акаунт