Личното ви усещане за нестинарството?

  • 2 881
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 074
Не само съм гледала, но и три пъти съм играла.
Не пари, изключително усещане, но трябва да си по-лек, за да "пърхаш". Сега качих килца и вече няма да мога да играя. Спомените са чудесни обаче.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 171
За мен нестинарството е магия. Гледала съм десетина пъти, а два пъти съм участвала- първият бях мъничка и нестинарят ме вдигна и танцува с мен в ръцете си, а вторият една жена ме вкара в перифирията на въглените и ми подариха иконка след това. В перифирията нямаше много въглени, но и да е имало нещо не усетих- беше ми заръчала да я гледам само в очите.

# 17
  • Мнения: 184
Преди няколко години нестинар ме вдигна на ръце и ме понесе над въглените. Е, няма такова усещане. Невероятно е. Явно много силно съм го стискала за гушата, защото ми повтаряше да не се притеснявам и да се отпусна. Ама как да се отпусна, като бях с къса рокля, а той докато танцуваше, даже взе и да кляка с мен в ръце. А отдолу си пареше.

# 18
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Гледах за пръв път миналото лято в един битов ресторант "Бяла ряка" до село Гюльовца, по стария път Бургас - Варна. Много бях впечатлена.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Преди много време бях писала даже реферат за нестинарството. Нищо не помня  Blush
Ще се включа после пак.

# 20
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не съм гледала на живо досега нестинари, но много искам.
По телевизията само и даже тогава ме побиват тръпки.

# 21
  • Мнения: 4 473
Удивително изживяване. Преди много години работих за кратко в р-нт "Българска сватба" в кк "Св Св Константин и Елена". Битов ресторант, с автентична нестинарска програма. Съществуваше от както се помня и съм била на не една или две сватби там. А сватбеният ритуал беше разкошен. Освен нестинари, програмата включваше и кукери - също с автентично облекло и танц. Чужденците оставаха в захлас. Гледала съм програмата стотици пъти, но така и не ми омръзна.
От две години, ако не се лъжа, ресторантът го няма. Съборили са го. Много мъчно ми стана.
За щастие, в същия курортен комплекс има друго такова заведение - "Кошарите". Програмата е далеч по-семпла от тази, която беше в "Българска сватба", но все е нещо. Радост за окото, както за чужденци, така и за българи.
Веднъж се пробвах да стъпя на почти изгаснала жарава, не повторих.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 455
Гледала съм и ме побиват тръпки, същото усещам и като слушам родопски песни....

# 23
  • Мнения: 4 733
Имитатор би ли могъл да го направи според вас? Все си мисля, че тези по заведенията не са истински нестинари...

# 24
  • София
  • Мнения: 1 455
И аз съм се чудила, преди 2-3 години гледах последно в един битов ресторант в Албена и се замислих дали те са истински, или не... някак не ми се вързваше идеята с луксозен курорт и нестинари. Предпочитам да им вярвам все пак заради начина, по който ме карат да се чувствам  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 4 473
Касиди, какво имаш предвид под `истински`?

# 26
  • Мнения: 4 733
Хора, които го практикуват да кажем трето поколение и ритуално. Убедена съм, че този тип нестинари са истинските и те не биха се опънали срещу хонорара в някое заведение. Комерсиалната част на нестинарството го обезмисля, като истинско такова. Минава ми и една мисъл, че срещу добър хонорар и специално мазило за пети всеки би могъл, но... това естествено няма как да го твърдя със сигурност Simple Smile

# 27
  • Мнения: 765
 Личното ми усещане е , че много боли  Grinning
 Иначе съм се чудела дали всъщност този ритуал е наистина религиозен , на мен ми изглежда абсолютно езически и точно това ми харесва в него .

# 28
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Баш нестинар си беше. Накла си огън човека, изчака жаравата, настла равномерно въглените, засвири му гайдаря и той се метна върху горящите въглени.

Помните ли поверието, че нестинарките не можели да зачеват. Дали нямаше и такава литературна творба или балет май беше.

# 29
  • Мнения: 6 167
И аз не съм виждала на живо, никога

аз съм виждала.
ти затова си се изгорила, Буба
стъпват по специален начин, не с цяло ходило, плюс за части от секундата и сменят бързо.
излизат доста често от кръга.
истинските нестинари би трябвало да изпитват някакъв религиозен транс, нали носят една икона ( ама на кой не помня).
интересно как нещо толкова езическо се е смесило с християнското..

Общи условия

Активация на акаунт